Ruotsin laivalla

Siivooja tyttö

Hei! Osaako kukaan kertoa mitä palkkaluokkaa suurinpiirtein Ruotsin laivalla saa ammattitaitoinen/koulutettu siivooja?Ja mikä ero on hyttiemännällä ja siivoojalla siellä?Niin ja millaisia työaikoja siellä on?Jos pikkusen saisin joltain ihmiseltä valaistusta asiaan olisin todella kiitollinen.Mietin vakavasti sinne töihin menemistä.

5

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jari1665

      Laivasiivoojat tienaa varmaan parhaiten.Arvelisin n. 10 €/h,jos on tuntipalkka,mutta yleensä se taidetaan tehdä urakalla,johon tulee olosuhdelisiä yms. joten on syystäkin haluttu homma,mutta siellä sitten onkin välillä sellainen kaaos; yrjöä,paskaa,kusta ja muita eritteitä joka paikassa,että kyllä siitä pitää vähän korvauksia saadakin.

    • Siivooja tyttö

      Kiitoksia tiedoista!

      • hendu89

        nykyään on homma ulkoistettu, eli noi sollin miehet satamissa tekee hommaa. naisia ei näy eikä suomalaisia. enää ei laivalla ole ns. hyttiemäntiä.


      • hytti
        hendu89 kirjoitti:

        nykyään on homma ulkoistettu, eli noi sollin miehet satamissa tekee hommaa. naisia ei näy eikä suomalaisia. enää ei laivalla ole ns. hyttiemäntiä.

        just olin siljalla ja kyllä siellä oli nainen siivoamassa, oli laivalla mukana.


    • nipsutar..

      oon kuullut että se on lähinnä solilla tummien miesten ja naisten touhua. Iso lauma siivoojia ootti terminaalissa tietysti etu oikeutettuna kun laiva tuli rantaan. Aika kiire siinä on jos joku 1-2h laiva on maissa ja siiinä ajassa pari työnä otetaan hytit, ymm yleiset tilat, ja imuroitavaa siellä riittää. Koko lattia matot joka paikassa, ja kiiltävät pinnat, missä näkyy kaikki sormen jäljet. Varmaan sielläkin on joku systeemi, että vk tai 2 vkoa töitä, ja sitten vpta. Ainakin yleensä laivalla työskentelevillä on vk töitä, ja vk vpta. Se homma on aika raskasta, käy selän päälle petata petiä, ahtaissa hyteissä, helpolla pään lyö johonkin aina. Minuutti aika taulu, tuhat sata asiaa muistettava. En menisi kyllä siihen, jos ei ihan pakko ole. Sen verran raaka tahti siellä on..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5170
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1653
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1559
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1456
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1225
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1130
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1020
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1008
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      837
    Aihe