Miten haen tt-tukea ja vyörytys?

Pian eläkkeellä

Hei!

Osaisiko joku kertoa miten toimin tässä tilanteessa: olen ollut tt-asiakas ja nyt minulla alkaa 1kk mittainen työsuhde.

Kannattaako tai pitääkö minun hakea tt-tukea myös tälle työkuukaudelle turhaan vai vyörytetäänkö ne pienet tulot (osa-aika) jokatapauksessa monelle kuukaudelle jos en hae tt-tukea työkuukaudelle vai vasta seuraavalle?Hylkäävä päätöshän tottakai tulee työssäolon kuukaudelta.Kyse on nyt siitä vyörytyksestä että pitääkö miten toimia nyt sitä ajatellen?Töitä ei ole kuin yhdeksi kuukaudeksi.Petu joskus kirjoitti tästä jotenkin niin että tt-tukea kannattaisi hakea myös kuukautena jolloin saa selkeän hylkypäätlksen.

8

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normaali hakemus

      Haet normaaliin tapaan. Palkkahan maksetaan työstä yleensä jälkikäteen ja siihenkin asti on syötävä, vuokra maksettava tms.
      Sitten kun palkka on maksettu ja näkyy tililläsi, niin et enää tukea saa palkan suuruudesta, tuloista ja menoista riippuvana aikana. Mutta kun on vaan osa-aikatyö, tuskin vyörytää useammalle kuin yhdelle kuukaudelle (ellet sitten oo osa aikainen lääkäri tai juristi tms. :D )

      Kivahan se on välillä töissä käydä !

    • djkfbhe

      Joka kuukaus kannattaa hakee

    • Petu...

      Ilman muuta haet myös sille kuukaudelle jona palkka maksetaan. Ja kun käyt töissä niin huomaa hakea matkakuluihin tt-tukea.

      Palkasta pitää väh. 20% max. 150€/kk jättää tulona ottamatta huomioon. Jos ylijäämä on vähäinen niin sitä ei saa vyöryttää. Palkkatuloon suhtaudutaan vähän eri tavalla kuin esim. känttänä maksettavaan sosiaalietuuteen, kuten asumistukeen.

      http://www.sosiaalitoimisto.net

    • tattis Petu

      Millainen ylijäämä lasketaan vähäiseksi?

    • Petu...

      Lain mukaan huomioon otetaan vähäistä suuremmat avustukset ja ansiotulot. Miten sitten vähäinen määritellään onkin "arpapeliä".

    • Suomalainen ruletti

      Kunnan tai valtion kanssa ei parane arpapeliä pelata ellei halaja häviäjäksi aina!

    • Fichtel und Sachs

      "Pian eläkkeellä"

      Harmi vaan kun tänne kirjoittavilla ei ole uskallusta kertoa millä paikkakunnalla asuvat. Sen takia, että saataisiin syntymään paineita paikalliselle sosiaaliviranomaiselle ryhtyä kohtelemaan asiakkaitaan lainmukaisesti.

    • kldcnldkcnkjd

      mihin tässä asuinpaikkaa tarttetaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe