Hääbudjetti?

kkpp

Millähän summalla saisi järjestettyä häät n. 70 hlö:lle? Tarkoitus tehdä ruokia ym tarjoitavia itse, ainakin suurin osa...

10

1918

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu..

      Terve

      Tuota noin, se ihan täysin riippuu monestakin eriasiasta.. Esim esiintyjä ja musiikki tai jompikumpi..
      Meillä molemmat yhteensä 800
      Juhlatila (jos ei omasta takaa) meillä 500
      Hääauto.. Meillä omasta takaa
      Valokuvaukset..
      Juomat..
      Ruoat..
      Tarjoilijat..
      Sormukset..
      Kukat / koristeet
      Hääkutsut / istumapaikka kortit..
      Hääyö
      Jne..

      Meillä tulee n 50 vierasta ja kuvittelin et pienet pienellä budjetilla, mutt niin ne vaan kaikki maksaa ja paljon nykyään.. =(
      Askarreltaessakin itse riippuu täysin materiaaleista minkälaiset jne Itse kans teemme ruuat itse ja juomat tallinnasta ja kortit kaikki tehnyt itse ja koristeita ostellut.. Mutta paljon enemmän mennyt kuin luulin aluksi.. Meillä häät elokuussa niin en vielä tiedä paljon esim ruokiin ja juomiin tulee menemään..

    • Kartanohäät

      Meillä oli 72 vierasta. Tästä on jo muutama vuosi aikaa eli enää ei saa näin halvalla:

      Maljat - Ruoka kahvit 30 €/nuppi = n. 2 100 €
      Tilan vuokra 400 €
      Hääkuvaus 700 €
      Hääauto 200 €
      Hääpuvut yht. 1 600 €
      Hääyö 150 €
      Meikit, kampaus 200 €

      Sitten vielä häämatka 3 500 €.

      Häätilille kertyi muutama tonni eli pääsimme plus miinus nollalle. :D

      Helposti uppoaa 10 000 €, jos panostaa enemmän.

    • oma hommansa

      meillä häät viikon päästä, itse tehty niin paljon kuin pystyy, vieraita n.110hlöä. on riistaruoat ja kunnon jälkiruokakakut ja iltapala, juomatarjoilu hommattu tallinnasta, dj tulee soittaa, tuttava kuvaa ja hääauto tulee sieltä myös... kaikkineen päivineen tulee kustantamaan n.4500-5000€...siihen on hommattu keittiöväki päiväksi palkallisena....

      Kaikki kiinni siitä miten paljon itse kehtaa tehdä...
      pikaisella laskulla laskin että meillä alkumalja, ruoka, kahvit kakut ja alkoholit yhteensä n. 15€/hlö...

    • kesämorsian 2011

      Moi,

      meillä budjetti oli seuraavanlainen 85:lle henkilölle:

      hääpaikan vuokra 450€
      monipuolinen ruoka tarjoilijat1500€ ( tuttu kokki)
      tanssibändi 650€
      alkoholit 450€
      valokuvaus 500€
      sormus n. 600€
      puvut 825€ (äiti sponsoroi morsiammen pukua)
      koristeet ym. tilpehööri 250€
      yht. vähän päälle 5000€

      Että kyllä niihin häihin saa uppoamaan rahaa. Säästettiin vuosi juhliin. Mutta en kadu mitään, oli kyllä ikimuistoiset ja ihanat juhlat :)

      • ..........

        Mitkä vitun BigMacit te olette vieraille syöttäneet? 17 EUR per vieras, eihän sillä saa kuin alkukeiton!


    • ToBeWife

      Jaa riippuu todella paljon. Me menemme naimisiin heinäkuussa 2012. Vieraita tulossa noin 120.
      Tällä hetkellä tiedossa vasta juhlapaikan/ruoan hinta n.10 000€ (vuokrasimme merenranta huvilan ja ruoka,koristelut,kakku kuuluu samaan hintaan täyspalvelu)
      sormukset ostimme jo kummallekkin, minun maksoi 3150€ ja mieheni 1180€
      vielä on hankkimatta sormuksen kanssa sopivat korvakorut kaulaketju hiuskoriste huomenlahjat molemmille.
      sitten pitää vielä miettiä bändi, kutsut, hääpuvut kummallekin, bestmanin/kaason/morsiusneitojen puvut, ...eli tämmöistä...saas nähdä kuinka kalliit häät nyt loppujenlopuksi tulee, se selviää luultavasti pari pvä ennen suurta päivää :)

      • Avoliitossa forever

        Hiton porvarit. Köyhällä ei oo vara mennä naimisiin


      • Kyselijä kysyy

        Vieläkö olette saman katon alla?


    • balleriina84

      Kyllähän rahaa saa menemään tonnitolkulla jos haluaa... Meillä häät heinäkuussa ja arvio oli n.6000 selvitään 5000e eikä todellakaan olla pihistelty missään. On tulossa pitopalvelu,bändi,puvut hintalappuja katselematta :) helvetisti viinaa :) yms..

    • morsian 2010

      Meillä meni n. 11 500€ ja siinä ei ollut vielä matkaa, vieraita 100, kaikki aikuisia.

      Meillä ruoka oli ehdottomasti isoin menoerä. Halusimme hienostuneen, juhlavan ja runsaan buffetin, ja sen myös saimme. Vieraat ovat kyselleet yhä edelleen kaksi vuotta häistä mistä ravintolasta ruoka tuli kun haluavat itsekin tilata sieltä häihin ja muihin isompiin juhliin, mieleen jäi ruoka siis myös vieraille. Mukava juttu, koska tietoisesti ruokaan halusimmekin panostaa. Majoneesisalaatit, kotikalja ja karjalanpaisti eivät ole ollenkaan meidän juttu. Rahaa paloi, mutta oli sen arvoista (45€/hlö). Huokeammallakin varmasti pääsee. Ruokaa oli niin paljon, että iltapala hoitui samalla kattauksella.

      Pukuihin meni n. 1500. Oma pukuni oli sellainen kuin halusinkin, en joutunut siitä tinkimään. En olisi laittanut niitä kalliimpia viritelmiä päälleni, vaikka rahaa olisikin ollut enemmän käytössä. Mies (pitkä ja harteikas, hankala löytää sopivaa valmispukua) teetti puvun ja on todella istuva, paljon ollut käytössä häiden jälkeenkin.

      Bändi 1500€ ja oli loistava!!! Tanssitti ja onnistui ottamaan yleisönsä niin, että 95/100 vieraista viipotti pitkin lavaa, loput olivat jalkavaivaisia vanhuksia.

      Paikka 400€. Merenrantahuvila tanssilavan kera pienemmällä paikkakunnalla. Oikein siisti ja sopiva meille, maalaisromanttinen ja ihana kun ilta-auringossa saatiin tanssia.

      Sormukset n. 1000 yht. Jälleen kerran sain sen minkä halusinkin, vaikka ei hintavimmasta päästä ollutkaan. En olisi valinnut toisin, vaikka rahaa olisi ollut loputtomasti. Sulhanen käytti kihlasormustaan.

      Juomat virosta n. 2000, tosin näitä jäi hirveät määrät ja niitä on nyt nautiskeltu yhä edelleen. Eipähän ole tarvinnut euroakaan pullittaa viinaan häiden jälkeen :)

      Morsiuskimppu, meikki, kampaus, kirkko-ohjelmat menut, alusvaatteet, sukkanauha, sulhasen varusteet pukua lukuunottamatta jne. -> joitakin satasia

      Ilmaisia:
      - hääyö rantahuvilalla venematkan päässä (sulhasen vanhempien kesäpaikka)
      - hääauto (lainassa morsiamen veljeltä)
      - valokuvaus (kaveri valokuvaaja)
      - pöytäkukat kuului pitopalvelun hintaan, samoin tarjoilu
      - koristeluja ei haluttu, yökin kaikille ilmapalloille ja tyllivirityksille, koivut ja lyhdyt oli tanssilavalla, mutta ne oli omasta takaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1560
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      1200
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      174
      1095
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      52
      892
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      871
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      858
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      848
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      792
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      773
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      769
    Aihe