Olisi kyseessä sellainen 40 vuotta vanha omakotitalo johon ei mitään isompia remontteja ole tehty. Kuntotarkastajan mielestä kaikki ok, tosin ei voi mitään taata kun rakenteiden sisältä ja takaa tutkinut. Onko tälläisellä tarkastuksella mitään arvoa, kuka maksaa jos vuoden kuluttua huomataankin että talo on homepommi?
Voiko kuntotarkastukseen luottaa?
Miten on
5389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ostaja sopii myyjän kanssa näistä. Kuntotarkastaja on pelkkä konsultti. Hyvässä kuntotarkastusraportissa on n. 30 sivua. Niitä on sellaisiakin, jotka mitään tietämättä juoksevat talon läpi pintakosteusmittarin kanssa.
Tehtävä kuntotutkimus!
Se riippuu aivan toimeksiannon laajuudesta sekä tekijän ammattitaidosta. Absoluuttista aina ilmenevää totuutta ja vastausta kysymykseesi ei ole.
Joskus ne osuvat lähelle oikeaa, joskus kohtuullisen lähelle ja joskus aivan "metsään".
Tärkeintä olisi ymmärtää että ne ovat ARVIOITA kiinteistön teknisestä kunnosta ja sen elinkaaren vaiheista eri rakennusosille.
Kiinteistön kaupassa on myyjä vastuussa 5 vuotta ns. piilevistä vioista, eli kyllä se on ennekaikkea ostajan ja myyjän välinen asia hoitaa sopimuksella vastuut ja velvollisuudet "kuntoon".
Lähde olettamasta että kaikki on "paskaa" ja maksa sen mukaisesti, jos tämänjälkeen tulee yllätyksiä, ne ovatkin sitten positiivisia.
Samoin sisäistä se tosiasia että 40v. vanhassa kiinteistössä on OMINAISUUKSIA johtuen sen suunnittelu- ja rakennusajankohdan laeista-, asetuksista-, määräyksistä ja ohjeista, jotka nykyään katsottaisiin VIRHEIKSI.
Eli vanhat rakennukset ovat kylmiä, vetoisia, yms.....
VARO myös amatöörien itse tekemistä "energiansäästökorjauksista" ja muista TI-miesten tekemistä rempoista johtuvia ongelmia, ne ovat usein pääsyy ongelmiin, amatöörien sähläykset ja hyväntahtoiset väärinkäsitykset yms..
t: ensi vuonna omalle mörskälle 60v. täyteen ja hyvin porskuttaa
Voit ostaa huoletta sillä 1970-luvulla Suomessa rakennettiin parhaat talot. Oli kyseessä sitten omakoti, kerros, rivi tai paritalot. Tämän minulle on kertonut 40 vuoden kokemuksen omaava eläkkelle jäänyt rakennumestari.
Nykyään saa kaikkein surkeinta, työmoraalia kun ei ole. Paperilla kaikki toki on hyvin. Kauhulla odotan mitä tapahtuu 10-15 vuoden kuluttua kun kaikki piilevät virheet paljastuvat. Silloin vastuussa on vain omistaja, hän maksaa kaiken!
Mätänevät taskatot. Liian matalat sokkelit. Homeiset "ruotsalaiseinät. Missähän sutta kaveri oli väsäämäsä?