Sain lääkäriltä luvan käyttää tätä, mutta apteekin sivulla lukee näin: Lääkkeen käyttöä raskauden aikana ja imetyksen yhteydessä vältetään turvallisuussyistä.
Tarviiko mun uudestaan kysyy saako käyttää? Parempi sitten, että kyselen apteekista
HISTECkiä allergiseen nuhaan
3
217
Vastaukset
- Sanoisin
että lääkkeissä lukee tuo vähän samasta syystä kuin Jenkeissä laitetaan kahvimukiin varoitus että "Kahvi voi olla kuuma".
JOS jotain tapahtuisi, lääkefirmaa ei voisi syyttää.
Uskoisin että lääkärisi tietää, jos olet epävarma niin suosittelisin että soitat suoraan teratologiseen tietopalveluun, sieltä saat varmimman vastauksen.
En kyllä usko että yksikään lääkäri uskaltaisi raskaana olevalle suositella lääkettä joka ei olisi turvallinen.
Jos riskejä olisi, niistä kyllä kerrottaisi.
Itse sain allergiaan cetirizin-ratiopharmia, siinäkin lukee tuoteselosteessa että ei saisi käyttää raskausaikana.
Nyt viikolla 36 6 ja vatsassa asuu näillä näkymin terve poju joka odottaa pääsyä maailmaan=) - sarvikuonoo
Mun käsittääkseni noi nenää avaavat ovat kiellettyjä, ainkin lääketietokannan mukaan. Enkä niitä myöskään itse ole saanut lääkäriltä nyt raskaana. Riippuu varmaan myös viikoista ja kuitenkin ilman niitä pärjää kun on pakko. Mutta tosiaan se varoitusteksti laitetaan tyyliin jokaiseen purkkiin. Suosittelen myös teratologista, eihän kaikki aihuta epämuodostumia vaan jotain muuta haittaa sikiöle
Minulle myös antoi lääkäri luvan käyttää Histeciä allergisiin reaktioihin. Ja kysyin tätä ennen apteekista allergialääkkeiden sopivuudesta raskauden aikana... Apteekkari tutki maltillisesti monen eri lääkkeen suosituksia ja jokaisessa ohjeessa luki pääpiirteittäin, ettei lääkettä tulisi käyttää raskausaikana ilman lääkärin kanssa neuvottelua tai että lääkettä tulisi välttää.
Ja kokenut synnytyslääkäri varmasti tietää, mitä suosittelee / minkä lääkkeen käyttöön antaa luvan. Joskus sitä joutuu punnitsemaan muutenkin, että mikä on pienempi paha. Jos esim. allergiset reaktiot ovat niin pahoja, että lääkkeen ottaminen on se pienempi paha, vaikkei sitä lääkeyhtiön puolesta niin suositellakaan.
Nimimerkille "Sanoisin" tuo sinun käyttämäsi Ratiopharmin Cetirizin on Orion Pharman Histecin rinnakkaislääke. :) Eli samaa tököttiä eri pakkauksessa.
Kaikkea ei voi raskausaikanakaan välttää, vaikka kuinka yrittäisi. Eikä se tee odottavasta huonoa äitiä, jos lääkärin luvalla käyttää jotain lääkettä. Monet kylläkin sinnittelee viimeiseen asti ennen kuin käyttävät mitään lääkkeitä, minäkin. :) Mutta raja on vedettevä jonnekin, sikiö voi kärsiä myös niistä oireista, mitä ilman lääkitsemistä ilmenee (hengitysoireet, kiputilat yms.).
Eli pähkinänkuoressa edellinen:
Kohtuus kaikessa ja järki käteen! :) Lääkäreihinkin voi joskus luottaa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2171582- 1861571
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441164Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46858- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617