Oli eilen mustikassa sellaisen lepikkoa kasvan paloaukean laidassa ja kuulin kun välillä kuului kahinaa läheltä, arvelin supikoiran tm. olevan siellä, sitten lenti pari korppia yli peräkkäin ja totesin itsekseni ääneen jotain: ja muija tulee perässä;)tms sitten nousin seisomaan siitä kyykkyseltäni ja läheltä kuului aika kovaäänistä ja erittäin agressiivisen kuululoista murinaa krrrrr krrrrr.... säikähdin vähän ja otin pari askelta taka vasempaan ja jäin katsomaan tuleeko sieltä joku päälle, mutta ääni lähti poispäin ja piti samanlaista kovaäänist krrr krrr murinaa niin että metsä raikui. Mikä otus lie ollut kyseessä, ääni oli voimakkuudeltaan jossain karhun ja koiran murinan välissä, koiran murinaa se ei ollut vaan erilaisempaa ja kuten sanoin hyvin agressiivisen kuuloista.
Itsellä tuli mäyrä mieleen, sillä niillä nurkillä olen mäyrän aiemmin nähnyt, onko mäyrällä äänivalikoimassa tuollaista suht kovaäänistä agressiivista murinaa? Supikoirakin kävi mielessä, mutta mitä niihin olen törmännyt, niin aika reppanoina pidän, enkä oikein usko että niistä olisi ihmiselle noin murisemaan. Supikoira pitää sitäpaitsi kovempaa mekkalaa kun se juoksee pakoon, tässä ei lepikko paljoa kahahdellut, joten en usko että supi oli, vai olisiko voinut sittenkin olla? Entä Ilves, luulisi kissaeläimellä olevan enemmin sellaista sähinäntapaista?
Mikä murisija?
mustikkametsässä
1
50
Vastaukset
- mustikkametsässä
Pieni erhe korjataan piti kirjoittaman hakkuu ei paloaukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16212387
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454640Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1393659Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461