Mikä murisija

mustikkametsässä

Oli eilen mustikassa sellaisen lepikkoa kasvan hakkuuaukean laidassa ja kuulin kun välillä kuului kahinaa läheltä, arvelin supikoiran tm. olevan siellä, sitten lenti pari korppia yli peräkkäin ja totesin itsekseni ääneen jotain: ja muija tulee perässä;)tms sitten nousin seisomaan siitä kyykkyseltäni ja läheltä kuului aika kovaäänistä ja erittäin agressiivisen kuululoista murinaa krrrrr krrrrr.... säikähdin vähän ja otin pari askelta taka vasempaan ja jäin katsomaan tuleeko sieltä joku päälle, mutta ääni lähti poispäin ja piti samanlaista kovaäänist krrr krrr murinaa niin että metsä raikui. Mikä otus lie ollut kyseessä, ääni oli voimakkuudeltaan jossain karhun ja koiran murinan välissä, koiran murinaa se ei ollut vaan erilaisempaa ja kuten sanoin hyvin agressiivisen kuuloista.

Itsellä tuli mäyrä mieleen, sillä niillä nurkillä olen mäyrän aiemmin nähnyt, onko mäyrällä äänivalikoimassa tuollaista suht kovaäänistä agressiivista murinaa? Supikoirakin kävi mielessä, mutta mitä niihin olen törmännyt, niin aika reppanoina pidän, enkä oikein usko että niistä olisi ihmiselle noin murisemaan. Supikoira pitää sitäpaitsi kovempaa mekkalaa kun se juoksee pakoon, tässä ei lepikko paljoa kahahdellut, joten en usko että supi oli, vai olisiko voinut sittenkin olla? Entä Ilves, luulisi kissaeläimellä olevan enemmin sellaista sähinäntapaista?

8

4260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • villit elukat

      Kyllä se on kuule ollu karu. Karu se murisee joskus pahastikin, myös susi voi murista kovasti.

    • mustikkametsässä

      No karhu se ei ollut ihan varmasti, olen näet kerran kuullut kun karhu lähti niityn laidasta mua karkuun metsään ja hirvikin jää siinä mekkalassa toiseksi. Susi ihan mahdollinen, mutta itsestä tuntuu että mäyrä, kellään kokemuksia vihaisen mäyrän kohtaamisesta?

      • mustikkametsässä

        Ja se oli tosiaan enemmän sellaista agressiivista ärinää enemmänkin kuin murinaa, vähän sellaista "varos vähän täältä pesee;)"


    • karua on paljon

      Kyllä se nyt vaan oli karu ja sillä siisti, mäyrä pitää vain sellaista turhanaikaista vikinää.

      • joksss

        Uskotaan jo että olet älykääpiö, ei sitä useamman voiman viestillä tarvitse toistaa, jos muuta annettavaa ei ketjuun ole.


    • tarkistatakapuolesi

      Housuissasi sulla on karhu, siellä takapuolella;) Veikkaan mäyrää, voi olla supi tai kettukin, joku kuitenkin jolla oli varmaan pennut. Jännää siinä oli että se ärisi ja murisi vielä loitotessaankin esim.karhu ei ole niin tyhmä että tälläistä signaalia antaisi että täällä minä olen.

    • hyvä tieto tämä

      Aivan selvä karuhan se siellä murisi.

    • aappahan se

      apina se perseestä kurkii, joskus se tulee sieltä uloskin, mutta kyllä se on karhu ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      1436
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1405
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1184
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      33
      925
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      845
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe