Oli eilen mustikassa sellaisen lepikkoa kasvan hakkuuaukean laidassa ja kuulin kun välillä kuului kahinaa läheltä, arvelin supikoiran tm. olevan siellä, sitten lenti pari korppia yli peräkkäin ja totesin itsekseni ääneen jotain: ja muija tulee perässä;)tms sitten nousin seisomaan siitä kyykkyseltäni ja läheltä kuului aika kovaäänistä ja erittäin agressiivisen kuululoista murinaa krrrrr krrrrr.... säikähdin vähän ja otin pari askelta taka vasempaan ja jäin katsomaan tuleeko sieltä joku päälle, mutta ääni lähti poispäin ja piti samanlaista kovaäänist krrr krrr murinaa niin että metsä raikui. Mikä otus lie ollut kyseessä, ääni oli voimakkuudeltaan jossain karhun ja koiran murinan välissä, koiran murinaa se ei ollut vaan erilaisempaa ja kuten sanoin hyvin agressiivisen kuuloista.
Itsellä tuli mäyrä mieleen, sillä niillä nurkillä olen mäyrän aiemmin nähnyt, onko mäyrällä äänivalikoimassa tuollaista suht kovaäänistä agressiivista murinaa? Supikoirakin kävi mielessä, mutta mitä niihin olen törmännyt, niin aika reppanoina pidän, enkä oikein usko että niistä olisi ihmiselle noin murisemaan. Supikoira pitää sitäpaitsi kovempaa mekkalaa kun se juoksee pakoon, tässä ei lepikko paljoa kahahdellut, joten en usko että supi oli, vai olisiko voinut sittenkin olla? Entä Ilves, luulisi kissaeläimellä olevan enemmin sellaista sähinäntapaista?
Mikä murisija
8
4524
Vastaukset
- villit elukat
Kyllä se on kuule ollu karu. Karu se murisee joskus pahastikin, myös susi voi murista kovasti.
- mustikkametsässä
No karhu se ei ollut ihan varmasti, olen näet kerran kuullut kun karhu lähti niityn laidasta mua karkuun metsään ja hirvikin jää siinä mekkalassa toiseksi. Susi ihan mahdollinen, mutta itsestä tuntuu että mäyrä, kellään kokemuksia vihaisen mäyrän kohtaamisesta?
- mustikkametsässä
Ja se oli tosiaan enemmän sellaista agressiivista ärinää enemmänkin kuin murinaa, vähän sellaista "varos vähän täältä pesee;)"
- karua on paljon
Kyllä se nyt vaan oli karu ja sillä siisti, mäyrä pitää vain sellaista turhanaikaista vikinää.
- joksss
Uskotaan jo että olet älykääpiö, ei sitä useamman voiman viestillä tarvitse toistaa, jos muuta annettavaa ei ketjuun ole.
- tarkistatakapuolesi
Housuissasi sulla on karhu, siellä takapuolella;) Veikkaan mäyrää, voi olla supi tai kettukin, joku kuitenkin jolla oli varmaan pennut. Jännää siinä oli että se ärisi ja murisi vielä loitotessaankin esim.karhu ei ole niin tyhmä että tälläistä signaalia antaisi että täällä minä olen.
- hyvä tieto tämä
Aivan selvä karuhan se siellä murisi.
- aappahan se
apina se perseestä kurkii, joskus se tulee sieltä uloskin, mutta kyllä se on karhu ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1177364Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26564845Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243164Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381327- 501315
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e921173Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1291084Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi54971Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27863Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854