Ensimmäinen kannettava (neuvot olisivat tarpeen)

dukenukem

Olen siis ostamassa ensimmäistä läppäriäni. Gigantista olen katsellut tietokoneita ja kaksi läppäriä vaikuttavat ihan hyviltä. HP Pavilion dv6 6030 ja Samsung RV511. Budjettihan on maksimissaan 650 € rajoilla, ehkei kuitenkaan niin paljon vaan riippuu tietokoneesta. Nämä tietokoneet vaikuttavat minun mielestäni ihan hyviltä. Käyttäisin tietokonetta perusasioihin. Kumpaa siis suosittelisitte? Myös muut tietokone-ehdotukset ovat tervetulleita. Eikä sitten mitään ''noi on paskoja'' kommentteja, kiitos!

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M-Kar

      Tuolla budjetilla ostetaan käytetty tietokone.

    • fundamentalist

      Jos ne perusasiasi eivät sisällä uusimpien pelien pelaamista
      niin kyllähän noilla toimeen tulee.
      Itse kallistuisin noista Samsungiin mm. koska siinä on Intelin prossu.

      • dukenukem

        En aio pelata mitään pelejä koska omistan PS3 ja se riittää. Ajattelin kyllä ostaa GTA: San Andreaksen koska se jäi silloin väliin. Mutta kiitos neuvosta. :-)


    • SamHP?

      Speksien mukaan se HP olisi parempi ensikoneeksi tuolla budgetilla.

      Nopeampi kovo, (minun mielestäni) parempi näytönohjain isommalla muistilla, valmiina 1 4GB:n muistikampa, helppo ja edukas muistin tuplaus tappiin (kannattaa tehdä samalla, kun ostaa koneen) ostamalla toinen samanlainen kampa. Ethernet-verkko 10/100/1000 ja langatonkin b/g/n-nopeudet kattava. Liitännöistä löytyy USB2.0 ja USB3.0. Ulkopuolisille näytöille löytyy VGA ja HDMI.

      Muista myös tarkistaa, onko kotonasi muilla Winkkarissa esim F-securen virusturva ja monenko lisenssin soppari, josko saisit samaan lisenssinippuun omasi, eli ei tarvitsisi ostella erikseen virustorjuntaa, joka kuitenkin on pakollinen hankinta vaikka ilmaisversiona, jos ei muuten.

      Kuriositeetti:
      Jos kuitenkin budgetti antaa vähän perää, esim isi-tuki, voisi ehkä pohtia uutta MacBookia tuossa syyskuun kieppeillä.

      • dukenukem

        En kyllä ajatellut ostaa Macia vaikka siinä on paljon paremmat tehot


      • rujo
        dukenukem kirjoitti:

        En kyllä ajatellut ostaa Macia vaikka siinä on paljon paremmat tehot

        No ei kyllä ole hintaansa nähden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe