Äiti+poika ei tule toimeen...

Anuk83

Jouduin erottamaan äidin ja 5-viikkoiset pennut, koska äiti synnytti uudet pennut. Haluaisin pitää itselläni äidin ja poikapupun, mutta äiti näykkii poikaansa jopa häkin läpi (suojellaakseen uusia pentuja..?) Tulevaisuudessa haluaisin että nuo 2 kania voisivat olla samassa häkissä. Kuinka se onnistuu, kummanko leikkautan vai kummatkin?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+16

      Kuten arvilit, kyse tämän hetken aggressiivisuudessa on varmaan juurikin nuo poikaset. Toisaalta emo puolustaa pienempiä poikasia mutta toisaalta varmasti haluaa myös vieroittaa jo isoja poikasia. Uros tulee muutamien viikkojen päästä sukukypsäksi, mutta sitä ei voi leikkauttaa ennen kuin aikaisintaan puolivuotiaana. Naaraillakin voi hormonit hyrrätä varsinkin keväisin ja aiheuttaa ongelmia, joten se on hyvä leikkauttaa jo sen vuoksi; lisäksi sen leikkauksen jälkeen (kunhan haava on parantunut) voit pitää emoa poikansa kanssa, jos tulevat juttuun. Poika kannattaa leikkauttaa sitten sopivan ikäisenä, ettei ala ruikkumaan suotta ja hormonipäissään astumaan äitään, mikä ei varmasti kanien välejä ainakaan paranna.

      Anna siis emon hoitaa nuoremmat poikaset nyt ja niiden vieroituksen jälkeen leikkauta emo. Viikon-parin päästä on sitten sopiva aika alkaa kokeilemaan, josko pojan kanssa yhteiselo sujuisi. Ja muista, että tutustutaan joko uroksen reviirillä tai ei-kenenkään-maalla, ei koskaan naaraan reviirillä, koska osaavat olla piruja vieraille omalla alueellaan! Oma poikakin on vieras siinä vaiheessa kun eivät ole eläneet yhdessä pariin kuukauteen.

    • tania78

      Aika epätodennäköistä, että tulevat koskaan toimeen, sillä luonnossakin lauma ajaa pois urokset välttääkseen sisäsiittoisuuden.
      Se on siis luonno laki.

      Tietysti voit kokeilla, mutta leikkauta kummatkin.

    • Anuk83

      Tämä on upea kanava kun saa hyviä vastauksia, kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe