Koira räksyttää

ongelma koiran kanss

Miten saisi koiran hiljenemään ja pysymään hiljaisena? Sekarotuinen, pieni narttukoira, jossa on seurakoirarotuja (tipsua, jackrusselia ym). Asumme kerrostalossa ja se haukkuu AINA kuullessaan jonkun sen mielestä epäilyttävän äänen. Jos koira sattuu vingahtamaan naapurissa,hirveä louskutus. Jos joku kulkee rappusissa, haukahdus ja toinen. Sen innostuessa haukkumaan se ei lopeta, vaan sille täytyy karjaista "HILJAA", sillä muuten se ei hiljene. Koira on 6 vuotias.

Kaiken lisäksi koira ei ole mitenkään miellyttämishaluinen ja se on hyvin allerginen kaikelle ( nirso). Eli koiraa on mahdoton yrittää kouluttaa namipaloilla. Saalisviettiä sillä ei ole nimeksikään (minulla on ollut aikaisemmin malinois ja rottweiler, eli tiedän saalisviettikäyttäytymisestä). Mitä tälläisessa tilanteessa pitäisi nyt tehdä? En saa koiraa hiljenemään, kun ei sitä kiinnosta mikään eikä sitä voi palkita millään. Ikkunoita ei voi pitää auki, kun koira haukkuu kaikille äänille. Eroahdistusta ei ole, koira jää mielellään yksin kotiin eikä se, olenko minä kotona vai en, vaikuta haukkumiseen.

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teepä aluksi

      vaikka 10 kilometrin lenkki, ja katso olisiko sillä vaikutusta. Ellei ole tee perään toinen. Tämä siksi että riittävä liikunta ratkaisee monta ongelmaa. Koira nukkuu sen jälkeen paljon paremmin ja ruokahalukin kasvaa. Ruokahalun kasvaessa voitkin jo vaatia jotain (istu, odota, tassu kiitokseksi jne) ennen ruoan antamista.
      Näihin lenkkilöihin voit käyttää myös polkupyörää, kunhan et istuta koiraasi koriin tai peräkärryyn vaan annat sen juosta jolkottaa vierelläsi.

    • Oma syysi

      kOIRA voi olla sairas. Pelokas ilmeisesti ja haukullaan kertoo pelosta, sinun pitäisi silloin osoittaa koirallesi varmuutta ja että osaat suojella sitä. Lue joku koirakirja , niin opit paljon. Tämä on ihan perusasiaa koiranpidossa. Syy löytyy omistajan epäloogisesta ja negatiivisesta käytöksestä.

      Onko koiraa totutettu ääniin kt talossa? Ei se niin vain totu, että yhtäkkiä jätetään sinne.

    • maajus

      No mutta, senkus karjaiset "Hiljaa!", hyvä että jokin tehoaa. Omistajalla pitää olla auktoriteettia keskeyttää koiran ei-toivottu käyttäytyminen. Kun sanot EI, koira lopettaa sen, mitä on tekemässä. Sitäkö suret, kun ei namit tehoa vai? Kokoile auktoriteettiasi, niin jatkossa ei tarvitse karjua, vaan normaali puhe, jopa varoittava katse riittävät. Loppuu räkytys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe