Jeeeeeeeeeeeee!

Sisällä ollaan.. tänään kilahti postiluukusta valkoinen kirjekuori :)) Voi tätä onnenpäivää.
751264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 75

Vanhimmat

Oliko viivakoodia? Lasku? :)

Äänestä

Jees mullekin tuli myös!! Stadin oikis!!

Äänestä

.... pisterajat? :D

Äänestä
  • trollit on niin lutusia

    Äänestä

  • Koepisteet oli 48 Stadiin. Vaikea koe tiputti hieman. Jos ei kirjettä näy, ei ehkä ole pääsyä. Katsokaas kun Yliopistohakuun tulee ne tiedot myöhemmin.

    Äänestä

hohhhhoijjaaa miks jaksat puijjjaaa :D

Äänestä

voi pikku lutumussukkaiseni kun ne kirjeet laitetaan postiin tänään niin et sinä vielä ole mitään saanut

Äänestä

Mullekin tuli! Olivat pistäneet liitteeks kanssa sunnuntain lottoarvonnan oikeen rivin! On kiva saada postia tulevaisuudesta!

Äänestä

Eiku ihan oikeasti sain kirjeen tänään :) Pisterajat: 52 p/50 p

Äänestä

48, 50, 52 päättäkää jo :D

Äänestä
  • Nimenomaan:D

    Äänestä

Just...ja kiva kun on kahdenlaisia pisterajojakin...toinen sanoi 52/50 ja toinen 48...näitä löytyy näköjään joka vuosi kun arkistosta kattelin...nih,katotaan tuulettaako samat tyypit sit kun tulokset OIKEESTI tulee...

Äänestä

Jeee. Kirje tuli kotiin :)

Tänään on kyl elämän paras päivä. Ihan totta

52/50p oli pisteet

Äänestä

Pisterajat: 52 p koepistekiintiö
50p yhteispistekiintiö

Äänestä

Joo,mut onneksi silti se yksi näytti päässeen sit silti sillä 48 pisteella kans sisään:D

Äänestä

hmmmmmmmmm. mikäs oli vaasan "raja" ;)

Äänestä

Hyvä yritys pilata muiden viikonloppu :D

Äänestä

epätoivosta menoa... voiko joku oikeesti saada tollasesta jotain tyydytystä?

Äänestä

Kyllä. Jotkut ihmiset yrittää vuosia päästä sisään tiedekuntaan ja katkeroituu epäonnistumisistaan niin pahasti että pitää tulla tällästä tarinaa keskustetupalstoille kirjottamaan. Aika surullista vaan mun mielestä.

Äänestä

Oon ottanut skumppaa siitä asti, kun kirje tuli kotiin. :)

Elämä on yhtä juhlaa, lukenut Intervivoksen läpi, katsonut varjo-opinto-opasta, tutustunut osakuntiin.. Mitä vielä jännittävää tulosa :)

Elämäni paras kesä

Äänestä

Onnea sisäänpäässeille! Itsekin pääsin Kuopion oikikseen! Voi sitä onnea, kun töistä tullessa paksu kirje yliopistosta odotteli eteisen lattialla!

Äänestä

:DDDDD Kuopion oikis :D voi herttileeri mitä jengiä täällä pyörii

Äänestä

Kuopion oikeustieteellinen tiedekunta on salaista tietoa tai oli tähän asti. Emme voi käsittää miten joku opiskelija voi rikkoa noin avoimesti salassapitovelvoitettaan. Sanottakoon, että syyllistä tullaan rankaisemaan ankarasti ja sopimusrikkomus johtaa luonnollisesti sopimussakkoklausuulin aktualisoitumiseen..

Koska asia tuli näin julki, voinen raottaa hieman "savuverhoa". Kuopion oikeustieteelliseen tiedekuntaan valitaan joka vuosi noin 20 uutta oikeustieteen opiskelijaa. Sinne ei voi hakea, sinne kutsutaan. Valintamenettely on poikkeuksellinen, mutta niin on tiedekuntakin.

Opetus on luonteeeltaan lähiopetusta, eikä massaluentoja tunneta. Opetus tapahtuu 20 oikkarin pienryhmissä ja kutankin ryhmää ohjaa henkilökohtaisesti kunkin oikeudenalan professuurin oppituolia hallussaan pitävä professori. Esim rikosoikeuden alueella Von Scherlachius, esineoikeudessa Simo Zitting ja valtiosääntöoikeudessa John Locke.

Koska tiedekunta on salainen, promootio suoritetaan aina jossakin kolmessa virallisessa tiedekunnassa. Mutta tämän enempää en voi tiedekunnastamme paljastaa. Sanottakoon vain, että onnelliset 20 uutta opiskelijaa ovat saaneet jo kutsukirjeensa, samoin kuin heidän varamiehensä, mikäli opiskeluoikeus jätetään käyttämättä.

Kesäterveisin kuopion oikeustieteellisen tiedekunnan opintoneuvoja.Jeanne d’Arc.

Äänestä

Kuopion oikeustieteellinen on konseptuaalisesti kuten eunukin lapset... kohteliaisuus.

Äänestä
  • Jos vihjaat, ettei eunukilla voi olla lapsia, olet väärässä. Jos taas et viittaa edellä mainittuun, on viestisi sisällötön.

    Kuopion oikeustieteellisestä haluaisin tietää lisää, sillä netistä ei tunnu löytyvän kunnon tietoa. Ainakin opetuspuoli tuntuu olevan pätevissä käsissä.

    Äänestä

  • Velvoite-Ville kirjoitti:

    Jos vihjaat, ettei eunukilla voi olla lapsia, olet väärässä. Jos taas et viittaa edellä mainittuun, on viestisi sisällötön.

    Kuopion oikeustieteellisestä haluaisin tietää lisää, sillä netistä ei tunnu löytyvän kunnon tietoa. Ainakin opetuspuoli tuntuu olevan pätevissä käsissä.

    Murjaisut eivät naurata selitettyinä, mutta eunukin lasten todennäköinen vähyys on verrattavissa hallintotieteellisen tiedekunnan kutsumiseen oikeustieteelliseksi.

    Kummastakin puhuminen on kohteliasta.

    Voitaisiinhan tietysti olla kohteliaita loppuun astia ja kehua yritysjuridiikkaa kauppiksiin lukemaan päässeitä oikeustieteen opiskelupaikasta.

    Äänestä

  • 11155666 kirjoitti:

    Murjaisut eivät naurata selitettyinä, mutta eunukin lasten todennäköinen vähyys on verrattavissa hallintotieteellisen tiedekunnan kutsumiseen oikeustieteelliseksi.

    Kummastakin puhuminen on kohteliasta.

    Voitaisiinhan tietysti olla kohteliaita loppuun astia ja kehua yritysjuridiikkaa kauppiksiin lukemaan päässeitä oikeustieteen opiskelupaikasta.

    Vai voisiko olla niin, että koko Kuopion oikis -keskustelu olisikin yhtä (huonoa?) vitsiä, joka ei olisi tarvinnut ensimmäistäkään kommenttia siitä, että ko. laitosta ei ole olemassakaan? Hämmentävää tarttua noinkin ilmiselvään mukahauskaan soopaan.

    Äänestä

  • 1111555566666 kirjoitti:

    Vai voisiko olla niin, että koko Kuopion oikis -keskustelu olisikin yhtä (huonoa?) vitsiä, joka ei olisi tarvinnut ensimmäistäkään kommenttia siitä, että ko. laitosta ei ole olemassakaan? Hämmentävää tarttua noinkin ilmiselvään mukahauskaan soopaan.

    Kuka tässä nyt tarttui mihin?

    Äänestä

Kuopiosta en tiedä mitään, mutta koska olen Vantaalla postin lajittelukeskuksessa töissä, voin kertoa, että kirjekuoria on näkynyt (tänä iltana). Määrä sen verran pieni, etten voi ehdottomia johtopäätöksiä tehdä. Nimien ja osoitteiden perusteella tein kuitenkin seuraavat havainnot:

a) Enimmäkseen naisia

b) yllättävän paljon kirjeitä lähtee kehä III:n ulkopuolelle. Kuopiota ei ole näkynyt, mutta sen sijaan Pori, Kuala Lumpur (sic!), Valkeakoski, Pieksämäki

Äänestä
  • Oijoii, NAISIA!! Toivottavasti pääsen hieman räpläämään!

    Äänestä

muuten hyvä, mutta kirjeethän käsitellään pasilassa ja paketit vantaalla. ;)

Äänestä
  • Mutta minäpä pääsin!!! Jee, elämäni onnekkain päivä! Oikis kutsuu! Pääsin kyllä lääkikseenkin, mutta ei sen väliä - otan molemmat paikat vastaan! Tai ehkä en sittenkään....luovutan paikat niitä oikeasti haluaville pientä korvausta vastaan.
    Lääh, lääh...

    Äänestä

Mutta mäpäs pääsinkin presidentiksi. Ilman vaaleja, valkoisella kirjekuorella. Pankaa paremmaksi, tai toisianne.

Äänestä

Pistäkäähän pisterajat heti kun on tiedossa.

Äänestä

Onnittelut kaikille oikikseen päässeille.

Myös minä pääsin Helsingin oikikseen avoimen väylän kautta! Nähdään siis syksyllä opintojen parissa. :)

Äänestä
  • Onnea! Siinäkin on kova työ takana :)

    Äänestä

Pisterajat:

Helsinki, suomen kieltä taitavien valintakoe:
Yhteispistekiintiö: 73
Koepistekiintiö: 46

Äänestä
  • ONNEA!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

vaasan rajat???

Äänestä

VAAAASA??

Äänestä

ei syksyllä kuulu opiskella! nähdään siis syksyllä kännissä :) t. odottaaphukseja

Äänestä

oioi nyt kyllä jänskättää.

Äänestä

voi hitto,et nyt jännittää....

Äänestä

Jännittäää! Vaasan rajoja tänne kiitos kanssa:)

Äänestä

ui ui! joku muu saanut kirjeen? posti ei oo vielä ehtiny tänne asti... pää hajoo, saan sydärin APUA

Äänestä

MÄ EN KESTÄ HALUUN TIETÄÄ VAA SEN RAJAN. :D:D:D sit tiedän meenkö kotii ees

Äänestä

pisteraja on 46

Äänestä
  • vaasa 42

    Äänestä

julkastaanko vaasalaisten nimet jossain netissä? :)

Äänestä

MÄ PÄÄSIN!!!!!!!!!! pisteet 51! :)) oon nyt kyl helvetinilone en kestä! ekal viel :D uskomatonta

Äänestä

Voin itsekin vahvistaa, että koepisteillä raja Helsinkiin 46/19 (eli 46 koepistettä ja 19 lähtöpistettä) ja yhteispisteillä 73.

Itse sain 56. Nähdään syksyllä.

Äänestä
  • Niin ja vaasaan 42 koepistettä tai 68 yhteispistettä raja.

    Äänestä

Jos sain 73 pistettä (yo koe) ja 51 pistettä kokeesta niin olenko siis yhteispistekiintiössä?

Äänestä
  • Kyllä olet

    Äänestä

Onko kenelläkään tietoa Lapista?

Äänestä

Ei huoh... 47 pistettä on kyllä just semmonen raja että ei voi tietää pääseekö sisään vai ei. Luultavasti jää uupumaan ne 1-2 pistettä, ihan vain ironiseksi pilkaksi.
Tämä päivä ja ens yö ovat kyllä raastavia :/

Äänestä

ne kirjeet tuli jo tänää kaikille´:( valitettavasti ei oo toivoo enää tänää jos posti on tullu jo :(

Äänestä
  • No hyvin todennäköisesti ei tule mitään huomenna jos ei tullut tänään, mutta on siinä pieni toivon murunen, että posti olisi sinun kohdallasi päivän myöhässä. Huomennahan sen näkee netistä sitten

    Äänestä

USKOMATONTA MUTTA TOTTA PÄÄSIN VAASAAN!!!!
Kaikki te jotka ette pääseet, älkää ikinä luovuttako! seon mahdollista! mullakin meni vuosia mut on sen arvosta tänään :)

Äänestä

sinä vaasaan päässyt. Monesko kerta oli? Ja onnea kovasti"

Äänestä

vaasaan pääsin kans! :) ekaa kertaa hain ja huhhuh miten onnellinen!

Äänestä

Onnea kaikille sisäänpäässeille!

Äänestä

Ens vuonna uusille , oikiksen aloituspaikkoja lisätään 36% , joten eiköhän pian kaikki pääse sisälle, jotka haluavat.

Tervetuloa työttömyys.

Äänestä

täyttä höpöä tuo edellinen kommentti mutta PALJON ONNEA kaikille sisäänpäässeille!! :)))))))

Äänestä


  • 55 pisteellä stadiin kirjoitti:

    Kyseessä on siis työryhmän ehdotus eikä mikään hallituksen tiedonanto.

    Totista totta, ymmv.

    Hehehehe, valtionsääntöoikeuden kurssi kannattaa suorittaa.

    Ministeriössä valmistellaan hallituksen esitykset. Ko. opetus- ja kulttuuriministeriön oma työryhmä. Luuletko, että opetus- ja kulttuuriministeriö aloittaisi puhtaalta pöydältä, jos virkatyönä ovat tuottaneet ko. selvityksen?

    Äänestä

  • valtiosääntöhaloo kirjoitti:

    Hehehehe, valtionsääntöoikeuden kurssi kannattaa suorittaa.

    Ministeriössä valmistellaan hallituksen esitykset. Ko. opetus- ja kulttuuriministeriön oma työryhmä. Luuletko, että opetus- ja kulttuuriministeriö aloittaisi puhtaalta pöydältä, jos virkatyönä ovat tuottaneet ko. selvityksen?

    Ylläolevalle suosittelen reaalipolitiikan lyhyttä oppimäärää.

    Virkamiehet eivät ainakaan kollegiaalisesti tunnusta mitään poliittista väriä, joten virkamiesten esitykset ovat aina jonkinlaisia, yleensä jonkinasteisiin realiteetteihin pohjautuvia.

    Ministeri, joka ministeriötään johtaa, on taas poliitikko. Poliitikot tekevät poliittisia päätöksiä.

    Virkamiehethän ovat esittäneet vaikka mitä, kuten esimerkiksi Hetemäen veroryhmä. Tämä ei todellakaan tarkoita sitä, että esitys olisi poliittisesti toteuttamiskelpoinen.

    En itse usko aloituspaikkojen noin rajun lisäyksen toteutuvan.

    Äänestä

  • Politiikkaa ei muuta kirjoitti:

    Ylläolevalle suosittelen reaalipolitiikan lyhyttä oppimäärää.

    Virkamiehet eivät ainakaan kollegiaalisesti tunnusta mitään poliittista väriä, joten virkamiesten esitykset ovat aina jonkinlaisia, yleensä jonkinasteisiin realiteetteihin pohjautuvia.

    Ministeri, joka ministeriötään johtaa, on taas poliitikko. Poliitikot tekevät poliittisia päätöksiä.

    Virkamiehethän ovat esittäneet vaikka mitä, kuten esimerkiksi Hetemäen veroryhmä. Tämä ei todellakaan tarkoita sitä, että esitys olisi poliittisesti toteuttamiskelpoinen.

    En itse usko aloituspaikkojen noin rajun lisäyksen toteutuvan.

    Oikiksessa järjestetään myös valtionhallinto tutuksi kursseja, jota suosittelen edellä olevalle kirjoittajalle.

    Luuletko tosiaan, että ministerillä on aikaa käydä läpi kaikki ministeriön ehdottamat esityksien pikkukohdat? Mitäköhän se opetus- ja kulttuuriministeriön n. 400 päinen henkilökunnan esikunta oikein tekee? Valmistelee ministerin kiusaksi omasta aloitteesta selvityksiä, jotka ministeri myöhemmin teilaa? Vinkkinä, että nämä selvitykset saavat alkunsa usein muusta tarpeesta.

    Hetemäen veroryhmä sai enemmän mediahuomiota. Näitä ehdotuksia ei ole niin helppo runnoa läpi, jotka koskettavat kaikkia kansalaisia. Oikiksen opiskelijamäärien korotus ei ole yhtä merkittävä muutos yhteiskunnassa. Ihan vain tiedoksi, että hallituksen esityksistä suurinosa kirjoitetaan ministeriön virkatyönä, johon ministeri harvoin puuttuu.

    Äänestä

Lukiessani koevastauksia ja etenkin PPU menettelyn arvostelua täytyy sanoa että tuota tehtävää on ollut joku henkisesti sairas ihminen tekemässä.

Äänestä
  • Mistä sait jo mallivastaukset, ymmärsin että huomisesta alkaen niitä voi tilailla omien vastauspapereiden kanssa?

    Nimin. 46 pistettä / 18 aloituspistettä -> ekana viivan alla tippunut

    Äänestä

  • diip kirjoitti:

    Mistä sait jo mallivastaukset, ymmärsin että huomisesta alkaen niitä voi tilailla omien vastauspapereiden kanssa?

    Nimin. 46 pistettä / 18 aloituspistettä -> ekana viivan alla tippunut

    Ne ovat tuolla netissä myös, tiedekunnan sivuilla

    Äänestä

No niinpä ovatkin, aivan sairas tuo ppu- vastaus! Jonkin asteista motiivia/järkevyyttä voisi toivoa kysymyksiin, onhan tuo toki helppo tarkastaa...

Äänestä

Mitä vikaa tuossa PPU-menettelyssä on? Siinä on vain kaikki mitä kirjassa lukee...

Äänestä

Mielestäni tämän vuoden kolmostehtävä (PPU, HKI) on erittäin hyvä "oikistyylinen" tehtävä - varsinkin arvosteluperusteidensa osalta! Ei mitään typerää lässytystä tyyliin "kokonaisuus ratkaisee" jne.; verrattuna esimerkiksi vuoden 2009 essee-tehtäviin voi hakija nyt melkein oikeasti tarkastaa, mistä pisteitä on saanut / tai jäänyt saamatta.

Ei ole mitään kummallista siinä, että oikikseen hakiessa (ja siellä opiskellessa) asiat täytyy oikeasti osata. Paskan jauhamisella kun tunnetusti hukkaa vain ja ainoastaan omaa ainutkertaista elämäänsä! :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


oikis2011hereicome kirjoitti:

Sisällä ollaan.. tänään kilahti postiluukusta valkoinen kirjekuori :)) Voi tätä onnenpäivää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu