Vuokra-ale peruttu ja matto taas vedetty haihattelijoiden jalkojen alta: http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20110783425
"Vuokra-asuntojen hinnat eivät tule laskemaan lähiaikoina, uskovat tutkijat. "
"- On naiivi ajatus, että vuokra-asunnoista saataisiin halvempia pelkästään rakentamista tukemalla, sanoo ETLA:n Määttänen.
VTT:n johtava tutkija Pekka Pajakkala huomauttaa, että käyttö- ja rakennuskustannuksissa on tulevaisuudessa nousupaineita, jotka tulevat nostamaan vuokra-asuntojen hintoja. "
Huh, huh, Nousu-paineita sen sijaan että halpenisi vuokrat! Kyyti on hyytävän kylmää, kuilu kasvaa!
Kauppalehti: Vuokra-ale peruttu
12
93
Vastaukset
- Ilmeisesti sitten
vain otetaan nuo "järeämmät keinot" käyttöön. Siinä lähteekin jo satoja euroja vuokrista hetkessä.
- Just joo...
Kyllä sen niin on, että yksityinen henkilö voi pyytää asuntonsa vuokraamisesta mitä hintaa haluaa. Ei tässä mihinkään kommarimeininkiin olla menossa, jossa valtio määräisi vuokrakattoja.
- slummit läjään
Mulien homeiset velkaset slummit läjään ja tilalle edullisia vuokka-asuntoja. Muulit mydään orjiksi Kreikkaan maksamaan Suomen velkaa..
- Joskus isäntä
Kuka ne edulliset vuokra-asunnot teille sitten maksaa, jos yritteliäs ja tulevaisuuteen valoisasti suhtautuva kansanosa myydään orjiksi?
- loppuun kalutut
Joskus isäntä kirjoitti:
Kuka ne edulliset vuokra-asunnot teille sitten maksaa, jos yritteliäs ja tulevaisuuteen valoisasti suhtautuva kansanosa myydään orjiksi?
Pankit pumpannut muulit tyhjiksi. Joutaa allella orjiksi. Asunnot maksaa varakkaat vuokkaralaiset, joille jäänyt likasa käteen, eikä mennyt pankinjohtajan persuisiin. Olethan tyhmä, kun selvää asiaa kyselet!
- Taitaa tämäkin
ketju ponnahtaa ihan kohta ylös. Vähän niinkuin kävi "korkovähennykseen ei kosketa" -ketjulle. Muulit ovat selvästi täysin kykenemättömiä ymmärtämään tulevaa.
- ei millään ehdi
Perä vuotaa ja kuivia vaihdettava pyykin lomassa yhtenään!
- Kustaan linssiin
Etkö näe yhteyttä koron verovähennyksen ja näiden uuusien päätösten välillä? Hyvä..
Ylivoimainen voittaja: omistusasuja
- Asun ilmaiseksi
Samantekevää, yhteiskunta maksaa minun vuokrani. Iso kaupungin kaksio, tässä asun huolettomasti loppuikäni. Ei huolia remonteista, ei mistään muustakaan asuntoon ja asumiseen liittyvästä.
- Huolettomasti
Asut vain niin kauan kuin olet terve. Sen jälkeen sinua kyykyttää kela ja sossu. Sun vanhuutesi tulee olemaan todella vaikea.
- Kuilu kasvoi
Kaupungin kaisio.. BUUUUAAHAHAAHAHAHAAAAHA
Iso.. BUUUUHAHAHAAHAAAHAAHA
No kukin tavallaan.. loppujen lopuksi olet se makaja, halusit tai et. - VVO-tuki se on
Tätä korkotukeahan ovat masinoineet pääasiassa VVO pari muuta "yleishyödyllistä" vuokraläävien rakentajaa. Olisihan se kiva, kun saisi lainaa puolet kilpailijoita halvemmalla, mutta voisi silti periä markkinavuokraa. Vaikka voittoa on tullut tähänkin asti, niin miksei sitä voisi tuplata ;-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760