Älkää hyvät ihmiset vaan tehkö mitään sopimuksia Soneran kanssa. Jos teillä jo jotain on niin irtisanokaa ne heti. Soneran kanssa joutuu aina "kuseen". Laitteet ja liittymät eivät toimi eikä mistään saa apua. Laskutus kyllä toimii! Jätäpä laskusi maksamatta niin sinulla on yhteensä viisi ongelmaa:
1. Laitteet eivät toimi
2. Liittymät eivät toimi
3. Mistään et saa apua
4. Saat maksuhäiriömerkinnän
5. Menetät luottotietosi
VAROITUS SONERASTA
4
401
Vastaukset
- senytvaanontyhmää...
Tämän takia itselläni ei koskaan ole ollut soneraa. Koska kun osaa lukea, niin huomaa kuin kallis kyseinen pulju on. Itselläni on jo 4 vuotta latausliittymä ja koskaan ei murheita ole ollut. Henk.koht. laskutusliittymä oli 2v, jonka jälkeen sain tarpeeksi. Luulin aina, että elisa on kallis pulju joka kusettaa mutta kun katsoin soneran hintoja sekä lukenut täältä, niin olen päässytkin yllättävän helpolla. Niin kauan kun dna arvo latausliittymä toimii tässä maassa niin en ikinä muuta hankikaan. Suosittelen sullekin lämpimästi. =)
- Itäsonera
Miksi kaikki haukkuu Soneraa. Minulla on Soneran liittymät. Suurimmalla osalla sukulaisista on Soneran liittymät. DNA.sta olisi paljon pahaa sanottavaa. Olin vähän aiikaa DNA.n asiakas. Tätini oli myös vähän aikaa DNA.n asiakas ja vaihtoi kiroillen liittymän takaisin Soneraan, Hän ei uskonut mitä sanotaan. Jos ei pysty maksamann lakua ajallaan Soneralta saa kuukauden lisää maksuaikaa kun soittaa sinne. Työttömänä olin monta vuotta, silloin en pystynyt maksamaan laskuja ajallaan. Jos pitäisi Vaihtaa liittymää. Vaihtaisin joko Elisalle tai Saunalahdelle. yksi juttu: Pohjois-Karjalassa. Uimaharjusta kun mennään erämaahan eli Kitsin suuntaan,niin DNA.n kuuluvuus loppuu pian. Sonera toimii Itärajallakin.
- EI KOSKAAN SONERAA10
Faktaa sonerasta!
Vaihdoin 4 liittymää pois SONERALTA koska laskut olivat noin puolitoista kertaiset edelliseen operaattoriin nähden,vaikka oli perhepaketti jossa liittymien väliset puhelut ja viestit olivat ilmaisia. Lisäksi oli euron sunnuntaipaketti. Puhelukäyttäytyminen näissä liittymissä oli ajalisesti aivan samaa kuin edillisellä operaattorilla.
Heti ensikuukausina oltiin SONERAAN useasti yhteydessä koska yhdestä liittymästä laskut olivat nousseet noin kolminkertaisiksi! Vaihdettiin "paketteja",asiakaspalvelussa oli aina eri henkilö "opastamassa"puhelukäyttäytymistä!
Viimein ,ehkä neljännellä kerralla ja muutaman kuukauden päästä taas laskusta soittaessa HUOMASI ASIAKASPALVELIJA,ETTÄ KYSEINEN LIITTYMÄ OLI JÄTETTY KYTKEMÄTTÄ PERHEPAKETTIIN!!!!
Kesäkuussa sain sitten sain tarpeekseni SONERAN palveluista ja vaihdoin toiseen operaattoriin.Mitään "kytkyliittymi"ei pitänyt olla mutta vaihto vaan ei onnistunut.Käynti SONERAN myymälässä ja euron sunnuntai se siellä esti pikaisen vaihdon.No ei muuta kuin euron sunnuntaipaketti pidetään voimassa kolmessa liitymässä kevääseen 2012 ja yksi liittymä päättyisi jo syksyllä 2011!
Tietysti turhasta maksaminen kun ei edes liittymiä olisi tuntui tyhmältä,mutta minkäs teet varmaan siellä sopimusehdoissa siitä olisi mainittu.Siis oma moka kun ei ollut tullut ehtoja luettua.Tyytyväisenä kuitenkin olin kun vihdoin pääsisin SONERASTA irti,mutta mutta.. nyt sanottiinkin,että EURON SUNNUNTAIPAKETTIA EI VOI SANOA IRTI KESKEN KAUDEN,VAAN SYKSYLLÄ 2011 PÄÄTYVÄ PAKETTI OLISI VOIMASSA VIELÄ VUODEN ELI PÄÄTTYISI VASTA VUONNA 2012 SYKSYLLÄ!!!!
Lisäksi viimeisissä SONERALTA TULLEISSA LASKUISSA OLI LIITTYMIEN LOPETUKSISTA VELOITETTU VEROINEEN NOIN 16EUROA/LIITTYMÄ!!
LIENEE LAILLISTA,MUTTA TÄMÄN PULJUN TOUHISTA TULEN KYLLÄ OTTAMAAN YHTEYTTÄ KULUTTAJAVIRASTOON!I - Asioista tietävä
Palaan tuohon alkuperäiseen viestiin ja luottohäiriömerkintään, jos siis sulla ei ole aikomustakaan maksaa laskuja. Mikähän operaattori suomessa antaa asiakkaiden soitella loputtomiin ilmaiseksi? Niin että voisi jättää laskut aina maksamatta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525612Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "682661Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181960Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1541796No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371766- 191733
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5148881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah62935