Miten oksennetaan?

kysyjä??????????????

Miten oksennetaan?Siis ei oksennustauti,vaan itse aiheutetusti. Onko siitä jotain haittaa kropalle?Laihtuuko sillä?

10

364

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 243erh

      mee hoitoon.

    • urpååt

      no mietippä vähä.

    • Kommenttaja...

      Tarvitsen oikeasti vinkkejä,en mitään tollasia lapselisia kommentteja!

    • jane3333

      "Toistuva oksentaminen aiheuttaa muun muassa häiriöitä elimistön suolatasapainossa, kuukautiskierrossa sekä sydämen rytmihäiriöitä ja vaurioita hampaiden kiilteessä. Myös sairastuneiden sylkirauhaset ovat yleensä suurentuneet ja kasvojen alueella saattaa olla turvotusta. Oksentelu voi vahingoittaa myös ruokatorvea ja aiheuttaa vatsakipua ja pahoinvointia."

      Tässä nyt jotain. Siis; elimistön kalium-natrium tasapaino järkkyy, seurauksena sydämen rytmihäiriöt joista voi seurata sydänpysähdys. Kuolemantapauksia on ollut, joku kuollut pytyn viereen vessaan. Hammaskiille vaurioituu; vihlontaa ja lopulta hampaiden tuhoutuminen mahahappojen vaikutuksesta. Kroppa turpoaa montakin kiloa nesteen kertymisen takia, johtaa entistä epätoivoisempaan oksenteluun- turpoaa- kierre on valmis. Moni oksentaa verta. Vatsavaivat, ummetus.
      En suosittele. Bulimikon elämä on helvettiä siinä kun anorektikonkin.

    • siisdaaqq

      idootti

    • Äiti...,,,

      Tahallisesta oksentamisesta ja varsinkin sen aiheuttamisesta esim. hammasharjalla on todella paljon haittaa. Pitkällisen oksentamisen seurauksena mm. kurkku varioituu, samoin keuhkot, posket muotoutuvat yökkäyksen seurauksena ns. pulloposkiksi, joka on muuten erittäin hyvä tuntomerkki oksentelijasta. Posket eivät ole luonnollisen pyöreä vaan rumasti turvoksissa KOKO AJAN. Oksentamisen myötä sinulla menee elimistön nestetasapaino sekaisin, jolla voi olla elinikäisiä vaikutuksia.

      Kaikesta tästä huolimatta joku nuori oksentaa jatkuvasti vain ollaakseen laiha. Helpompia tapojakin on esim. normaali ja säännöllinen ruokailu.

    • aaloittaja

      Joo,tuo oli vaan tommonen päähänpisto,kun olin ollu laihutuskuurilla niin sitten ahmin j.ä.r.k.y.t.t.ä.v.ä.s.t.i. ja paino nousi 3 kiloa 6 tunnissa!!!!Ehkä ei kannata.....

    • Linni

      Ja se painon nousu oli pelkkää nestettä!
      Kroppa kun on siitä kumma kapistus, että kun paastoat, oksentelet, käytät diureetteja jne, ja sen jälkeen syöt, se imaisee järkyttävän määrän nestettä!
      On nimittäin biologinen mahdottomuus lihoa oikeasti 3 kg 6 tunnissa, et pysty niin valtavasti edes syömään! Ja vaikka söisit se ei onnistu 6 tunnissa, siis oikea lihominen. Tarvitset noin 7000-8000 kcal viikossa "ylimääräistä" että lihoisit kilon verran! Tämä ns. nyrkkisääntö, ei se välttämättä noin mene. Moni ei liho edes tuota kiloa vaikka tuon verran ruokaa lisäisi. Siihen vaikuttaa niin moni muu asia, kuten aineenvaihdunta joka on jokaisella yksilöllinen, aktiivisuus, ikä, lihasten määrä jne jne.
      Ja tuo ahmimisen jälkeinen nesteturpoaminen menee ohi päivässä parissa. Puhun kokemuksesta! Ahdistavaa ja pelottavaa se on, myönnetään!

    • mmallu

      hanki elämä !

    • ......

      Itelläni oikeen mukavia rytmihäiriöitä thanks to 4:n vuoden bulimia joka jatkuu vaan. Oon vasta 17 ja pelkään että kuolen joku päivä sydänkohtaukseen.
      Älä kiltti alota, tätä en toivo kenelekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe