Download Manager ei tee niin kuin lupaa

Käy ja kukkuu

Tekipä mieli "hakea" internetistä jokunen miekka ja sandaali -elokuva. Käytössä tähän on kone, joka on menossa ensi viikolla huoltoon ja jossa ei ole oikein mitään ohjelmia.

Pirate Bay:hän se on tällaisten iänkaiken vanhojen elokuvien (Gladiator, Ridley Scott, 2000) ystävän paikka. Klikkailin tyytyväisenä, eteen tuli joku Download Manager... Jaa, no se ohjelma näytti kuitenkin lopulta tallentuneen ja asentuneen sekä haluttu filmikin näkyi laatikossa, sininen väärin-merkki vieressään mutta kun mitään ei tapahdu. Missään ei ole eMulen (sieltä en elokuvaa löydä) tapaan 'connect' valintaa.

Mitä tämän ohjelman asetuksia tulisi säätää, että tieto alkaa liikkua? Kiitos jo etukäteen.

3

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei käy eikä kuku

      Se Download Manager on haittaohjelma, ei sitä ole tarkoitus ladata vaan se torrent-tiedosto jos haluat ladata jotain laillista kuten Ubuntuimagen tai jotain vanhoja 20-luvun leffoja joista on tekijänoikeudet jo haihtuneet.

      • Käy ja kukkuu

        Kiitos vastauksesta. Kysymys takaisin, sain homman futaamaan aamun ensimmäisinä tunteina. BitTorrent - Pirate Bay on totisesti yhdistelmä, jota voin suositella muillekin aloittelijoille.

        Pian oli siis Gladiator ladattu ja tarkoitus polttaa se DVD:lle mutta Nero 10 ei muka tunne .avi:a - siis .avi:a! Mitähän tiedostoja se sitten osaa käsitellä..? No, eihän siinä, tiedosto muistitikulle, se kannettavaan kiinni, kannettava televisioon ja eikun nauttimaan spektaakkelista.

        Torni-PC hyrräsi muistiinsa sillä aikaa myös elokuvat 300 ja Kindom of Heaven, nami nami. Ja nämähän ovat jostain sieltä 20-luvun lopulta. (Asun ulkomailla ja vuokraamosta saan vain uudempia elokuvia)


      • ..............
        Käy ja kukkuu kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Kysymys takaisin, sain homman futaamaan aamun ensimmäisinä tunteina. BitTorrent - Pirate Bay on totisesti yhdistelmä, jota voin suositella muillekin aloittelijoille.

        Pian oli siis Gladiator ladattu ja tarkoitus polttaa se DVD:lle mutta Nero 10 ei muka tunne .avi:a - siis .avi:a! Mitähän tiedostoja se sitten osaa käsitellä..? No, eihän siinä, tiedosto muistitikulle, se kannettavaan kiinni, kannettava televisioon ja eikun nauttimaan spektaakkelista.

        Torni-PC hyrräsi muistiinsa sillä aikaa myös elokuvat 300 ja Kindom of Heaven, nami nami. Ja nämähän ovat jostain sieltä 20-luvun lopulta. (Asun ulkomailla ja vuokraamosta saan vain uudempia elokuvia)

        Varmasti se Nero osaa sen .avi tiedoston polttaa levylle kuten minkä tahansa tiedoston, silloin siellä levyllä näkyy se .avi tiedosto ja on soittimestasi kiinni osaako se näyttää sen. Useat vähänkin uudemmat DVD-soittimet osaavat näyttää .avi tiedoston.

        Tuo .avi ei ole mikään levykuva vaan ihan tavallinen videotiedosto. Se poltetaan levylle luomalla datalevy jolle poltetaan halutut tiedostot.

        Nero osaa myös polttaa useita levykuva tiedostoja kuten .iso ja .nrg jolloin saat kerralla koko levyn hakemistot ja tiedostot sinne, ku lataat jonkun tuollaisen levykuva tiedoston (disk image) niin saat ne DVD-valikot sun muut mukaan. Eriasia löytyykö haluamasi elokuva levykuvana, nuo .avit näyttävät olevan yleisempiä ja huomattavasti monikäyttöisempiä (ja niistäkin voi tehdä DVD-levyn valikkoineen sopivalla ohjelmalla ..... jos osaa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe