Suvaitsevaisuudesta

peepingtommi

Aina puhutaan homojen hyväksymisestä ja että heidät pitää nähdä ihmisinä. Asiahan on todella paljon parantunut heidän kohdallaan, mutta mitenkä biseksuaalien asema? Kuka alkaa meidän asiaa ajamaan, kun ainakin Helsingin seudun Seta ajaa enää naisten asiaa ja vähän siinä sivussa homojen asiaa, mutta biseksuaaleja/transseksuaaleja/transsukupuolisia järjestö ei enää tunne.

Homot vaahtoavat avio-oikeudesta (tärkeä asia), mutta eikö tärkeämpi asia olisi puuttua syrjintään? Homoilla/lesboilla asiat ovat jo minusta hyvin, mutta biseksuaali kokee syrjintää jokaiselta suunnalta. Kaiken lisäksi tämä on yleisesti aivan hyväksyttävää, etenkin biseksuaali miehiä kohtaan. Naiset minusta hyväksytään ainakin heteroiden puolesta, koska useiden heteromiehien fantasiahan on kaksi naista. Milläpä sitten parantaisimme miesten asemaa tässä asiassa?

Olen kirjoittanut suutani puhtaaksi eräällä toisella foorumilla sanoja säästämättä ja tästä seurauksena käyttäjätilini suljettiin, vaikka foorumi mainostaa itseään hlbt-väen ja heidän ystävien foorumina. Totuus kuitenkin on, että ko foorumilla hyväksytään ainoastaan homot, jotka siellä ovat koko ajan äänessä. Ja he suhtautuvat myös syrjivästi biseksuaaleihin, koska olemme kuulemma epämääräisiä. Aika ironista saada tili suljettua foorumilta, jonka pitäisi olla myös suunnattu biseksuaaleille. Eli taas syrjintään törmätään.

En kyllä tiedä mikä taho asiaamme alkaisi ajamaan, kun Setaa ei kiinnosta kuin ainoastaan homoavioliitto.

111

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain muuta

      Homot siis torjuvat bi-sek. samalla tavalla kuin heterot aikoinaan, uhkana omalle muodostetulle sek.identiteetille ja se ettei olisikaan tarkkoja rajanvetoja saa ennakkoluulo tyyppiset asiat pintaan ja aletaan taas määrittelemään ihmisiä vain ja ainoastaan seksuaalisten ilmentämisien kautta?

      Enitenhän homo järjestöt aiheuttavat hallaa sen vuoksi, että käsittelevät ihmisiä vain sek.suuntautumisen korostamisen kautta. Ja kun yleensä bi-sek. eivät sitä tee, vaan elävät vain elämäänsä mitenkään näkyvästi sek korostaen ja miksi pitäisikään?

      On paluuta menneeseen, jos aletaan korostamaan sen syrjinnän johtuvan siksi, että ihminen on bi, kun pitäisi vain todeta miksi on yhtä ehdottomia piirejä kuin uskonto fanatikot, joita myös jotkut ulkopuoliset pitävät parempana tapana olla, koska silloin voivat jakaa ihmiset kahtia todeta, että onneksi ovat ehdottomia, tietää pysyä toisenlaisena.

      Ja tähän kohtaan biit tulevat sotkemaan ehdottomien selkeää ja yksinkertaista maailmaa. Ei pitäisi siis mennä fanaatikkojen temmellyskentille ja antaantua heidän määrityksiin. Ovat siis suvaitsemattomia ehdottomuudessaan.

      Onhan se jotenkin pöyristyttävää jos joku setan kaltainen järjestö luulee oikeasti ajavansa tasavertaisuutta ja vain joidenkin motiivien myötä korostaa seksuaalisuutta ehdottomien jakojen myötä, kun seksuaalisuutta ei pitäisi korostaa yhtään, ei se tee ihmistä muuksi, mitä pitäisi olla, valitettavasti niinhän ei toimita.

    • qwwerrtyyy

      Oletko miettinyt miksi homojen? avioliitto on niin tärkeä asia, että siitä puhuessa tunteet kuumenevat jatkuvasti?

      Ja miksi ei ymmärretä valtaväestön närkästystä asian tiimoilta kun nimenomaan aletaan puhumaan uudesta avioliitosta "neutraali" homoavioliittona?

      Johan nyt on jo mahd. rek parisuhde ja heteroita ja homoja ei voi täysin sisällyttää samojen lakien alle, uuteen yhtenäiseen lakiin siis pitäisi lisätä aliviitteitä ja lisäpykäliä erottamaan homot ja heterot, esim. koskien vanhemmuus asiaa, sillä eihän biologiaa oikeasti voi sivuuttaa ja avioliitossakin heteroiden lapset, vaikka ensin molemmat tulevat automaattisesti vanhemmiksi, voidaan kuitenkin vaatia isyystestejä ja sitä myötä perintö ym asiat määräytyvät.

      Pitäisi maalaisjärkikin sanoa ettei lakia voida soveltaa yks yhteen homojen kanssa puhumattakaan siitä, että marginaaliryhmä alkaa määrittelemään, miten heidän näkemysten ja tuntojen mukaan "tasavertaistetaan" lait koskemaan myös "heitä" kun lakien ensisijainen tarkoitus on taata oikeudenmukainen ratkaisu kaikille ihmisille, ei vaatia kuten tässä "homoavioliitossa" sulkemaan silmiä biologialta.

      Vai haluaako joku esim uskotella ettei lain kanssa tule soveltamis ongelmia jos ja kun lesbot ovat naimisissa ja toinen tekeekin syrjähypyn miehen kanssa pamahtaa raskaaksi ja tämä toinen lesbo tulee avioliittolain mukaan automaattisesti "isäksi" ja huoltajavelvolliseksi, elatus ja perintö myös hänen kauttaan?

      miten"isyys" kumotaan noissa tapauksissa jos ei halua syrjähyppy seuraus "isyyteen"? niin tuskin samaan tapaan kuin heteromiesten osalta, joten yks yhteen soveltamis puheet ovat naurettavia.

      Kysehän sekä neutraali kiihkoilijoiden että setan osalta näyttää olevan vain se, että omat käsitykset oikeanlaisesta olemisesta tulevat voimaan ei oikeanlainen soveltaminen ja tasavertaisuus, tästähän neutraaliliitosta oli kiihkeää keskustelua tuon lesbopalstan linkin kautta, masinoijan viestin myötä. Paljon siis menee metsään kun vain kiihkoillaan tunnetiloissaan oikeanlaisuuden merkeissä.

      • qwertyyyt

        Seta ja homot siis uskottelevat kaikille että he ovat ehdottomia ja eivät ikimaailmassa mene vastakkaisen sukupuolen kanssa tekemisiin ja sen myötä heille tulee perhe- elämä vain joko keinohed. tai ulk. adoption myötä, mutta kuten todettu samaa sukupuolta oleva voikin olla bi! Joilloin perheeseen voi ilmestyä biologisten toimintojen myötä biologinen jälkeläinen.

        Miten näin yksipuolista ja harhauttavaa laki ehdotusta kukaan edes voi puoltaa, jossa ei oteta todellisuutta huomioon, ovat kuin 100v sitten, että seksuaalusuutta ilmennetään vain avioliittivuoteessa ehdottomuutta ilmentäen läh.saarnaten.

        Ja tuollaisen mielikuvan haluavat voimaan, että taas yhteisön kautta ja avulla määritellään hyväksyttävä määritelmä ihmisten seksuaalisille ilmentämisille, Pakkomielteen omaisesti,. muista eivät ole tietävinäänkään. Lakiehdotus siis perustuu vanhanaikaisten perusteiden hyväksikäyttöön ja on jo vanhanaikainen ehdotus.

        Kyse on siis pelkästään yhteisön hyväksynnän saamista toiminnoilleen, eikä oikeudenmukaisen ja järkevän lain aikaansaaminen missä huomioidaan todellisuus ja myös ne lapset ja heidän oikeutensa.


      • peepingtommi
        qwertyyyt kirjoitti:

        Seta ja homot siis uskottelevat kaikille että he ovat ehdottomia ja eivät ikimaailmassa mene vastakkaisen sukupuolen kanssa tekemisiin ja sen myötä heille tulee perhe- elämä vain joko keinohed. tai ulk. adoption myötä, mutta kuten todettu samaa sukupuolta oleva voikin olla bi! Joilloin perheeseen voi ilmestyä biologisten toimintojen myötä biologinen jälkeläinen.

        Miten näin yksipuolista ja harhauttavaa laki ehdotusta kukaan edes voi puoltaa, jossa ei oteta todellisuutta huomioon, ovat kuin 100v sitten, että seksuaalusuutta ilmennetään vain avioliittivuoteessa ehdottomuutta ilmentäen läh.saarnaten.

        Ja tuollaisen mielikuvan haluavat voimaan, että taas yhteisön kautta ja avulla määritellään hyväksyttävä määritelmä ihmisten seksuaalisille ilmentämisille, Pakkomielteen omaisesti,. muista eivät ole tietävinäänkään. Lakiehdotus siis perustuu vanhanaikaisten perusteiden hyväksikäyttöön ja on jo vanhanaikainen ehdotus.

        Kyse on siis pelkästään yhteisön hyväksynnän saamista toiminnoilleen, eikä oikeudenmukaisen ja järkevän lain aikaansaaminen missä huomioidaan todellisuus ja myös ne lapset ja heidän oikeutensa.

        Juuri näinhän se menee. Homot vaahtoavat suu vaahdossa naimisiinpääsystä, vaikka on jo mahdollista rekisteröidä suhde. Erehdyin tästä tuolla toisella foorumilla sanomaan ja hyvä etten joutunut lynkatuksi, kun asia on kuulemma täysin eri kuin naimisiinpääsy. Ja todella usein olen törmännyt myös, että homot laskevat biseksuaalit heteroihin, kun se palvelee heidän tarkoituksiaan.

        Se on myös jännä miten homot vaativat tasavertaisuutta ja hyväksyntää, mutteivät itse pysty sitä muille antamaan. Kovaan ääneen toitotetaan mitä makkarissa tapahtuu, vaikkei se a. muille kuulu ja b. muita kiinnosta. Tältä kantilta katsottuna Seta on täysin tarpeeton järjestö, joka voitaisiin lopettaa. Koska heillä on asenneongelma kaikkia muita kuin homoja ja lesboja kohtaan, ei järjestö koskaan pääse tavoitteisiinsa.

        Ja mitä tuohon 100% hetero/homo asetelmaan tulee, vain muutama prosentti on täysin jotain noista kahdesta. lähes kaikki sijoittuvat janan harmaalle alueelle, joten seksuaalisen suuntautuneisuuden mainostaminen ja korostaminen on jo sinäänsä turhaa, koska kaikki olemme samalla viivalla kuitenkin. Ainakin ennen luulin meidän kaikkien olevan ihmisiä, yksilöitä eikä ainoastaan homoja/heteroita/biseksuaaleja/lesboja jne. Taisin olla pahasti väärässä, kun seksuaalinen identiteetti ainakin Setan mukaan on kaikki, mitä ihmisessä on.


    • bi_mies

      Mielenkiintoista... tässä muutama lyhyt kommentti:

      kyllä homojen tai kahden bi-seksuaalin tulee mielestäni saada mennä naimisiin samalla tavalla kuin muidenkin rakastavaisten.

      Homot tosiaan luokittelevat bi-seksuaalit usein heteroiksi, sillä bi on tavallaan puolihetero.

      Ihmisten luokittelu homoihin, heteroihin jne on oikeastaan aika turhaa näpertelyä, vaikka ihmisillä on luontainen tarve antaa asioille nimiä: tämä on tätä ja tuo on tuota, vaikka käytännössä aika harvat asiat ovat ns lopullisia totuuksia. Mulle aina tärkeintä on ihminen, mieheys tai naiseus on toissijainen asia.

      Aika moni ihminen haluaa ympärilleen perheen - ja perheeseensä lapsia - olipa hetero tai homo. Olisi mielenkiintoista, jos joku homoparin adoptio-oikeutta vastustava vastustaisikin samalla perusteella (=perheessä tulee olla miehen ja naisen malli) yksinhuoltajien oikeutta kasvattaa lapsensa yksin.

      Jos pelätään, että kahden miehen adoptoimasta lapsesta tulee homo, samalla logiikalla pitäisi pelätä, että yksinhuoltajan lapsesta tulee yksinäinen runkkari.

      • qwertyyyyy

        Toki, kaikkien rakastavaisten täysikäisten on oikeus päästä naimisiin, mutta ymmärrät varmaan, ettei täysin yhteneväistä avioliittolakia voida tehdä, eikä vain muuttaa entistä avioliittolakia sp-neutraaliksi, ilman huomattavia alaviitteitä ja lisäpykäliä, sillä ei kaikissa tähän lakiin liittyvissä asioissa voi lain käytöstä vastaavat sulkea silmiänsä sukupuolelta ja biologialta. Sp-neutraali on siis aivan väärä sana kuvaamaan asiaa.

        Liittosopimus ihmisten välillä,. jossa huomioidaan biologia ja sukupuoli silloin kun se todellisuudessakin vaikuttaa on ainoa oikea ratkaisu. Täysin yhteneväistä soveltamista on aika turha yrittää uskotella.

        Jollain oudolla tavalla kun tuollaisten lakien tarkoitus olisi pienentää eroja sen suhteen, miten kukin sek.käyttäytyy, siitä on tehty entistä isompi numero. Huonompi juttu.


    • bi_mies

      En ymmärrä =))

      • qwertyyi

        Vaikea tietää, onko "En ymmärrä" asia sitä, että miten nyt noin on heitetty pois joltakin foorumilta vai sitä samaa jargonia, miksei kaikki voi vaan mennä naimisiin, miksei.

        Kun se avioliittolaki ei koske vain sitä, että joku sanoo ko.ihmisille,. teidät on nyt vihitty avioliittoon , voitte olla onnellisia elämänne loppuun asti, naimisissa!

        Avioliittolaki määrittelee ensisijaisesti myös vanhemmuuden, kunnes toisin todistetaan ja se taatusti on homoja ja heteroita erottava tekijä kun huomioi kommerverkit mitä voi sattua.

        Monihan siis useimmat ajattelevat vain lakia siten, että miksei vain nimenmuutos ja sitten kaikki keskenään naimisiin, huomioimatta sen liittyvän ja koskevan ensisijaisesti lasten etujen turvaamista, laki on tehty siitä näkökulmasta ja sillä on liittymisensä, perintöön, sukutauluihin, mutta koska homot ovat ehdottomia, ja keinohed. käyttäjiä ovat alkaneet luulla,. ettei perimillä ja biologialla ole merkitystä, kyllä sillä vaan on, muuten on suuri vaara, että perimä taulukotkin sekaantuvat ja lähisukulaisten spermoja käytellään ja sitten vasta voikin sekalaista porukkaa liikkua maisemissa.


    • peepingtommi

      Yhtenevää avioliittolakia ei koskaan saada aikaiseksi, se on ihan fakta. Se ei vaan toimi niin. Ja onhan sekin jo paljon, että suhteen voi rekisteröidä. Termin voisi muuttaa, muttei se homoille riitä tietenkään. He kun ovat äänekkäänä ryhmänä tottuneet saamaan kaiken.

      Itselläni ei ole adoptio-oikeutta vastaan mitään. Mutta jos homojen adoptio-oikeutta aletaan puimaan, niin samalla pitää parantaa myös sinkkunaisten adoptio-oikeus, joka on täysin olematon. Sinkkunainen voi olla mitä mainioin äiti, vaikkei miestä olisikaan. Sama tilannehan olisi kääntäen homoliitoissa, joten tuo sinkkujen asema pitäisi korjata ensin, ennenkuin aletaan homoadoptiosta vouhkaamaan.

    • bi_mies

      @qwertyyi: neuvohan lakia pilkuntarkasti tuntemattomalle, missä kohtaa avioliittolakia määritellään vanhemmuus?
      Ja mitä "kommervenkkejä" tarkoitat?

      @peepingtommi: mitä tarkoitat: "Yhtenevää avioliittolakia ei koskaan saada aikaiseksi, se on ihan fakta"?
      Yhtenevää minkä kanssa?
      Hmm... mikähän tässä nyt on "fakta" ja kuka sen "faktan" määrittelee...?

      • jotain muuta

        Vanhemmuuden määritelmä. Ja miespuolinen tulee aviolittolain nojalla vanhemmaksi. Niin sanoo laki, sitämyötä, samaa ei voi missään tapauksessa sisällyttää uuteen suunniteltuun avioliittolakiin, oli se sitten minkäniminen "avioliitto" tahansa. Tuossa esimerkkitapauksessa että lapsi syntyisi kahden naisen liittoon syrjähypyn seurauksena, myös sillä miehellä olisi omat oikeutensa lapseen, sillä harva nyt todellisuudessa uskoo, että se toinen nainen olisi lapsen automaattinen vanhempi ja "isä"?.

        Tuota kehityssuuntaahan monet homoliiton puoltajat ajavat, että säästyisivät sisäisen adoption aiheuttamasta paperityöstä, jos tulee sama avioliittolaki sisältöineen kuin heteroille, ja saavat automaattisen vanhemmuuden, mutta sehän pätee tai helpottaisi vain keinohedelmöitysasioissa, jossa luovuttaja ei ole tietoinen asiasta.

        ”Isä on lapsen miespuolinen vanhempi. Isyys voidaan määritellä biologisen, sosiaalisen ja laillisen suhteen perusteella. Jos biologisesta isyydestä ei ole varmuutta, varmistuksen voi tarvittaessa saada DNA-testillä. Isäksi voi tulla myös adoptoimalla lapsen.

        Suomen lain mukaan äidin aviomies on lapsen isä, kun lapsi on syntynyt avioliiton aikana. Jos biologiset vanhemmat eivät ole naimisissa keskenään, isyys voidaan vahvistaa joko tunnustamisen perusteella tai oikeuden päätöksellä.

        Vahvistetusta isyydestä seuraa velvollisuus osallistua lapsen elatukseen ja oikeus tehdä lapsen äidin kanssa sopimuksia, tai hakea oikeuden päätöstä, lapsen huoltajuudesta, tapaamisoikeudesta ja siitä kumman vanhemman luona lapsi asuu. Lisäksi lapsesta tulee isänsä perillinen.
        -----
        Keinohedelmöityslaista:
        -Lakiesityksen hyväksymisen yhteydessä muutetaan samalla isyyslakia
        lisäämällä siihen säännökset isyyden määräytymisestä silloin, kun lapsi
        syntyy hedelmöityshoitojen avulla.

        - Lapsella olisi 18 vuotta täytettyään oikeus saada tieto alkuperästään,
        sukusolujen luovuttajan ominaisuuksista ja luovuttajan luvalla myös
        henkilöllisyydestä, luovuttajan kuoltua 10 vuotta kuolemasta myös
        suostumuksesta riippumatta.”

        Mutta, jos samaa sukupuolta saavat automaattisen vanhemmuuden, joko keinohedelmöitysasioissa, niin muuttuuko tuo sukutaulukkotieto asia ja varsinkin syrjähyppylapsien osalta, jos väitetään, että lapsi on esim. Möttösen (lesbopuolison suvun mukaan) ja uskotellaan lapselle niin ja voikin aikuisena mennä Virtasen kanssa yhteen ja se Virtanen voi olla ko.henkilö lähisukulainen jopa oma oikea biologinen isä (n.20v ikäero ei nyt paljoa tosielämässä haittaa). Tuollaisia tapahtumia voi syntyä, jos ei pidetä huoli siitä, että joku biologinen sukutaulukko asia ja jatkumo on jotenkin tiedossa.

        Joten kyseessä ei todellakaan ole vain vihkimisasia. Tietysti avioliittolakia voidaan pienillä sanamuodoilla ja tarkemmilla vanhemmuuden määritellä saada enempi sopivammiksi erilaisille parisuhteille, mutta tätä muotoa ja niissä merkityksissä, mitä avioliitolla on ollut heterosuhteille, sitä ei voida missään muodossa nyt yhteneväisesti noudattaa.


    • peepingtommi

      On homo- ja heterosuhteilla sen verran eroa, ettei kumpaankin voida soveltaa täysin samaa lakia. Esim adoptioasia pitäisi ensin käsitellä. Saman sukunimen ottamista en näe ongelmana lainkaan. En vaan usko, että kirkko suostuu tuota lakia yhtenäistämään täysin ja kirkolla on tässä maassa valtaa. Heti tulee mieleen ongelma: jos pari adoptoi lapsen, miten lapsen huoltajuus määrätään erotilanteessa ja miten elatusmaksut saadaan sovellettua tähän? Vastaus on ei mitenkään, joten tässä kohtaa jo tulee eriarvoinen asema homoille heteropareihin nähden. Omaisuudenjako ja nämä saadaan kyllä toteutumaan, mutta tuon asian toteuttaminen vaatii melkoista pohdintaa.

    • bi_mies

      Ei kuulosta kovin vakavalta. Lain asiantuntijat ratkovat nuo asiat varmasti lain valmisteluvaiheessa. Huoli pois.

      Kirkko ei onneksi päätä avioliittolaista, sen tekee eduskunta.

    • bi_mies

      Näköjään suhtaudut asiaan aivan toisin kuin minä. Lainoppineet ovat sitä varten, että he ratkovat ongelmat, turha minun tai sinun on siitä kantaa huolta.

      Maailma ei tule valmiiksi koskaan. Aina jonkun mielestä jokin asia on ennen jotain muuta. Sinä haluat parantaa sinkkujen asemaa ennen homojen aseman parantamista - mikäpä siinä, mielipiteesi on kuultu. Olen osin samaa mieltä kanssasi, sinkkujenkin asema tarvitsee kohennusta. Mutta olisiko kehitysvammaisten asemaa parannettava sittenkin ennen sinkkuja? Tai omaishoitajien? Tai lapsiperheiden tai elatusvelvollisten? Vai olisiko tärkeämpää tehdä jotain aivan muuta?

      Sinkut ovat noin yleisesti ottaen tasa-arvoisemmassa asemassa valtaväestöön nähden kuin homoseksuaalit. Kokonaan toinen juttu on, kuinka paljon sukupuolineutraali avioliittolaki loppujen lopuksi vaikuttaisi tasa-arvoon.

      Kuten asenteestasi näkee, tunteet kuohuvat, vaikka tätäkin asiaa pitäisi pystyä käsittelemään ihan rauhallisesti.

      Sukupuolineutraali avioliittolaki tulee Suomeen suurella todennäköisyydellä joskus ja lain tavoite on jo tiedossa, mutta ei sen sisältö. Jos haluat vaikuttaa lain sisältöön, sinun kannattaa olla yhteydessä kansanedustajiin.

    • peepingtommi

      En allekirjoita sinkkujen olevan tasa-arvoisemmassa asemassa kuin homot. Ainakin itse olen huomattavasti alempana hierarkiassa kuin homot koska:
      -olen eronnut
      -minulla on lapsia
      -olen biseksuaali
      Eronneen miehen oletetaan automaattisesti olevan alkoholisti, joten asunnonsaanti on todella hankalaa. Laitoin todella moneen paikkaan hakemuksia ja vain yksi tarjosi asuntoa.

      Ei tässä tunteet kuohu, vaan koen asian todella voimakkaasti olevan näin. Mitä enemmän homoille antaa, sen enemmän he rupeavat vaatimaan asioita itselleen heti välittämättä muiden aseman korjaamisesta. Ja tätä asennettahan Seta ajaa täysillä eteenpäin. Surullista mutta totta, että järjestö on unohtanut muut kuin lesbot ja homot.

      Nyt kun homojen asema on huomattavasti kohentunut, olisi minusta aika kiinnittää huomiota muihin, jotka kokevat syrjintää sekä muihin tärkeämpiin ongelmiin. Vaikka kannatan homoavioliittoja, niiden aika ei minusta ole vielä. Tässä maassa on muita asioita, jotka vaativat korjaamista ja minusta kaikki ajallaan. Ainakin mielummin näkisin mielenterveys palvelut ja yleensäkin terveydenhuollon ongelmat ratkaistuna ennen homoavioliittoja, koska ne koskettavat meitä kaikkia. Väemmistöryhmien ongelmat tulee tottakai korjata, mutta kaikki ajallaan. Nyt saa suhteen rekisteröityä, mutta se ei näköjään vaan kelpaa homoille.

    • Bi-m 92

      Biseksuaalit torjutaan sen vuoksi koska heitä ei ole helppo määritellä. Homo on homo ja lesbo on lesbo, mutta entä bi? Ylipäätäänkin tämä yhteiskunta kammoaa niitä joita ei voi yleisesti asettaa johonkin identiteettilaatikkoihin. Yhteiskunta rakastaa määrittelemistä ja ahtaita identiteettejä.

      Usein biseksuaaleista ajatellaan että he ovat heteroita, homoja tai lesboja, jotka eivät ole vielä osanneet päättää ja jotka sitten jossain vaiheessa valitsevat jonkin muun kuin biseksuaalisuuden. Ei ole mikään ihme että "sateenkaari-ihmiset" asettaa bisseille vaatimuksia; koita nyt päättää mitä olet! Luulen että monet biseksuaalit sanovat julkisesti olevansa homoja, heteroita tai lesboja, ihan vaan välttyäkseen syrjinnältä ja muiden vaatimuksilta.

      Etenkin bi-miesten asema on huono. Homomiehet kieltäytyvät oikeastaan melko säännöstään bi-miesten seurasta ja heteromiehiltä on turha odottaa mitään ymmärrystä asialle. Ehkä jotkut naiset nyt saattavat tarjota ystävyyttä bi-miehille, mutta eivät mitään romanttista kun ovat niin vakuuttuneita siitä että bi pettää aina. Ihan kuin uskollisuus kumppanille olisi mahdotonta biseksuaalille miehelle.

      Bi-naisten asema on parempi ja mediassakin on jatkuvasti tarinoita "rohkeista" bi-naisista jotka seurustelevat sujuvasti sekä miesten että naisten kanssa. Heteromieskin ottaa kimppakivan toivossa bi-naisen kumppanikseen. Naisten biseksuaalisuus on tällä hetkellä muodikasta ja hyväksyttyä, usein jopa vaikuttaa siltä että naista joka ei ole bi-seksuaali, pidetään jotenkin rajoittuneena.

      Mistäköhän olisi vaikka minun kaltaiseni, nuoren bi-miehen mahdollista saada hyväksyntä suuntautumiselleni? Ja miten voisin uskotella kumppanille (oli kyseessä mies tai nainen) että en koskaan petä? En tiedä uskallanko enää olla avoimesti bi, koska asiasta saa joka puolelta niin paljon paskaa niskaansa? Ja biseksuaalisuuden vuoksi sitä jääkin usein yksin ja ulkopuolisesti. Olisi kiva tuntea itsensä joskus hyväksytyksi sellaisena kuin on!

    • heteropoika

      Henkilö trollejaliikkellä!! Kerro minulle missä kohtaa oli joo3:lla ne herjaukset ja valota samalla se henkikökohtainen osuus,kuin myöskin se mikä oli jäännyt hampaankoloon !
      Olisi ihan kiva tietää se.

      Ihan tuntuu siltä,että peepingtommi olisi ihan itse vastannut.

      Minusta siinä oli tietoa peepingtommista ja joo3:n kertomana mitallin kääntöpuoli,kuten hän asian ilmaisi.

      • Trollejaliikkeellä

        Koko Joo3:n kirjoitus on herjaamista/parjaamista aivan puhtaasti. Hän puhuu asioista, joista ei tiedä mitään ja paljastaa aloittajan nimen, joka tietääkseni rikkoo jo osaltaan lakia. Että näin


      • Trolli peepingtommi
        Trollejaliikkeellä kirjoitti:

        Koko Joo3:n kirjoitus on herjaamista/parjaamista aivan puhtaasti. Hän puhuu asioista, joista ei tiedä mitään ja paljastaa aloittajan nimen, joka tietääkseni rikkoo jo osaltaan lakia. Että näin

        Trollejaliikkeellä on aika trolli itse ja hänen kuuluisimmat Trollifeikki nickit PeepingTommi ja PeepingTommi1 .

        Kirjoitustapa ja sanat paljastavat sinut aina .


    • What's up

      Olen itse lesbo,mutta en ole koskaan rekisteröidyssä suhteessa vaan avoliittona.Sinne rekistreöidyn suhteen ilmoitusta ei ole minun juttu.Hyväksyn sellaisena hän on vaikka homo,lesbo tai biseksuaalinen." Useiden heteromiehien fantasiahan on kaksi naista" sitä riippuu kolmas joko bi tai lesbo,mutta jos lesbo niin ei haluaisi miehen kanssa kuin naisen kanssa.Homoille ja lesboille ei kelpaa rekisteröidyn suhteena,koska naimisiinmenoa on suuri asiaa.Kutenkin naimisiinmeno on omasta tahdosta ihan sama joko heterot,homot tai lesbot.On olemassa ihmisiä,että eivät kiinnostaa/eivät halua naimisiinmenoa sukupuolen huolimatta.Biseksuaali kokee syrjintää siksi osa heissä yhä piilossa "kaapissa",koska syy on miehen reagointi tai suvun takia.Biseksuaalille ei aina ole helppoa,että jos vaikka seurustelukumppani mies ei hyväksyisi kun naiskumppani kiinnostaa naisista.Miksiköhän hyväksytään heteroille avio-oikeudesta jo?En oikein usko,että raamatun ja uskonnon takia kunpa kirkko itse päättää ketä vihkitään.Sama juttu,että olisi toinen sitten ateisti tai ei-uskonnollinen silti naimisiinmenoa,ei siinä ole estää.Suomessa kutenkin kovin vähäistä transeksuaaleja.Miesten asemassa on siksi riippuu miehestä,että naiselle biseksuaalinen ihan ok tai ei käy joka pitää olla heterona.Niin totta,että heteromiehien fantasioita on kaksi naista,mutta on myös heteronaisilla fantasioita naisista..Mitä sitten?

    • heteropoika jatkaa

      Kuulehan trollejaliikkeellä nyt minua alkoi kiinnostamaan sinunkin löpinät.Ei todellakaan kukaan ventovieras peepingtommia ala edes puolustamaan noin kuten teet ja se jo kertoo sen että NYT peepingtommi IHAN ITSE puolustelee itseään piiloutuen uuden nimimerkin taakse.

      Eihän mitenkään sivullinen henkilö voi edes tietää kumman sana on totta,uskon tässä tapauksessa enemmän nyt joo3:sta.

      Mistä muuten tiedät sen ettei joo3 tiedä asioista mitään ? Miten sinä itse tiedät asioista jos et ole kyseinen peepingtommi ?
      Kirjoituksesi tyyli ja rakenne sana valintoineen on ihan itse peepingtommia.

      Niin paljon kiinnosti että tein käyttiksen qruiseriin ja tarkistin joo3:n väitteet ja ihan oikeassa hän muuten oli,löytyi hänen molemmat mainitsemat nickit sieltä ja aika äänekkäitä näyttävät nickit olevan ja erittäin hyökkääviä joka paikassa äänessä olevia ja hallitsevia niin ilmoitustaululla ja keskusteluissa.

      Ja mitä tuohon lain rikkomiseen tulee niin tuo hän nimensä hän IHAN ITSE ILMOITTAA TÄÄLLÄ SUOMI24:ssä joten siinä meni sekin kohta sinulta rikki ja kaikki mitä joo3 kertoo löytyy täältä Suomi24:stä ja Qruiserista.

      heteropoika kertoili näin ;)

      • heteropoika edelleen

        trollejaliikkeellä !!!! Koko Joo3:n kirjoitus on herjaamista/parjaamista aivan puhtaasti. Hän puhuu asioista, joista ei tiedä mitään ja paljastaa aloittajan nimen, joka tietääkseni rikkoo jo osaltaan lakia. Että näin

        Miten kaikki peepingtommin kirjoitukset ovat täällä sitten ? Ei kai hän ole missään määrin koskaan syyllistynyt siihen,edes ex-vaimon kohdalla tai silloin kun puhui suunsa puhtaaksi homo foorumissa,eikö hän kertonut,että hänen käyttäjätili suljettiin eikö se kerro,että kyseinen herra on syyllistynyt johonkin mikä ei ole sallittua foorumeissa ja miten herran käyttäjätili täällä suomi24:ssä profiili poistettu, mitä se kertoo ?

        Omilla sanoillasi "että näin" runoili taas kerran heteropoika ;)
        En ala rekisteroimään nimimerkkiä huuhaa trollejen ja peepingtommien takia sillä jo he ovat paljastaneet mitä ovat .
        Minulle he ovat vain jokaisen foorumin trolleja ja riidankylväjiä.


      • heteropoika 123
        heteropoika edelleen kirjoitti:

        trollejaliikkeellä !!!! Koko Joo3:n kirjoitus on herjaamista/parjaamista aivan puhtaasti. Hän puhuu asioista, joista ei tiedä mitään ja paljastaa aloittajan nimen, joka tietääkseni rikkoo jo osaltaan lakia. Että näin

        Miten kaikki peepingtommin kirjoitukset ovat täällä sitten ? Ei kai hän ole missään määrin koskaan syyllistynyt siihen,edes ex-vaimon kohdalla tai silloin kun puhui suunsa puhtaaksi homo foorumissa,eikö hän kertonut,että hänen käyttäjätili suljettiin eikö se kerro,että kyseinen herra on syyllistynyt johonkin mikä ei ole sallittua foorumeissa ja miten herran käyttäjätili täällä suomi24:ssä profiili poistettu, mitä se kertoo ?

        Omilla sanoillasi "että näin" runoili taas kerran heteropoika ;)
        En ala rekisteroimään nimimerkkiä huuhaa trollejen ja peepingtommien takia sillä jo he ovat paljastaneet mitä ovat .
        Minulle he ovat vain jokaisen foorumin trolleja ja riidankylväjiä.

        Peepingtommin kertomaa
        http://www.suomi24.fi/yhteisö/s24_mina/debates/9646472

        ja https://twitter.com/PeepingTommi77

        miten nyt suu pannaan trollejaliikkeellä ?

        HUPS VAI ?

        heteropoika edelleen


    • Qruiserilainen

      Tälläistä sontaa se sitten pukkaa Qruiserissa väittäen ettei ole hänen "ensinnäkään eivät ole pakosti kirjoituksiani, joten se siitä. Olen kerran vai kaksi lentänyt ulos ja sopinut asiat joka kerran ylläpidon kanssa. Sinulla taas on niin pahat ongelmat ja olet sekaisemmin kuin seinäkello, etten jaksa aiheesta enää edes keskustella kanssasi :D

      Kannattaa hankkia se elämä tai edes mennä piip blommaa, jos katkeruus hellittäisi:)
      18.07 2013-12-02PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka"

    • qruiser

      #1383.

      Lensi ulos. Tällaista kirjoittaa S24:ssä

      kuulehan nyt sekin ***** letkupää tehtailet qruiserissa ihan ******* ihan turhaan niitä valituksia ja luulet että joku sinuakin uskoisi olet ***** SAIRAS ÄÄLIÖ jonka kaikki tietävät luulet ihan etten muka osaa uutta tehdä ja kertoa uudestaan mikä ***** mielisairas olet ..kukaan muu ei sinua usko ylläpidon lisäksi sillä TERVEET eivät tee sitä..luulet nyt kaiketi olevas ***** viisas ..no teen muutaman oman s24:n ja sinut löytää sen jälkeen erittäin useasta paikasta kun hiukaan googlaa..
      Sinun ex-vaimo on erittäin viksu ja se toinenkin kun antoivat sinulle kenkää hahahaa senkin idioootti

      ja

      ***** lapsellinen olet jos saat siipeesi qruiserissa niin valitat ylläpidolle mutta et ***** idiootti tajuu että kaikki yli miljoona lukee tätä no se sinun nyt dominoima pikku qruisri o vain 104 000 -106 009 leiki pikku penikka miten haluat mutta olet se ihan päävikainen sekopää edelleen jonka kaikki tietää--ihan oiken että kaikkai sinut on jättänyt..
      09.18 2013-12-19PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbaska
      Että osaa olla "mies" siis penikka naurettava että tuollaista jaskaa ! No jos tuo väittää vieläkin että on täysjärkinen niin joutaisit pakkohoitoon.
      Ei helv.. jos sitä jokin qruiserissa vaivaa niin eihän se tuolla paranne että ilmoittelee ylläpidolle.Näyttää kiista kumppani tulevan aina uudestaan,jos nyt tuolla jatkuvalla ilmiannoillasi luulet jotenkin pääseväsi lopputulokseen,niin erehdyt,
      Muista että riitaan tarvitaan 2(kaksi) sinä PeepingTommi olet niistä toinen joten et ole varmaankaan ihan pulmunen tuossa riidassa,ainakin kun nyt olen lukennut sinun kirjoituksesi täällä.
      Sanon että vain pahennat tilannetta jatkuvalla selittelyillä ylläpidolle,jospa tuo ylläpito joskus vaivautusi lukemaan sinun kirjoitukset täällä,niin lähtisit aika nopeasti qruiserista.
      Ja en edes usko sitä että ne kaikki mitä väitätte olen riistakavesi käyttiksiä olen saman sillä satun tietämään muutaman noista teidän PeepingTommin ja Bear_nick2:den väittämistä "hänen" nickeistä ,sattuvat olemaan kaksi aivan erihenkilöä.
      Joten olette/olet vähintään kahdelle henkilölle anteeksipyynnön velkaa.
      Olen ollut qruiserin jäsenenä pitempään kuin te 2 pt ja bn2 joten tiedän miten asiat on menneet vuosien saatossa ja sinä peepintommi valehtelet edelleen sujuvasti niin täällä kuin qruiserissakin.
      Sen pellenperkelen kuin ajoit qruiserista ulos omilla sekoillulasi ei muuten tehnyt ennen outo-otusta uutta käyttäjätiliä ei ole tehnyt sen jälkeenkään sillä tutustuin häneen qruiserissa 2005 ja minulla on edelleen hänen puh.numero ja skype nimi jopa sähköpostiosoitekin,kaikki toimivia.Soitin hänelle tänään ja kyselin sitäsuntätä naureskeli sinulle ja totesi että olet ihan sekaisin ja toivotti sinulle hyvää matkaa hullujen huoneella.Kertoi muuten olleen viimeiset 2 vuotta Afrikassa.eikä viitsi leikkiä tietokoneilla,sillä se olisi ollut pirun kallista jos nyt jokin qruiserin hullun takia kannata maksaa sateliitti yhteyttä.Kertoi että saat ihan rauhassa jatkaa hulluttelujasi rauhassa sillä seuraa työ Siberiassa.

      Joten peepingtommi kenen kanssa olet oikein riidellyt qruiserissa?

      terv.vanhaparta qruiserista

    • ????????????????????

      hmm aika ihmeellinen yhdistelmä !!! Just2 oletko sinä peepingtommin ?
      Minä tiedä mitä joku on sinusta kirjoittanut jossain,ymmärsin,että on menossa jokin riita jossa teistä on kirjoitettu/kopioitu täältä teidän omaanne tekstiä ja nyt väitätte,että hän haukkuu teitä teidän omilla sanoillanne ??? siis missä oikein mennään ? voisitko selittää ? eli olette siis itse haukkunut itseänne jonkun toisen laittaman kirjoituksen mukaan joka täysin teidän omaa tekstiä täältä,miten se voi olla jonkun muun vika ?
      En nyt oikein ymmärrä teidän kiivastumista jospa nyt tuo vika olisikin omassa nupissa.

    • peepingtommi1

      Kirjoitukset, joihin olen viitannut, on näemmä täältä poistettu. Eräs ihminen on koko ajan joka foorumilla kurkussani kiinni syyttä. Ensin keskustelin hänen kanssaan aivan asiallisesti kuulumisia vaihdellen, seuraavaksi hän rupesi haukkumaan ja kertovan miten tarvitsen hoitoa, olen suljetulla osastolla jne. Lopulta herra rupesi jo uhkailemaan ja homma loppui, kun ilmoitin asiasta ylläpidolle. Meni hetki ja hän teki uuden profiilin ja rupesi välittömästi haukkumaan, kuten hän on tehnyt lukuisilla profiieillaan pitkän aikaa.

      Koska minulla ei täällä enää ole profiilia, en aina muista laittaa samaa nimimerkkiä kirjoituksiini. Herran outo-otus/Pellenperkele/Waltheri viestit näemmä täältä on poistettu kokonaan, en tiedä kenen toimesta, muttei haittaa. Hänhän on jo mm. myynti-ilmoitukseeni käynyt haukkumassa minut hulluksi jne.

    • IHMETTELEN VIELÄKIN

      Just2 kerran ne on sinun kirjoituksia täältä PeepingTommin nimellä miten ne sitten voi olla haukkumisia ? Jotenkin en ymmärrä sinua nyt.

      Itse hän on valitukset ylläpidolle aiheuttanut kirjoituksillaan, jotka menevät haukkumisissaan aivan liian pitkälle. Syyttäköön herra ihan itseään ongelmistaan.

      Esittäköön hän ensin sen anteeksipyynnön, sen HÄN on velkaa omista kirjoituksistaan. Joo joo, turha väittää että se oli "joku muu". Ei mene läpi.

      Olisiko nyt pieni pysähdys paikallaan sinulla ja hiukan miettiminen KUKA ne kirjoitukset on todellakin kirjoittanut ?
      Jos sinun kirjoituksen julkaisee jossain muualla se ei varmaan ole keneen muun vika kuin sinun itsesi,vai voitko väittää vastaan ?
      Vai onko joku muu kuin sinä kirjoittanut tämän keskustelun PeepinTommi Suomi 24:ssä kirjoittanut ?
      Kyllä se on niin,että Herra Just2/PeepingTommi on nyt ihan itse se syyllinen näihin omiin kirjoituksiinsa,olet ainakin ihan profiilin rakentanut tänne ja kiellät sen.
      Yritä nyt ihmeessä päättää mikä on sinun ja mikä muiden.Todellakin mitä tänne olet kirjoittanut nimimerkillä PeepingTommi on sinun kirjoituksia vai kiellätkö sen ?
      Ainakin sinun Just2 kirjoituksesta saa sen selville,että olet sekaisin ja sekoitat kaikki asiat ihan täysin,ei kai kukaan sivullinen,joka tänne kirjoittaa voi olla heti jokin muu muualla kuin sinun omassa mielessä ja sehän huomaa helposti sinun vanhoita kirjoituksistasi.

    • peepingtommi1

      Tarkennus edellineen. Olen täältä S24:stä kerännyt nuo edellämainitut tekstit ja kopioinut ne Qruiseriin, jotta muut saavat hyvät naurut. Tämän jälkeen näemmä viestit on joku toinen kopioinut tänne ja siksi näyn kirjoittajana. Huomasin tämän tuossa äsken, että näin on käynyt.

    • LOPPU THE END

      En ole kyseinen pellenkaikki jne. mutta en myöskään ole väittänyt noita kirjoituksia sinun omaksia.
      Tarkoitin sinun oma kirjoituksia täällä ja tuosta minun syyttämisestä en todella usko syylliseksi ketään muuta kuin sinua.
      On näköjään hävinyt sinun kirjoituksesi Just2 nimimerkillä ja toiseksi vain yksi viesti on poistettu joo3:lta ja useita trolleliikkeellä joka taitaa olla myöskin sinä itse.Joten kuka tässä nyt jauhaa mitäkin,niin ei pidä alkaa sivullisia eli minua syyllistämään, jos itsessä se vika piileekin,se jos sanon sekaisin ei kyllä tarkoita saiarsta,mutta tarinat sekaisin ja sekoilet nyt vieläkin enemmän pistää epäilemään sinun mielenterveyttäsi.En edes usko et kovinkaan moni sai vaikutelman.että olisit ne kirjoittanut,sillä tekstistä käy ihan selvästi ilmi,että sinä kerrot mitä joku on jossain kirjoittanut.
      Eikö nyt kannata tutkia paremmin mitä muut kirjoittaa,ennenkuin raivoissaan alkaa purkamaan mieltään.
      En muuten usko sinua yhtään,pieni kierros täällä riitti siihen.
      Uskon siihen enempi,että olet se suurin syypää tähän pellenvariksekseen ja vaimosi lähtöön kuin myöskin tyttöystävän lähtöön,sillä väität aika monien kohdalla toisia syylliseksi tapahtumiin.
      Ja ihan haukut toisia omissa kirjoituksissa idiooteiksi ja kaikki tietäviksi täällä Suomi24:ssä ihan tuosta noinvain.

      ihmettelyt on loppu

      • anteekai et puutuin

        Niin sitä pitää toinen ihan selvästi kysyy PeepingTommilta seuraavaa,"Olisiko nyt pieni pysähdys paikallaan sinulla ja hiukan miettiminen KUKA ne kirjoitukset on todellakin kirjoittanut ?
        Jos sinun kirjoituksen julkaisee jossain muualla se ei varmaan ole keneen muun vika kuin sinun itsesi,vai voitko väittää vastaan ?
        Vai onko joku muu kuin sinä kirjoittanut tämän keskustelun PeepinTommi Suomi 24:ssä kirjoittanut ?
        Kyllä se on niin,että Herra Just2/PeepingTommi on nyt ihan itse se syyllinen näihin omiin kirjoituksiinsa,olet ainakin ihan profiilin rakentanut tänne ja kiellät sen.
        Yritä nyt ihmeessä päättää mikä on sinun ja mikä muiden.Todellakin mitä tänne olet kirjoittanut nimimerkillä PeepingTommi on sinun kirjoituksia vai kiellätkö sen ?"

        Ja PeepingTommi vastaa seuraavaa," Ihan tiedoksesi. Ihmettelen Vieläkin, nämä allaolevat EIVÄT OLE kirjoituksiani, vaan herran, joka tunnetaan qruiserissa nimillä Outo-Otus/Pellenperkele/Waltheri etc. Kirjoitukset on poimittu täältä, mm. myynti-ilmoituksestani (koirien ulkoilupuvut) ja jostain toisesta keskustelusta. Taidat muuten olla kyseinen outo otus, kun tyyli alkaa siltä haista.

        Ikävä tuottaa pettymys, en ole sairas. Taidat ihan itse olla. Profiilin olen rakentanut ja poistanut, en ole kieltänyt vaan ihan itse sen sanonut. Se, miten toinen minua haukkuu täällä ja muilla foorumeilla, ei tietääkseni ole minusta kiinni. Se on hänen valintansa ollut alunperin ruveta vittuilemaan/uhkailemaan.

        Allaolevat eivät todellakaan ole kirjoituksiani. Allaolevat ovat pellenperkele/waltheri/outo-otus kirjoituksia. Muita herran aliaksista en edes muista, koska hänellä niitä riittää. Eli hänen kirjoituksiaan poimittuna täältä:

        kuulehan nyt sekin ***** letkupää tehtailet qruiserissa ihan ******* ihan turhaan niitä valituksia ja luulet että joku sinuakin uskoisi olet ***** SAIRAS ÄÄLIÖ jonka kaikki tietävät luulet ihan etten muka osaa uutta tehdä ja kertoa uudestaan mikä ***** mielisairas olet ..kukaan muu ei sinua usko ylläpidon lisäksi sillä TERVEET eivät tee sitä..luulet nyt kaiketi olevas ***** viisas ..no teen muutaman oman s24:n ja sinut löytää sen jälkeen erittäin useasta paikasta kun hiukaan googlaa..
        Sinun ex-vaimo on erittäin viksu ja se toinenkin kun antoivat sinulle kenkää hahahaa senkin idioootti
        ***** lapsellinen olet jos saat siipeesi qruiserissa niin valitat ylläpidolle mutta et ***** idiootti tajuu että kaikki yli miljoona lukee tätä no se sinun nyt dominoima pikku qruisri o vain 104 000 -106 009 leiki pikku penikka miten haluat mutta olet se ihan päävikainen sekopää edelleen jonka kaikki tietää--ihan oiken että kaikkai sinut on jättänyt.."
        Ja tarkentaa seuraavassa viestissä
        "Tarkennus edellineen. Olen täältä S24:stä kerännyt nuo edellämainitut tekstit ja kopioinut ne Qruiseriin, jotta muut saavat hyvät naurut. Tämän jälkeen näemmä viestit on joku toinen kopioinut tänne ja siksi näyn kirjoittajana. Huomasin tämän tuossa äsken, että näin on käynyt."

        Siis kävikö sitten niin,että PeepingTommi ei edes halunnut ymmärtää mistä oli kysymys kun halusi ilmaista kiukun ja sano "Taidat muuten olla kyseinen outo otus, kun tyyli alkaa siltä haista.

        Ikävä tuottaa pettymys, en ole sairas. Taidat ihan itse olla."

        No se siitä,mutta jos kinastelu on ollut tuollaista Arvoisa Herra PeepingTommi olet ihan varmasti yhtä syyllinen kuin jokin perkelenwatteri otous,mutta kysyjä Imettelen jotain sai siinä sivussa ryöpyn niskaansa,
        Kyllä kai sinä PeepingTommi varmaan fiksuna tajuat,että olisiko nyt jonkinlainen selitys paikallaan vai ihan yksinkertainen anteeksi pyyntö sopiva ?


    • Odotan ant pee

      PeepingTommi en todellakaan usko tuota,että tätä sinun selitystä,että jos joku tuntee kyseisen Pellen,niin hän olisi heti tuo Pelle ja juttu haisee !

      Enemmän sinun kirjoittelusi haisee ex-tyttöystäva,ex-vaimo,sosiallityöntekijät paskoja kun eivät ala pyörimään sinun mielisi mukaan ja Suomen lakikin on väärin VAIN AINOASTAAN SINUN kohdalla,eihän tuo muuta kerro kuin itse olet syyllinen josta todisteena sinun yli 10 sivua täällä Suomi24:ssä.

      Kukahan nyt valehtelee ? Sinä olet se valehtelija ja vielä se ainoa mieleltään häiriintynyt.

      Nythän on joku kirjoittanut täällä tuntevansa tämän Pellen ja tietävänsä hänen yhteystiedot,joten saamme siis yhteyden varmaan Pelleen,
      Tietysti sinun mukaan Pelle valehtelee.
      Sinä PeepingTommi olet jo täällä jäännyt useasti valehtelusta kiinni ja toisessa kirjoituksessa myönnät ja heti perään kiellät.

      Tämäkin sinun selitys aika yksipuolinen vielä vain sinun sanasi johon ei ole paljoa uskomista,kun on lukenut sinun juttusi täällä.Joten uskon että sinä ihan itse aloitit sekoilun,vit...ee ja menetit hermosi.
      Annoit ymmärtää että olet jossain foorumissa jatkuvasti yhteydessä ylläpitoon kuten olet täälläkin,luuletko se olevan terveen ihmisen toimia ja ovatko nuo sinun Suomi24 kirjoitukset terveen ihmisen kirjoituksia ? Jokaisessa on joku muu syyllinen.
      Ehdotan sinulle että tutustut kirjoituksiisi.
      Tässä esim siirrät kaiken syyllisyyde toiselle "En edes ole missään vaiheessa kinastelua aloittanut. Hänen kohdallaan kävi Dr Jekyll/Mr Hyde efekti totaalisesti. Ensin olen hänen kanssaan vaihtanut kuulumisia jne ja seuraavassa hetkessä herra rupeaa haukkumaan sekä uhkailemaan ilman syytä. Yritin vielä kysyä mistä tulee, tuli vain haukkumista takaisin. Lopulta hänet suljettiin foorumilta pois, teki uuden profiilin ja alkoi heti haukkumaan sekä uhkailemaan. Terve ihminen ei toimi näin minusta. Omalla kohdalla menee hermo jossain vaiheessa ja tämän tapauksen kohalla menikin jatkuvien asiattomuuksien sekä valheiden ryöpystä."
      No tuo pellen esiintyminen taitaa tapahtua vain sinun päässäsi,sitä en kiellä etteikö sellainen henkilö ole olemassa,mutta tämä sinun täälläkin "syytä epäillä" ja "Hän on tähänkin ketjuun tullut ainoastaan herjaamaan. Hän on tapansa mukaan kirjoituksen poistanut tai sen on ylläpito tehnyt."kertoo jostain psykoottisesta reaktiosta.

      Ei PeepingTommi maailma mene niin.että ex:t ja toiset haukutaan ja ollaan olevinaan itse se "UHRI" jota toitatat usealla sivulla ja näköjään useammassa mediassa sääliä hakien.
      Yritin löytää kirjoituksistasi jossa mainitset,että olisit ollut väärässä EI LÖYTYNYT ENSINMÄISTÄKÄÄN vaikka sivuja oli 12,miten se on mahdollista,että noinkin masennuksesta kärsivä ihminen onkin täydellinen pyhimys hyvä perheenisä joutuukin hyljätyksi ja vaimon jättämäksi ? Eihän voi olla todellista,jos sinussa ei ole mitään vikaa! MUtta TOTUUS on se OLET ITSE SYYLLINEN siihen mitä on tapahtunut omalla käytökselläsi.

      Tässä sinun/pellen kinakeskusteluun osallistujatkin olet jo kerinnyt haukkua sairaiksi tai hulluiksi.

      Ei todellaan asia ole käsitelty ennen kuin pyydät minulta annteeksi .
      Tämä ei ole sopivaa "Ikävä tuottaa pettymys, en ole sairas. Taidat ihan itse olla." ja "Taidat muuten olla kyseinen outo otus, kun tyyli alkaa siltä haista."

      No voihan minä tehdä ilmoituksen ylläpidolle jos sitä haluat.

      Ihmettelen vieläkin oli edellinen kirjoitukseni.

    • peepingtommi1

      Jaa jaa, että tällaista. Anteeksipyyntöjä esitän vain kun se on aiheellinen.

      Olen mielummin ylläpitoon yhteydessä, kuin aloitan järjettömän riitelyn eri viestiketjuissa. Vain kahdella foorumilla on riitaa pystyssä: täällä ja Qruiserissa. Muilla käyttämilläni foorumeilla keskustelu on aina asiallista ollut ja mukavaa. Taitaa vain johtua seikasta, että tämä ketju sekä Qruiser on suunnattu sukupuoli vähemmistöille. En ole varma asiasta, enkä ota kantaa tarkemmin, totean tämän olevan mahdollinen selitys näillä foorumeilla oleviin riitoihin. Ainakin tämä ketju on aloitettu vähemmistö osioon ja kummasti meni riitelyksi.

      Ja oikeasti, minua ei kiinnosta asenteesi/väitteesi/mielipiteesi. Itse tiedän totuuden ja se piisaa minulle.

      • olenpuhunut1

        Varmaaankin itse odotat anteeksipyyntöjä ?
        Käytöksesi on ihan ala-arvoista ja kirjoituksesi myös.


    • ihmettylyä riittää

      Ei sitten kun herra peepingtommi on päättänyt ettei ole aihetta.

      Ja sinä se vasta asennevikainen olet ja hiton itsepäinen ja totuus on varmasti avain eri mitä kerrot ja raukka valehtelee vielä itselleen hah ei voi kuin nauraa ,

      Ethän edes osaa kirjoittaa "Anteeksipyyntöjä esitän vain kun se on aiheellinen."
      Aihellisella tarkoitetaan avain muuta,oikea sano olisi aiheellista. Opette kirjoittamaan ja lukemaan edes tyydyttyvästi,mutta ethän kerkiää muuta kun hyöryämään masennuksessasi,joka onkin mielenvika jota edes vanhempasi hoitoalan ammattilaiset, pystyneet hyväksymään koska olet heidän lapsi.

      Itse pyysit että ilmoitan sinut ylläpidolle,tehty.

    • hauskaa oli nyt

      Niin se on Peepingtommi1 että sinä se taidat niitä solvaus/herjaus kirjoituksia tehdä.
      Helppo oli tehdä qruiser käyttis ja tarkisttaa sinun todellisuus ja pieni näyte herran postauksista
      #1406.

      Pellenperkele etc. näemmä kirjoitteli lisää S24:ään. Kirjoituksen takana kuulemma on hänen kaverinsa, kun o-o on töissä Afrikassa, josta hän siirtyy Siperiaan töihin :D :D I kid you not. Herra ei tunnusta vieläkään mitään muita profiilejaan, muut kuulemma ovat olleet asialla ja nyt kaikki ovat hänelle anteeksipyynnön velkaa. Ja muut ovat niitä sairaita jne ja minulle kuulemma tervemenoa suljetulle osastolle. Ei se enää edes tiedä ketä hän tällä viikolla on näemmä...
      17.01 2013-12-28PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #165.

      Melkein joka paikka tällä sivulla on täynnä paskaa.
      12.09 2012-12-19PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #321.

      Homoavioliittojen myötä kehkeytyykin uusi termi: Avoin avioliitto

      Eli jokainen käy luvan kanssa lentämässä reiästä reikään, mutta ollaan vaan naimisissa, kun kerran saadaan
      18.03 2013-03-20PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #324.

      Ainakin homot osaavat toteuttaa kuuluisaa lausetta Jumala rakastaa iloista antajaa;)
      08.38 2013-03-22PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #366.

      Ei olla, se on yksinoikeutesi:) Voin jo kuvitella blomman vastaanotto mainoksen kadun varressa: Varma saanti 3. puska oikealta:D
      20.28 2013-04-20PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      369.

      Kuule blomma, sinä se siellä puskassa olet tarpeillasi:) En viitsi moiseen alentua. Etkös ole muutenkin omien sanojesi mukaan Kemin horo number 1?
      13#479.

      Ja meidän bannifettari aloitti taas tutun toimintansa. On se pitkävihaista sorttia, kohta varmaan uhataan suvun kostolla kuten ennenkin. Keksispä kyseinen immeinen hakea ammattiapua, kun juttujen sekä käytöksen perusteella on sen tarpeessa.
      08.16 2013-06-13PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka.08 2013-04-21PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #933.

      Missään laitoksessa ole ollut, ihan töissä vaan :D Taitaa laitoksissa olla nettiyhteydet nykyään kun o-o näin villkaasti tänne kirjoittelee. Blomma näemmä puolestaan keskittyy jakamaan puskissa. Jos sanot puistossa musta muna, blomman perse rasvattuna puskasta pilkottaa ja samalla noituu herpes herpes herpes.
      20.04 2013-08-31PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #1171.

      Outo-Urputus, missä vaiheessa olen sanonut KAIKEN johtuvan muista? En missään vaiheessa. Jos herneesi toimisi edes hieman, olisit jo tämän ymmärtänyt, muttet näemmä ole. Uhkaukset ovat tulleet useilta nickeiltä, joiden kaikkien takana olet ollut, eli sama ihminen ja sen sivupersoonat. Sinulla ei todellakaan ole varaa puhua yhtään mitään tasapainoisesta ihmisestä, olet niin kaukana sellaisesta :D Sinuna en puhuisi asioista, joista et tiedä paskan vertaa.

      Nyt blomma lohduttamaan o-o:ta joka reikään, se tuntuu tarvivan sitä taas. Jos tällä kertaa tunnistatte toisenne, jos ette ole pimeässä puskassa.
      18.53 2013-09-21PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #1277.

      eikös eräs ole jo aloittanut? Ettei vaan olisi jakamassa pakoputki punaisena, kun ei täällä näy. Se on sitä lähimmäisrakkautta, että tyydyttää koko keskuksen kerralla.
      08.16 2013-11-18PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka

      #1289.

      Kemikin sai mainostusta ilmoitustaululla. Eri juttu onko siellä enää huoria vai ainoastaan jakorasioita.
      19.01 2013-11-27PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #1350.

      Ettei Willy ole se kuuluisa Willy Wonkaa siitä Jali Ja Suklaareikätehdas leffasta? Jutut haisevat samalla tavalla...
      21.39 2013-12-06PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #1355.

      Katos Kemin virallinen kiimakko on palannut piipmatkoiltaan. Kannattaa varoa ettei hanuri leviä, kun sitä noin ahkerasti revittelee... Onkos nottisromppu ja blomma tilanneet jo jouluksi ne mustat pukit? Pöydässäkin tarjolla paksu pepen xxl lakua :)
      18.31 2013-12-14PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #1377.

      Kannattaisi Willy keskittyä pitämään huoli omasta, jatkuvasta vittuilustasi, eikä neuvoa muita. Koko ajan, lukuisilla profiileillasi, olet meitä kahta ollut haukkumassa suuna päänä koko ajan. Btw, monetkos lemput olitkaan täältä saanut aliaksillasi? O-o, pellenperkele, pellenperkele , Wings, Waltheri jne?

      - BN ja minä olemme eri henkilöt
      - S24 ei ole lemppuja antanut. Suljin tilin tarpeettomana ihan itse
      09.22 2013-12-18PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka
      #1394.

      Ei se kyllä blomman paita&perse kaveri ole, sauva&perse se on blomma tyyliin
      03.32 2013-12-22PeepingTommiMies, 36, Myyrmäki/Myrbacka

      Kiitos PeepingTommi1 näistä hengen tuotteistasi ja kiitos kun kerroit mistä nämät löytyy.
      Se kyllä avarsi paljon ja kertoo sinusta mikä miehiään olet.

      Suosittelen kaikille pientä tutustumista kyseiseen foorumiin.

    • järkyttynyt nainen

      Kamalaa kirjoitusta,eikö tuollainen henkilö pidä heti sulkea pois sieltä Qruiserista,pakko käydä katsomassa kaikki .

      PeepingTommi1 miten voit tuollaista kirjoittaa ?

      Naisena en yhtään ihmettele vaimosi lähtöä.

      Hyi kamalaa kirjoitusta toisista ihmisistä.

    • peepingtommi1

      Niin, yllättäen puuttuu toisen osapuolen kirjoitukset kokonaan, jotta hän näyttää ruusuiselta. Hyvin tyypillistä hänelle. MItä nyt suvun kostolla uhkaillut, letkupääksi haukkunut, kuulemma olen suljetulla osastolla, kuulemma totaalisen hullu jne jne jne. Ehkä ymmärtäisit paremmin miksi hermo menee, jos täällä näkyisi toisen osapuolenkin kirjoitukset. Mutta niitähän ei näy, koska tämä palvelee hänen tarkoitusperiään paremmin. Niin tyypillistä hänelle.

      • tili qruiseriin

        Minä olin utelias ja tein Qruiseriin tilin.

        Ainakin minä näin sen,ettei puuttunut toisen osapuolen kirjoitukset ja on edelleenkin siellä (blomma1 ninmerkillä).

        Mitä oikein yrität peepingtommi1 valehdella ? Itsehän olet siellä jatkuvasti olet toisia mollaamassa ja täällä sitten valehtelet.

        Täytyy myöntää että olet ihme äijä.


    • tarkistin

      Todella osaat valehdella,tuossa edellisessa kerrot et "Taitaa laitoksissa olla nettiyhteydet nykyään kun o-o näin villkaasti tänne kirjoittelee. Blomma näemmä puolestaan keskittyy jakamaan puskissa. Jos sanot puistossa musta muna" pyörähdys Qruiserissa paljasti et suurin osa sinun"kirjoituksista" olikin blomma1 nimimerkkiä kantavalle.joten sinulle ei riitä että olet yhdelle nettikiusaaja ja peräti harrastat sitä kahdess mediassa todistettavaksi.
      Miksi muuten vaikenet kokonaan mitä olet täällä suolta sivu kaupalla ?
      Ruusuinen puoli on siinä sinulla että et osaa muuta kuin valehdella molemmissa foorumissa.
      Jokainen voi itse tarkistaa asian kun kahdella nickillä suollat tuota ala-arvoista sontaa qruiserissa,joka ollut jo vuosia sinun harrastusta,häiriköidä jokaisessa mediassa missä olet mukana useilla eri nimimerkeullä.

      Täytyy myöntää että olet kovapäinen tollo kun et ymmärrä yhtään mitä touhuaat.

      • suomi11575

        Edelliseen kirjoittajaan "tarkistin" viitaten hän on täysin oikeassa kun sanoo Peepintommi1:stä valehtelijaksi.Hän kirjoitukset puhuvat puolestaan.

        Ruusuinen puoli ontuu todella pahasti Peepingtommi1:llä kun noi ei olletkaan pellenjollekin vastauksia.

        Joo todella siinä menee Peepingtommi1:llä hermot kun päivät pitää keksiä mintenkä nyt jollekkin satunnaiselle pääsis vittuilemaan ja syyttämällä tuo aloitti vittuilemaan,Jos tuollaista kirjoittaa saa olla varman että saa samanlaisen vastauksen.
        Turhaan yrität pistää toisten syyksi kaikki,sillä sinut Peepingtommi1 tunnetaan täällä Suomi24:ssä,on täällä sen verran sinun syyllistämistä kuultu.

        Häpeä edes aikuinen mies.


      • MasennusTommi
        suomi11575 kirjoitti:

        Edelliseen kirjoittajaan "tarkistin" viitaten hän on täysin oikeassa kun sanoo Peepintommi1:stä valehtelijaksi.Hän kirjoitukset puhuvat puolestaan.

        Ruusuinen puoli ontuu todella pahasti Peepingtommi1:llä kun noi ei olletkaan pellenjollekin vastauksia.

        Joo todella siinä menee Peepingtommi1:llä hermot kun päivät pitää keksiä mintenkä nyt jollekkin satunnaiselle pääsis vittuilemaan ja syyttämällä tuo aloitti vittuilemaan,Jos tuollaista kirjoittaa saa olla varman että saa samanlaisen vastauksen.
        Turhaan yrität pistää toisten syyksi kaikki,sillä sinut Peepingtommi1 tunnetaan täällä Suomi24:ssä,on täällä sen verran sinun syyllistämistä kuultu.

        Häpeä edes aikuinen mies.

        Jopas jotain Peepingtommi ihan takaisin Suomi24:n ruikuttamaan sääliä ja muita haukkumaan,eikö sinulle mennyt kerralla päähän,että olet ei toivottu henkilö Suomi24:ssä :Haluat uuden bannin vai kuinka ?

        Kukas nyt tehnyt pahaa peepingpojalle ja masennuksen syytä kai sekin taas kerran.


      • peepingtommi1
        suomi11575 kirjoitti:

        Edelliseen kirjoittajaan "tarkistin" viitaten hän on täysin oikeassa kun sanoo Peepintommi1:stä valehtelijaksi.Hän kirjoitukset puhuvat puolestaan.

        Ruusuinen puoli ontuu todella pahasti Peepingtommi1:llä kun noi ei olletkaan pellenjollekin vastauksia.

        Joo todella siinä menee Peepingtommi1:llä hermot kun päivät pitää keksiä mintenkä nyt jollekkin satunnaiselle pääsis vittuilemaan ja syyttämällä tuo aloitti vittuilemaan,Jos tuollaista kirjoittaa saa olla varman että saa samanlaisen vastauksen.
        Turhaan yrität pistää toisten syyksi kaikki,sillä sinut Peepingtommi1 tunnetaan täällä Suomi24:ssä,on täällä sen verran sinun syyllistämistä kuultu.

        Häpeä edes aikuinen mies.

        Kas kummaa kun tietyt aina vittuilevat minulle ja kun ärähdän takaisin, olen heti syyllinen. En ole aloittanut pellen kanssa mitään väittelyä, hän on sen itse aiheuttanut jokaisen kerran ja poistanut viestinsä aina taktisesti.

        Kannattaa tietää mistä puhuu, ennenkuin avaa suunsa. Täällähän kaikki ovat aina experttejä ja tietävät kaikesta kaiken. Silti kukaan täällä ei edes tunne oikeaa minua.


      • peepingtommi1
        MasennusTommi kirjoitti:

        Jopas jotain Peepingtommi ihan takaisin Suomi24:n ruikuttamaan sääliä ja muita haukkumaan,eikö sinulle mennyt kerralla päähän,että olet ei toivottu henkilö Suomi24:ssä :Haluat uuden bannin vai kuinka ?

        Kukas nyt tehnyt pahaa peepingpojalle ja masennuksen syytä kai sekin taas kerran.

        Ikävä tuottaa pettymys sinulle, en ole saanut banneja kertaakaan. Kannattaisi tietää mistä puhuu:) Puhutko oikein koko S24:n suulla, etten ole toivottu henkilö, vai onkohan kyseessä vain oma mielipiteesi?


      • selityksiä liikaa
        peepingtommi1 kirjoitti:

        Kas kummaa kun tietyt aina vittuilevat minulle ja kun ärähdän takaisin, olen heti syyllinen. En ole aloittanut pellen kanssa mitään väittelyä, hän on sen itse aiheuttanut jokaisen kerran ja poistanut viestinsä aina taktisesti.

        Kannattaa tietää mistä puhuu, ennenkuin avaa suunsa. Täällähän kaikki ovat aina experttejä ja tietävät kaikesta kaiken. Silti kukaan täällä ei edes tunne oikeaa minua.

        Peepingtommi1 juuri aikaisemmin kerroit että sinulla itsellään on palanut pinna ja ilmoittanut sitten riitakaverin ylläpidolle,se osoittaa sen että olet jäännyt väittelyssä alakynteen ja se sama kuka on aloittanut on aivan sama.Luulen ettei nyt kaikki ihan ole niinkuin selität.Ei tarvitse kun kelata takaisin keskustelua tuohon "hauskaa oli nyt" saa selvän kuka se aloittajan on.
        Et ole tainnut kestää aloittamasi riidan vastapuolen ärähdystä ja häntä koipien välissä sitten valittelet ylläpidolle.Osoittaisit edes joskus joustoa kun jossain keskustelussa sinulle neuvotaan,ei kannata olla se periksiantamaton seinä jos kerran on leikkiin ryhtynyt,
        Ei ole mitään sellaista riita mihin et voi olla näköjään vastaamatta.
        Jos joku aloittaa älä vastaa sille,jos itse aloitat niin kestä seuraukset ilman ylläpitoa.Tuskin sinusta on kukaan mihinkään ylläpidolle tehnyt valitusta,ainakin noi hauskaa oli nyt kirjoitukset olisit antaaneet kyllä aihetta ilmoituksiin.


      • peepingtommi1
        selityksiä liikaa kirjoitti:

        Peepingtommi1 juuri aikaisemmin kerroit että sinulla itsellään on palanut pinna ja ilmoittanut sitten riitakaverin ylläpidolle,se osoittaa sen että olet jäännyt väittelyssä alakynteen ja se sama kuka on aloittanut on aivan sama.Luulen ettei nyt kaikki ihan ole niinkuin selität.Ei tarvitse kun kelata takaisin keskustelua tuohon "hauskaa oli nyt" saa selvän kuka se aloittajan on.
        Et ole tainnut kestää aloittamasi riidan vastapuolen ärähdystä ja häntä koipien välissä sitten valittelet ylläpidolle.Osoittaisit edes joskus joustoa kun jossain keskustelussa sinulle neuvotaan,ei kannata olla se periksiantamaton seinä jos kerran on leikkiin ryhtynyt,
        Ei ole mitään sellaista riita mihin et voi olla näköjään vastaamatta.
        Jos joku aloittaa älä vastaa sille,jos itse aloitat niin kestä seuraukset ilman ylläpitoa.Tuskin sinusta on kukaan mihinkään ylläpidolle tehnyt valitusta,ainakin noi hauskaa oli nyt kirjoitukset olisit antaaneet kyllä aihetta ilmoituksiin.

        Ilmoitin ylläpidolle ainoastaan, koska kyseinen vatipää meni liiaksi henkilökohtaisuuksiin ja halusin välttää foorumilla turhan riitelyn. Minusta se oli oikea tapa toimia. Eipäs vaan auttanut sekään, kun toiselle tuli oikein pakkomielle haukkua.


      • oikea ratkaisu ?
        peepingtommi1 kirjoitti:

        Ilmoitin ylläpidolle ainoastaan, koska kyseinen vatipää meni liiaksi henkilökohtaisuuksiin ja halusin välttää foorumilla turhan riitelyn. Minusta se oli oikea tapa toimia. Eipäs vaan auttanut sekään, kun toiselle tuli oikein pakkomielle haukkua.

        Olikohan tuo oikea ratkaisu kun menet itse myöskin henkilökohtaisuuksiin.


      • ylläpito rules
        peepingtommi1 kirjoitti:

        Ilmoitin ylläpidolle ainoastaan, koska kyseinen vatipää meni liiaksi henkilökohtaisuuksiin ja halusin välttää foorumilla turhan riitelyn. Minusta se oli oikea tapa toimia. Eipäs vaan auttanut sekään, kun toiselle tuli oikein pakkomielle haukkua.

        Että ihan vatipää ? Sehän on erittäin kaunista kieltä keskusteluun osallistujasta,olet tietysti oikeutettu nimittelemään,kun kerran kirjoitus ei mielyttänyt sinua.

        Mikähän nimitys sinulle tulisi jos kaikki joita ei miellytä sinun kirjoitukset ?

        Luulisin että olisi ruuhkaa jos kaikki joita ei miellytä sinun kirjoitukset alkaisivat ilmoittelemaan ylläpidolle.


    • puukuulat

      edellinen näyttää olevan sen kuuluisan kiukku.com vakioasiakas
      mitä ihmettä pyydät toisia tietämään ja itse et edes tiedä mitä kirjoitat
      no taktillesisti hän näyttää olevan sinua sata kertaa fiksumpi
      joo todellakin täällä on sen alan taitajia nimeltä Peepingtommi ja Peepingtommi1
      yuskin sinuun kukaan haluaa edes tutustua kun olet tollainen

      • peepingtommi1

        Ei vois mielipiteesi vähempää kiinnostaa :)


      • fiksut hävinneet
        peepingtommi1 kirjoitti:

        Ei vois mielipiteesi vähempää kiinnostaa :)

        Aika erikoinen vastaus.
        Miksi aloitta keskustelu jos ei vastaukset sitten kiinnosta ?
        Olet erittäin hankala henkilö,kun omat mielipiteet ovat vain ainosta oikeita ja fiksuja.
        Jos luulet että ilmoituksilla ylläpidolle jokaisesta vastauksesta saa jatkuvuutta taidat erehtyä,sillä ihmettelet kohta sinun jatkuvaa yhdeyden ottoa jos eivät jo tee sitä.


      • kuulapäätommi
        peepingtommi1 kirjoitti:

        Ei vois mielipiteesi vähempää kiinnostaa :)

        Luuletko peepintommi1,että monikaan on kiinnostunut sinun sairaista mielipiteistäsi,johan olet niitä tänne ihan riittävästi lisännyt.
        Korkeintaan sinun lääkäri voi niitä hetken aikaa kuunnella ja sekin tapahtuu vain ammatin takia.


    • eri nimillä

      Nimimerkeillä Peeping Tom, Police Tom, Peepping Tom, Piipparit sekä lukuisilla muilla nimimerkeillä ainakin eräs on kirjoitellut esim. lesbopalstalle. Peeping Tom tarkoittaa suomeksi mös tirkistelijää sekä sen niminen kauhuelokuva on, mikä kertoo miehestä, joka murhaa naisia ja kuvaa viimeiset hetket kaitafilmille. Ihan mielenkiintoisen nimivalinnan olet tehnyt...

      • peepingtommi1

        Noista nimimerkeistä en tiedä yhtään mitään. Jos et sattunut tietämään Peeping Tommi on Tori Amosin biisi, joka löytyy Welcome To Sunny California live dvd:n bonus cd:ltä. Nimimerkki on siitä otettu. Ihan vaan tiedoksesi. Tais olla neljäs biisi ep:llä.

        Lesbopalstaa en edes ole koskaan lukenut, kun ei aihe kiinnosta, vaikkei heitä vastaan mitään olekaan. Leffan tiedän nimeltä, en ole nähnyt.


    • pakkomieli

      Jos sinua peepingtommi ei kiinnosta muiden mielipiteet luuletko ketään edes kiinnostaa tuollaisen kaverin mielipiteet joka heti ärsyyntyy ja kiukuttelee kuin pikku lapsi.
      Jos edes pystyisit vähän asiallisiin vastauksien antoon,mutta se taitaa olla mahdottomuus,hyökkäät täällä jokaista vastaan.
      Miksi yleensä kirjoitat tänne jotain kun ei kiinnosta ja silti pakonomaisesti vastailet kiukuisesti ?
      Eikö olisi ihan yksinkertaista pysyä poissa ?
      Ei kaikki toisten mielipiteet ole sinulle mieliksi,mutta eihän se edellytä vihamielistä palautetta.

    • ole onnellinen

      Peepingtommi1 minäkin haluan tuohon sinun listalle,olisi ihan kiva ollan jonkun alias.
      Kun jossain aijemmassa viestissä kerroit.että et muista millä kaikkilla olet kommentoinut ja nyt taas muistatkin millä et ole kommentoinut"Noista nimimerkeistä en tiedä yhtään mitään."
      Lista tarjotuista "Nimimerkeillä Peeping Tom, Police Tom, Peepping Tom, Piipparit sekä lukuisilla muilla nimimerkeillä ainakin eräs on kirjoitellut esim. lesbopalstalle."

      Kun kerran sinäkin niin kyllä me kaikki muutkin saamme epäillä "Syytä on epäillä, koska herra pellenperkele esiintyy erittäin monella nimimerkillä joka paikassa tunnetusti."
      Vai joutuuko siitä mille listalle ?
      Peepintommi1:n mustalle listalle
      Vai pääsekö sillä pellenperkeleen aliakseksi ?
      Ylläpidon mustalle listalle ?

      Kun kerran näin haluat tehdä "Olen mielummin ylläpitoon yhteydessä, kuin aloitan järjettömän riitelyn eri viestiketjuissa."

      En usko tällaisen johtavan muuhun kuin,että saat taas uuden vihamiehen/naisen ja uuden nimimerkin pellenperkeleen lopputtomaan listaasi.

      • peepingtommi1

        Missähän olen sanonut etten muista millä olen kommentoinut? Muistan kyllä tarkalleen etten noista tarjotuista nimimerkeistä ole käyttänyt ainuttakaan ja siitä olen aivan varma. Kaikkea ei tarvitse laittaa nimiini.


    • happy end

      Koska minulla ei täällä enää ole profiilia, en aina muista laittaa samaa nimimerkkiä kirjoituksiini.

      peepingtommi128.12.2013 19:13

      Ei tässä kukaan muu ole ollut mitään panemassa sinuun nimiin,mutta sinä olet tainnut nipputtaa .
      En kyllä ymmärrä mikä hyöty siitä sinulle koituu.
      Jos ei muistaa edellisen postauksen nimimerkkiä voiko silloin muistaa edes mitä ei oöisi käyttänyt ?
      No ei minusta nämät ole ihan riitelyä vaikka eivät ihan asiassa pysytä,mutta kun on kyse suvaitsevuudesta ja hyväksyksymisestä jne.

    • Peepingtommi1

      Kyllähän tuolla aiemmin yritettiin niputtaa jo esim. lesbofoorumin kirjoitukset piikkiini. Vähänkin samankaltainen nimimerkki = kirjoitukseni erään mielestä täällä.

      Yritin jo ketjun aloittaa asiana asiasta ja paskaa tuli vaan niskaan, kuten aina jos homoja kritisoi teki sen miten tahansa. Seuraavaksi eräs tuttu tampio tuli hyökkäämään henkilökohtaisesti tänne, kirjoitus poistettiin. Nyt sama henkilö on kirjoittanut tänne toisella tyylillään yrittäen kaataa kaiken niskaani.

      Itse koen koko ketjun menneen lähinnä minun noitavainokseni, eikä suinkaan keskusteluksi asiasta, jota olisi syytä miettiä.

    • malttia ja valttia

      Miten Te Peepinhtommi1 näette vähän jokaisessa jollo olisi jotain Teitä vastaan ?

      Minä ainakin huomaan,että Te haluatte itse niputtaa kaikki tai useimmat samaksi henkilöksi,josta kerroitte jo aikaisemmin.

      Tehän olette aloittaneet ketjun joka käsittelee suvaisevaisuutta ja hyväksymisestä,homoja,lesbojen ja bisex .
      Kyselette kuka alkaisi ajamaan bisex ihmisten asioita,tehkää samallalailla kuin kaikki muutkin ajakaa itse asiaanne.
      Et mitenkään auta asiaa syyttämllä homoja kaikesta,sillä minun käsityksen mukaan,he ovat saavuttaneet asemansa ajamalla itse asiaansa.

      Yrittäkää olla sitten suvaitsevainen homoja kohtaan ja älkää kirjoittako heistä halveksivalla tavalla,ei tuo ole oikein hienosti sanottu "Homot vaahtoavat avio-oikeudesta (tärkeä asia), mutta eikö tärkeämpi asia olisi puuttua syrjintään? Homoilla/lesboilla asiat ovat jo minusta hyvin, mutta biseksuaali kokee syrjintää jokaiselta suunnalta."
      Ja ei tuo paranna tilannetta,että vastaatte täällä ärhäkkäästi,pikemmin kaikki saavat silloin huonon käsityksen bisex miehistä.
      Sanoisin olette omalla tavallanne heikontaneet bisex miesten mahdollisuuksia saada paremmin asiat enemmän esille ja tulla hyväksytyksi.

      Malttia Peepingtommi1 on valttia.

    • Peepingtommi1

      Miksihän homot sitten kirjoittavat halveksuvasti biseksuaaleista jatkuvasti? Homoja jos edes hieman kritisoit, saat heti haukut päälle. Näin se vaan ikävä kyllä menee. Olen myös kyseenalaistanut miksi homojen oikeuksia ajetaa osin minusta toisten ryhmien oikeuksien kanssa, kuten adoptioasiassa? Sinkkuihmisen on täysin mahdotonta adoptoida lasta, ellei todella hyvällä tuurilla saa adoptoitua Afrikasta. Tämä on elävästä elämästä otettu tieto. Miksi homoille pitää saada etuoikeus adoptoida, jos sinkkujen asemaa ei paranneta? Minusta tämä on väärin, koska monella on paljon annettavaa lapselle ja moni lapsi tarvisi kodin, joka on rakastava.

      Suoraan sanottuna mitään tahoa ei kiinnosta biseksuaalien asema, koska olemme vähemmistössä vähemmistönä. Setaa ei asemamme kiinnosta, muut kokevat uhkana ja homot ovat avoimen vihamielisiä, kuten näkyy muualta S24:n keskusteluista.

      "Homot vaahtoavat avio-oikeudesta (tärkeä asia), mutta eikö tärkeämpi asia olisi puuttua syrjintään? Homoilla/lesboilla asiat ovat jo minusta hyvin, mutta biseksuaali kokee syrjintää jokaiselta suunnalta."
      Ei minusta todellakaan ole ärhäkkäästi sanottu vaan ihan suoraan sanottu totuus. Näin se on. Homot vaan eivät jostain syystä kestä, kun asiasta heille huomautetaan kokemukseni mukaan.

      Jos me muut emme saa tuoda ääntämme esiin, kuten on selväksi tehty, miten saamme muutosta aikaan? Miten muuten saamme biseksuaaleihin leimattuja ennakkoluuloja nurin? Emme mitenkään.

    • pieleen meni

      Ette ainakaan tuollalailla,miten sinä kirjoitat saada asiat kuin huononpaan suuntaan.
      Hillitse kiukkusi ja ota rauhallisesti,kohta toiset bissetkään eivät hyväksy sinua.

      Tuo totuus on vain sinun mielestä totuus,ei minun mielestä ja ei varmaankaan monen muunkaan mielstä.

      Miksi sinkuilla pitäisi olla jokin oikeus adoptioon ?

      Ettet nyt itse edes kirjoita homoista hienotunteisesti ja vaadit heiltä hyväksyntää.

      Koko ajan olet erittäin homovastainen ja kritisoit heitä,miksi heillä jne.
      Noin juuri kun teet kukaan ei halua keskustella asiasta sinun kanssa kun olet homofobiasta kärsivä biseksuaali.

      Luulen että moni bisse kiroaa sinua hiljaa mielessään,kun pahennat vain bissejen asemaa.

      Nythän näyttää olevan,ettei bissekään kestä mitään kun vain kirjoituksessaan parjaa kokonaisesti vain homoja vaikka pitäisi parantaa bissejen asemaa.

      EI NOIN ASIOITA HOIDETA.

    • Pikkupeikko1

      Kirjoitin kyllä ihan kauniisti asiasta asiana ja tässä näemme tuloksen.

      Kannattaa ottaa selkoa sinkkujen adoptio-oikeuksista. Ne oikeasti eivät ole häävit, kuten jo kerroin. Eräs tuntemani nainen haluaa lapsen, muttei halua iskeä miestä baarista tätä varten, joten hän päätti turvautua adoptioon. Suomen maasta hänellä ei ole mitään mahdollisuutta adoptoida lasta, ainoastaan Afrikasta hyvällä tuurilla voi onnistua ja odotusaika on vuosia. Nyt tapetilla on homojen adoptio-oikeus. Miksi heille pitäisi myöntää adoptio-oikeus, jos oikeutta ei voida myös myöntää sinkuille, jotka olisivat aivan yhtä lailla kykeneviä tarjoamaan rakastavan kodin. Entäpä mitä lapselle tapahtuu, kun homopari eroaa?

      Vastakysymys, miksi sinkuilla ei pitäisi olla adoptio-oikeutta, mutta homoilla kyllä pitäisi? Tällöin syrjimme toisen ryhmän, sinkkujen, vastaavaa oikeutta. Samaten mietityttää miten lapsen tarve äitiin korvataan kahden miehen liitossa. Sinkkuna puuttuminen on luonnollista ja miehen malli haetaan muualta. Homojen kohdalla varmaan samalla tavalla osin, mutta silti asia voi lapselle olla hankala.

      En missään vaiheessa ole homovastainen. Itse puolestasi puolustelet homoja koko ajan, etkä ymmärrä pointtejani. Sinusta homoja ei saa kritisoida selvästikään eikä mitään heihin liittyvää kyseenalaistaa. En todellakaan kärsi homofobiasta, tuo oli naurettavin väite. Yritän vain sanoa, että homoilla asiat ovat paremmin kuin toisilla ryhmillä, mutteivät silti ole tyytyväisiä asioihin. Ymmärrän kyllä työtä on jäljellä, mutta eikö joskus olisi muidenkin vuoro? Toiset ryhmät kokevat yhä edelleen syrjintää ja törmäävät stereotypioihin, mikä ei homojen ongelma ole enää. Silti nämä ryhmät ilmeisesti tulisi sivuuttaa kokonaan, koska ovat vähemmistössä vähemmistö ja täten alempaa kastia. Tältä tämä kuulostaa korvaani.

      Itse koko ajan puolustelet homoja ja minusta jo melkein suojelet heitä pienimmältäkin kritiikiltä. Olen kirjoittanut taas asiallisesti asiasta ja tulet varmana syyttämään minua taas homofobiasta ja miten haukun heitä, eikö vain? Ja tämä nähdäkseni johtuu siitä, että uskallan kyseenalaistaa asiat.

      Jos asioita ei näin hoideta, mitenkä ne hoidetaan? Unohtamalla tai lakaisemalla maton alle? Kiistetään ongelmien olemassaolo?

    • ei mynnyt ihan pie

      Sinä edelleen jaksat samaa .
      En puolustele ketään.

      Ei kiinnosta sinkkujen adoptio-oikeus,eikä homojen,sillä lapsella pitää olla molemmat vanhemmat.
      Jos homoilla on asiat hyvin se ok,miksi haluat jauhaa siitä ?
      Eikö kyse ole biseksuaalinen asemasta eikä homojen hyvinvoinnista ?
      Et pääse pitkälle tuomalla aina esille homojen asemaa ja väitteellä ettei heitä saa kritisoida.
      Jos sitten kritisoidaan hiukan bissejen asemaa,jos kaikki bisset ajettelet sinun tapaan,niin poljette samassa ruudussa tai olette menneet pari askelta taaksepäin.
      Et kyllä kyseenalaista asiaa vaan olet jotenkin kateellinen homojen asemasta ja haluat kokonaisuudessa näillä kirjoituksilla tuoda negatiivisen asenteesi ilmi homoja kohtaan,unohda homot,yritä parantaa bissejen asemaa.
      Sanonpa että asenteesi syrjii homoja,koska et voi hyväkyä vallitsevaa tilannetta muuten kuin tuomalla jatkuvasti esille homojen hyvän aseman joka ei varmasti ole ihan kuin sinä koet sen bissenä.Miten tuo voisi parantaa bissejen asemaa ?
      Ei minusta homojen asema ole sen parempi kuin bissejenkään.
      Tuo mitä väität että gay maailmassa olisi bisset vielä vähemmistö ei taida pitää paikkaansa.Jos kaikki bisset ilmoittautusi heitä olisi huomattavasti enempi-

    • peepingtommi1

      Sanoisinko että itse jauhat koko ajan samaa todella pahasti. Sinusta yhä edelleen homoja ei saa kritisoida.

      Kyse on biseksuaalien ja muiden vähemmistöön kuuluvien vähemmistöjen aseman parantamisesta, jonka eteen ei tehdä yhtään mitään. Homojen aseman parantamista sen sijaan ajetaan jatkuvasti, muiden tilanteesta ei edes puhuta. Joten näen homojen jyräävän muut alleen.

      Totuus on, että biseksuaali kohtaa todella voimakkaita ennakkoasenteita joka rintamalta aivan aiheetta. Heterot karsastavat ja niputtavat puolimatkaan homouteen ja homot niputtavat heteroiksi. Miten tällaisten asenteiden vallitessa biseksuaalien ja homojen asenne on tasavertainen kuten väität? Homot eivät koe syrjintää, bisset kummaltakin laidalta. Miksi? Ennakkoasenteiden takia.

      Isoin ongelma on ennakkoasenteet, joihin todella törmää kummaltakin laidalta todella usein ja se on surullista. Setaa ei asia voisi vähempää kiinnostaa, vaikka heidän toiminnan piiriin asia kuuluukin. Olemme oikeasti vaietuin ryhmä tällä hetkellä, mikä ei todellakaan auta asiaa. Jos asiasta avaa suunsa, voi olla varma että saa negatiivista palautetta vain ja ainoastaan.

      Se, mitä pidät syrjivänä asiana, on pieni vertailu miten asiat ovat. Minusta taas pieni vertailu antaa tällaisessa asiassa perspektiiviä, vaikka se nyt ärsyttääkin erästä ryhmää selvästi.

      En todellakaan tiedä kannattaako tästä edes jatkaa enempää, koska et näe muuta kuin oman kantasi.

      • jauhaa pahasti

        Todella jauhan ja todella pahasti ihan jopa ihan yhden viestin voimalla.

        Suosittelen sinulle menemistä vihan hallinta kursille.


    • loppu tää

      Peepingtommi1

      Ei sulle kukaan viitsi vastata.

      Ei kertakaikkiaan tuollaista sontaa kukaan halua edes kommentoida.

    • peepingtommi1

      Siis sonta = jos asiasta kirjoittaa asiana eikä hypetä homoja? Asia selvä. Kirjoitin ihan asiallisesti, mutta yllättäen homot eivät kestä mitään kritiikkiä, mikä onkin ilmeisesti hyvin tyypillistä heille. Jos jotkut ovat syrjiviä asenteiltaan, niin homot. Anteeksi nyt vaan, mutta näin näen asian.

    • ihan homona

      On se aivan homoa,kun homot on avain homoja.
      Ne vasta pahoja on,syrjivät aina ihan kaikkialla bisse ressukoita,on vain niin väärin,ei miteenkään kestä pienintäkään krittiikkiäkään.
      Minäkin elän ihan homoja tuon vaimohomon kanssa ja ollaan saatu vasta homostelemalla 4 lasta,kaiketi ne tuli jollain homo menetelmällä,eli tais olla se alakerran Rami,joo eihän meidän kellarissa kukaan asu ja lapset ihan minun näköisä,ihmeellistä.

      Kyllä ne bisset vasta hienoja ihmisiä on,kun ovat hienotunteisen suvaitsevaisia,kestävät kritiikkiä aiheesta kuin aiheesta,eivätkä koskaan syrji mitään ja missään,ovat erittäin avara mielisiä kaiken hyväksyviä ennakkoluulottomia laatu ihmisiä,jotka näkevät vain asian kuin asian oikein kannan,joka on aina se lopullinen totuus.

    • peepingtommi1

      Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa pätee tässä kohtaa. Kyllä homoilla on kaikkia vastaan hampaankolossa jotain, myös toisiaan kohtaa, jos et sisäpiiriin kuulu. Tietenkään eivät kaikki voi tulla toimeen kaikkien kanssa, mutta silti voisitte edes suvaita toisten mielipiteet ja olla vaatimatta absoluuttista hyväksyntää, mitä ette koskaan tule saamaan.

      Monella voi hyvinkin tökkiä homokulttuuri ja siitä tarjottu kuvaus elokuvien/sarjojen kautta. Osalle kansaa se on ainoa tapa tutustua aiheeseen. Ja millainen kuva onkaan? Ikuisen nuoruuden tavoittelua, pinnallisuutta ja yliseksuaalisuneisuutta. Tätä kuvaa media tarjoaa ja osin osuu ihan oikeaankin. On stereotyyppisiä, naismaisia homoja, mutta se ei ole koko totuus. Samaten irtosuhteet ja lyhytkestoiset suhteet tuntuvat myös kuuluvan, mutteivät kaikkien kohdalla. Onhan toki muidenkin kohdalla vastaavaa, homojen kohdalla asia on korostuneempi.

      Jos törmäätte syrjintään joskus harvoin, ei siitä kannata enää minusta valittaa. Väkivaltaan törmätessä taas rikosilmoitus heti peliin. Bimiehen asema on maassa HLB väestöstä kaikista huonoin, koska hän törmää todella voimakkaat ennakkoasenteet heteroiden ja homojen puolelta, kuten olen aiemminkin sanonut. Homot hyväksytään jo onneksi. Mutta eivät he ole tyytyväisiä. Jos joku sanoo poikkipuolisen sanan, ollaan barrikadeilla.

      Bimiehistä taas kuulee koko ajan aika rankkaakin kommenttia, miten kukaan ei voisi moisen kanssa seurustella, miten epämääräisiä ovat, suorastaan saatanasta seuraavia. Tästä johtuen bimiehien ei oikeasti kannata edes tulla kaapista ulos, eli tilanne heillä on sama kuin homoilla ennen Stonewallia.

      Miksi eivät homot voi olla tyytyväisiä jo saavutettuun? Onhan sitä asioita ratkaistavana vielä ja varmaan tulee aina olemaan.

    • asiat asiana

      Miksi itse et ole tyytyväinen biseksuaalien asemaan ????

      Jos homot eivät ole tyytyväisiä,miksi heidän pitäisi olla sinun mieliksi tyytyväisiä ?

      Jos sinä et ole tyytyväinen asemaasi,tarkoittaako se että muiden pitää olla omaan asemaansa tyytyväinen ja piste.

      Mitä vittua sinulle kuuluu homojen asema ja kulttuuri ?

      Hoida vain niitä bisset juttujasi,jos edes kykenet hoitamaan niitä ei ne bissejen asiat sillä parenne että täällä postaat samaa asiaa homoista.

      Haluat vain haastaa riitaa asiasta,se on sinun ainoa tarkoitus,jos homot ei halua sinun apuasi heidän asioissa anna heidän olla,tuskin osaat muuta kun pahentaa asiaoita.

    • peepingtommi1

      Biseksuaalit kokevat yhä syrjintää jokaiselta mahdolliselta suunnalta. Etenkin miehet, joiden biseksuaalisuutta ei hyväksytä lähes lainkaan, joten miten voisin olla tyytyväinen asemaan? Homot hyväksytään nykypäivän suomessa erittäin hyvin, mutta tämä on teille itsestäänselvyys.

      Mikähän asemassanne on pielessä? Juu avioliitto lain tiedän ja ymmärrän. Sitä kannatan, mutta kirkkoa ei voida velvoittaa tällöin suorittamaan vihkimistä. Adoptiota taasen en kannata.

      Ei en todellakaan sano, että muiden tällöin tulisi olla tyytyväisiä, muttei silloin homojen myöskään tarvitse jyrätä muiden yli äänekkäimpänä ryhmänä. Sitä voi myös antaa edes hieman tilaa muille vähemmistöille, joiden asema on huonompi tai jopa heittäytyä hurjaksi ja tehdä heidän kanssaan yhteistyötä kyräilyn sijaan. Milloinhan homot mahtavat olla tyytyävisiä? Onko kukaan tätä miettinyt?

      En halua aiheuttaa riitaa, vaan aiheuttaa keskustelua. Siinä on iso ero.

    • ihanhomona

      Kukaan ei estä sinua ja bissejä parantamasta asemianne.

      Miksi homojen pitäsi siksi aikaa loppettaa omien etujensa ajaminen tai yhteistyöhön sinun kaltaisten kanssa joka kirjoittaa juuri tuollain kuin sinä.

      Sinun kirjoitus ei ainakaan edes auta heitä ryhtymään yhteistyöhön-
      Edellisessäkin mainitset että he kyräilevät onko sellainen hyväksi jos haluatte yhteistyötä.
      Ja kysymyksesi "milloin homot mahtavat olla tyytyväsiä" voin vastata siihen eivät koskaan. Miksi sinulle on tärkeää juuri homojen aseman hyvinvointi ? Sehän heidän asia ja jätä se heille.Eikä homojen asema ole se mitä sinä luulet.(homona teidän sen paremmin kuin sinä,vai alatko väittämään tietäväsi ne paremmin)
      Ei se bissejen asema siitä paranne vaikka homot eivät tekisi mitään omien etujensa eteen.

    • peepingtommi1

      Eli tästä voimmekin päätellä, että homoja kiinnostaa vain oma napa. Asia tulikin selväksi. En usko homojen koskaan alkavan yhdessä muiden vähemmistöjen ajamaan asioitaan, enkä ole sitä koskaan uskonutkaan. Ja siinähän se totuus tulikin, kuten olen asian ajatellut. Ihan sama miten paljon homot saavat, mikään ei riiä. Kiitos kun vahvistit ajatukseni.

      Mikä käsityksessäni homojen asenteesta on väärä? Ihan uteliaisuudesta. Olette hyväksytyin vähemmistö, ettekä juurikaan koe syrjintää.

    • unohdata itsesi

      eiköhän se ole niin että jokaisen on ajettava omia etuja,mitä helv.. hyötyä on ajaa toisten etuja ja unohtaa oma etu ?????
      herran jestas kun sinulla on TYHMÄ ajatustapa..

      tuohan on ihan selvä asia ja miten lapsellista on ajatella "HOMOJA KIINNOSTA VAIN OMA NAPA" siis olet valmis sitten luopumaan omasta hyvinvoinnista jossain päin maailmaa saataisiin jonkun muun asemaa paremmaksi ja unohtaan oman asemasi.

      on ihmeellistä että muut pitäisi alkaa teidän asemaanne parantamaan,se on teidän itsenne tehtävä..kyllä se kissakin itse oman häntänsä nostaa
      onko bisset niin avuttomia että eivät kykene itse hoitamaan omia asioitaan kuntoon ? eli homojen on luovuttava omien asioiden hoidosta TEIDÄN hyväksiä ja alkaa ajamaan TEIDÄN asioita ?

      • peepingtommi1

        Anteeksi, olisi pitänyt sanoa homoja kiinnostavan vain oma muna. Tuo oli suorastaan loukkaus puhua navasta.
        Ryhmässä on voimaa. Jos kaksi ryhmää ajaisi yhdessä asiaa, on todennäköisempää saada asia toteutumaan. Tämähän on tyhmä tapa tietysti. Anteeksi, että edes ajattelin.
        Biseksuaalien asemaa suomessa on ihan tällä hetkellä turha yrittää edes parantaa, koska homot jyräävät kaikki allensa. Biseksuaalien asema on muutenkin hankala, kun ei koemme syrjintää joka puolelta. Heterot ja homot mieltävät vastakkaiseen leiriin, eivätkä omaksi joukoksi. Se vaikeuttaa myös asian ajamista. En usko kovinkaan monen biseksuaalin edes tulevan kaapista, koska tietää kohtaavansa vain asennevammoja ja saavansa paskaa niskaan.


    • uusavuton

      peepingtommi kuuluu uusavuttomien ruikuttaja kastiin..kohdusta hautaan toisten kustannuksella ja siihen väliin muut tekee heidän puolesta kaiken,heille pitää kaikki tuoda valmiiksi eteen.

      Jos homot on saavuttaneet itse oman asemansa ilman bissejen apua miksi heidän pitäisi bissejen aseman puolesta tehdä jotain ?
      Miten bisset auttoivat homoja ?
      Miksi bissejen energia tuhlaantuu tälläisessa keskustelussa ? Ei olisi parempi kohentaa omia asemiaan kuin tälläinen ruikuttaminen homoja kohtaan ?
      Jos tälläisten keskustelun perusteella homot vetävät johtopäätöksiä autetaanko vai ei,tulos on ei auteta kun että edes itse halua tehdä asian hyväksi mitään muuta kuin valittaa homojen asemasta.

    • peepingtommi1

      Ajattelin vain, jos joukolla ajetaan asioita, saadaan enemmän aikaan. Anteeksi ajatukseni, unohdin millainen homojen ajatusmaailma on. Kiitos muistutuksesta. Olkaa hyvät ja jyrätkää jatkossakin kaikki allenne. Setalle on olemassa vain lesbot ja homot, muiden asiaa ei tarvitse heistä ajaa. On joo ryhmiä ym. toimintaa, mutta silti muista kovasti vaietaan.

    • hus bisset

      Eipä ollut kovinkaan asiallista tuo taaskaan.Joten asiattomasti jatketaan.

      Miksi sitten eivät bisset voisi ajaa tuota avioliitto asiaa homojen hyväksi ? Ai olette liian suvaitsemattomia,kieroja syrjijöitä,joo olihan tuo pitänyt arvata olette täällä vain homoja syrjimässä.

      No olisihan tuo pitänyt arvata,ette osaa muuta kuin bissekultin muukaan raiskata omat lapsenne,sillä bissekultturiin kuuluu erittäin vahvasti insesti ja vieraidenkin lasten raiskaukset.
      Ei homot halua lasten raiskaajien etuja olla parantamassa.

    • peepingtommi1

      Joopajoo. Kirjoitat jostain asiallisesti, muttet hypetä homoja, seuraa paskaa niskaan. Homoja ei saa kritisoida, ainaostaan hehkuttaa miten hienoja ovat ja miten upeaa homokulttuuri on, johon tietenkään ei seksi kuulu millään tasolla. Homosaunoissakin vaan kuulumisia vaihdetaan ja darkroomissa vaan käsi kädessä kuljetaan.

      Ja asiaan. En ole löytänyt mitään tutkimusta, jonka mukaan biseksuaalit olisivat pedofiilejä. Poikia uhreista on 30%, joista ainakin osa, suurin osa mahdollisesti, on homojen uhreja. Tyttöjä uhreista on 70%, eli suurin osa pedofiileistä on heteroita, eikä biseksuaaleja, kuten aiemmin väitettiin. Ei ole mitenkään tavatonta, että 50v mies hakee itselleen 16-20v poikaa homopiiressä. Pistää sekin miettimään... Tottakai heteroissa on samaa asiaa, josta nyt vasta on alettu puhumaan. Eli en tällä tuomitse homoja, vaan ihmettelen asain yleisyyttä, koska tähän todella törmää, esim Qruiserissa aika usein.

    • kevättä puurtarhassa

      Herra asiallinen kritisoija PeepingTommi potkastu pihalle qruiserista jälleen.
      Taisit tapasi mukaan yleistää liika asiallisilla teksteilläsi ,ettei vain olisi ollut rasistisia haukkumista ja homovastaista kritisointia,jonka ylläpito poisti sinun kanssasi.
      Turha väittää nyt ettei taaskin tullut ihan syyttä bannit ja mones banni nyt olikaan ..

    • peepingtommi1

      Kukahan siellä yleistää ellei herra hchomo Rom. Qruiserissa vaan pesii näitä rasistihomoja ihan liikaa ja ylläpito on mitä on. Eivät he puutu mihinkään muuhun kuin homojen kritisointiin. Itse asiassa taitaa olla toinen banni eikä haittaa yhtään. Tässä nähtiin taas qrusierin "suvaitsevaisuus", miten on kaikille hblt-kansan foorumi. Totuus on hlt. Setan kohalla se on hl. Kummasti tässä alkaa tulla homovastaiseksi kun lukee eri foorumeita...

    • asiaton PT

      no ei kenekään tarvi olla yhtään suvaitsevainen siitä mitä postasit qruiseriin,ihme oli että eivät heti samana päivänä bannanneet sinua heti ensimmäisestä,mutta et tajunut lopettaa vaan jatkoit vain muutamalla lisä postauksella jotka olivat kaikkea muuta kuin asiallisia.

    • suivaantunut bisse

      Tiedä vaikka olisi ollut asialla suvaitsevainen bisse joka ei pitänyt sinun postauksista qruiserissa ? Joten miksi itse suvaitsevana heti olet syyttelemässä homoja banneista,etkö itse ole siihen syyllinen ? Onko se sinusta suvaitsevuuttaa ? Homo myönteisyyttä ?

    • peepingtommi1

      Bimyönteisyyttä ei qruiserista löydy lainkaan. Siellä ei mitään muuta saa lukea kuin miten kamalia, suoraan saatanasta, biseksuaalit ovat ja miten ylivertaisia homot ovat kaikkiin muihin nähden. Ja siinä sivussa haukutaan uskonnot lyttyyn. Kyllä se on niin, että homot ovat pahimpia rasisteja.

      Jos tiettyjen nimimerkkien kirjoitusten kohdalle vaihtaisi sanan bi tilalle homon, nousisi niin helvetinmoinen äläkkä ylläpidossa että huh huh! Mutta ylläpito puuttuu VAIN JA AINOSTAAN homoihin kohdistuviin herjauksiin, muut eivät kiinnosta. Siellä on paskin moderointi mihin olen koskaan törmännyt.

    • totuus esiin PT

      Älä nyt jauha sontaa !! Kai me muutkin osataan lukea ja me muut tajuamme luetun tekstin mikä sinulta puuttuu täysin.

    • peepingtommi1

      En mitään sontaa jauha, kannattaa riisua ne pinkit lasit silmiltä ja katsoa maailmaa normaalein silmin:) Sitten ehkä ymmärtää ja osaa lukea. Ymmärrän kyllä luetun sangen hyvin, onko sinulla liian piukka mekko päällä, kun noin vituttaa?:)

    • piip,pii hermot meni

      Itselläsi taitaa olla ihan pahemman luokan ongelmat,että oikein suhiset ilman pusikkoa .
      Suosittelen vaihtamaan lääkitystä ja muistamaan myöskin ottamaan iltalääkkeet ku noin kireenä oot että menee kaikki luetun ymmärtäminen täysin sun hameen alta ohi ;)

    • luettujaymmärretty

      Edellinen ihan oikeassa,mitä tulee sonnanlevijään .
      Eihän peepingtommilla ainakaan mitään normaaleja silmiä ikinä ole edes ollut.
      Hän vain osaa päin naamaa valehdella ja kaiken lisäksi erittäin tyhmä.

      Luen myös qruiseria ja valetettavasti osaan lukea ja ymmärrän mitä olen sieltä lukenut.

    • peepingtommi1

      Muttet osaa kirjoittaa :) Ei täällä ole ongelmia, muuta kuin asennevammaiset homot, jotka kailottavat joka paikassa mantraansa. Siihen vaan menee jossain vaiheessa totaalisesti hermo. Qruiser on oppikirja esimerkki rasistisista homoista, eikä ylläpito niihin puutu lainkaan, kun kohteena on bisset. MIksi? Koska heitä ei kiinnosta tai sitten heillä on hyvä sisko-kerhonsa. Ja kuten homojen kohdalla aina, asia unohtuu ja hyökätään henkilön kimppuun, kuten qruiserissa minulle on käynyt toistuvasti erään henkilön taholta erityisesti. Joten alkaa asiallisuus loppua, kun ei siitä ole hyötyä lainkaan.
      Hamoset jätän ihan homoille, teitin neidit varmaan niihin yrittävät kesällä mahtua:)

      Vaikka kirjoitukseni ovat mitä ovat, siihen on syynsä. Homojen kohdalla tulen olemaan jatkossa hyvin varautunut, vaikka tunnen todella mukavia homoja. En näe heitä homoina vaan ihmisinä. Tässä onkin yksi iso ero, homot näkevät ihmiset vain joko homona/heterona. Qruiserista opittua.

    • pt paskan regina

      Voi kun olet lapsellisen tyhmä ja asetin kirjoitusvirheen ansaksi ja lankesit siihen heti.
      No itsehän et ole muuta tehnytkään kuin nostoppina vetänyt ihan samaa jo useamman vuoden monilla eri nimimerkeillä.
      Eihän sinua usko kukaan.
      Ja tuskin saat edes mitään vastakaikua missään sukupuolessa sillä olet perinteisin jenkki elokuvan sen sukurutsauksen tuloksen näköinen ;)
      Ja olet kaiken lisäksi kova valehtelemaan ja jäät siitäkin tuon tuosta kiinni.
      Romppu heitti lisää "bisse" propagandaa qruiserissa.
      Koska on odotettavissa sinun comeback qruiseriin ryminällä ? Hmm olisi se sinun neljäs paluu ;) sen ihan itse olet kertonut joten valehtelee ettei pidä paikkaansa.
      Jotenkin jo tämän keskustelun aloituksessa "homot pitäisi nähdä ihmisenä" kertoo ettet voi missään muodossa edes hyväksyä homoja saatika ajatella et he ovat ihmisiä. Tuollaisesta aloituksesta jos tekisi ilmoituksen ylläpidolle lentäisit taas kerran pihalle kuin leppäkeihäs.

    • peepingtommi1

      Jaahas näinkö on. En todellakaan jaksa kuunnella hc-homojen jatkuvia syrjiviä kommentteja kaikkia muita kohtaan, eikä minua siihen voi velvoittaa. Enkä myöskään välitä pintaliidosta, jatkuvasta bilettämisestä tai seksikeskeisyydestä, jotka ovat vahvasti edustettuna homokulttuurissa. Olen turhan kauan, jo ennen qruiser tiliä, kokenut homojen kohdalta syrjintää sekä vittuilua, joten ei paljoa sympatiaa ole. Samaten olen homon kanssa parisuhteessa kokenut henkistä sekä fyysistä väkivaltaa. Qruiserissa saa kokoajan lukea kahden samaa runkkausta miten kamalia heterot ja bisset ovat, miten saatanasta uskonnot ovat, jotka myös karsivat suvaitsevaisuutta aika lailla. Joten ei kannata aina puhua asioista, mistä et tiedä mitään. Kaikkeen yleensä on syynsä. Kaveripiirissäni on homoja ja he ovat minulle ihan yhtä tärkeitä sekä rakkaita ystäviä kuin kaikki muutkin. Ja tiedän, että vittuilet tähänkin kirjoitukseen taas, joten anna palaa parhaasi mukaan.

    • ylläpitäjä

      Peepingtommi joa olet asiallinen niin miksi aloitus on sinulla jo syrjivä ja rasistinen?
      Olet pitkin koko viestiketjua melkein jokaisessa viestissä aivan asiattomasti käyttäytynyt homoja kohtaan ja pelkästään jo riittäisi koko ketjun poistoon sinut mukaan lukien.
      Ei siellä Qruiserissa olenyt sellaisia kirjoituksia mistä täällä selität.
      Etkö itse ole useamman vuoden käyttäytynyt todella ala-arvoisesti homoja kohtaa useita banneja Qruiserista jne.
      Olet juuri itse riidankylväja ja lisäksi valehteleva rasisti.
      Miten tuohon vidduiluun tulee etkö juuri n.500 viestillä keskustelussa paskomisen poleeminen suoli qruiserissä ole haukkanut "blomma1" nimimerkillä olevaa yhdessä bear_nick2 kanssa !!! Bear_nickin viestit viellä keskustelussa ja blomman,niistä jo saa täyden kuvan sinun toimista Qruiserissa.Varmaankin monilta qruiserilaisilta löytyy tietoo sinusta ja sinun toimista Qruiserissa ja varmaan kaikki Qruiserilaiset ovat tyytyväisiä että sinut potkittiin pois ja jos yrität takaisin niin useat qruiserilaiset ilmoittavat sinut välittömästi ylläpidolle,muutamat ovat harkinneet sinun toimista täällä Suomi24:ssä tehdä ilmoituksia ylläpidolle.

      • peepingtommi1

        Koet aloituksen tottakai syrjiväksi, kun en ihkuta homoja sata lasissa. Jos sanoo yhdenkin väärän sanan liitettynä homoihin, saat heti rasistihaukut niskaan. Tämänkin olen oppinut usealla foorumilla jo. Eihän se "ylläpito" moderoi siellä mitään muuta kuin homoihin kohdistuvia kommentteja, muita ei ole olemassa.

        Miten saada qruiser toimivaksi?
        1. tehdään homoille oma alue qruiseriin, jossa voivat haukkua kaikkia rauhassa
        2. hankitaan sinne puolueeton ylläpito, joka oikeasti osaa moderoida, eikä toimi hyvä sisko systeemillä, vaan puuttuu KAIKKEEN syrjintään.
        3, Aletaan puuttua myös muihin syrjiviin kommentteihin, kuten uskontoa, heteroita, bisseihin kohdistuviin.

        kaikille mukava qruiser = mahhdottomuus


    • peepingtommi1

      Jaahas, kaikkitietäviä taas linjalla. Miksihän kyseisellä sivulla sallitaan kaikenlainen syrjivä sekä rasistinen asenne biseksuaaleja sekä uskontoja kohtaan? Koska ylläpidossa on vain homoja, joita kiinnostaa vain ja ainoastaan HOMOIHIN kohdistuva syrjintä. Muuta syrjintää kun ei ole olemassakaan. Ja samaa itkuvirttä veisataan täällä. Qruiser yksistään riittää tekemään homofoobikoksi ja yllyttävän rasistisiin asenteisiin homoja kohtaan, siinä se sivu onnistuu loiostavasti.

      Homothan eivät tunnetusti koskaan tee mitään väärää tai, kuten eräs qruiserilainen, uhkaile tai haasta itse riitaa, kun olette niin ihanan kultipuppeleita kaikki:) Asia selvä

    • kannattaalukea

      hah penikkatommi vauhdissa suu vahdossa vaihda jo lääkkeet ettei vahtoo liikaa
      tarkista nyt mitä itse olet vaahdonnut ja taittaa olla lähtö täältäkin kohta puolin.

    • peepingtommi1

      Mene äidin helmoihin itkemään, älä tänne itke. Ja mitä lääkkeisiin tulee, pidä vaan huoli omista lääkkeistäsi. Jos ei toisten mielipide miellytä, ei kannata lukea. Erittäin yksinkertaista, kun sen tajuaa :)

    • qruserissahauskaa

      Itse et tajunnut sitä qruiserissa et myöskään ymmärrä sitä täälläkään.
      Ottaapa pahasti sulla luonnanpäälle bannit ja ihan asiasta sait ne.
      Mitä tuohon itkemiseen taas niin herrallahan noita itkusivuja riittää.
      Kasva aikuiseksi ja ole edes mies, naisetkin jopa pystyvät käymään "miestenkoulun" mutta sinusta ei ollut siihen,häpeä nyt kun olet sivari.
      Qruiserin ilmapiiri puhdistunut huomattavasti ja ystäväsi bear epäilee että on seuraava joka saa bannit.

    • peepingtommi1

      Ei se ota päähän. Qruiser on vain ja ainoastaan tarkoitettu homoille ja heidän faneilleen. Muut eivät ole sinne tervetulleita olleet koskaan. Sanokoot mitä sanovat. En siis ymmärrä, että:
      -homoja pitää ihquttaa koko ajan, kun ovat kaikkien yläpuolella
      -heitä ei saa kritisoida
      -homoilta ei voi odottaa saati sitten vaatia suvaitsevaisuutta

      On jo tajuttu :) En kyllä yhtään häpeä koko asiaa, olen ylpeä valinnastani. Eipä se intti näemmä homosta miestä tee, joten se siitä miestenkoulusta :)

      • HAKEUDUHOITOON

        Voi pientä raukkaa kun kaikessa näkee vain homomiehiä. Vaikka sen sata seuraavaa vuotta olisin miestenkoulussa ei minusta vielä tee,sillä olen nainen.
        Tämä sinun sekoilu on saavuttanut jo sen rajan ajat sitten,että tuollaista mitä kirjoittelet sanotaan sairaudeksi.


      • 7+12=19
        HAKEUDUHOITOON kirjoitti:

        Voi pientä raukkaa kun kaikessa näkee vain homomiehiä. Vaikka sen sata seuraavaa vuotta olisin miestenkoulussa ei minusta vielä tee,sillä olen nainen.
        Tämä sinun sekoilu on saavuttanut jo sen rajan ajat sitten,että tuollaista mitä kirjoittelet sanotaan sairaudeksi.

        Olen aivan samaa mieltä kuin edellinen.PeepinTommin maailmassa ei ole muita kuin rasistisia homoja jotka syrjivät bissejä.
        Hän vain on se puhdas pulmunen joka "puhuu asiaa" muut ihmiset täyttä sontaa.
        Hänen kirjoitukset ei sitten mitenkään ole syrjiviä tai rasistisia.
        En usko että hakeutuminen hoitoon auttaa mitenkään sillä lapsiraukka on ollut koko elämänsä ihan sekaisin,jonka myös itsekin on ilmoittanut monissa kirjoituksissaan.


      • peepingtommi1
        7+12=19 kirjoitti:

        Olen aivan samaa mieltä kuin edellinen.PeepinTommin maailmassa ei ole muita kuin rasistisia homoja jotka syrjivät bissejä.
        Hän vain on se puhdas pulmunen joka "puhuu asiaa" muut ihmiset täyttä sontaa.
        Hänen kirjoitukset ei sitten mitenkään ole syrjiviä tai rasistisia.
        En usko että hakeutuminen hoitoon auttaa mitenkään sillä lapsiraukka on ollut koko elämänsä ihan sekaisin,jonka myös itsekin on ilmoittanut monissa kirjoituksissaan.

        Maailmassani on paljon muuta, netin kaikki homopalstat näemmä ovat homorasistien hallussa vaan näemmä. En vaan jaksa enää säästellä sanoja tai olla yhtä suvaitsevainen, kuin olen ollut, en näe siihen tarvetta enää. Se on aivan sama miten asiallisesti yrittää kirjoittaa, jos ei homoja ihkuta, olet rasisti heti. Nähty on monenmonta kertaa.

        Eihän homot koskaan syrji ketään tai ole rasisteja/foobikotia muita kohtaan! Hehän ovat ne suvaitsevaisuuden ruumiillistumat oikein ave maria! :D Jos ei teksti miellytä, mitä helvettiä täällä luette niitä edes:D Idiootit.

        Ja hoitoon hakeutuminen on ala-arvoisin heitto, mitä vaan voi heittää. Todistitte typeryytenne asialla hienosti. Ottakaa omasta neuvostanne vaari, elämänne helpottuu heti! :)


      • se on häirikkö
        peepingtommi1 kirjoitti:

        Maailmassani on paljon muuta, netin kaikki homopalstat näemmä ovat homorasistien hallussa vaan näemmä. En vaan jaksa enää säästellä sanoja tai olla yhtä suvaitsevainen, kuin olen ollut, en näe siihen tarvetta enää. Se on aivan sama miten asiallisesti yrittää kirjoittaa, jos ei homoja ihkuta, olet rasisti heti. Nähty on monenmonta kertaa.

        Eihän homot koskaan syrji ketään tai ole rasisteja/foobikotia muita kohtaan! Hehän ovat ne suvaitsevaisuuden ruumiillistumat oikein ave maria! :D Jos ei teksti miellytä, mitä helvettiä täällä luette niitä edes:D Idiootit.

        Ja hoitoon hakeutuminen on ala-arvoisin heitto, mitä vaan voi heittää. Todistitte typeryytenne asialla hienosti. Ottakaa omasta neuvostanne vaari, elämänne helpottuu heti! :)

        Paraski puhuja muiden älykkyydestä tai typeryydestä,sinulla peepingtommi monta sataa sivua jossa osoitat täydellisen typeryyden.
        Kuin myös sinun pfofiilikuvasi isopäinen kaverin ulkonäkö on osoitus sinun erittäin alhaisesta älykkyydestä.


      • peepingtommi1
        se on häirikkö kirjoitti:

        Paraski puhuja muiden älykkyydestä tai typeryydestä,sinulla peepingtommi monta sataa sivua jossa osoitat täydellisen typeryyden.
        Kuin myös sinun pfofiilikuvasi isopäinen kaverin ulkonäkö on osoitus sinun erittäin alhaisesta älykkyydestä.

        Tämä oli niiin homoa niiiin homoa kommentiointia. Typeryys= ei ihkuta homoja, eikä pidä heitä ylivertaisina.
        Ja tottakai homona mennään haukkumaan ulkonäköä, eli mennään mistä aita on matalin. Typical. Kuva onpi jo todella vanha. Oman typeryytesi todistit jo tässä kirjoituksessasi, joten se siitä.

        Olen aikoinani tilin jo sulkenut, kun en sitä käyttänyt, enkä saa suljetun tilin tunnusta otettua käyttöön. Qruiserista voit kanssasisariesi kanssa pitää ihan huolta, turha sitä on tänne toitottaa. MItäpä jos te hc-homot pysyisitte qruiserissanne? Eipä teidän mielipiteenne muita kuitenkaan kiinnosta.

        Sitäpaitsi tämä alue on biseksuaaleille, joten homot painukoon sinne junaansa täältä


    • glyyvaritommi

      Aika trolli olet PeepingTommi kannattaisi muuttaa tuo nimes, TrolliTommi sulle sopii kun nenä päähän.

    • nauraaat
      • peepingtommi1

        Miksihän tuossa olisi kilarin paikka? Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä. Paitsi jos se on vähänkin homovastainen. Eikös se näin mene? Ainakin qruiserissa menee


    • trollientrolli

      peepingtommi jatkaa vain toisella nickillään qruiserissa ja sehän on ollut tiedossa koko ajan mutta vetää matalaa profiilia sillä hänet on potkittu silläkin bear nickillä ulos jne.. aika trolli on heh eikö nuo sekopäät ikinä opi mitään

    • peepingtommi1

      Ikävää tuottaa pettymys, en ole qruiserissa lainkaan tällä hetkellä.

    • huhhuhsomaa

      Olipa tilitys...

      • bear.is.the.best

        Aika paljon tekstiä kahdelta kaverilta eri nimimerkeillä.

        Asia loppui joskus 2011. Asenteellisuus selvästikään ei :/

        Ja yleisön tiedoksi, että tämä on ensimmäinen kommenttini tähän ketjuun, kun tuo aapo näitä ärsytyksen takia haluaa taas nostaa...


    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe