Ram muistin palautus..

Tilasin keskusmuisti-kamman, kokeilin kampaa, enkä ollut siihen tyytyväinen. Palautus oikeus on voimassa, mutta palautusoikeuden ehtona on että tuote on myyntikelpoinen, tuotteen tosin saa aukaista ja tutkailla. Onko siis tuotteeni vielä palautuskelpoinen, vaikka sitä kokeilin, tai jossei ole niin huomaako tätä mistään että tuotetta on kokeiltu?
71803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tottakai sen voi palauttaa uskoisin , sehän on vähän sama asia kuin ostaisit postin kautta vaatteen ja jos se vaate ei ole sopivan kokoinen niin palautat sen eikös se näin mene ?

Äänestä

Siis toimiko se kampa vai ei? Jos toimi, mihin et ollut tyytyväinen? Kammoissa ei ole muita käyttäjälle havaittavia eroja kuin fyysinen sopivuus ja jos sopii, sitten toimivuus. Jos muisti on turhan hidasta mallia, sitäkään ei taviskäyttäjä helposti huomaa, jos muisti kuitenkin toimii ja näkyy järjestelmän käytössä.

Äänestä

Todennäköisesti et voi palauttaa koska tuote on nyt käytetty koska kokeilit sitä jo paikkaankin. Olisi eri asia jos tuote olisi väärä tai viallinen, mutta nyt sinulla ei ole muuta syytä kuin että "ei miellyttänyt". Ja liikkeillä on erilaiset palautusehdotkin joten mistäpä ostit tuon kamman?

Äänestä
  • Mutta käytännössä, kuinka kammasta huomaa onko sitä sovitettu paikkaan vai ei?

    Äänestä

  • 46 kirjoitti:

    Mutta käytännössä, kuinka kammasta huomaa onko sitä sovitettu paikkaan vai ei?

    "Mutta käytännössä, kuinka kammasta huomaa onko sitä sovitettu paikkaan vai ei? "

    pakettia ei kuulu ostajalla ole oikeutta avata, kuten ei levyjäkään,

    toiseksi, huomahan sen aivan varmasti jos on kokeiltu, jää sormenjäljet ja pienet kosketusjäljet liuskoihin,
    pahimmassa tapauksessa väittävät että oli taivutettu ja viallinen.

    hyvään kauppaan voi palauttaa, ottavat omaan käyttöön ja myyvät "palautustavarana liikkeessä,
    "huonoon kauppaan tai ulkomaille ei kannata palauttaa.

    Äänestä

Erittäin tarkkaavaisin silmin voi kuvitella huomaavansa, että onko tuotetta kokeiltu kotona. Jos kammassa on naarmuja niin niiden voi sanoa olleen siinä jo valmiiksi. Ei muuta kuin kampa käteen ja takaisin kauppaan.

Äänestä

Paljon ratkaisee mistä ostit,
Jos ostit postitse saat sen 30 päivää palautusoikeutta.
Jos kaupasta, riippuen kaupasta, mutta lain mukaan niiden ei ole pakko purkaakauppaa ellei tuote ole rikki ja silloinkin myyjällä on oikeus korjata laite.
Osa kaupoista myöntää sen 30pv palautusoikeuden, mutta tämä on pelkästään kaupan hyväntahtoisuutta.

Sillä onko paketti avattu ei ole merkitystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietustelija kirjoitti:

Tilasin keskusmuisti-kamman, kokeilin kampaa, enkä ollut siihen tyytyväinen. Palautus oikeus on voimassa, mutta palautusoikeuden ehtona on että tuote on myyntikelpoinen, tuotteen tosin saa aukaista ja tutkailla. Onko siis tuotteeni vielä palautuskelpoinen, vaikka sitä kokeilin, tai jossei ole niin huomaako tätä mistään että tuotetta on kokeiltu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu