laiva/bussi/juna Novgorod

ikänaisen seikkailu

Päätettiin käydä Novgorodissa katsomassa Klimenkon maisemia.Hgistä noustiin laivaan ja Tallinnasta bussiin. Olisi ollut viisasta jäädä Tartoon yöksi mutta me ajoimme suoraan Pihkovaan. Oli jo myöhä ja säkkipimeää kun olimme perillä. Ensimmäisessä hotellissa ei ollut tilaa mutta respa oli ystävällinen ja hoiti meille yösijat toiseen hotelliin.Komea kaupunki ja mahtavia kirkkoja joissa kävimme. Pari pvää siellä ja bussilla Novgorodiin.Matkalla näimme mm satoja ihmisiä korjaamassa satoa kolhoosipelloilta, harmaita kyliä, koristeellisia ikkunapieliä, aromaisemaa etc. Novgorodissa komea joki halkaisi kaupungin ja muureilla ympäröity kreml oli mielenkiintoinen kohde parillekin pvälle.Junalla Pietariin (2pvää)ja junalla Helsinkiin. Matka onnistui kielitaidottomilta hyvin. Osasimme kuitenkin aakkoset joten aikataulut pystyimme selvittelemään itse.

3

601

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janos

      Vaikuttaa hyvältä reissulta, mitä matka kustansi?

      • janos

        matkat maksoivat 111.50 e, hotellit 111.20 josta summasta iso osa Pietarin hienoon hotelli Petersburgíin. Ruokiin meni 20 e:tä. ja tietenkin viisumi. Viisumi oli kuukaudeksi, mutta olimme aivan liian myöhään liikkeellä ja tuli kylmät säät.Jos olisimme olleet aikaisemmin liikkeellä olisimme menneet Petroskoihin ja ehkä Moskovaan. Viisumi pitää rekisteröidä 3 pvän sisällä ja Novgorodissa oli inturistin hotelli josta saimme leiman viisumiin. Pihkovassa leimaus ei onnistunut.Hyvää matkaa.


    • Sputnik

      Moikka!
      Kuulostaa kivalta reissulta! Olis ihanaa saada siita vahan kattavampi matkakertomus yhteiseen hyvään Sputnikin-tyyliin www.venajaseura.com/sputnik. Jos jaksat kirjoittaa, niin laita tulemaan, nettisivuilta loytyy kylla kontaktit!
      Kiitos jo etukäteen ja hyviä reissuja jatkossakin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1055
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      62
      984
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      502
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      463
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      436
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      431
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      420
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      412
    9. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      386
    Aihe