Eli käyttis on Windows XP ja palomuuri softana käytän hyväksi havaittua ZoneAlarmia. Nyt kuitenkin olen huomannut, että välissä Zonealarm jotenkin "jumittuu" ja ei päästä minua muuttamaan asetuksia kuten millä ohjelmilla on lupa päästä nettiin ja millä taas ei. Tehtävienhallinnasta kun yrittää prosseista sammuttaa Zonea niin se taas ei onnistu vaan tulee joku virhe ilmoitus jonka mukaan halluttua toimenpidetta ei voida suorittaa.
Koneen uudelleen käynnistys yleensä aina on auttanut, mutta mikähän tuon tuollaisen "jumittumisen" zonessa aina välillä aiheuttaa ja onko mitään muita keinoja saada zone sammutettua ja uudelleen käynnistettyä kuin koneen käynnistäminen uudelleen silloin kun tuo jumittuminen iskee? Esim joku softa jolla pystyisi vaikka "väkisin" sammuttamaan ohjelmat jotka eivät halua sulkeutua tehtävienhallinan kautta.
ZoneAlarmista kysymys?
42
281
Vastaukset
- ddgertet
Poista se ja asenna uudelleen uusin versio.
- f.e.dzerzhinsky
Windows XP:ssäkin on palomuuri valmiina ja jos sinulla ei ole tarvetta tehdä omia palomuurisääntöja niin XP:n palomuurikin on riittävä. XP:n palomuuri ei päästä mitään sisään ellei ole erikseen jotain sallinut.
Windows 7 on jo eri juttu. Windows 7:aan ei missään tapauksessa pidä asentaa ylimääräisiä leikkipalomuureja käyttöjärjestelmää sotkemaan. Windows 7:n palomuuriin voi tehdä hyvin yksityiskohtaisia liikennesääntöjä jos on tarvetta. Hyvin harvoin kuitenkin oletusasetuksiin tarvitsee koskea.- Marsu Kalvahattu
Jos haluaa kieltää jonkin ohjelman menemästä nettiin tuolla niin pitäkö sille erikseen tehdä ohjelma listassa sääntö ja sitten kieltää.
Kokeilin firefoxia (testaus mielessä) kieltää normisti menemästä nettiin niin sehän teki uuden säännön vierewen ja netti toimi, eli pitäisikö ne erikseen jotenni kieltää. - f.e.dzerzhinsky
Marsu Kalvahattu kirjoitti:
Jos haluaa kieltää jonkin ohjelman menemästä nettiin tuolla niin pitäkö sille erikseen tehdä ohjelma listassa sääntö ja sitten kieltää.
Kokeilin firefoxia (testaus mielessä) kieltää normisti menemästä nettiin niin sehän teki uuden säännön vierewen ja netti toimi, eli pitäisikö ne erikseen jotenni kieltää.Tämä on FireFox portableen tehty sääntö koska käytän IE9:ää, FF on vain kokeiluja varten mutta palomuurin osalta toimii aivan samoin kuten kaikkiin ohjelmiin:
http://aijaa.com/v.php?i=004428330289.png
Tässä on sääntö tehtynä lähtevän liikenteen estoon ja tässä tapauksessa se pitääkin tehdä näin jos haluaa estää FF:n käytön netissä. - Marsu Kalvahattu
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Tämä on FireFox portableen tehty sääntö koska käytän IE9:ää, FF on vain kokeiluja varten mutta palomuurin osalta toimii aivan samoin kuten kaikkiin ohjelmiin:
http://aijaa.com/v.php?i=004428330289.png
Tässä on sääntö tehtynä lähtevän liikenteen estoon ja tässä tapauksessa se pitääkin tehdä näin jos haluaa estää FF:n käytön netissä.Ok, kiitti, kokeilempa kun olen koneen ääressä tuolla tavalla jos saan estettyä.
- dse456
Joo, näin on kuten fzerhohasky kirjoittaa heitä se mulopaari hevon kuuseen ja käytä w omaa.
- Keez Xhamster
ZoneAlarm oli toimiva johonkin vuoteen 2007 saakka. Sen jälkeen ainoa järkevä vaihtoehto on wintoosan oma palomuuri. Jos on paljon waretettuja ohjelmia joiden ei halua soittelevan kotiin niin joku oikea softapalomuuri sitten muttei zonealarmia sotkemaan konetta. Comodo tms väljillä asetuksilla on hyvä XP:hen.
- vapunen
Juu Windowsin palomuuri riittää vallan mainiosti! Ei kannata muita raskaita asentaa.
- Mr fairvoksi
Saa kyllä olla meleko hijas peesee jos tuo tuntuu raskaalta.
Ei se enne ollu ainakaa raskaana, emminä nykyvää tiijä.
- Raitsu.
Protection is up UI is initializing ja tuo estää pääsemästä Zonen asetuksiin.
Zonen omilta sivuilta löytyy tuosta ongelmasta aika paljonkin ja yksi ratkaisu oli, että koneella saattaa olla jokin toinen palomuuri softa joka blokkaa Zonea. Mikähän tälläinen saattaisi olla kun en ole mitään muita palomuuri softia asennellut koneelle? Voisiko kenties AVG Antivirus Free Edition aiheuttaa tälläisiä virheitä Zonessa?- Kokeile....
Tarkista Ohjauspaneelin kautta se Windowsin palomuuri. Se saattaa jonku päivityksen jälkeen mennä uudestaan päälle. Sillon kun asensit Zonealarmin niin se ZoneAlarm muistaakseni kysyy, että poistetaanko windowsin palomuuri käytöstä. Ehkä se on pysynyt tähän saakka pois päältä, mutta nyt syystä tai toisesta on taas päällä. Ei AVG Antiviruksen pitäis sisältää mitään palomuuri juttuja.
- 719
Onko toi sun mielestä enää normaalia palomuurin toimintaa?
Että pyydättää uudelleenkäynnistymisiä ja kun yrittää yhtään säätää, niin ihan juntturassa.
Ja minkä hätävaleen ovat sivuilleen laittaneet.
Joo, kyllä palomuurin tehtävät ja käytön käsitän ihan erilaiseksi.
- Heivaa mäkeen
Jos modeemissasi on jo palomuuri et tarvitse mitään softamuuria lisäksi rasittamaan konetta.
- öhöhöh..
ZoneAlarm on aivan kohtuuttoman raskas palomuuri XP-tason koneeseen.
XP:n oma palomuuri on yksisuuntaisuudestaan huolimatta täysin riittävä, turvallinen, ja ennenkaikkea nopea.- Modeemin on paras
Modeemin oma rauta blokkaa kaikki jo ennen konetta eli se on paras ehdottomasti. Kaikki ylimääräinen mikä ei tule edes koneelle asti nopeuttaa konetta. Itse olen pelkkää modeemin rautaa käyttänyt XP käyttiksestä asti nykyiseen W7.
- Jouni Alami
Miksi erillinen palomuuli, Win xp ja uudemat on siinä miellessä kanssa hyvijä ku niis on kahto tuo palomuuli vakiona.
- 3+3
Kyllä meikä luottaa sata kertaa enemmän Esim. Zoneeen kuin Windowsin omaan seulamuuriin. Se on ihan paska väitettä, että XP:n oma pääsisi edes lähellekkään Zonea. Sentään firma erikoistunut palomuuri softan tekemiseen toisin kuin microsoft.
- Heh heh
3+3 kirjoitti:
Kyllä meikä luottaa sata kertaa enemmän Esim. Zoneeen kuin Windowsin omaan seulamuuriin. Se on ihan paska väitettä, että XP:n oma pääsisi edes lähellekkään Zonea. Sentään firma erikoistunut palomuuri softan tekemiseen toisin kuin microsoft.
"Sentään firma erikoistunut palomuuri softan tekemiseen.."
ZoneAlarmin israelilainen valmistajafirma on erikoistunut enemmänkin vakoiluuun. - joopajooooooo.
Heh heh kirjoitti:
"Sentään firma erikoistunut palomuuri softan tekemiseen.."
ZoneAlarmin israelilainen valmistajafirma on erikoistunut enemmänkin vakoiluuun.Sitä samaa sulle. Google se vasta on erikoistunut vakoiluun niin kuin on käynyt ilmi Google Chromestakin. Samaten Googlen kehittämä moobili käyttis Android kunnostautuu samalla tavalla. Facebookista nyt puhumattakaan. Silti se porukka vaan käyttelee sitä Chromea ihan onnessaan.
Johan siinä jo silloin rupesi hälytys kellot soimaan kun kävi ilmi, että Chromessa piti syöttää henkilötiedot ennen kuin pystyi käyttämään selainta. Missä muussa selaimessa tarvii täläistä tehdä? No onneksi itse en ole koskaan Chromea käyttänyt enkä tule koskaan käyttämäänkään joten ei tarvi olla huolissaa Googlen vakoiluista.
- tsonneeee
W7:n palomuuri ei oletuksena estä ulospäin pyrkivää liikennettä, vaan se on itse otettava käyttöön "advanced settingeistä" ja luotava jokaiselle softalle erikseen oma sääntö. Mielenkiintoista tässä on, että esim. IE ja Windows Update tarvitsee sääntöä päästäkseen nettiin, mutta esim. MSE ei. Luulisi selaimen ja päivitystoiminnon olevan niin integroituja käyttikseen, että "Core Networkingin" säännöt riittäisi, mutta ei.
Viimeinen toimiva Zone XP:lle oli versio 2.6.357, sen jälkeen Zonesta tuli liian monimutkainen ja raskas. Sääli, ettei sitä vain voi ladata enää mistään.
Todennäköisesti sulla on vielä XP:n oma palomuuri päällä (oletus), ota se pois päältä.- f.e.dzerzhinsky
"Mielenkiintoista tässä on, että esim. IE ja Windows Update tarvitsee sääntöä päästäkseen nettiin, mutta esim. "
?????????????
IE:lle ja Windows updatelle ei ole mitään erillisiä palomuurisääntöjä, toimivat ihan oletuksilla l. niitä ei ole mainittu palomuurisääntölistassa. - Tsouneeee
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
"Mielenkiintoista tässä on, että esim. IE ja Windows Update tarvitsee sääntöä päästäkseen nettiin, mutta esim. "
?????????????
IE:lle ja Windows updatelle ei ole mitään erillisiä palomuurisääntöjä, toimivat ihan oletuksilla l. niitä ei ole mainittu palomuurisääntölistassa.Sulla on ilmeisesti W7:n palomuuri oletusasetuksissa, määritä se estämään kaiken ulospäin suuntautuvan liikenteen, paitsi mikä on erikseen säännöillä sallittu, niin huomaat eron.
Zone osasi tämän jo yli kymmenen vuotta sitten, miten se on niin vaikeaa vielä nykyään! - f.e.dzerzhinsky
Tsouneeee kirjoitti:
Sulla on ilmeisesti W7:n palomuuri oletusasetuksissa, määritä se estämään kaiken ulospäin suuntautuvan liikenteen, paitsi mikä on erikseen säännöillä sallittu, niin huomaat eron.
Zone osasi tämän jo yli kymmenen vuotta sitten, miten se on niin vaikeaa vielä nykyään!Tällainen on tehty http://www.sphinx-soft.com/Vista/order.html
mutta mitä hiton hyötyä tuollaisesta on? - tsounneeee
Vanha kundi kirjoitti:
Että sellaisia vielä löytyi jostain - mainiota! Paras softa sitten WinZipin vanhojen versioiden - ei sotke käyttistä edes poistettaessa. Kiitos sinulle!
- Tsounniiii
Siis mitä hyötyä on estää liikenne ulospäin - mietihän sitä hetki tykönäsi!
- f.e.dzerzhinsky
Haittaohjelmat eivät välitä softapalomuureista hevonpaskaa jos sitä tarkoitat vai oletko ikinä kuullut että joku palomuuri olisi estänyt jonkun örkin toiminnan. Haittaohjelmien tekijöillä on aina käytössään useita virustorjunta / palomuuriyhdistelmä ohjelmia joilla jokainen haittaohjelma testataan ennenkuin niitä örkkejä aletaan levittää uhreille etteivät ne örkit jää kiinni virustorjuntojen heuristiikkoihin eikä mihinkään palomuureihin. Tavallisesti haittaohjelmat onnistuessaan asentumaan rampauttavat ensitöikseen asennetut "tietoturva ohjelmat".
Muutenkin ajatus on älytön. Sama kuin paskoisi ensin housuihinsa ja siiten yrittäisi korjata tilannetta virittelemällä kuminauhoja housun puntteihin ettei paska valu ulos.
Ware ohjelmiin tuollaiset palomuurisääntö viritykset voisivat olla hyödyllisiä? - Tsounnneeee
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Haittaohjelmat eivät välitä softapalomuureista hevonpaskaa jos sitä tarkoitat vai oletko ikinä kuullut että joku palomuuri olisi estänyt jonkun örkin toiminnan. Haittaohjelmien tekijöillä on aina käytössään useita virustorjunta / palomuuriyhdistelmä ohjelmia joilla jokainen haittaohjelma testataan ennenkuin niitä örkkejä aletaan levittää uhreille etteivät ne örkit jää kiinni virustorjuntojen heuristiikkoihin eikä mihinkään palomuureihin. Tavallisesti haittaohjelmat onnistuessaan asentumaan rampauttavat ensitöikseen asennetut "tietoturva ohjelmat".
Muutenkin ajatus on älytön. Sama kuin paskoisi ensin housuihinsa ja siiten yrittäisi korjata tilannetta virittelemällä kuminauhoja housun puntteihin ettei paska valu ulos.
Ware ohjelmiin tuollaiset palomuurisääntö viritykset voisivat olla hyödyllisiä?Et sitten malttanut miettiä asiaa edes hetkeä - mielestäsi siis palomuureilla ja virus-softilla ei ole paskankaa väliä, koska haittasoftien valmistajat muka ovat päässeet niiistä iisisti ohi! Silloinhan kaikki torjunta on turhaa ja voimme siis levittää tietomme julki avoimesti. Jee rait!
Itseasiassa Zone ja käyttämäni virustorjunta-softa on useasti estänyt mainitsemiesi örkkien hyökkäyksen niin sisään- kuin uloskinpäin. Ei ne haittaohjelmat nyt ihan niin taitavia ole, että kaataisivat softat ihan tosta vain.
Sitäpaitsi "rauta"-palomuurikn on sisältään itseasiassa pelkkää softaa ja yhtä haavoittuvainen siinä missä mikä tahansa "softa"-muurikin. Onhan niiidenkin ongelmista useita esimerkkejä - ainakin cert.fi-sivuilla. - f.e.dzerzhinsky
Tsounnneeee kirjoitti:
Et sitten malttanut miettiä asiaa edes hetkeä - mielestäsi siis palomuureilla ja virus-softilla ei ole paskankaa väliä, koska haittasoftien valmistajat muka ovat päässeet niiistä iisisti ohi! Silloinhan kaikki torjunta on turhaa ja voimme siis levittää tietomme julki avoimesti. Jee rait!
Itseasiassa Zone ja käyttämäni virustorjunta-softa on useasti estänyt mainitsemiesi örkkien hyökkäyksen niin sisään- kuin uloskinpäin. Ei ne haittaohjelmat nyt ihan niin taitavia ole, että kaataisivat softat ihan tosta vain.
Sitäpaitsi "rauta"-palomuurikn on sisältään itseasiassa pelkkää softaa ja yhtä haavoittuvainen siinä missä mikä tahansa "softa"-muurikin. Onhan niiidenkin ongelmista useita esimerkkejä - ainakin cert.fi-sivuilla.Jos tietoturvasi on virustorjuntojen ja humpuukipalomuurien varassa niin pieleen meni.
"Zone ja käyttämäni virustorjunta-softa on useasti estänyt mainitsemiesi örkkien hyökkäyksen niin sisään- kuin ULOSPÄINKIN."
Eli koneesi on täynnä haittaohjelmia ja virustorjunta sikäli kun jotenkin toimi niin plokkaa joitain vanhoja pois.
Tässä on tietoa Rustoc nimisestä haittaohjelmasta mutta pätee yleisesti kaikkiin haittaohjelmiin:
"Rustock-infected computers are also very likely to be infected with other malware. For example, DCU and MMPC conducted an experiment in which they infected a computer with Win32/Harnig, which is known to infect a computer with Rustock, in order to see what additional malware was installed. Within five minutes of installation, a wide variety of additional malware and potentially unwanted software had been downloaded and installed onto the infected computer – and many of these threats are themselves designed to eventually download even more malware."
http://blogs.technet.com/b/microsoft_blog/archive/2011/07/05/microsoft-releases-new-threat-data-on-rustock.aspx - f.e.dzerzhinsky
Tsounnneeee kirjoitti:
Et sitten malttanut miettiä asiaa edes hetkeä - mielestäsi siis palomuureilla ja virus-softilla ei ole paskankaa väliä, koska haittasoftien valmistajat muka ovat päässeet niiistä iisisti ohi! Silloinhan kaikki torjunta on turhaa ja voimme siis levittää tietomme julki avoimesti. Jee rait!
Itseasiassa Zone ja käyttämäni virustorjunta-softa on useasti estänyt mainitsemiesi örkkien hyökkäyksen niin sisään- kuin uloskinpäin. Ei ne haittaohjelmat nyt ihan niin taitavia ole, että kaataisivat softat ihan tosta vain.
Sitäpaitsi "rauta"-palomuurikn on sisältään itseasiassa pelkkää softaa ja yhtä haavoittuvainen siinä missä mikä tahansa "softa"-muurikin. Onhan niiidenkin ongelmista useita esimerkkejä - ainakin cert.fi-sivuilla.Ideahan on siinä että palomuuri estää ulkoapäin tehdyt palvelupyynnöt ja porttiscannaukset ja virustorjunnan rtehtävä on varoittaa ladattavissa ohjelmissa olevista örkeistä etukäteen.
Jos haittaohjelma on jo päässyt toimimaan koneella= virustorjunta ei ole tunnistanut sitä ja haittaohjelma on päässyt asentumaan niin se kone on silloin kokonaan sen haittaohjelman armoilla ja on voinut tehdä ihan mitä tahansa, asentaa vaikka 10 rootkittiä joita virustorjunnat eivät useinkaan pysty havaitsemaan tai ainakaan poistamaan. - Tsounnnneeee
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Jos tietoturvasi on virustorjuntojen ja humpuukipalomuurien varassa niin pieleen meni.
"Zone ja käyttämäni virustorjunta-softa on useasti estänyt mainitsemiesi örkkien hyökkäyksen niin sisään- kuin ULOSPÄINKIN."
Eli koneesi on täynnä haittaohjelmia ja virustorjunta sikäli kun jotenkin toimi niin plokkaa joitain vanhoja pois.
Tässä on tietoa Rustoc nimisestä haittaohjelmasta mutta pätee yleisesti kaikkiin haittaohjelmiin:
"Rustock-infected computers are also very likely to be infected with other malware. For example, DCU and MMPC conducted an experiment in which they infected a computer with Win32/Harnig, which is known to infect a computer with Rustock, in order to see what additional malware was installed. Within five minutes of installation, a wide variety of additional malware and potentially unwanted software had been downloaded and installed onto the infected computer – and many of these threats are themselves designed to eventually download even more malware."
http://blogs.technet.com/b/microsoft_blog/archive/2011/07/05/microsoft-releases-new-threat-data-on-rustock.aspxKatokun tietoturvani ei ole pelkästään softien varassa vaan ne ovat lähinnä lisäturvana. Jokaisen tulisi konfata käyttis turvalliseksi poistamalla turhat palvelut ja etäkäyttöominaisuudet pois ja liittyä nettiin vain ja ainoastaan "käyttäjä"-tililtä (rajoitettuna).
Ei, koneeni ei todellakaan ole täynnä haittaohjelmia - ne eivät vain pystyisi toimimaan tässä ympäristössä - Rustock nyt viimeiseksi!
Polkka nyt vaan jaksaa jankuttaa tyhjästä! - 13+10
Tsounnneeee kirjoitti:
Et sitten malttanut miettiä asiaa edes hetkeä - mielestäsi siis palomuureilla ja virus-softilla ei ole paskankaa väliä, koska haittasoftien valmistajat muka ovat päässeet niiistä iisisti ohi! Silloinhan kaikki torjunta on turhaa ja voimme siis levittää tietomme julki avoimesti. Jee rait!
Itseasiassa Zone ja käyttämäni virustorjunta-softa on useasti estänyt mainitsemiesi örkkien hyökkäyksen niin sisään- kuin uloskinpäin. Ei ne haittaohjelmat nyt ihan niin taitavia ole, että kaataisivat softat ihan tosta vain.
Sitäpaitsi "rauta"-palomuurikn on sisältään itseasiassa pelkkää softaa ja yhtä haavoittuvainen siinä missä mikä tahansa "softa"-muurikin. Onhan niiidenkin ongelmista useita esimerkkejä - ainakin cert.fi-sivuilla.Kaikki tietotekniikka on softaa jos ruvetaan pilkkua nusasemaan. Rautamuurin etu onkin siinä, että kone on suojattu heti kun koneen avaat eikä rasita hidastakaan konetta syyttä suotta kun ei pyöri koneella koko softaa. Softamuurit saattaa hyvin jättää avautumatta kun koneen avaat ja menee aina kuitenkin hetki kunnes se toimii ja saatat olla netissä ilman muuria jopa useita minuutteja.
- f.e.dzerzhinsky
Tsounnnneeee kirjoitti:
Katokun tietoturvani ei ole pelkästään softien varassa vaan ne ovat lähinnä lisäturvana. Jokaisen tulisi konfata käyttis turvalliseksi poistamalla turhat palvelut ja etäkäyttöominaisuudet pois ja liittyä nettiin vain ja ainoastaan "käyttäjä"-tililtä (rajoitettuna).
Ei, koneeni ei todellakaan ole täynnä haittaohjelmia - ne eivät vain pystyisi toimimaan tässä ympäristössä - Rustock nyt viimeiseksi!
Polkka nyt vaan jaksaa jankuttaa tyhjästä!"Jokaisen tulisi konfata käyttis turvalliseksi poistamalla turhat palvelut ja etäkäyttöominaisuudet pois ja liittyä nettiin vain ja ainoastaan "käyttäjä"-tililtä (rajoitettuna)."
Komppaan 110% ja niiden tietoturvaohjelmien osuus on vähäinen, nuo mitkä luettelit ovat 100x tärkeämpiä asioita.
Täällä voi testata palomuurin:
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2 - f.e.dzerzhinsky
Tsounnnneeee kirjoitti:
Katokun tietoturvani ei ole pelkästään softien varassa vaan ne ovat lähinnä lisäturvana. Jokaisen tulisi konfata käyttis turvalliseksi poistamalla turhat palvelut ja etäkäyttöominaisuudet pois ja liittyä nettiin vain ja ainoastaan "käyttäjä"-tililtä (rajoitettuna).
Ei, koneeni ei todellakaan ole täynnä haittaohjelmia - ne eivät vain pystyisi toimimaan tässä ympäristössä - Rustock nyt viimeiseksi!
Polkka nyt vaan jaksaa jankuttaa tyhjästä!Täällä on juttu Zonealarmin omalta keskustelupalstalta jossa joku oli saanut haittaohjelmatartunnan ja miten se oli tehnyt Zonealarmin toimimattomaksi.
Alla on ohje miten se Zone on saatu uudelleen toimimaan:
http://forums.zonealarm.com/showthread.php?t=53451 - TSsounnnneee
13+10 kirjoitti:
Kaikki tietotekniikka on softaa jos ruvetaan pilkkua nusasemaan. Rautamuurin etu onkin siinä, että kone on suojattu heti kun koneen avaat eikä rasita hidastakaan konetta syyttä suotta kun ei pyöri koneella koko softaa. Softamuurit saattaa hyvin jättää avautumatta kun koneen avaat ja menee aina kuitenkin hetki kunnes se toimii ja saatat olla netissä ilman muuria jopa useita minuutteja.
Itseasiassa W7:n palomuuri on käytössä jo buuttivaiheessa, mutta noin muutenkaan ei pitäisi pitää verrkkoyhteyttä päällä käynnistysvaiheessa vaan kytkeä se päälle vasta käyttiksen käynnistyttyä. Rautamuurissa on hyötynsä - se on totta, joskin siinä on myös omat ongelmansa - softaahan sekin on silti.
- Tsounnnnneeee
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
"Jokaisen tulisi konfata käyttis turvalliseksi poistamalla turhat palvelut ja etäkäyttöominaisuudet pois ja liittyä nettiin vain ja ainoastaan "käyttäjä"-tililtä (rajoitettuna)."
Komppaan 110% ja niiden tietoturvaohjelmien osuus on vähäinen, nuo mitkä luettelit ovat 100x tärkeämpiä asioita.
Täällä voi testata palomuurin:
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2Gibsoniahan minä olen käyttänyt testauksissani, kuten myös muutamaa muuta ja aina on läpäissyt testit kirkkain valoin.
Oikeastaan torjuntasoftia tärkeämpää on konfata käyttis niin, ettei siihen itseasiassa voi tarttua mitään, mutta se vaatiikin jo käyttäjältä paljon.
Paras sivusto vieläkin taitaa olla http://www.markusjansson.net (vanhentunut jo W7:n aikaan, mutta soveltaen auttaa asiaa).
Pelkästään oletusasetuksilla mikä tahansa käyttis on turvaton, ne vaativat aina tiettyjä muutoksia - niin XP, W7, MacOsX kuin eri linux-distrot.
Ja muistakaa aina - netissä tulee aina liikkua vain "käyttäjä"-tilillä, oli käyttis mikä tahansa tai asetukset miten vain. - turhaa jupinaa
tyhjästä, xp käytössä ja sygate palomuuri, toimii paremmin vaikka experttejä ärsyttääkin ! ja lisäksi mahdollisuus tutkia lokia kun jotain epämäärästä eteen tulee ..
- henrik721
windowsin essentials ja f-prot on hyvä yhdistelmä uutena.
- f.e.dzerzhinsky
Ei kahta virustorjuntaa samaan aikaan. Joko F-Prot tai MSE, ei molempia.
Jos haluaa ns. "toisen mielipiteen" niin esim. tämän voi ottaa:
http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free
Ilmaisversio ei toimi taustalla samaan aikaan joten ei sotke toisen AV:n toimintaa.
- 11
Paras ja ilmainen virustorjunta on koneelle (millä ei pelata tai käytetä autocad tai vastaavaa windows ohjelmia) linux.
Ja tämä ei tarkoita provosoida keskustelua vaan silkka totuus.- ja näistä paras
virusimuri taitaa tällä hetkellä olla se android-linux että kaikki halukkaat vaan äkkiä linkkuroita kokeilemaan millasta vahinkoo saavat aikaan missäkin koneessa !
- 457e
mulla toimi ok eikä vienyt 1Gm muistisen koneen tehjoja vasta kun viime viikolla kun asensin uusimma ja tuli mukaan virustorjunta.tuli 100000kt lisää muistinkulutusta, nyt lens mäkeen ja xpn oma mtilaallle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941