HP ja kuoleman varjelukset osa 2

HarryPOTTERtheBEST

Harry Potter ja Kuoleman Varjeluksissa Harry tappaa Voldemortin. Kirjassa lukee: 'Avada Kedavra!' 'Karkotaseet!' niin että kumpi niistä laukoo tappokirouksen? Mä luulen että harry, koska miten muuten Voldemort olisi kuollut? Mutta toisaalta en ole nähnyt ikinä Voldemortin laukovan Karkotaseet-loitsua. Haluaisin kuulla teidän perustelut ja mielipiteet.

6

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harry P

      Voldemort Laukoo Adava Kedravan. Harry laukoo Karkota aseet Loitsut osuvat toisiinsa ja Adava Kedrava kimpoaa takaisin Volduun. Voldu kuoli siis omaan taikaansa.

    • POTTERFANI

      Voldemort langetti tappokirouksenakin tunnetun Avada Kedavran Harryyn, kun Harry taas langetti samaan aikaan Karkotaseet loitsunsa, jolloin ne törmäsivät ilmassa. Ja koska Voldemortilla oli seljasauva, joka paljastuikin loppujen lopuksi olleen lojaali Harrylle, pakotti Harryn loitsima Karkotaseet Avada Kedavran Voldemortiin itseensä. Tappokirous siis tavallaan kimposi itse Voldemortiin.

      Vaikka elokuva olikin kaikkien aikojen paras näkemäni, niin oli siinä silti pieniä kummallisuuksia. Esimerkiksi olin luullut, että Avada Kedavraa ei voi estää Varjelum-loitsulla, jota elokuvassa kuitenkin tehtiin.. Ja muitakin.

      Mutta en ala niistä sen enempää valittamaan, koska kuten mainittua, elokuva oli uskomattoman loisteliaan hyvä! :D

    • HarryPOTTERtheBEST

      kiitos tiedoista ja kyl toi leffa on paras! :D

    • POOOOTTTTEEERR <3

      Potterfani.Ei AVADA KEDAVRAA estetty varjelumilla siinä on kyse yksin kertaisesta näpäyksestä jolla joko ohjataan loitsu pois tai räjäytetään se.
      Ja mitä elokuvan kummalisuuksiin tulee niin kattokaa feeniksin kilta kirjassa 1052 sivuu ja no elokuva ihan ookoo paljon jätetty pois mut koko juoni on kuitenkkin saatu kasaan.Pitää nostaa hattuu koko Potter tiimille kun teki näin hyvät elokuvat :D

      Monta kertaa ootte lukenu kirjat mä oon lukenu ne 56 seittemän kertaa 1234 kaheksan kertaa 7 neljä kertaa :D

      • Anonyymi

        Mä en tajunnu


    • Anonyymi

      Harry loitsuu Karkotaaseet loitsun ja Voldemort Avada kedavra

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      308
      3044
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe