En varmasti tule menemään tollaisiin ilmaisiin töihin ikinä.Tulkoot vaan karenssi, aivan sama.Mutta ilmaiseksi en työtä tee se on varma!Elän sillä pienimmällä mahollisella -40 prosenttia leikkaus toimeentulotuella mielummin.En tule koskaan olemaan työharjottelijana missään yrityksessä mulla on tarkka periaate näihin.Kouluun kuuluva työharjottelu on eri asia siis kunnolliseen kouluun kuuluva ammatilliseen tutkintoon valmistava.
Ilmaisen vastustaja M
10
110
Vastaukset
- 35
Miten se 40% sossurahan alentaminen liittyy noihin ilmaistöihin?
(silloin liittyy jos olet niin TYHMÄ että olet suostunut semmoiseen suunnitelmaan jossa mainitaan noi ilmaiset työt)
Haluaisin nähdä sen oikeuden päätöksen jossa lukee, että peruspäiväraha 9e päivässä "on sellaista työtä joka turvaa toimeentulon kohtuullisen pitkäksi ajaksi"
Sossu voi puhua ensisijaisista etuuksista, mutta lukee siinä laissa muutakin...
(voidaanko katsoa, että harjoittelu turvaa toimeentulon jos joutuu käymään sossussa joka tapauksessa) - Töihin sieltä!
Menkää kunnon töihin älkääkä vaan kupatko kelarahaa. Olkaa tuottavia ja lopettakaa se saatanan makaaminen!
- aloittaja oikees
ilmaistöiden teettäminen loppuu ja markkinoille tukee oikeita työpaikkoja, ihmiset saa oiekita töitä ja se kuuluisa tukiluukuilla kuppaaminen loppuu KUN IHMISET EI ENÄÄ SUOSTU ILMAISTÖIHIN.
Aina vaan kieltäytymistä ja valituksia karensseista.Jos kukaan ei niitä hyväksikäyttöduuneja tee niin eihän koko systeemi pysy kauan kasassa!- nälkäkuuri
Uusi työministeri lisää ilmaistyötä
Työministeri Ihalainen lisää aktivointitemppu työllistämistä, että jouten ei työtön saa olla, ilmaistyö on pakollista työttömälle muuten loppuu sosiaalituet kokonaan
- Masa vaan
Aloittaja on juuri sellainen ihminen joita arvostan todella paljon.Juuri oikea periaate!Työstä tulee aina maksaa palkkaa eikä olla harjottelijana.
- 11
Aloittaja on juuri sellainen ihminen jota en arvosta.
Olkoonkin, että työstä kuuluu saada palkkaa, mutta turha netissä huutelu ei ole mistään kotoisin jos ei ole ensin ottanut asioista selvää. Myöskin saman viestin lähettäminen moneen ketjuun on typeryyttä. - voihan itkutus
11 kirjoitti:
Aloittaja on juuri sellainen ihminen jota en arvosta.
Olkoonkin, että työstä kuuluu saada palkkaa, mutta turha netissä huutelu ei ole mistään kotoisin jos ei ole ensin ottanut asioista selvää. Myöskin saman viestin lähettäminen moneen ketjuun on typeryyttä.Arvostan ja en arvosta.
Saadakseen sen "oikean työn" on oltava valmis, halukas ja aktiivinen hankkimaan sellainen itselleen sopiva ammattikoulutus jotta niitä töitä voi saada. Erilaiset tukityöllistämistoimet ovat hyvin tarpeen silloin kun on käynyt niin että sitä omaa alaa ei ole löytynyt tai ei voi tehdä entistä työtään ja joutuu ns "kokeilemaan" mitä mahdollinen uusi työ voisi olla. Silloin ei myöskään työpaikalla odoteta että tukityöllistetty kantaisi vastuun koko työstä.
Opiskeleminen siihen omaan, hyvin työllistävään, toiveammattiin osoittaa todellista vastuun ottoa omasta elämästä.
Ainainen valittaminen siitä miten ihmisiä "hyväksikäytetään" ja tukia pienennetään on sitten taas jo osoitu siitä että eipä paljon oman vastuun ottaminen kiinnosta.
Ja kyllä se on aivan tasan oikea syys pienentää toimeentulotuen perusosaa jos kieltäytyy tukityöllistämisestä vaikka ei olisi niemään sellaiseen suunnitelmaan laittanutkaan. Tarjota kuitenkin voidaan.
- Ilmainen Matti
No mä oon ilmaisena harjottelijana ja ikää yli 50 vuotta.
- :D semmosta
En minäkään. En yksinkertaisesti kehtaa käydä työssä 9e päiväpalkalla. Olisi eri asia jos summa olisi edes 15e päivä. Silloin olisi mahdollista saada edes VÄHÄN käteen jos tekee työtä 5pv viikossa. On noloa mennä kahville työpaikassa "kunnon" palkkatyöntekijän kanssa tämän kysyessä palkkaa johon vastaat että 9e... Vastaukseksi saat että päivän tienestisihän menee tähän pullaan ja kahviin.. Asiahan on ihan huvittava mutta silloin tuo ei oikein naurattanut. .
- Oili_266
Nykyään voi ilmaisia töitä vastustaa myös järjestäytymällä
http://vaiheessa.tk
aikovat vaikuttaa myös kansanedustajiin ja toivottavasti lainsäädäntöön
http://facebook.com/tht.ry
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897