Kumpi olisi parempi vaihtoehto? Kohta pitäisi navi uusia, on garmin nüvi vm. 2008 jonka kartat vuodelta 2007. En enää viitsi ostaa päivitettyjä karttoja koska masiinakin itsessään kuluu (vaikkapa akku) ja tulee lähes yhtä halvaksi ostaa koko vehje uusiksi.
Käyttöalue siis Suomi ja muu Eurooppa.
Kumpi merkki parempi kartaston luotettavuudelta ja toimintavarmuudeltaan (ei sekoilisi liikaa jne)?
Käyttöalue siis Suomi ja muu Eurooppa.
Kumpi merkki parempi kartaston luotettavuudelta ja toimintavarmuudeltaan (ei sekoilisi liikaa jne)?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saat varmasti intohimoisia vastauksia omien merkkien puolesta, mutta jos olet vähääkin seurannut näitä palstoja, niin "Tomppa-porukalla" on koko ajan kaikki pielessä. Laite ei toimi tai sitten se toimii itsekseen kaapissa, karttoja ei pysty lataamaan ilman ongelmia ja vaikka mitä. "Garmin-porukka" ei juuri valita ja kun itselläsikin on jo sellainen laite ja todennäköisesti myös olet oppinut käyttämään sitä, niin onko tässä asiassa miettimistä?
Itselläni ei ole tomppien kanssa ollut mitään ongelmia, eli sitäkin voi suositella.
Vertaa nyt samalla myös Navigon
Garmin on juuri ostanut Euroopassa Navigonin. Garmin on noin kaksi kertaa niin suuri yritys kuin Tom Tom ja se on myös toiminut alalla kauemmin. Garmin toimittaa myös erilaisia ammattilaislaitteistoja ilmailuun ja meriliikenteeseen sekä erikoiskäyttöön mm. urheiluun. Itsellä hyvät kokemukset Garminista ja päivityskortin on saanut Autoliitosta muutamalla kympillä. Garmin on laskenut mm. perille saapumisajat hämmästyttävän tarkasti pitkilläkin reiteillä.
Garminin minä ostin pari viikkoa sitten, melko hyvin on hommat lähteny sen kanssa pelaamaan.
Suunnistaja-66 katso Garminin sivuilta mikä on uusin Eurooppa kartan versio, sitten laitat sen googleen ja perään sana "torrent", ja kohta sulla on uusin kartta koneessa.