Hyvin yksinkertainen kysymys

Yxxxä

Asun Pohjois-Suomessa ja vanhoillislestadiolaisten kohtaaminen on minulle arkipäivää. Minulla on liikkeeseen kuuluvia sukulaisia. Olen myös käynyt vuosikaudet koulua, jossa jokaisella luokka-asteella luokkatovereinani on ollut vanhoillislestadiolaisia. Nappureinani on ollut liikkeeseen kuuluvia. Kuntani hallinto on vanhoillislestadiolaisten käsissä.

Olen syntymästäni saakka saanut kuunnella, kuinka vanhoillislestadiolaiset aivan järkyttävällä graniitiin hakatulla varmuudella oavt julistaneet olevansa ainoat oikeanlaista elämäntapaa noudattavat ihmiset maanpäällä. Kaikki muut palavat helvetin tulessa. Tämä asenne lienee näillä kairoilla kaikille tuttu.

Nyt kysyisinkin teiltä hyvät vanhoillislestadiolaiset seuraavat kysymykset:

1. Palaako pedofiili helvetin tulessa, vaikka olisi puristanut uhriltaan anteeksi annon?

2. Palaako helvetin tulessa sellainen ihminen, joka on tiennyt lapsen seksuaalisesta hyäksikäytöstä, mutta ei ole puuttunut asiaan ja pelastanut lasta.

3. Voivatko pedofiilin saarnat ja elämän ohjeet olla lainkaan oikein? Tuollainen ihminenhän on selvästi ollut saatanan vallassa. Palavatko kaikki tällaisen valekristityn ohjeisiin uskoneet helvetin tuless.

ja vielä pisteenä iin päälle:

4. Koska pedofilia ei ole ainoa seksuaalinen irstauden muoto, jota liikkeenne johtajat ovat ahkerasti harrastaneet, miksi ette ole niistä kertoneet ulospäin?

9

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainassa.!

      Lainaus kalevan juttutuvasta: (Lestadiolaisena naisena ja äitinä)

      Olen pahoittanut usein mieleni epäasiallisten kommenttien vuoksi, milloin olen miehen vallan alla, milloin synnytyskone, milloin sosiaalituella eläjä. Elämäntapaani, uskoani ja perhettäni on lupa arvostella monin eri tavoin. Jopa ammatti-ihmiset esim. terveydenhoidossa ovat sanoin ja teoin osoittaneet, että lapsiluku riittäisi jo. Koulussa opettajanhuoneessa perheestämme on keskusteltu epäasiallisesti.

      Olen antanut kaiken mennä ohitseni, sillä tiedänhän sen, että olemme työelämässä molemmat vanhemmat vahvasti kiinni , huolimatta siitä, että meillä on 14 lasta ja meillä perheenä on kaikki hyvin. Olemme onnellisia ja tyytyväisiä omaan elämäämme, emmekä koe asiaksemme puuttua tai arvostella toisenlaisia tapoja elää.

      Kuitenkin nyt on tullut yksi asia, jonka en voi antaa mennä ohitse noin vain. Tämä pedofiliakohu, josta täälläkin päivästä toiseen puhutaan ja lehdessä kirjoitellaan vanhingoittaa lapsiamme. Ei vain meidän, vaan useiden perheiden lapsia. Onko oikein, että toiset lapset kyselevät tämän tyylisiä kysymyksiä ekaluokkalaisilta lapsilta: " Olitko isäsi kanssa illalla sängyssä tai saitko illalla isältäsi suuseksiä? " Mitä luulette lapsen, joka ei millään tavoin ymmärrä asiaa ajattelevan ?

      Koen että tälläinen, jota on tullut laajastikin ilmi on myös lapsen koskemattomuuteen kajoavaa ja seksuaalista häirintää sanoin. On myös tapauksia, joissa toiset lapset ovat käyneet käsiksi, vetäneet housuja alas, uhanneet leikata pippelin jne.

      Me uskovaiset kaikki aivan varmasti allekirjoitamme sen, että pedofilia on kauhistuttava rikos lasta kohtaan. Sitä ei voi sovittaa anteeksi pyytämällä. Se on rikosoikeudellinen asia ja tuomion kärsittyäänkin mielestäni henkilön kuuluisi jollakin tavoin korjata, vaikkapa taloudellisesti korvata terapia. Loppuikänsä tälläistä henkilöä pitää mielestäni seurata.

      Se, että keskuudessamme on paljastunut tälläistä on kauhistuttavaa ja me kaikki olemme järkyttyneitä siitä, että tälläisia asioita on salailtu.

      Vaikka tosiasia olisikin että tapauksia on vähemmän kuin valtaväestössä, silti asiasta pitää voida puhua jotta tämänkaltaista ei voisi enää koskaan tapahtua yhdellekään lapselle-että me aikuiset osaisimme tunnistaa sen.

      On kuitenkin surullista ja väärin, että kaikki lestadiolaiset saavat nyt tälläisen leiman. Ei suoraan, mutta välillisesti.

      On hyvä, että kaikki tälläiset tapaukset tuodaan julki ja Kalevakin on kirjoittanut asiasta ja asioista monilta eri kanteilta. Tämä on ihan hyväkin. MUTTA toimittajilla tulee olla myös vastuuntunto ja ymmärrys mitä ja miten kirjoitetut asiat vaikuttavat.

      Asiat voi kirjoittaa juuri niin tarkoitushakuisesti kuin esim. otsikko, jossa oli jotenkin näin: Lestadiolaisten suviseuroista jää suuri musta hiilijalanjälki..

      Suomessa julkaistaessa esim raiskausuutisia vältetään leimaamasta esim. ulkomaalaisia jne. Miksi tämä sama sääntö ei tunnu pätevän meihin? Toki jutussa voisi mainita lestadiolaisuuden, mutta suuri huutava otsikko on ainoastaan huominherättämis/myyntitarkoituksessa tehty.

      Voisimmeko alkaa täälläkin käymään aikuismaista keskustelua, jossa on jotakin muutakin sisältöä kuin kiven heittämistä ? Varmasti jokainen aikuinen ainakin haluaa suojella lapsiamme.

      • herralahjanasi sain

        Aloittajan omaa vilkkaan mielikuvituksen ja vääristelee tahallisesti asioita.

        1) ei ole ainuttakaan uskovaista pedofiilia. Hän on epäuskon vallassa harrastaessaan pedofiliaa.

        2) Poliisi ja KRP selvittää asiat. Ei kannata vääristellä ja hurkastella tällä asialla!

        3) kukaan saarnamies ei anna ohjeita kelleen. Hän lukee raamattua ja herra antaa puhetta seurakunnalle.

        4) tämä kohta lukeutuu sinun mielihalujen joukkoon. ei faktaa vaan fiktio!


      • hurjaaaa
        herralahjanasi sain kirjoitti:

        Aloittajan omaa vilkkaan mielikuvituksen ja vääristelee tahallisesti asioita.

        1) ei ole ainuttakaan uskovaista pedofiilia. Hän on epäuskon vallassa harrastaessaan pedofiliaa.

        2) Poliisi ja KRP selvittää asiat. Ei kannata vääristellä ja hurkastella tällä asialla!

        3) kukaan saarnamies ei anna ohjeita kelleen. Hän lukee raamattua ja herra antaa puhetta seurakunnalle.

        4) tämä kohta lukeutuu sinun mielihalujen joukkoon. ei faktaa vaan fiktio!

        Hei, miksi teillä sitten ne epäuskoiset saa olla puhujina? Onko se yleinenkin tapa,että otatte epäuskoisia saarnaamaan? Millä tekniikalla valikoitte:eka vastaantulija kadulta vai miten?

        3. vastaukseesi lisäkysymys...eli teidän herra puhuu lastenraiskaajan suulla? Onko se jonkin sortin antikristus vai millä nimellä kutsutte herraa? Meillä kristinuskossa taas Jumala kavahtaa lastenraiskaajia. Mutta maailmassa on monenlaisia uskontoja ja lahkoja,vaikka hieman hurjalta tuollainen uskonlahko kuullostaa näin tavan kristitylle...


    • Armo Neuvo

      Hyvä aloittaja,
      kehoitan sinua tutustumaan blogi-sivustoon Omat polut. Sieltä esim artikkeliin, jossa tehdään ansiokasta vartausta Italian mafian ja vanhoillislestadiolaisuuden toiminnan välillä.

      Kyseessä ei ole herjaussivusto vaan täysin asiallinen sivusto, jossa asiat kerrotaan niin kuin ne oikeasti on.

      Koko vanhoillislestadiolaisuus tähtää liikkeen yhden osan yhteiskunnalliseen ja taloudelliseen menestymiseen. Rivijäsenet on manipuloitu tukemaan heitä. He pysyvät mukana, koska ovat niin hurmoksessa ajatuksesta, että ovat "ainoita oikeita uskovaisia" ja Jumalan valittu kansa. Heidät on saatu uskomaan, että kaikki,siis ihan kaikki maailman asukkaat, haluaisivat olla heidän asemassaan.

      Ehkäisykiellon todellinen syy on se, että tarvitaan uusia jäseniä. Suurin osa liikkeeseen syntyvistä kun tulee järkiinsä ja jättää liikkeen. Liike kuolisi 50 vuodessa, jos ehkäisykielto purettaisiin.

      >>> www.freepathways.wordpress.com

      • herralahjanasi

        kerro lisää?

        Siis perustuu yhteiskunnalliseen ja taloudelliseen menestymiseen? Oletpas huonosti lukenut läksysi tai tunne VL ollenkaan.

        1) mitään pakollista jäsenmaksua ei ole olemassakaan
        2) seuroissa kannettavat kolehdit säälittävän pieniä ja VAPAAEHTOISIA

        3) suviseurat jyvittää rahat järjestäville rauhanyhdistyksille, jolla he maksavat velkojansa vähemmäksi. (Seuratalo velkoja)


    • Ei kiusaamiselle

      "On kuitenkin surullista ja väärin, että kaikki lestadiolaiset saavat nyt tälläisen leiman."
      Kyllähän se näin on ja etenkin lapsiin kohdistuva kiusaaminen, mistä kerroit on järkyttävää ja siihen pitää ehdottomasti puuttua. Ymmärrän tuskasi siltä osin todella hyvin ja toivon, ettei kukaan tällä palstalla tuollaiseen syyllisty eikä ohjaa omia lapsiaan tuollaiseen kiusaamiseen syyllistymään.

      • aikuisella vastuu

        Aikuinen ihminen sen sijaan on vastuussa mielipiteistään ja toimistaan, samoin passiiviisuudestaan silloin kun vääryyksiin pitäisi tarttua ja puuttua.
        Arvostella voi silloin kovinkin sanoin.


    • Paras vastaus

      Vanhoillislestadiolainen herätysliike on saatanasta.

      • Puhutaanpa asiaa

        Jokuhan niiden puhujien valintaa ohjaa. Kun nyt on paljastunut, että liikkeessä onkymmeniä puhujia, jotka säännöllisesti käyttivät (ja osa käyttää yhä) pieniä lapsia hyväkseen, niin pakko on todeta: Liike on Saatana vallassa. Paholainen on luikerrellut jossain vaiheessa liikkeen historiassa sen valtaapitävien mieliin.

        Eihän mitenkään tuon kokoisessa suljetussa yhteisössä voi olla totta, että puhujat johto eivät olisi asiasta tienneet. He ovat asiasta toisillee kertoneet ja sen vuoksi liikkeen puhuiksi ja johtoon on asianharjoittaja valikoitunut.Sen piirin sisällä asia on voinut olla aika tiukasti piilossa.

        Lestadiolaiset tietävät toistensa elämästä ihan kaiken ja lapset kertovat asioita toisillee.

        Sitten ihan kysymys liikkeen johdolle: Miksi joku peittelisi niin hirveätä asiaa, kuin lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, jos hän itse ei ole asiassa mukana?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      28
      11123
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      48
      8639
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5405
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3704
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3298
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2608
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      50
      2165
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe