Uutta Riiassa taas!

Anteross

Riikaanhan on avattu aivan keskustaan uusi suuri ja upea ostoskeskus Galleria Riga . Sen katolla on kuulemma koko baltian suurin kattoterassikin. No ,paikka pitää ehdottomasto tsekata ,kun kohta sinne tulen. Sieltä löytyy mm. mielenkiintoinen osteriravintola ja paljon muutakin. Ostospuolellakin saattaa tehdä löytöjä. Käsittäähän kompleksi kahdeksan kerrosta ja 170 liikettä.
Paikkaa ei saa sekoittaa Galleria centrsiin,joka on vanhassa kaupungissa ja tuskinpa kukaan sekoittaisikaan.
Mielenkiinnolla olen myös seurannut uuden kansalliskirjaston valmistumista pardaugavan puolella. Siitä tullee aika näyttävä rakennus valmistuttuaan.
Mutta onkos joku palstan lukijoista käynyt Riga plazassa? Onko siellä mahdollisesti jotakin näkemisen/kokemisen arvoista??

9

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iela piela

      Kävin netistä kattoos,ei oo muita tuttuja liikkeitä kuin Ns kingi ja Hese ja tietty Rimi,aivan outoja ainakin naisten vaateliikkeet.

    • kohta matkaan

      Omaan reissuun aikaa enää reilu kuukausi, joten tuo kertomasi uudesta ostoskeskuksesta tuli tarpeeseen. Geoxilla näyttää liike olevan, ostin Saksasta ihanat Geoxin korkkarit, eli jälleen pääsee sovittelemaan kauniita kenkiä. Myös alusvaateliikkeitä oli useampi eli sinne siis myös.
      Mukavat ruokapaikat kiinnostaa, Heseen ei mennä.

      • Anteross

        Sama vika itselläni.En käy Hesellä enkä Mäkkärillä ulkomailla ollessani. En . ainakaan ruokatarpeilla. Niistä kun ei juurikaan kokemukset kartu.
        Riika on aikalailla ruokaherkuttelijan (kulinaristin) paratiisi. Hyviä ja erinomaisia ruokapaikkoja löytyy vaikka kuinka paljon. Ne ovat myös tyyliltään , tunnelmaltaan ,teemaltaan ja sisutukseltaan erilaisia ja monet aika omaperäisiä . Vaikka Riiassa tiedänkin jo monta hyvää ruokapaikkaa ,haluan joka kerta kokeilla uusia . Ruoka on pääsääntöisesti ollut hyvää kuten juomakin ja annokset olleet reilun kokoisia. Mukavaa on myös oppia tuntemaan aivan uusia liikkeitä ja ketjuja. Esim.Double coffee ketju ja Lido ovat tulleet hyvinkin tutuiksi juuri Riian matkoilla ,vaikka ensin mainittua tapaa myös nykyjään tallinnassakin.


    • iela piela

      Tallinnassa Solaris keskuksessa löytyy myös Lido ravintola,kuka sitten kaipailee Lido ketjun annoksia.

    • Riganieki

      Galleria Riga on fiksun näköinen paikka. Erilainen tosiaan kuin GC, mutta vaikea sanoa, tai makuasia kumpi on parempi. Kansalliskirjasto eli "Valon linna" tai toisaalta sitä sanotaan myös pimeyden linnaksi :) Hulppeahan siitä tulee, vaikka rahaa on pesty siinäkin oikein urakalla.
      Riga Plaza on ihan ok ostoskeskus. Prisma siellä ainakin on. Ostoskeskus valmistui vähän huonoon saumaan juuri laman ollessa syvimmillään, ja alkaakin vasta nyt vähä vähältä elävöityä. Itse pidin sitä ainakin aluksi hieman liian siistinä ja steriilinä paikkana. Pahaa ryysistä siellä ei tarvi pelätä.
      Yksi mukava paikka, viihtyisä joskaan ei mikään megalomaanisen suuri ostoskeskus on Mols lähellä isoa Lidoa.

    • lätti

      riika on paska mesta. safka ihan persestä, mautonta skeidaa.

      kalja on väljähtäneen makuista. ämmät rumia ja hampaattomia.

      miehillä pienet pilit. vituttaa kun menin edes käymään siellä.

      siellä muuten löyhkää ihan saatanan pahalle, ehkä se dunkkis tulee niistä pöntön näköisistä latvialaisista äpäröistä.

      kieli kuulostaa tosi rumalta ja rahankin nimi on lati, voihan vidduu.

      se on tosi juntti mesta. sinne menee vaan ne ikaalisten matkatoimiston ja lomamatkojen kommari-matkaajat

      • helpottiko?

        "riika on ***** mesta. safka ihan persestä"

        Helpottiko?

        Tosin henkilökohtaisiin ongelmiin ammattiauttajat ovat parempi apu kuin nettipalstoilla häriköinti.

        P.S. Tuskin olet käynyt sen Perähikiäsi ulkopuolella!


    • haapajärven eeva

      Galleria Riga oli kamalan hiljainen paikka elokuun alkupäivinä, joten rauhassa sai kauppojen valikoimia tutkia. Pieniä putiikkeja, monissa aika korkea hintataso, eli laatukamaa myyvät. Kattoterassi oli aivan ihana aurinkoisella säällä! Useampi ravintola ja jopa aurinkolavitsan olisi saanut vuokrata edullisesti.

    • Anteross

      No niin,tuli siellä Galleria Rigassakin käytyä ,mutta mitään kauppoja ei
      sen koomin ollut aikaa eikä kiinnostustakaan kierrellä ,kun meillä oli pienet
      lapset mukana .Todella tyylikäs ostarihan se on. Ei siinä mitään.
      Vietimme taas yhden päivän kokonaan Jurmalassa ja toisena olimme eläintarhassa ,joka oli positiivinen kokemus kaikin puolin. Paikka on sopivan kokoinen ja eläimet hyvin esillä. Hintataso kohtuu edullinen.
      Lidon lasten huvipuistossa olimme myös saman päivän illalla ,mutta sinnekään ei toiste ehditty ,vaikka muksut sinne vonkuivat.
      Yhtenä päivänä kiertelimme kansatieteellisessä ulkomuseossa ja loput ajasta kului ruokapaikoissa kaupungilla ja puistoissa istuskellen ,joissa lapset tykkäsivät leikkiä .Spicen lasten maailmaankaan ei ehditty. Neljä vuorokautta Riiassa on liian lyhyt visiitti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9084
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe