Pedofilia vl-kontekstissa

77332212

Korjatkaa jos olen väärässä, mutta käsittääkseni vl-liikkeestä on erotettu ihmisiä mitä pienimmistä syistä kuten TV:n omistaminen, rallin seuraaminen, "kososlainen henki", "hempeä henki" jne. Seurakunnasta erottaminen on käytännössä suurin rangaistus jonka vl-seurakunta voi antaa koska silloin erotettava joutuu vl:ien mielestä automaattisesti helvettiin. No nyt näille pedofiileille tuntuu kyllä löytyvän armoa vl-liikkeen suunnalta. Eräskin vl-liikkeen johtaja totesi "ei se (pedofilia) ole sen mustempi synti kuin muutkaan" ja Voittonen itse rinnasti pedofilian insestiin eräässä Yleisradion ohjelmassa.

9

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siitä lahkosta eroon

      Kyllä kaikki asiat viittaavat siihen, ettei vanhoillislestadiolaisuudessa oteta kovin vakavasti syytöksiä pedofiliasta, sillä sekä pedofilia että insesti on ilmeisesti niin tavallista ja ehkä opillisestikin sopivaa heidän mielestään. Lapsella ei ole ihmisarvoa, jota pitäisi kunnioittaa, ja tärkeällä vanhoillislestadiolaisella merkkihenkilöllä taas on oikeus tyydyttää himojaan.
      Jotainhan se kertoo lahkosta, jos ihminen voidaan erottaa yhteisöstä ja heittää helvettiin vain sen takia, että hän nyppinyt ja siistinyt kulmakarjojaan.

      Todellisuudessa erotettu ei tietenkään joudu helvettiin, sinne päätyvät vain vanhoillislestadiolaisuuteen jäävät, sillä osallistuminen näin harhaoppisen vanhoillislestadiolaisen uskonnon toimintaan on hyvin suuri synti.
      Siitä lahkosta eroon pääseville alkaa oikea elämä vapaassa maailmassa.

    • Onkopiripiru

      " Kaikki se mistä meitä on syytetty on totta."

      SRK:n varapuheenjohtaja Matti Taskila (kotimaa24.fi 07.04.2011)

      Mitäs tohon enää lisäämään? Marttyyrikuolo on hyvä kuolo, eiks jeh???

      • tulee kuolemaan omaa

        Näinhän se on, mutta nyt tässä tapauksessa voidaan jo sanoa, että vanhoillislestadiolaisuus tulee kuolemaan omaan saastaisuuteensa. Se on täysin sopiva tapa kuolla harhaopille, joka on tuottanut niin paljon tuskaa ja kärsimystä tässäkin maassa.


    • Porin Matti

      Eikö suurista synneistä ole suurempi ranagistus.

      Meikit ja korvakortu ovat srk arvomaailmassa suurempia kuin insesti ??

      Vai onko kahden kerroksen väkeä, joille syntilista ja niiden arvotus on erilainen ?

    • ????????????????????

      "ja Voittonen itse rinnasti pedofilian insestiin eräässä Yleisradion ohjelmassa."

      No eikös vl-piireissä ole ollut pääasiassa kyse juuri insestistä? Siis omaan lapseen sekaantumisesta?

      • 77321233

        Siis Voittonen rinnasti pedofilian aviorikokseen. Anteeksi virheeni.


    • ei pedofiili

      Seppo pervo tervo, onko saarijärven paavon jälkkäreitä?? Kysäsen vaan, kun kiinnostaa tää Tervojen sukulaiset.

    • xzxzxccc

      Minäkin katsoin ohjelman missä Voittonen piti aviorikosta lähes isompana syntinä kuin pedofiliaa ja insestiä.
      Jos kaksi aikuista hässii, on mielestäni eri asia kuin se, että lapsen elämä tuhotaan.

    • *sirkka

      Aloittajalle

      Pohdiskelet Ry:ltä erottamisten syitä. Kuten kirjoititkin, 70- luvulla tilanne karkasi totaalisesti käsistä kun Ry:llä levisi väärien henkien ilmaantumisiin ja leviämisiin uskomisen opetus. Sitä mistä se tuli on erilaisia arveluita, mutta se imaisi kulovalkean tavoin lähes jokaisen johtomiehen sekä ties miten suuren osan seurakuntalaisista mukaansa tuohon raamatunvastaiseen hullutukseen.

      Koska täällä on vuosikausia kirjotitettu näistä, en toista nyt muuta kuin sen, että kaikki oli ja on hölynpölyä mutta joka aiheutti suunnatonta tuskaa, sairastumisia jopa itsemurhia. Moni perhe hajosi siten että osa hyväksyi uuden opin ja osa ei. Varsinkin se oli erityisen rankkaa, tiedän sen sivustaseuranneena.

      Rauhanyhdistyksestä erotettiin ihmisiä ellei tämä tehnyt tai osannut tehdä johdon mielen mukaista parannusta monesti keksityistä asioista tai "höpösynneistä".

      Kuulopuheiden mukaan minutkin on erotettu paitsi silloisen paikkakunnan Ry:stä myös kuulemma "jumalanvaltakunnasta". Viimemainittua en usko alkuunkaan, koska kukaan toinen ei pysty erottamaan uskovaista oikeasta uskosta ja Jumalanvaltakunnasta ellei ihminen itse teoillaan osoita uskonsa hylkäämistä. Silloinen Rauhanyhdistys uusine oppeineen ja julmine kokouksineen ei alkuunkaan täyttänyt oikean Jumalanvaltakunnan tunnusmerkkejä, eli "rakkautta, rauhaa ja iloa Pyhässä Hengessä".

      Kuinkahan moni luuli todella että Jumalakin on hylännyt, sitä ei tiedetä. Itsemurhatkin puhuvat omaa karua kieltään...

      Mahdollisista nykyisistä hoitokokouksista en tiedä, koska erkaannuin/erotettiin vuonna -78.
      Uskon edelleen samalla tavalla kuin ennenkin, lapsuudestani saakka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe