Hei! Tarkoituksena olisi fujitsun läppärin näytönohjaimeen laittaa lämpötahnaa, mutta en oikein ole varma miten laajalti sitä on tarkoitus laittaa?
Näytönohjain on emolevyssä hieman koholla olevan, n. 2x2cm piirilevyn päällä (vihreä), jossa on sitten musta pieni sormen kynnen mittainen musta laatta, jossa lukeekin nvidia. Levitänkö tahnaa tuolle koko levylle, jossa näytönohjain on, vaiko ainoastaan siihen mustaan pieneen kohtaan, jossa lukee nvidia? Näytönohjaimen päällä oleva kuparinen levy joka kulkee pitkin emolevyä, on tuon koko vihreän levyn mittainen.
Aiemmasta pois kuluneesta tahnasta ei näy lainkaan jälkeä, että missä sitä tahnaa olisi ollut, on vain pieni hankaumia siellä täällä, enkä kykene niistä päättelemään, missä kohdin aiempi tahna on ollut.
Miten kauan tahnan kuuluu antaa olla komponenttiin levitettynä, ennen kuin sen päällä olleet osat, kuten kuparilevyt sun muut laittaa takaisin kiinni?
Ja kun kerran tuota lämpötahnaa ostan, niin ajattelin laittaa sitä muihinkin komponentteihin, joissa se on kulunut pois. Mitä suosittelette vanhan tahnan poistamiseen?
LISÄTIETOA:
Tämän ongelman takia läppäri on käyttökelvoton, eikä ruudussa näy yhtään mitään virrat laittaessa päälle, tuuletin kyllä pyörii jne. Googlailun jälkeen sain sen verran selville, että useilla on vika ollut tuossa mallissa näytönohjaimessa, ja kurkattuani huomasin, että se lämpötahna on siitä kulunut kokonaan pois. Ja koneessa on kaksi kovalevyä, joiden vaihtaminen ei vaikuta mitenkään, kun koneen koettaa käynnistää, ruutu on vain musta, ja kovalevyn valo vilkkuu tasaisesti, sekä cd-asemasta kuuluu tasaisin väliajoin hankalasti kuvailtava ääni, ikään kuin koettaisi etsiä cd:tä asemasta.
Läppäri kuului aiemmin tuttavalleni joka käytti sitä huoltoliikkeessä vian takia, siellä kerrottiin että toinen kovalevyistä olisi rikki, mutta oman päätelmäni mukaan kovoissa ei ole mitään vikaa. BIOSiinkaan kun en pääse tekemään muutoksia mustan ruudun takia. Läppäri on fujitsu siemens amilo xa2582.
Tuttava kertoi ongelman ilmenneen ihan yhtäkkiä normaalissa käytössä, ilman mitään erityistä tekemättä. Hän antoi läppärin minulle ilmaiseksi, jos saisin sille jotain tehtyä. Läppäri about 3 vuotta vanha.
Miltään Live-cd:ltäkään kone ei käynnisty, tosin enhän siitä voi olla varma, kun voihan olla ettei BIOSissa ole asetettu cd-asemaa lainkaan käynnistyslaitteeksi.
Lämpötahnan käyttö?
19
2723
Vastaukset
- .................
Tuskin se tahna enää auttaa jos ruudulla ei näy mitään, viittaisi siihen että näytönohjainpiiri tai joku muu komponentti on kärähtänyt eikä se tahna sitä enää korjaa. Jos vika ilmenisi vasta jonkinajan kuluttua käynnistymisestä tai kovemmassa kuormituksessa niin silloin siitä voisi olla apua.
Tuota tahnaa käytetään niin että laitetaan sitä _hyvin vähän_ komponentin ja lämpöä poisjohtavan osan väliin, tarkoituksena on että se täyttää pintojen epätasaisuudet mutta ei muodosta varsinaista kerrosta osien väliin. Osat voi laittaa paikoilleen heti kun tahna on laitettu siihen, pieni nokare joka levitetään puristamalla osat kiinni hieman "hieroen" niitä niin että tahna leviää. Jos levität tahnan ennen osien kiinnitystä jää siihen kerrokseen helposti ilmataskuja jotka toimivat eristeenä heikentäen lämmönjohtumista.- apua tarvitseva
Nokare joka levitetään puristamalla osat kiinni hieman hieroen? Onko asia näin oikeasti?
Youtuben tutoriaaleissa monet levittävät kelmulla sormen ympärillä, tai muovisella kortilla nokareen tasaiseksi ohueksi kerrokseksi, ja laittavat sitten läppäriin kiinni lämpöä poisjohtava osan kiinni.
Eli onko oikeaoppisempa laittaa pieni nokare, ja sitten sitä osaa kiinnittäessä varovasti pienin liikkeein hieroen levittää tahna? - ................
apua tarvitseva kirjoitti:
Nokare joka levitetään puristamalla osat kiinni hieman hieroen? Onko asia näin oikeasti?
Youtuben tutoriaaleissa monet levittävät kelmulla sormen ympärillä, tai muovisella kortilla nokareen tasaiseksi ohueksi kerrokseksi, ja laittavat sitten läppäriin kiinni lämpöä poisjohtava osan kiinni.
Eli onko oikeaoppisempa laittaa pieni nokare, ja sitten sitä osaa kiinnittäessä varovasti pienin liikkeein hieroen levittää tahna?Kuten jo sanoin on tuossa sormella/lastalla tms. levittämisessä vaarana että siihen jää ilmataskuja jotka eivät johda lämpöä. Varmin tapa välttyä tuolta on laittaa keskelle nokare ja levittää se puristamalla osat yhteen hieroen, tässäkin pitää muistaa että EI nosta osia välillä irti toisistaan jolloin väliin pääsee ilmaa sen tahnan osalle.
Jos levität sen tasaiseksi kerrokseksi ennen osien liittämistä niin ilma ei pääse kunnolla pois välistä ja hyvin ohutkin ilmatasku hidastaa lämmön poisjohtumista, tuolloin helposti ollaan tilanteessa että jäähdytys olisi parempi ilman mitään tahnaa jos pinnat ovat sileät.
- 1stMacFinn
Oletko kokeillut ulkoista näyttöä siinä koneessa? Jos se toimii, näytönohjain on ehjä. Jos ei, näytönohjain on rikki.
Hyvin usein noissa ongelmissa on kyse siitä, että itse näytön osat ovat hajonneet, esim. taustavalot tai invertterit.- apua tarvitseva
Tuota voisi kokeilla, mutta vaikka käyttäisikin erillistä näyttöä, eikö kone silti tarvitsisi toimivan näytönohjaimen oikealla lämmönjohdolla, jotta toimisi toisella ruudulla kuva?
- apua tarvitseva
apua tarvitseva kirjoitti:
Tuota voisi kokeilla, mutta vaikka käyttäisikin erillistä näyttöä, eikö kone silti tarvitsisi toimivan näytönohjaimen oikealla lämmönjohdolla, jotta toimisi toisella ruudulla kuva?
Noh, kokeilinpa joutaessani erillistä näyttöä eikä tuo muuttanut asiaa.
- duoda duoda
parempi kun annt sen lämpötahnan olla. Sitä ei ilmeisestikään ole laitettu lainkaan alunperinkään. Se kun ei kulu pois. Vika on ilmeisesti sama kuin hp:n amd-pohjaisissa halpisläppäreissä. BGA-liitos irtoaa osittain huonon valmistuksen takia. Kiinni sen saa ainoastaan suorittamalla piirille reflow:n tai vaikeammissa tapauksissa tarvitaan jopa reballing. Molemmat vain elektroniikan ammattilaisille.
- apua tarvitseva
Mutta näytönohjaimen kohdalla on tuhruisia hankaumia, ikään kuin tahna olisi ollut siinä? Ja päälle kiinnitettävässä emon läpi kulkevassa kuparimötykässä on juuri näyttiksen kohdalla vanhat tahnat, luulisin?
Ja tuohon kuparimötykkään on painunut/palanut näyttiksen valmistajan teksti "nvidia". Ja mistä arvelen se olevan palanut tai vastaavaa (?), koska se teksti on takaperin, eli peilinä komponentista.
Spekulointia ehken kaikki puheeni on, mutta mainitsin nyt kumminkin
Kiitokset kolmelle ensimmäiselle vastaajalla asiallisuudesta.
- Mx-2 silver
Tahna ei kulu pois. Se vain kovettuu vanhetessaan. Ja nyt on kyllä vika muualla kuin tahnan puutteessa eniwei.
- apua tarvitseva
Mutta mistä sitten ovat suttuiset hankaumat tulleet näytönohjaimeen ja lämpöä poisjohtavaan kupariin kyseisestä kohdasta?
- ................
apua tarvitseva kirjoitti:
Mutta mistä sitten ovat suttuiset hankaumat tulleet näytönohjaimeen ja lämpöä poisjohtavaan kupariin kyseisestä kohdasta?
Luultavasti sitä tahnaa, sitä laitetaan _hyvin vähän_ jolloin se näyttää osien irroituksen jälkeen lähinnä tahralta. Jos osia irroitettaessa pinnoilla on selvä tahnakerros on sitä ollut reilusti liikaa.
- Ihan ohut kerros
Täältä löytyy ohje lämpötahnan laittoon -->>
http://www.hardware.fi/artikkelit/artikkeli.cfm/parasta_tom_s_hardwaressa_kuinka_pc_rakennetaan/12- fdsafdsa
Lukaisin tuon artikkelin alkua ja toivoisin kirjoittajalta hieman täsmällisempää kirjallista ilmaisua: koska tiedän miten asia suunnilleen pitäisi tehdä, ymmärrän missä kohtaa kirjoittaja yrittää sanoa, että nyt on menty metsään, mutta ellen tätä tietäisi saattaisin hyvinkin ymmärtää ohjeet aivan väärin.
Esimerkiksi: Ei siis mitään pieniä pisteitä tahnaa CPU/GPU:n pinnalle sinne tänne - se tuossakin sanottiin, mutta aika epäselvästi.
»Aiemmasta pois kuluneesta tahnasta ei näy lainkaan jälkeä..»
Mielenkiintoista tosiaan, miten tahna voisi KULUA pois, sillä eihän se jäähdytyselementti liiku ollenkaan siinä jäähdytettävän osan päällä.- ====
Ei viallista näytönohjainta millään tahnalla korjata.
- .
Sepä onkin huvittavaa, kun kysyjä askaroisi lämpötahnan kanssa, niin koko ketju alkoi askaroimaan saman asiaa.
Ja näyttö on pimeänä.
- ada4
Laita Prossun päälle pari tuubia hopeatahnaa pitäisi alkaa normaalisti toimimaan
- fdsafdsa
Jos näytöllä ei näy mitään ja tietokoneliike on kuvitellut löytävänsä vian yhdestä paikasta, sinä toisesta, niin alkaa kuullostaa siltä että yrität elvyttää viikon kuolleena maannutta hevosta.
- e h ggfh
Jopas olettekin pojat taas löytäneet vanhan ketjun, luultavasti kaveri on jo useita vuosia sitten saanut tahnat vaihdettua :)))
SELLASIA poikia täällä palstoilla neuvojina ;DDDDD
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770