Porilaisille yksityisille autoaan myyville minulla on päivän vinkki: Älkää yliarvioiko autonne arvoa! Yksityiseltä pitää saada sama auto halvemmalta kuin liikkeestä, koska ostajan juridinen asema on aivan erilainen. Muutoin ette saa myytyä autoa ja lopuksi viette sen autoliikkeeseen myytäväksi, ettekä saa sitäkään, mitä olisitte voinut saada oikealla hinnoittelulla.
Case in point: porilainen henkilö myy yksityisenä myyjänä Mersuaan. Hintapyyntö 15 400 euroa. Auto ei tietenkään mene kaupaksi, koska se ei ole tuon arvoinen edes liikkeen myymänä, ja liikkeestä ostaessaan kuluttajalla on juridista suojaa HUOMATTAVASTI enemmän.
Kaveri nöyrtyy ja vie autonsa porilaiseen autoliikkeeseen myytäväksi. Hintapyyntö liikkeessä 14 680 euroa. Tuossa on mukava tinkivara ja tuollaiseen 13 600 euroon sen uskaltaa ostaa autoliikkeestä.
Porilaisen yksityisen myyjän kannattaa siis niellä ylpeytensä ja myydä autonsa järkevällä hintapyynnöllä, jotta saa sen myytyä. Muutoin viet sen autokauppaa, joka hyvittää siitä 10-11 000 euroa, laittaa pyyntöä 14 680 euroa ja myy sen lopulta 13 600 eurolla jollekin.
Esimerkin auto olisi siis pitänyt hinnoitella yksityisen myymänä sinne 12 400-12 900 euroon. Kolme tonnia meni metsään alkupeärinen hinnoittelu.
Vinkki autoaan myyville
9
291
Vastaukset
- 7*7=49
Saakelin ap. Sulla on tieto hanskassa!
- ap.
Kiitos!
Tällä kertaa toivottavasti paremmin kuin eräässä toisessa ketjussa...
- Volvo S60
Auton käypä myyntihinta. Minulla kaksi uutena ostettua Volvo S60
-2002 mallinen uusi S60, maksoi uutena 257 000 mk (42833 €) syksyllä 2001 => pidin autoa syksyyn 2004 ja 64000 ajettuna sain iitä 27000 €)
-syksyllä 2004 ostin uuden S60 (Summum varusteet ja bensaturbo geartronick) 52800 € => ajoin sillä syksyyn 2009 ja 82000 ajettuna sain siitä 24000 €
Mielestäni molempien autojen vaihtoarvo oli ok, mutta uuden auton myyntihinta liian kova. - äo
aikeissa ostaa vanha mersu? vai miksi moinen vuodatus?
hinta on oikea, kun kauppa syntyy, kysyntä ja tarjonta kohtaa. - hohhoijaaa
tämä ei nyt kyllä liity poriin millään tavalla
- liittyyliittyy
ap jakaa vinkkiä nimenomaan porilaisille
- Mitähä?
Mihin ap tarttee tommosta 15 vuotta vanhaa mersua. Niitä saattaa tuollaisilla juuri ja juuri saada.
- vaihtamalla paranee
Olen kiertänyt kaikki Porin isoimmat autoliikkeet ns. "mystery shoppaajana", eikä ole kovin hyvää sanottavaa.
Oman auton vaihdoin juuri Lahdessa Laakkosella. Esim Palinilla kehtasivat tarjota vanhasta 1000e, vaikka pihassa oli samanlainen isommilla kilometreillä myynnissä 4500e! Otin sen ihan vittuiluna.
Lahdessa antoivat vaihdossa 3400e, ja palvelukin oli ihan erilaista. Pari vikaa ovat korjanneet jälkeen päin takuuseen (=virhevastuu), ja todella mallikkaasti sujunut! - On se vaan niin
Pakko kyllä sanoa, että Porissa on maan paskimmat autokaupat, tulee fiilis että auto pitäisi antaa ilmaiseksi vaihdossa. Olen itsekin käynyt Lahdesta auton hakemassa. Mutta tohon ap:n vuodatukseen kommentoisin sen verran, että ei se ole hullu, joka pyytää, vaan se joka maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897