Minkäslaisia autoja nuo primerat on missä mittarit on jo auton keskikonsolissa? Mistä vuosimallista alkaen mittarit ovat tulleet auton keskelle? Kertokaas autosta hyvät ja huonot puolet sedanista ja farmarikin kiinnostaa..onko luotettava? kulutus? hyvä ajaa?
Nissan primera 2004
nissan vai toyota?
3880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itsellä ollut Primera 1.8 vm-04 nyt noin 1.5 vuotta. Autolla ajettu nyt 103tkm.
Tähän asti ollut tosi huoleton peli, mutta nyt alkanut ilmenemään vähän jos jonkinlaista pikku ongelmaa. Onneksi ei mitään suurempaa kuitenkaan.
Juuri vaihdettiin taakse jarrupalat ja levyt. Takaiskari on tulossa tiensä päähän.
Ajoittain ilmenee nykimistä kiihdyttäessä (pirullinen vaiva varsinkin kun ohitustilanteessa iskee päälle). Kiusallisin vika on kuitenkin muovihelmoista laikkuina lähtevä lakkakerros, joten painepesuria ei noiden osalla paljon tohdi enää käyttää. Käsitykseni on että maali/ lakkapinta on alkuperäinen. Onko muuten muilla ilmennyt tälläistä lakan lähtö ongelmaa.
Muuten auto on tosi tilava, varsinkin viistoperäversio. Etupenkit eivät ole minun makuuni. Istuinosassa ei ole sivuttaistukea, ja selkänojassa ristiselän tukea ei saa mieleisekseen millään.
Meillä toisena autona Renault Megane, ja ajo-ominaisuuksiltaan Nissan ei sille kyllä pärjää oikeastaan miltään osin.
Primera on varmaan ihan hyvä perustyökalu päivittäiseen käyttöön. Ei se mitään "kiksejä" anna miltään osin, mutta vie pisteestä A pisteeseen B.
Keskikulutus ollut meillä reilu 8l/100km, seka-ajoa, josta pääpaino kaupunkiajossa.
Vastaan lyhyesti: ei kannata ostaa. Itselläni on juuri 2004 vm 1,8 primera, on huonolaatuinen ja vikoja piisaa. Katso esim. katsastustilastot.
Esim. Toyota on täysin toista luokkaa ja luotettava auto, mutta on sillä hintaakin n. 10 teur enemmän.
Mittarit tulivat P12 mallissa eli 02 ja siitä eteenpäin.
Ajoin P12 välin 50 - 150tkm. Auto toimi niin hyvin kuin auto toimia voi, erittäin toimintavarma. Itselläni oli 1,8 versio, mutta oli ensimmäisiä valmistusvuosia, joten öljyäkään ei vienyt.
Ajo-ominaisuuksiltaan ihan ok käyttöauto, ei mikään huippu, mutta ei huonokaan. Yleensä 1,8 kulutti matka-ajossa 6,8 l/100km. 1,6 on taloudellisempi vaikka menopuolessa ei ole kummoinen ero.
Kummatkin moottorit ovat sellaisia, että kyllä niillä hyvin pääsee paikasta A paikkaan B loistavasti, mutta sellaisia vaisuja perusmoottoreita.
P12 primeroista ylitse muiden on 2,0 versio ja mielellään vielä vm -05 tai uudempi. Täydellinen moottori P12:ta, menohalut ovat kohdallaan. Alustaa pidetään parempana noissa uudemmissa vm:ssa. Jos haet autoa pitkäksi aikaa niin etsi auto 2,0 versioiden joukosta, ovat todella edukseen.