Itse autan lapsiani 4-5 kertaa vuodessa, mutta miksikään jokaviikkoiseksi
hoitotädiksi en rupea.
Kuinka paljon sinulta liikenee aikaa lastenlasten hoitoon ?
6
74
Vastaukset
- Isoisä, Imatralta
Mitään velvollisuutta ei ole . Käymme joka vuosi linnanmäellä ja korkeasaaressa
poikani lapsien kanssa. Se on siinä. Toistaiseksi käyn vain Linnanmäellä, yksinäni, kerran vuodessa.
Jotta pysyisi tuntuma leikkiin, jos vaikka lapsenlapsi joskus syntyy.
Miehenä on tunnustettava että en pahemmin sotkeutuisi, ennen kuin ovat jotain 3-4 v.
H.- bessie*
Niin paljon kun tarvitaan.
Meillä menee näin: Katsotaan tarve ja jaetaan vuorot. Asiaa helpottaa se, että teen itse työvuorolistani, ja toinen mummi ukki ovat jo eläkkeellä. Yleensä huolehdin lapsista kaksi-kolme kertaa viikossa, haen esikoulusta (lapsi "annetaan" vain ennalta sovitulle, aikuiselle noutajalle tai varmasti tunnetulle ja tutulle, jos ennakkosuunnitelmat muuttuvat), autan läksyissä, lämmitän tai valmistan heille ruoan, käytän harrastuksissa, enimmäkseen kuitenkin olen vain läsnä (ja luen). Kaksi kertaa viikossa tekee toinen mummi ja ukki samat jutut. Lasten isä on aika usein työmatkoilla ja äidille saattaa tulla pitkiä työpäiviä, joten aika usein minua tarvitaan enemmänkin, onnekseni.
Lomien tai viikonloppujen aikaan eivät tarvitse hoitajia, mutta kutsuja tulee muuten vain. Nyt en ole vähään aikaan heitä nähnyt, kun lähtivät vähän kaemmaksi pesutilojen remonttia pakoon. Kyllä onkin jo ikävä.- Tase pappa
Meillä on aina hoidettu lastenlapsia jos on tarvittu. Kyselemättä ja vuoroja laskematta, aikaa säästämättä. Aikaa on joka ikinen kerta järjestynyt, tai järjestetty.
Nyt sekin onnellinen ja antoisa aika on ohitse.
On vaan nyt jo poikien tytöt itse kohta lapsenteko-iässä.
Yksi perässä heitetty iltatähti on vasta 7 kuukautinen tytön tyllerö.
Sitähän ei anneta kotoaan pois silmistä - VIELÄ.
On Äitinsä ensimmäinen ja Isänsä neljäs muksu, toisesta avioliitosta.
Vanhimman ja nuorimman ikäväli on 18 vuotta.
Pelkäänpä että neidistä tulee itsevaltias, lellitty pentu.
Oletteko muut panneet merkille, että lastenlapsia tulee hoidettua paremmin ja paljon enemmän aikaa käyttäen kun omia mukeloita aikoinaan.
Kokonaisvaltaisesti.
Kun omat lapset olivat pieniä, oli huoli perheen toimeentulosta etusijalla.
Vanhempana vasta huomasi, mistä oli jäänyt paitsi, kun oli paljon pois kotoa ja perheen parista, maailmalla uraa luomassa.
Vähemmälläkin olisi ehkä tullut toimeen.
Aika aikaa kutakin.
Tarvittaessa, lähes joka päivä...On tosin vain yksi, sekin jo murkku, mutta silmällä pitoa vaatii kuitenkin..
Toistaiseksi ei ole kysytty koska ei ole ollut tarvettakaan, siis lapsenlapsia. Minä ainakaan en ole hoputtanut niitä tekemäänkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041216Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041014Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76958- 59845
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,31782Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd100717