Seat Ibiza 1,6 vm.-00 temppuilee

Seat Ibiza Stella

Onko kenelläkään samanlaista vikaa ilmennyt, eli auto kulkee ja toimii pääasiassa ihan normaalisti, mutta sitten yhtäkkiä kesken ajon kierrokset menee nollille, öljyvalo palaa ja piippaa kolme kertaa ja auto hyytyy kesken ajon. Vähään aikaan auto ei lähde käyntiin mutta sitten taas matka jatkuu ja sillä pääsee vaikka reilun 100km ilman ongelmia ajamaan, kunnes taas yhtäkkiä sama toistuu. Vika ei tod.näk. liity millään tavalla öljyyn/öljynpaineeseen, merkkiliikkeen tietokone näytti vikaa ainoastaan kampiakselin asentotunnistimessa, mutta ko. autosta ei semmoista edes löydy...Vika on sinänsä harmiton koska auto kuitenkin pääasiassa toimii, mutta tietenkin erittäis kiusallinen ja ei kovin turvallinen auto ajella...Osaisko joku kertoa missä mahdollisesti vika, olisin kiitollinen :)

4

2081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pinkero

      Omassa vähän vastaavaa, mutta ei sammuile. Piippaa kolmasti ja öljyvalo palaa ja sammuu. Mittarilla mitattuna ei nosta painetta ylös. Avattu öljypohja ja tarkastettu sihti, joka täysyn puhdas. Öljypumppu myös tarkastettu, jossa ei silmämääräisesti mitään vikaa. Käy kuin Dieseli, Ei uskalla nostaa kierroksia. Kannessako ongelma?
      Alusta saakka (n.3vuotta omistanut) kannen välistä suotanut öljyä (ulkoista roiskevoitelua), voisi tuo nyt pahentua ja aiheuttaa tämänhetkisen vian?

      • Pinkero

        Vika saatiin korjattua!!!
        Öljykello ja öljysuodatin pois > paineilmallapistoolilla öljykellon reiästä painetta, jolloin tukos tuhahti auki ja ilma pääsi kunnolla ulosöljysuodattimen aukosta!
        Yllättävä vika oljykanavassa, mutta heti alko toimimaan, eikä ole ongelmaa jälkeen esiinrtynyt. (1kk)
        Mahdolliset syyt voi olla oljyssä, liian harvassa oljynvaihdossa tai olynsuodattimen vaihdossa, jota itse epäilen, jolloin mahdollisesti suodatin päästänyt roskaa läpi tai siitä irronnut jotain.
        Suoritin varmuudeksi 3 KERTAA öljyn/suodattimen vaihdon
        1. HUUHTELU
        2. PUTSAUSKÄSITTELY (MOTONETista en muista nimeä)
        3. NYT SISÄLLÄ OLEVAT ÖLJYT

        POLTTOAINEESEEN LISÄTTÄVÄ VENTTIILIPUTSAUSAINEEN LÖIN MYÖS TANKKIIN!

        Kustannuksia tuli noista öljyistä ja suodatimista, putsausaineista sekä lisäksi venttiilikopan tiivisteestä yhteensä n. 125 euroa!

        Selvisin siis vain säkähdyksellä!


    • Huonoabensaa

      Kattokaa missä tankkaatte autonne, siitä se vikaa tulee.

    • kukkuluuruu

      itellä ongelma kanssa, "sammuu" kesken ajon (Ibiza Fr '06) käyttää hehkut, piippaa kolme (3) kertaa ja kaikki jatkuu normaalisti, lukuunottamatta satunnaista ohjaustehostimen -valon syttymistä palamaan ja ohjaustehostin ylläriylläri ei toiminnassa! Missähän mahtais olla vika.. kokemuksia/tietoa!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      223
      5901
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      60
      4131
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4047
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3453
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3092
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1700
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      131
      1503
    Aihe