Microsoft Windows 7 Home Premium Edition FIN Retail
Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit FIN OEM SP1
Hinta on tietenkin toisella kovempi, olisi tarkoitus asentaa vanhaan Vista koneeseen.
Vaikka tässä toisessa on merkintä 64-bit, niin sehän käy myös 32-bitin koneeseen, vai kuinka? Mutta tuo OEM enemmänkin askarruttaa, mitä rajoituksia sillä on?
Mitä eroa on käytännössä?
12
511
Vastaukset
- jvph
OEM versio on kerta-asennukseen oikeuttava. Ja tuen suhteen on myös jotain rajoituksia mitä retail versiossa ei ole. Eli asennuksen voi tehdä ja aktivoida vain yhteen ja samaan koneeseen. Ja jos OEM version jälkeen koneeseen vaihtaa esim. emolevyn ei sama OEM versio enään kelpaa vaan pitää ostaa uusi. Eli lyhyesti sanottuna OEM on yhteen koneeseen sidottu.
Retail taasen on lisenssistä riippuen myös yhteen koneeseen kerrallaan asennettava versio, mutta ei kuitenkaan sidottu lopullisesti ensin asennettavaan koneeseen. Eli jos hankit uuden koneen tai vaihdat osia koneeseesi, niin voit silti asentaa ja aktivoida aina tuon saman retail version. Eli retail ei ole sidoksissa mihinkään rautaan / koneeseen. Myös täysi tuki sisältyy retail varsioon.
Päivitykset ym. kuitenkin kuuluvat molempiin versioihin, ja jos olet varma ettet ole ihan muutaman vuoden sisällä ostamassa heti uutta konetta tai vaihtamassa sen emolevyä, niin kyllähän tuo OEM versio sitten kannattaa ottaa.
Muutoin retail on parempi vaikkakin kalliimpi.- jvph
Niin ja , 64bit versio on vain 64bit koneeseen sekä 32bit tietty 32bit koneeseen.
- Boxi+
Tuosta vauksesta tulikinmieleeni, että onko W7 Boxi-versioista oikeastaan milloinkaan varsinaisia tarjouksia? Ilmeisesti menevät kaikki samassa linjassa.
- jep jep
"Ja tuen suhteen on myös jotain rajoituksia mitä retail versiossa ei ole."
oem versiossa tuki on sillä yrityksellä joka on myynyt paketin ja retail-versiolla tuki on microsoftilla. - M-Kar
Retail versioon kuuluu tuotetuki. OEM versiot on tarkoitettu tietokoneen kasaajille joissa se Windows 7 tulee kokoonpanoon varusohjelmistoksi. Ja joo, OEM-versiota ei voi siirtää uuteen koneeseen.
- M-Kar
M-Kar kirjoitti:
Retail versioon kuuluu tuotetuki. OEM versiot on tarkoitettu tietokoneen kasaajille joissa se Windows 7 tulee kokoonpanoon varusohjelmistoksi. Ja joo, OEM-versiota ei voi siirtää uuteen koneeseen.
Tosin Home Premiumit menee muutenkin 3v kuluttua uusiksi, että aika sama onko OEM vai ei. Fiksumpaa olisi ostaa Professional versio Retailina ellei aio ostaa Windows 8:a myös ja samalla uusia ohjelmia, laitteita, pelejä yms. mitkä lakkaavat toimimasta Windows 8:lla.
- Töppönen
Muutes, vaikka on OEM, niin saahan sitä konetta päivittää ja itselläni on koneen päivitys äkkiäkin kattanut kaikki osat vähitellen. Jossain vaiheessahan tulee kait ruikutus, että on liikaa vaihdettu koneen osia, mutta eikös tähän auta soitto mikkihiirelle ja taas pääsee rekisteröimään. Vai?
- readme.txt
Töppönen kirjoitti:
Muutes, vaikka on OEM, niin saahan sitä konetta päivittää ja itselläni on koneen päivitys äkkiäkin kattanut kaikki osat vähitellen. Jossain vaiheessahan tulee kait ruikutus, että on liikaa vaihdettu koneen osia, mutta eikös tähän auta soitto mikkihiirelle ja taas pääsee rekisteröimään. Vai?
Kyllä toimii näin, eli konettahan voi korjata. Emolevyn vaihdon jälkeenkin, toisin kuin edellä mainittiin, voidaan aktivoida uudelleen riippumatta siitä onko emolevy saman valmistajan tai samoilla komponenteilla kasattu.
Uuteen koneeseen ei saa siirtää mutta Microsoftin asiakaspalvelusta kysyin kerran piruuttani voiko mitä vain vaihtaa, kyllä voi.
Joten lopputulos on että voin vaihtaa kaikki osat koneeseen, aktivoida, sitten vaihtaa kotelon ympärille ㇱ
Ei ongelmia. Lisäksi huomasin että uudelleen aktivoinnissa puhelimitse mikäli automaatti kysyy vaihdon syytä niin "emolevyn vaihto" valinnalla meni suoraan läpi.
Puhun siis sillä pohjalla että olen tehnyt joitakin tuhansia asennuksia ja aktivointeja Windows järjestelmille homesta volyymiversioihin ja miniläppäreistä räkkiservereihin.
- 64bit vs 32bit
"Vaikka tässä toisessa on merkintä 64-bit, niin sehän käy myös 32-bitin koneeseen, vai kuinka? " Ei käy. Et pysty asentamaan sitä ja vaikka jotenkin sen saisitkin pukattua kovalevylle, ei se suostu käynnistymään.
- ZXGIOP:,
Jossain olen nähnyt 64-bittisen mainoksen että sopii sekä 32-bitin ja 64-bitin koneisiin? Siitä minä päätelin että jos ostaa 64-bittisen niin sen voi asentaa myöskin 32-bittiseen koneeseen?
Eipä mitään kiittiä vain tiedoista!- 64bit vs 32bit
En ole ihan varma, mutta 64 bittiseen koneeseen saattaa voida asentaa 32 bittisen Windowsin. Koska ainakin 64bittiseen windowsiin pystyy asentamaan 32bittisiä ohjelmia. Mutta taas 32 bittiseen ei pysty asentamaan 64 bittisiä.
Olen koittanut asentaa 64 bittisen Windowsin 32 bittiselle koneelle, ja ihan varmaksi voin sanoa että se ei kyllä onnistu. - Jos prossu..
64bit vs 32bit kirjoitti:
En ole ihan varma, mutta 64 bittiseen koneeseen saattaa voida asentaa 32 bittisen Windowsin. Koska ainakin 64bittiseen windowsiin pystyy asentamaan 32bittisiä ohjelmia. Mutta taas 32 bittiseen ei pysty asentamaan 64 bittisiä.
Olen koittanut asentaa 64 bittisen Windowsin 32 bittiselle koneelle, ja ihan varmaksi voin sanoa että se ei kyllä onnistu.ei tue 64 bittisyyttä niin siihen ei sitten asenneta muuta kuin 32 bittinen käyttis. Tosin kaikki nykyiset prossut tukee 64 bittistä käskykantaa. Muista enää milloin näin ei ollut, varmaan neljä-viisi vuoota sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958