Monet naiset saa lesken eläkettä huijaamalla. Ovat muka yksinäisiä leskiä alaikäis lasten kanssa. Kuitenkin samassa huusollissa asuu mies. Ei mennä vihille ettei leski menetä eläkettä.Siinä yhtdessä sitten nautitaan sitä valtion ilmaista rahaa susi parina.
Ei ole lain säätäjä tarkoittanut lesken eläkettä tämmöiseen. Joutaisi pois koko eläke. Siinäpä ministeri Kyllöselle hyvä säästö kohde läpi ajettavaksi.
Lesken eläke huijausta
12
140
Vastaukset
- Greece, here we come
Koko sosiaaliviidakko ja sen käyttö perustuu huijaukseen monessakin suhteessa. Suomessa on liikaa rahaa kun on pitänyt rakentaa näin kallis ja monimutkainen järjestelmä. Kreikan tiellä ollaan!
- samaamieltävahvasti
Matti oikealla asialla taas kerran.
- repsreps
Nautin leskeneläkettä päälle 700€. Ja ansaitsen joka pennin, jätti se ukko semmoset velat jälkeensä että makselkoon vaikka taivaasta takaisin!
- Kärsiikö kysyä
Meneekö eläkkeesi jonkun sällin kaljaostoihin jota siinä kotonas elätät?
- aliylihassan
Varsinaiset loiset kun kuolevat niin lesken eläketttä saakin sitten 4 akkaa!
Suurin osa niistäkin rahoista virtaa valitettavasti leskien alkulähteille "uushankintoihin", eivät jää EU-suomen taloutta ylläpitämään.... - repsreps
Ei mee kun ihan omaan hurvitteluun...no ei nyt ihan kaikki. Aikoinaan kun sain ensin kerralla 60 tuhatta markkaa ni niillä maksoin ukon tekemät velat pois. Nämä olkoot korkoja kärsimyksistä!
Nykynen ukko tulee toimeen ihan omillaan ;) - Pökiö
Ei sinun olisi tarvinnut entisen ukkosi velkoja maksaa. Jos ne velat olivat vain entisen ukkosi niin ei niitä sinun ole velvollisuus maksaa.
- eukko 2
Elä sinä Matti ole meille kateelinen minäki saan pientä lesken eläkettä miehestäni ,se ei ole kuin 1600 euroa oma eläkkeeni on vaivaiset 1700 kuussa menot ovat isot kun on suuri talo.Ei siitä kannata olla kateellinen,ei siitä paljon jää käteen kun maksaa talon kustannukset.
- repsreps
Kyllähän se yhteisenä otettu laina piti pois maksaa...laina oli tarkoitettu ukon "pisneksiin" van tais juuva neki rahat.
- sldkfjoipetiqon
Kaikkea sitä pitääkin ihmisten kadehtia.
- Vuoto seis
Kreikassa olivat kuin puulla päähän lyötyjä kun eläkkeen maksu katkesi kuolleille sukulaisille. Eläkkeen maksu oli siis jatkunut kuoleman jälkeen kuin mitään ei olisi tapahtunut ja omaiset olivat vain nostaneet maksetun eläkkeen. Asia oli huomattu velkakriisin puhjettua kun oli pakko alkaa selvittää minne niitä valtion rahoja oikein katoaa. Nyt sitten kapinoidaan kaduilla kun elintaso laskee.
Luulen, että vene vuotaa meilläkin monessa asiassa. - Vuoto seis
Vuoto seis kirjoitti:
Kreikassa olivat kuin puulla päähän lyötyjä kun eläkkeen maksu katkesi kuolleille sukulaisille. Eläkkeen maksu oli siis jatkunut kuoleman jälkeen kuin mitään ei olisi tapahtunut ja omaiset olivat vain nostaneet maksetun eläkkeen. Asia oli huomattu velkakriisin puhjettua kun oli pakko alkaa selvittää minne niitä valtion rahoja oikein katoaa. Nyt sitten kapinoidaan kaduilla kun elintaso laskee.
Luulen, että vene vuotaa meilläkin monessa asiassa.http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Kreikan talouskriisi Tätä kaikkea hulluutta Suomi rahoittaa/art-1288339669228.html
"Kuolleiden eläkkeet
maksetaan sukulaisille
Virkamiesten naimattomat tai eronneet tyttäret saavat nostaa isiensä eläkettä sen jälkeen kun isät ovat kuolleet. Tästä edusta on nauttinut capital.gr-verkkosivujen mukaan noin 40000 naista, ja siihen kuluu valtion varoja 550 miljoonaa euroa vuodessa. Laskujen mukaan kreikkalaisten eläkkeisiin kuluisi tätä menoa 12 prosenttia maan bruttokansantuotteesta, kun EU-maiden keskiarvo on kolme prosenttia"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897