Painosta ja muutakin.

JJ

Olen 21vuotias ulkomaalainen ja odotan ekaa lasta. Painoin 47 ennen raskautta ja165cm. Olen mielestäni melko nomaali. Paino on tullut 3 kg ja 22rvk. Kaverit dissaa mua siitä ettenkö muka syö "varo ettei sun vauva kasva" ahdistaa kuulla tuollaisia. Urheilen ja syön terveellisesti. Sitten kun sanon että tottakai mä huolehdin itsestäni edelleen vaikka olenkin raskaana. Sanoi sitten sen jälkeen että "kun oot raskaana älä välitä miltä näytät" Muutenkin dissaavat jatkuvasti aina jostai. Olen mielestäni hoitanut asiat hyvin käyn töissä ja avomiehen kanssa asumme yhdessä ja elätämme itse itseämme. Mitä virkkaa niillä on tulla jatkuvasti haukkuu kun ei ikinä käy töissä. Ei pidä itsestä huolta. Pummii aina sossuilta. tulevat sitten dissaamaan. Yritän nielasta aina kun en halua loukata heitä. Mutta silti vituttaa. Pahoittelen kielitaidostani.

6

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Outoja kavereita

      Painosta: mikäli syöt omien fiilisten mukaan nälkää kärsimättä pääasiassa monipuolisesti ja terveellisesti, sikiöllä ei ole siltä osin mitään hätää, vaikka paino nousisi hitaastikin. Ja tuo 3kg tuossa raskauden vaiheessa on oikein sopiva painonnousu. Toki siihen syömiseen ja urheiluun kannattaa suhtautua sekä raskaana ollessa että muutenkin SOPIVAN RENNOSTI ja omaa kroppaa kuunnellen, mutta huolehtimalla itsestäsi raskausaikana huolehdit myös vauvasta - ja jos siinä sivussa tulee ulkonäköetuja (esim. ei liho liikaa, iho pysyy hyvässä kunnossa) niin se on vain lisäbonus.

      Kuulostaa siltä, et sun kannattaa vaihtaa kavereita.

    • JJ

      Olen miten olen ja olen mielestäni syönyt ja paino on tullut hyvin, tehtiin jopa lapsivesitutkimuksen vauvalla on kaikki kunnossa....Mutta tulevat silti julkisesti dissaamaan mun mahan koosta tai painosta. Sama asiaa kun tulisi sanoo että lapsestasi tulee vammainen jos tulee olen se joka on aiheuttanut....ei mulla koskaan tullut mieleenkään mennä sanoa tollaisia. mutta jotkut osaavat olla niin tyhmää:((

    • 29+2

      Miksi sinulle tehtiin lapsivesitutkimus?

    • jj

      kun isällä on 1 ja 8 välinen poikeavakromosomi. mutta se on normaali.

    • No panic

      Itselläni oli tullut vasta 4-6kg kuudennella kuukaudella, paino nousee vasta siellä lopussa vauhdilla, kun lapsi ottaa kasvupyrähdyksen. Itselläni painoa synnärille mennessä oli tullut 9,5kg joten ole huoleti, ja kyllä ne neuvolassa asiasta sanoisivat jos painoa tulee niin vähän että vaikuttaa lapsen kasvuun. Kaverit taitavat vaan olla kateellisia kun pystyt pitämään itsesi kunnossa myös raskaana ollessasi, yleensä kun on totuttu siihen että raskauden jälkeen on entiset mitat menetetty ja tilalle tullut löysää makkaraa :) Mitä vähemmän ylimääräsiä kiloja (siis mitkä eivät tule vauvasta) sitä helpommin pääset takaisin omiin mittoihisi raskauden jälkeen! Iloista loppuodotusta :)

      • niin ja

        Ja toisilla raskausvatsa on pieni tai ei edes huomattavissa koska toisinaan sikiö kasvaa äidin selkärankaan kohden, tämä on myös aivan normaalia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe