Peltipoliisit jäihin

säästöt puree

Automaattisia liikennevalvontakameroita ei sittenkään aiota lisätä lähiaikoina. Poliisihallituksen poliisitarkastajan Heikki Ihalaisen mukaan syynä suunnitelman muutokseen ovat poliisin toimintaan kohdistuvat säästöt.

Vielä alkuvuonna peltipoliiseja aiottiin lisätä jo tämän vuoden aikana yhteensä 300 kilometrin matkalle. Kaikkiaan tavoitteena oli tuhat lisäkilometriä.

Hallitusohjelmassa suunnitellaan poliisitoimelle 10 miljoonan euron säästöjä.

Pitkään teille kaavailtuja keskinopeuden mittaukseen perustuvia valvontakameroita ei tällä hetkellä ole käytössä yhtään kappaletta.

– Todennäköisesti sellaisia ei vuosiin tulekaan, koska ne ovat aika arvokkaita laitteita, Ihalainen sanoo. STT

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 50% liikaa

      Tämä oli todella hieno uutinen ja toinen on se että niitä virkoja ei tulee lisää..suomi ei kaipaa enään yhtään enempää poliiseita.
      Nytkin on 50% liikaa.

      • Kommentti oikaistuna

        Meni sulta vähän väärin,peltipoliiseja on liian vähän ja fyysisesti havaittavia poliiseja aivan liian vähän.

        Nyt tarvittaisiin puuhamiestä kuten oli aikoinaan kansan rakastama Niilo Tarvajärvi,virkoja tuskin saataisiin lisää sillä yhdenkin ihmisen palkkaus vakinaisesti maksaa todella paljon mutta nopeusvalvontakameroita voitaisiin saada keräyksillä hyvinkin lisää.
        Liikennekuri on todella olematon,jo muutaman kaaharin ajokieltoon saattaminen saattaisi säästää monelta vaaratilanteelta sekä kuoleman tapauksilta jotka ovat johtuneet holtittomien autoilijoiden käyttäytymisestä.

        Oli ilo silmälle nähdä skootteripoliiseja,varmasti näkyvyys kaupungeissa ja lähiöissä rauhoittaa kahvaa ja jalkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe