En yleensä avaudu nettikeskusteluissa vaikka varmaan jollekkin näistä suurta apua saattaa olla. Tänään on vaan ollut jotenkin erityisen tympeä olla ja on pakko kirjoittaa tänne jotta saan edes jollekin kertoa tuntemuksistani.
Elämäni viimeinen vuosi on ollut aikamoista alamäkeä,en väitä etteikö monella menisi paljon huonommin mutta itse en ole näin huonossa tilaantessa ollut aikoihin.
Ensin meni työ ja sen jälkeen tuli ero,Näiden tapahtumien jälkeen en tuntenut mitään aivan kuin en olisi uskonut näin tapahtuneen.
Nyt viimeisinä kuukausina olen huomannut että olen oikeastaan aika yksinäinen ja se on alkanut ahdistamaan aina vaan enemmän. Noin parikuukautta takaperin ajattelin että nyt on otettava itseään niskasta kiinni ja alettava harrastamaan ja urheilemaan toden teolla jotta en jäisi neljän seinän sisälle märehtimään... mutta nyt oon kuitenkin huomannut että ei tuosta ole apua kuin juurikin hetkeksi ja koko ajan saa lenkkareita kuluttaa että olo pysyy edes jollain siedettävällä tasolla.
Baareissakin tulee jonkin verran käytyä ja juteltua tuntemattomille mutta ei sekään tunnu oikeen yksinäisyyden tunteeseen tepsivän.
festareillakin tuli käytyä mutta sielläkin yksin, aika säälittävää eikö?
Kavereihin olen yrittänyt pitää yhteyksiä mutta perheellisinä eivät ehdi läheskään aina kahville lähtemään.
Uuden työnkin löysin mutta on todella yksinäistä hommaa ja sielläkään ei juttu kaveria koko päivänä välttämättä ole.
Välillä kaikki tuntuu todellakin turhalta ja jotenkin on alkanut tuntumaan että parempaakaan ei ole luvassa. Mitään treffi palstoja en kaipaa kun en erostakaan ole oikeen toipunut.Mitä tässä pitäisi tehdä?
Tunnen itseni aina vain yksinäisemmäksi
1
322
Vastaukset
Ehkä se tunnetila pitää vain kokea. Itse en pääse tästä tosiasiasta yli enkä ympäri. Kun ero tulee, niin jossain vaiheessa, viiveelläkin, alkaa ahdistaa. Puhuminen auttaa joskus. Ei se, että yritetään väkisin piristää, vaan nimenomaan se, että joku auttaa käsittelemään kanssani ajatuksia ja tunnetiloja. Sanotaan, että ei ole ongelmia vaan ratkaisuja, jos asioihin ei takerru ja tee niistä ongelmaa. Uskon, että sinunkin kohdallasi ahdistus muuttuu ennen pitkää suruksi, joka on läsnä aikansa. Sitten pääset yli.
Festareilla käyminen yksin ei ole mielestäni lainkaan säälittävää. Minä olen käynyt niillä aina yksin ja siksi olenkin ollut ihmeissäni, kun tänä vuonna olen löytänyt keikoille ja festareille seuraa. Uskon, että tämä on pohjimmiltaan tottumuskysymys. Sinusta voi tuntua oudolta liikkua yksin, jos kumppani on ollut aiemmin mukanasi.
Elämäntilanteesi ei vie ihmisarvoasi. Olet oma rakastettava itsesi, ja tunteiden kokeminen kuuluu elämään. Edellä mainitun hyväksyminen auttaa jo paljon. Myöskin viestin kirjoittaminen tälle palstalle on osa ylipääsemisprosessia ja huolen pitämistä itsestäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393