Tunnen itseni aina vain yksinäisemmäksi

jesse28+1

En yleensä avaudu nettikeskusteluissa vaikka varmaan jollekkin näistä suurta apua saattaa olla. Tänään on vaan ollut jotenkin erityisen tympeä olla ja on pakko kirjoittaa tänne jotta saan edes jollekin kertoa tuntemuksistani.
Elämäni viimeinen vuosi on ollut aikamoista alamäkeä,en väitä etteikö monella menisi paljon huonommin mutta itse en ole näin huonossa tilaantessa ollut aikoihin.
Ensin meni työ ja sen jälkeen tuli ero,Näiden tapahtumien jälkeen en tuntenut mitään aivan kuin en olisi uskonut näin tapahtuneen.
Nyt viimeisinä kuukausina olen huomannut että olen oikeastaan aika yksinäinen ja se on alkanut ahdistamaan aina vaan enemmän. Noin parikuukautta takaperin ajattelin että nyt on otettava itseään niskasta kiinni ja alettava harrastamaan ja urheilemaan toden teolla jotta en jäisi neljän seinän sisälle märehtimään... mutta nyt oon kuitenkin huomannut että ei tuosta ole apua kuin juurikin hetkeksi ja koko ajan saa lenkkareita kuluttaa että olo pysyy edes jollain siedettävällä tasolla.
Baareissakin tulee jonkin verran käytyä ja juteltua tuntemattomille mutta ei sekään tunnu oikeen yksinäisyyden tunteeseen tepsivän.
festareillakin tuli käytyä mutta sielläkin yksin, aika säälittävää eikö?
Kavereihin olen yrittänyt pitää yhteyksiä mutta perheellisinä eivät ehdi läheskään aina kahville lähtemään.
Uuden työnkin löysin mutta on todella yksinäistä hommaa ja sielläkään ei juttu kaveria koko päivänä välttämättä ole.
Välillä kaikki tuntuu todellakin turhalta ja jotenkin on alkanut tuntumaan että parempaakaan ei ole luvassa. Mitään treffi palstoja en kaipaa kun en erostakaan ole oikeen toipunut.Mitä tässä pitäisi tehdä?

1

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä se tunnetila pitää vain kokea. Itse en pääse tästä tosiasiasta yli enkä ympäri. Kun ero tulee, niin jossain vaiheessa, viiveelläkin, alkaa ahdistaa. Puhuminen auttaa joskus. Ei se, että yritetään väkisin piristää, vaan nimenomaan se, että joku auttaa käsittelemään kanssani ajatuksia ja tunnetiloja. Sanotaan, että ei ole ongelmia vaan ratkaisuja, jos asioihin ei takerru ja tee niistä ongelmaa. Uskon, että sinunkin kohdallasi ahdistus muuttuu ennen pitkää suruksi, joka on läsnä aikansa. Sitten pääset yli.

      Festareilla käyminen yksin ei ole mielestäni lainkaan säälittävää. Minä olen käynyt niillä aina yksin ja siksi olenkin ollut ihmeissäni, kun tänä vuonna olen löytänyt keikoille ja festareille seuraa. Uskon, että tämä on pohjimmiltaan tottumuskysymys. Sinusta voi tuntua oudolta liikkua yksin, jos kumppani on ollut aiemmin mukanasi.

      Elämäntilanteesi ei vie ihmisarvoasi. Olet oma rakastettava itsesi, ja tunteiden kokeminen kuuluu elämään. Edellä mainitun hyväksyminen auttaa jo paljon. Myöskin viestin kirjoittaminen tälle palstalle on osa ylipääsemisprosessia ja huolen pitämistä itsestäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      380
      2500
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      73
      1935
    3. 154
      1489
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1326
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1231
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      995
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      98
      926
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      872
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      870
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      843
    Aihe