Millään ei ole mitään väliä. Jokainen ajatus on yhdentekevä, jokainen teko on turtumusta, tulevalla ei ole kertakaikkisen väliä. Raiskaus, kuolema, oikeudenmukaisuus, millään ei ole merkitystä. Huumeet roks, rappio roks. Kidutus käy viihteenä. Kuka vittu jaksaa elää vain pelkästään sen vuoksi, että joku muu olisi tyytyväinen? En ainakaan minä. En jaksa enää. Tuntuu niin hyvältä kertoa tämä kaikki mielettömyys. En jaksa välittää terveydestäni, en jaksa välittää vaatteistani, en mistään. Kriisistä kriisiin. Ismon kappaleessa tiivistyy kaikki oleellinen. Kaikki on kokeiltu ja mitä jäi käteen: iniseviä käskyttäjiä ja piiskaajia pään täydeltä. Tee tätä tai tätä niin saavutat merkityksen. Ja vitut. Kaikki tyssää, jos ei päivän sisällä niin viikon tai kuukauden.
Olen niin kyllästynyt pään sisäisiin persooniini ja niiden ristiriitoihin etten jaksa enää välittää seurauksista. Kuolema tuntuu mahdollisuudelta, mukavalta matkalta johonkin lämpöön. Samalla kun jauhan paskaa pääni sisällä eri persoonat vittuilevat: ”Mitä itsesäälistä möngerrystä se kirjoittaa”. Olen niin kyllästynyt jatkuviin itsesyytöksiin, epäilyihin ja taisteluun siitä, kuinka tätä elämää vittu pitäisi elää. Ei hajuakaan. Olen yrittänyt urheilla: joo kyllähän siitä hyvä olo tulee, mutta niinhän oluestakin. Ei ne silti poista jatkuvaa pään sisäistä taistelua moraalista, päämäärästä ja mistä lie unitiloista, joissa kroppaasi ohjaa joku tapaamasi traumatisoiva persoona.
Meikistä oikeasti tuntuu, että esim kaupungilla kävellessäni olen luokan edessä ja kaikki tuijottaa. Silloin mun mieli ottaa jotenki musta vallan ja alkaa liikuttaa mun naamaa, jalkoja ja käsiä niin kuin en ite niitä liikkuttaisi. Tuntuu kuin joku paha persoona ”viettelis” mut käyttäytymään jotenki säälittävästi. Kun kävelen kadulla tunnen itseni säälittäväksi pelleilijäksi, näyttelijäksi tai joksikin. Seuraan tilannetta etäältä ja mietin, milloin vittu tää menee ohi. Se on kuin elokuvaa, mutta katson itseäni pään sisältä: se ei ole pelottavaa, mutta tuntuu kuin olisit jonkun epäilyttävän tyypin reppuselässä ja yrittäisit epätoivoisesti irrottautua. Sitte kun ei ole yhtään ihmistä näköpiirissä, tuntuu kuin olisi taas jokseenkin ruumiissaan. Tämän takia en viihdy kaupungilla tai ihmisten ilmoilla. Nämä tilat ovat jo tulleet niin tutuiksi vuosien saatossa että en tiedä mikä on enää normaalia, en ole tiennyt pitkään aikaan. Vastaushan on: mikään ei ole normaalia, kaikki on normaalia, riippuu voitko tehdä työsi ja ansaita rahaa! Ja eikun pameja naamaan ja sil viissiin.
Masennus ja päänsisäinen maailma
2
233
Vastaukset
- .............
Toivottavasti sinulla on jokin hoitokontakti, jossa voit kertoa näistä tuntemuksistasi ja "päänsisäisestä maailmastasi".
Kuuletko ääniharhoja? Puhuvatko nuo "päänsisäiset persoonat" sinulle? Harhat ovat psykoottisia oireita, joten oman etusi takia sinun kannattaisi hoitaa mielenterveyttäsi mahdollisimman tehokkaasti eli psykiatrille mars. - Azaghal
yllättäen ekana passataan psykiatrille kun joku on tullut kosketuksiin todellisuuden kanssa. Ei ole mitään, buddhalaisuus. Masentuneet ovat usein valaistuneimpia todellisuudesta. Sen masennuksen keskelle vain pitää jumalallisesti luoda omia hetkiä joilla vaikuttaa muihin ihmisiin uudella tavalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564264SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2914144Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663666Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933553Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä923136Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312477Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361885Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681783Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371690