Moikka.
Tammikuussa reissaan kohti indokiina thaimaa(riippu mielipiteestä lasketaanko mukaan;) ), ja kassa olis noin 4500€ /6kk, sisältäen kaiken liikkumisesta asumiseen ja ruokailuun. Menopaluu lennot suomesta eivät kuulu tuohon summaan.
Aika hidasta vauhtia liikkumassa ja pääasiassa junilla/busseilla.
Nyt kuitenkin vähän jänskättää että riittääkö tuo vai pitääkö sitä kovin nuukailla kaikessa. Koko ajan kuulee että siellä on tosi halpaa, mutta silti jotenkin tuntuu vähän pieneltä summalta, kun se sisältää kaiken.
En ole kova juhlija, enkä tupakkaakaan polta, joten niihin ei rahaa mene.
Reppureissulla olen ja ei ole huoneesta hirveästi väliä, kunhan on perussiisti ja tuuletin :)
Kernaasti kuulisin miten siellä nykyyään menee hinnoissa, jos joku on juuri pistäytynyt :)
Pitkä matka, riittääkö raha ?
5
311
Vastaukset
- säästä lisää
4500 € / 6 kk tiukkaa tekee. 1000€/kk riittää nippa nappa. Aina kannattaa laskea matkakassaan ylimääräisiä kuluja , niitä tulee aina 6 kk matkalla.
- :)
Itse olin viime talvena Aasiassa reppureissulla, tosin vain pari kuukautta, päiväbudjettini oli noin 55€. Mukana olivat kaikki muu paitsi lennot Helsingin ja Bangkokin välillä. Lensimme kolme väliä koneella, junat ja bussit tulivat tutuiksi, vierailimme huvipuistoissa, eläintarhoissa, juhlimme paristi viikossa ja söimme kaikki ruuat ravintoloissa. Tuohon sisältyy myös viikko Singaporessa, jossa kului rahaa viikkoon noin 800€. Veikkaan, että vähemmälläkin olisi pärjännyt, eli noin 40€ päiväbudjetilla. Itse, kun tulet olemaan 6kk reissussa, tulee sinulle varmasti yllättäviä kuluja, sairastumisia, mahdollisia tavaroiden rikkoutumisia tai häviämisiä, jotka vievät yllättävän paljon rahaa.Esim. ystävääni puri koira aivan yllättäen Thaimaassa, vesikauhurokotuksiin meni täten yli 200€, eli joustovaraa kannattaa olla.
Hieman hintoja, jotka tulivat ensimmäisenä mieleen, Thaimaa/Malesia/Indonesia-akselilla talvella 2010-2011
-majoitus ilmastoidussa 2hengenhuoneessa 20€
-majoitus tuulettimella varustetussa 2hengenhuoneessa 10-15€
-nuudeli-/riisiannos kadulta 0,50-1€
-pääruoka perusraflassa 2-5€
-800km yöbussimatka 2luokassa vähän päälle 10€
on myös hyvä huomata, että yksin matkustaminen on kalliimpaa kuin kaksin tai suuremmassa ryhmässä, etenkin yöpymiskustannusten osalta - halavallaellää
Kiitoksia vaan vastaajille.
Onnistun varmaan säästämään vähän yli 5000€ tuolle reissulle.
Olen tosiaan hitaasti siirtymässä paikasta toiseen ja ideana olisi löytää eri paikoista asunto/gh, joissa olisi mahdollisuus tehdä omaa ruokaakin, ja olla paikallaan ainakin pari viikkoa kerrallaan ja valokuvata todella paljon.
Kyllähän tuo hieman tiukoille vetää, mutta pitää vaan elää järkevästi ja toivoa ettei tulee liikaa yllätyskustannuksia.
Hyvä matkavakuutus on myöskin, joten jos sairastuu, niin korvataan. - VV
Hyvä matkavakuutus on kyllä pakollinen Aasian reissussa, mutta on kuitenkin hyvä huomata, että todennäköisesti joudut mahdollisen sairastumisen tapahduttua ensin itse maksamaan summan sairaalalle ja myöhemmin hakea korvausta omalta vakuutusyhtiöltäsi. Alkuperäisten kuittien toimittaminen vakuutusyhtiölle yleensä vaaditaan ja vakuutusyhtiön käsittely ja rahojen saaminen tilille saattavat hyvinkin viedä yhteensä yli kuukaudenkin ajan
- Hyvä matkavakuutus
vakuutus kortin takana on tiedot mistä lääkäri/sairaala voi periä kulut. Kannattaa ennen reissua ottaa selvää missä sairaaloissa / lääkärissä tämä sopimuspalvelu toimii, silloin ei todellakaan tarvitse maksaa mitään. Sellainen on hyvä matkavakuutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225145Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303678No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241524- 231411
- 141302
- 271208
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221127