Pieni yllätys odotti taidemuseo- ja galleriakierroksellani

Henry Moore

Länsi-Suomessa (T:re-Pori-Rauma-Turku), vaikka anti muuten ei antanut aihetta kommetointeihin. Lupasinhan keväällä, että raportoin näkemääni ja kokemaani matkalla.

Käyntikohteita rajasin jo nettitietojen perusteella ja lisäksi hellekin otti veronsa, joten "saalis" jäi laihaksi. Mutta Tampereen taidemuseossa, jossa on 80-vuotisjuhlanäyttely 20.5.-28.8.2011, odotti pieni yllätys. Huomiotani herätti muutama maalaus, joiden tekijä on Kalle Löytänä (1887-1952), nimi, joka ei aiemmin ole kertakaan tullut tietooni.

Kiinnostukseni heräsi Löytänän maalaustavasta, jota erityisesti suosin, ja jollaista ei Suomen taiteessa kovin moni ole tehnyt. Aiheet sen sijaan Löytänällä olivat perinteiset: erityisesti maisemat sekä henkilökuvat ja asetelmat.

Esillä olleet Löytänän teokset on maalattu voimakkain, erottuvin siveltimen vedoin ja puhtaalla kirkkaalla joskin tummakolla paletilla. Vastaavalla tavalla ovat maalanneet lähinnä Sallinen alkukaudellaan ja Yrjö Saarinen. Sallinen ja Läytänä ovat saman kauden maalareita, joten paletissakin on paljon samaa marraskuulaisuutta joskin Sallisella värillisesti selvästi rikkaampana; Löytänällä hallitsevana on voimakkaat siniset vihreän ja punaruskean säestyksellä. Saarisen värimaailma on yhtä hurjaa kuin hänen muodon ja siveltimen käyttönsä, kun Löytänä hiljentyy olennaisen etsintään hillityllä paletillaan. Myös Gallen-Kallelan luonnosmaiset maalaukset mm. Afrikasta henkivät samaa spontaania henkeä.

Löytänä oli voimakas vaikuttaja Tampereen taide-elämässä ja vaikutti muutenkin erityisesti paikallisesti, joka selittää paljolti hänen näkyättömyytensä laajemmalti. Ei hän taiteellaan mitenkään erotu "eturivin" taiteilijaksi, vaikka nimellä löytää kyllä paljon linkkejä Googlessa. Mutta jos pitää hänen maalaustyylistään niin uskon teosten päätyvän tyylifanin seinälle, jos niitä on kaupan. Yksinomaan Löytänän vuoksi matka kannatti tehdä.

3

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löysit saman...

      ...näyttelyn kuin minäkin!!! :) Yhdyn täysin tuohon sinun luonnehdintaan kyseisestä näyttelystä!
      Minulle henkilökohtaisesti oli hienoa nähdä että sitä "pilkuntarkkaa" esittämistä todella voi tehdä ihan toisella tavallakin. Siihen ei tarvita pieniä pensseleitä kun taito on hyppysissä.
      Ainakin itse olin ihan lääpälläni ihastuksesta tuossa näyttelyssä!
      Kyseinen taiteilija todella on taiteilija isolla T:llä!
      Nyt ymmärrän sinuakin "Henry Moore"!

    • Henry Moore

      Jatkan vielä hiukan aloitustani.

      Tampereen taidemuseossa oli vuodenvaihteessa 1987-88 laaja Löytänän töiden näyttely ja sen yhteydessä julkaistiin tavallaan näyttelyluettelona aika laaja Löytänää ja hänen taidettaan käsittelevä teos. Onnistuin saamaan ko. teoksesta viimeisen museossa jäljellä olevan myyntikappaleen, sekin entinen näyttelykävijöiden selailujappale. Sen mukaan Löytänän teoksia on jälkikäteen luetteloitu 848, joista maalauksia on 612, piirustuksia ja grafiikkaa siis 236. Luku ei kuitenkaan ole hänen koko tuotantonsa, sillä kyselyllä ei suinkaan ole voitu tavoittaa kaikkia omistajia tai eoksista muutet tietäviä.

      Netistä löysin myös linkin, jossa oli ko. teos myynnissä hintaan 5E

    • EV-seura

      Kalle Löytänä oleskeli jonkun aikaa 30-luvun alussa Einari Vuorelan luona Keuruun Jukojärellä. Hänen ollessaan poissa (sairaana?) talo paloi ja kaikki Löytänän tavarat mukana

      Vaarilan muori,
      EV seuran johtokunta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2225
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1828
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      175
      1370
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      233
      836
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      759
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      751
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      607
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe