"
Asian toi julki Isossa-Britanniassa hyvässä maineessa oleva, tunnettu toimittaja Jon Snow, joka on Channel 4:n uutisankkuri. Hän kysyi perjantai-illan ohjelmassa, "miten on mahdollista, että poliisi tiesi tappajan nimen jo saapuessaan Utøyan saareen".
Breivik antautui heti kun poliisi saarelle päästyään kutsui häntä nimeltä. Tähän kului vain kolme minuuttia. Mistä poliisi sai tekijän nimen ennen pidätystä?
Miten viranomaiset tiesivät Breivikin nimen, vaikka Breivik vielä jatkoi ammuskeluaan, ja valtaosa syyllisveikkauksista koski islamistiterroristeja? Samoin on hämmästelty sitä, ettei poliisi ampunut Breivikiä heti.
Valtamediassa on pyöritelty vilkkaasti spekulaatioita poliisin "epäpätevyydestä" helikopteri- ja veneongelmineen, mutta tekijän nimen tietäminen etukäteen ei sovi yhteen niiden kanssa. Poliisilta vei yli 1,5 tuntia päästä perille. Breivik sai ammuskella täysin rauhassa pari tuntia.
Poliisi on tähän mennessä jättänyt huomiotta silminnäkijöiden havainnot useasta ampujasta. Breivik myönsi tänään oikeudessa, että on vain yksi henkilö organisaatiossa, johon kuuluu vähintään kaksi muuta "solua", joilla on ollut suunnitteilla myös muita iskuja. "
Että tämmöstä tällä kertaa!
Norjan poliisi tiesi tekijän nimen jo Utöyan saarelle saapuessaa
5
<50
Vastaukset
- joku tietää aina
www.simplesite.com/tala, oisko tuolla vastaus
- niilon pelitjavehk
Löytäähän se criminal mindsin tietokoneexperttikin aina Epäillyn/syyllisen minuuteissa. Siis miksi ihmetellä.
- ffffffffff
Jakohan se omaa kertomusta monille ennen surmia.
- outojasioita
Miksi ampuja ei paennut ennen poliiseja ? - Maailman menoa - Suomi24
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10010631
Tämäkin vapaamuurari piti tappamisesta ja vallantunteesta , hänessä ja heissä vaikuttaa murhahenki ! Kaikissa ei samalla tavalla, useissa murhahenki - http:gggustelu.su
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=559690
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10012873
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=709&fb_ref=5_709&fb_source=home_multiline
http://erilainen.wordpress.com/category/vainottu-geert-wilders-hollannin-pvv-pj/
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=7453347
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10012873
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=7453422
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013608
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454940Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1543726Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201801Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525