Homeopatiatietoa?

NonSequitur#1

Mikä olisi paras lähdeteos, kirja tai webbisivusto, jossa olisi tietoa homeopatian periaatteista, menetelmistä ja valmisteista? Haluaisin olla paremmin tietoinen siitä, miten homeopatiaa kannattavat selittävät homeopaattisten valmisteiden vaikuttavan, eli perustelut, joihin nojaten sen katsotaan toimivan.

7

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • homeopatian raamattu

        Hahnemannin Organon on lähteistä paras. Löytyy netistä alkukielisenä eri versioina ja lisäksi ihan käyttökelpoisena englanninkielisenä käännöksenä.


    • NonSeq_1

      Kiitos paljon--täytyy tutustua.

    • KOoOk

      http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

      Suosittelen wikipedian puolueetonta artikkelia asiasta. Löytyy runsaasti tieteellisiin tutkimuksiin viitteitä ja on muutenkin kirjoitettu hyvin asiallisesti ja todella kattavasti. Nuo edellä mainitut sivut ovat melko puolueellisia, eivätkä haluakkaan käsitellä eriäviä näkemyksiä.

      Yllytänkin kaikkia täällä vierailevia lukemaan wikipedian artikkelin, ihan vain mahdollisten näkemysten laajentamiseksi! :)

      • Hurahuhhhahhei

        Tuli sata täyteen. Sen vuoksi nostetaan tietopakettia ylöspäin.


      • +100

        Nostetaanpa taas tämä ylemmäksi kun näkyy olevan kysyntää homeopatiatietoudelle. Linkin wikipediasta saa hyvän lähtöpaketin.


    • Täältä löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      128
      4462
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      78
      3220
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      102
      1520
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1365
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      95
      889
    6. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      18
      742
    7. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      55
      719
    8. Lähes kaikki keskustelut kasvotusten

      on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk
      Ikävä
      21
      706
    9. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      697
    10. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      111
      673
    Aihe