Taidemaalariliittoon hakeminen!

Tärkeää asiaa!

Nyt on taas kohta se aika kun keväällä taidekouluista valmistuneet hakevat oman ammattijärjestönsä Taidemaalariliiton jäseniksi ja hyvin monet joutuvat pettymään eivätkä pääse oman alansa ammattijärjestön jäseneksi.

Taidemaalariliiton toiminta rikkoo niin Euroopan ihmisoikeussopimusta, kuin EU:n Perusoikeuskirjankin tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusdirektiiviä ja maamme on sitoutunut laittamaan nämä asiat kuntoon 5.10.2005 alkaen! Tämän takia maahamme on säädetty Yhdenvertaisuuslaki!

Nyt niiden taiteilijoiden joilla on asianmukainen koulutus ja tutkinto alalta ja jotka eivät pääse liiton jäseniksi, --koska liitto rikkoo taiteilijoiden ihmis- ja perusoikeuksia--, kannattaa ehdottomasti viedä Taidemaalariliiton hakumenettely Eduskunnan oikeusasiamiehen käsiteltäväksi ja vedota asiassa Euroopan ihmisoikeussopimukseen, EU:n perusoikeuskirjan yhdenvertaisuusdirektiiviin ja maamme yhdenvertaisuuslakiin.

Mitä luultavammin oikeusasiamieskään ei suostu ottamaan maamme sitoutumia sopimuksia huomioon, --vaikka niiden kuuluu mennä yli kansallisen lainsäädännön--, ja estää teiltä ammatillisen järjestäytytmisen ihmis- ja perusoikeuden, vetoamalla ilmeisesti mitä naurettavimpiin syihin.

Nyt teidän pitää kuitenkin viedä asia Euroopan ihmisoikeustuomiioistuimen käsiteltäväksi ja saattaa ammatillisen järjestäytymisen ihmis- ja perusoikeudet kuntoon maamme taiteilijoiden kohdalla! Teillä jokaisella on mahdollisuus olla tekemässä historiaa omalla panoksellanne ja laittaa taidealalla tällä hetkellä ihmisoikeuksien vastaisesti valtaa pitävä taidealan sisäpiirin eliitti kuriin. Näiden tsaarinaikaisten keskenkasvuisten lasten hiekkalaatikolle on ihmis- ja perusoikeuksien mukaan jokaisella koulun käyneellä ja ammatissa toimivalla taiteilijalla oikeus mennä leikkimään!

Aikanaan valtiomme saa ihmisoikeusrikostuomion jokaisesta tapauksesta ja valtiomme myös määrätään maksamaan korvaukset jokaiselle jonka ihmis- ja perusoikeuksia on rikottu. Tosin nämä rikolliset itse pääsevät kuin koira veräjästä, koska EIT katsoo valtiomme syyllistyneen ihmisoikeusrikoksiin. Ja siinäpä onkin syy miksi tämäkin ihmis- ja perusoikeudet eivät meidän maamme taidealalla toimi, koska niiden rikkomisesta ei joudu henkilökohtaiseen vastuuseen! Taidealan raukkamainen sisäpiiri tekee kaikkensa jotta taidealan toimijoiden edes ihmis- ja perusoikeudet eivät toteutuisi, koska järjestöt on saatu koostettua samanmielisistä ja samaa tunnustuksellista taideuskontoa harjoittavista tyhjänpäiväisyyksistä!

Mutta kun viette asiat EIT:hen niin olette tekemässä historiaan ja teette myös enemmän maamme taiteilijoiden hyväksi kuin nykyinen taidealan sisäpiiri on koskaan pystynyt tekemään! Olette mukana tuomassa maamme taiteilijoille ihmis- ja perusoikeuksia!!!

124

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtkk

      Kirjoittaja on käsittänyt aivan väärin asian. Taiteilijoiden ammattiliitto on Taku, alan koulutuksesta valmistuneille..
      "NYT JO 3000 taide- ja kulttuurialan ammattilaista on valinnut ammattijärjestökseenTAKUn." Taku.fi sivustolta.
      Taidemaalariliitto on paremminkin matrikkeli, johon pääsevät riittävän tason ylittävät taiteilijat. Vastaavasti on ulkolaisia matrikkeleja, joihin on päässyt muutama suomalainenkin.

    • Tärkeää asiaa!

      ""Taidemaalariliitto on taidemaalareiden valtakunnallinen järjestö, joka toimii kuvataiteen edistämiseksi ja kuvataiteilijoiden aseman parantamiseksi.""

      Suora kopio liiton sivuilta, joten ammattijärjestön tunnusmerkit täyttyvät ja ammatillisen järjestäytymisen ihmis- ja perusoikeus ei koske vain ammattijärjestöjä, vaan myös kaikkia järjestöjä joiden toimijoilla on sama ammatti! Joten tämä koskee kaikkia taiteilijajärjestöjä ja on koskenut jo kohta kuusi vuotta, mutta siitä huolimatta juuri ne tahot joiden pitäisi ajaa taiteilijoiden aseman edistämistä, polkevatkin itse taiteilijoiden ihmis- ja perusoikeuksia!

      Tilannehan on täysin käsittämätön!!!

    • Ymmärrys hoi!!!

      Taidemaalariliittoon on kriteerit! Taidemaalarin tason pitää olla riittävät jotta tuohon liittoon pääsee. Ei sinne pääse kaikenmaailman autonpiirtelijät ja talonpiirtelijät. Pitää todella osata muutakin.
      Onko tuo nyt niin vaikeaa ymmärtää?

      • Tärkeää asiaa!

        Tässähän tämä ongelma onkin, kun liiton jäsenten oikea ammattitaito on hyvin kyseenalainen ja siksihän taidealalla estetäänkin taiteilijoiden ammatillinen järjestäytyminen, jotta nykyisen sisäpiirin kertakaikkinen lahjattomuus ei tulisi esille!

        Mutta kun otit puheeksi, niin haluaisitko ylpeänä esitellä sitä omaa ammattitaitoasi? Vai kaatuko tää juttu omaan mahdottomuuteensa?


    • Omani tietenkin on..

      ...ihan selviö koska olen jo tuossa liitossa. Minun ei tartte niitä esitellä sinulle. Sen sijaan voin kyllä hyvinkin esitella niitä sinun töitäsi täällä. Nehän ihmisiä kiinnostaa kun et kerran ole päässyt tuohon liittoon. Pannaanko homma rulaamaan vai?

      • Tärkeää asiaa!

        Rohkeus ei siis riittänyt ja varmuutta omien teosten laadusta ei sittenkään löydy, joten ainoa mahdollisuus on esitellä minun teoksiani, niinkö?

        Mutta olet siis itse liitossa ja silti kantti ei riitä muuhun kuin naurettaviin uhkailuihin, eli ihmisoikeusrikollisten lisäksi sieltä löytyy siis nimimerkin suojasta uhkailevia! No ei ihme että huipputekijöiltä estetään ammatillisen järjestäytymisen ihmis- ja perusoikeus!


      • rtkk
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Rohkeus ei siis riittänyt ja varmuutta omien teosten laadusta ei sittenkään löydy, joten ainoa mahdollisuus on esitellä minun teoksiani, niinkö?

        Mutta olet siis itse liitossa ja silti kantti ei riitä muuhun kuin naurettaviin uhkailuihin, eli ihmisoikeusrikollisten lisäksi sieltä löytyy siis nimimerkin suojasta uhkailevia! No ei ihme että huipputekijöiltä estetään ammatillisen järjestäytymisen ihmis- ja perusoikeus!

        Suomen Laki ei estä sinua jjärjestäytymästä! Kokoa sopiva porukka ja pane oma ammattiliitto kasaan! Jos ei valmis kelpaa, tai liity valmiiseen Taku.fi sivuston kautta!

        Taidemaalariliittoon pääsee kouluttamattomatkin, jotka saaneet töitään riittävän usein valtakunnallisiin näyttelyihin! Nuo löytyy ko. "yhdistyksen" sivuilta!


      • Tärkeää asiaa!
        rtkk kirjoitti:

        Suomen Laki ei estä sinua jjärjestäytymästä! Kokoa sopiva porukka ja pane oma ammattiliitto kasaan! Jos ei valmis kelpaa, tai liity valmiiseen Taku.fi sivuston kautta!

        Taidemaalariliittoon pääsee kouluttamattomatkin, jotka saaneet töitään riittävän usein valtakunnallisiin näyttelyihin! Nuo löytyy ko. "yhdistyksen" sivuilta!

        ""Suomen Laki ei estä sinua jjärjestäytymästä!""

        Niin suomen lain samoin kuin kansainvälisten ihmis- ja perusoikeussopimuksien mukaan minullakin kuuluisi olla vapaa oikeus liittyä kaikkiin ammattijärjestöihin ja kaikkiin muihinkin järjestöihin joiden toimijoilla on sama ammatti!

        Mutta ikävä kyllä taiteen portinvartijat ja maamme viranomaiset eivät noudata minun ihmis- ja perusoikeuksiani!


      • Tärkeää asiaa!
        rtkk kirjoitti:

        Suomen Laki ei estä sinua jjärjestäytymästä! Kokoa sopiva porukka ja pane oma ammattiliitto kasaan! Jos ei valmis kelpaa, tai liity valmiiseen Taku.fi sivuston kautta!

        Taidemaalariliittoon pääsee kouluttamattomatkin, jotka saaneet töitään riittävän usein valtakunnallisiin näyttelyihin! Nuo löytyy ko. "yhdistyksen" sivuilta!

        ""tai liity valmiiseen Taku.fi sivuston kautta!""

        Takun sivuilta: ---Koulutusvaatimuksina ovat taide- ja kulttuurialalle soveltuva tiede- tai taideyliopistotutkinto tai ammattikorkeakoulututkinto.

        Jäsenten perustutkintoja

        Yliopistollisen loppututkinnon suorittaneita on 48 %:a, AMK-tasoisen tutkinnon suorittaneita 39 %:a, opistotasoinen tutkinto on 9 %:lla ja muut (mm.ulkomaiset tutkinnot) 4 %:lla jäsenistä.

        Filosofian maisteri ja kandidaatti, FM ja FK
        Taiteen maisteri, TaM
        Humanististen tieteiden kandidaatti HuK,
        Kulttuuripalvelujen koulutusohjelma AMK
        Medianomi AMK
        Artenomi AMK
        Kulttuurisihteeri

        jäsenten tyypillisimmät työtehtävät:

        Kulttuuri- ja taidealojen asiantuntijatehtävät, hallinto- ja johtotehtävät, kehittämis-, opetus- ja tutkimustehtävät sekä kulttuuripalvelujen tuotanto- ja viestintätehtävät.---

        Taku on kulttuurialan virkamiesten ammattijärjestö, ei taiteen tekijän, joten esitetyt tiedot ovat vääriä!

        ""Taidemaalariliittoon pääsee kouluttamattomatkin, jotka saaneet töitään riittävän usein valtakunnallisiin näyttelyihin! Nuo löytyy ko. "yhdistyksen" sivuilta!""

        Niin ja lakien ja ihmis- ja perusoikeuksien mukaan jokaisella koulutetulla tai ammatissa toimivalla taiteilijalla on vapaa oikeus liittyä taidemaalariliittoon! Vaikka nämä oikeudet eivät toteudukaan maamme taiteilijoiden kohdalla!

        Säälittävää että nykyinen taide-eliitti on niin sokea ja ymmärtämättömän valistumatonta, etteivät he ymmärrä kunnolla edes ihmis- ja perusoikeuksia. Ei siinä auta korkeakoulutuskaan, jos asioita ei kykene käsittämään!


    • Ihme jankuttaja oot!

      Joo, esimerkiksi minun valintakriteerini ei vielä täyttyneet enkä päässyt taidemaalariliittoon vaikka valmistuin taidekoulusta ....nyt jo toisesta. Mutta entäs sitten! En ryhdy taistelemaan tuolla tavalla tuulimyllyjä vastaan, vaan otan neuvoista vaarin ja ryhdyn ahkerampaan näyttelytoimintaan ja yritän myöhemmin uudelleen.

      Olen saanut sinusta käsityksen että olet laiska ja tahdot yrittää siitä mistä aita on matalin. Vai olenko ehkä väärässä? Mitä esimerkiksi sinun CV: llesi kuuluu. Onko siinä tapahtumia ollenkaan? Onko näyttelyitä? Oletko tallettanut kaikki itseäsi koskevat jutut tiedotusvälineissä esim. näyttelyjen yhteydessä liitteiksi hakemuksiisi?

      Sanottakoon että itselläni ei ollut lisättynä omaan CV: heni muita näyttelytapahtumia kuin noiden taidekoulujen yhteysnäyttelyt ja terveyskeskuksen aulassa pitämäni yksi näyttely. Ne ei valitettavasti riittäneet minullakaan ja ymmärrän asian hyvin.

      Tuntuu aikas hurjalta että meikäläisen nyt pitäisi nyrkit pystyssä lähteä puolustamaan esimerkiksi jonkun eduskunnan oikeusasiamiehen kautta jotain sellaista mitkä ovat ihan järjelle käypiä ja yleisesti hyväksyttyjä normi-hakumenettelyjä!!! Vielä hullummaksi se muuttuisi jos tuollaisen takia nyt vielä pitäisi ryhtyä viemään tuota "hylsyä" Euroopan ihmisoikeustuomiioistuimen käsiteltäväksi. Herrajumala! tuollainen on ihan liiankin kaukaa haettua!!!
      Palaa hyvä ihminen jo tähän maailmaan!

      • Tärkeää asiaa!

        ""Joo, esimerkiksi minun valintakriteerini ei vielä täyttyneet enkä päässyt taidemaalariliittoon vaikka valmistuin taidekoulusta ....nyt jo toisesta. Mutta entäs sitten! En ryhdy taistelemaan tuolla tavalla tuulimyllyjä vastaan, vaan otan neuvoista vaarin ja ryhdyn ahkerampaan näyttelytoimintaan ja yritän myöhemmin uudelleen.""

        Se että sinä annat periksi ihmis- ja perusoikeuksistasi ei tarkoita sitä että kaikkien pitäisi tehdä samalla tavalla ja alistua ikivanhan ihmisoikeuksien vastaisen systeemin mukaisesti? Vain muuttamalla iänikuisia rituaaleja nykyajan vaatimusten mukaisiksi, voidaan edistää myös itse taiteen kehittymistä!

        ""Olen saanut sinusta käsityksen että olet laiska ja tahdot yrittää siitä mistä aita on matalin. Vai olenko ehkä väärässä? Mitä esimerkiksi sinun CV: llesi kuuluu. Onko siinä tapahtumia ollenkaan? Onko näyttelyitä? Oletko tallettanut kaikki itseäsi koskevat jutut tiedotusvälineissä esim. näyttelyjen yhteydessä liitteiksi hakemuksiisi?""

        Laiska en koskaan ole ollut, vaikka nykyään on veto aika usein aika lopussa, ihmis- ja perusoikeuksien vieminen toistuvasti ja se että on huomannut minkälaista poliittisten etupiirien hiekkalaatikkoleikkiä koko ala todellisuudessa on, on alkanut tehdä tehtäväänsä! Mutta töitä tehdään voimien mukaan ja tilaukset melkein valmistuvat ajallaan, samoin kuukausien kuvankäsittelyprojekti alkaa olla kuukauden päästä valmis ja eräs suurempi kirjallinenkin teos valmistuu lähes aikataulun mukaisesti! Julkisuutta taas en ole koskaan halunnut itselleni, mutta teokseni ovat kyllä nostattaneet aikamoisen myrskyn ja niinhän sen pitääkin mennä!

        ""Tuntuu aikas hurjalta että meikäläisen nyt pitäisi nyrkit pystyssä lähteä puolustamaan esimerkiksi jonkun eduskunnan oikeusasiamiehen kautta jotain sellaista mitkä ovat ihan järjelle käypiä ja yleisesti hyväksyttyjä normi-hakumenettelyjä!!! Vielä hullummaksi se muuttuisi jos tuollaisen takia nyt vielä pitäisi ryhtyä viemään tuota "hylsyä" Euroopan ihmisoikeustuomiioistuimen käsiteltäväksi. Herrajumala! tuollainen on ihan liiankin kaukaa haettua!!!
        Palaa hyvä ihminen jo tähän maailmaan!""

        Itse asiassa kehotuksesi palata tähän maailmaan tuntuu aivan karmealta, vaikka siinä todellisuudessa elämmekin, ilman ihmis- ja perusoikeuksia! On käsittämätöntä että maamme poliitikot käyttävät valtavat määrät verovaroja lakien laatimiseen jotta täyttäisimme kansainväliset mittapuut kansalaistemme kohtelun kohdalla. Mutta silti kenenkään ei tarvitse noudattaa näitä sopimuksia, kaikki on feikkiä, eikä kukaan joudu henkilökohtaiseen vastuuseen!

        Oletko ajatellut miksi kansamme on niin sairasta, alkoholisoitunutta ja syrjäytynyttä, lisäksi johdamme läntisen euroopan itsemurhatilastoja? Kyseessähän ei oikeasti ole mikään kansanluonteen ominaisuus, vaan sairaan viranomaisjärjestelmän aikaansaannosta! Ja eikös ne taiteilijat pyöri kaikkien ongelmalistojen kärjessä?

        Ihmis- ja perusoikeudet ovat kuitenkin tärkeitä oikeuksia, jopa niin tärkeitä että ne menevät maiden kansallisten lakien yläpuolelle, ilman niitä sinäkin voisit olla orjana jollain ja jossain, taiteen tekemisen sijasta. Vaikka en tiedä mahtaneeko käsityskykysi ymmärtää koko asiaa?


    • Voi ystävä hyvä!

      Ihan kummastuneena luin tämän: "Oletko ajatellut miksi kansamme on niin sairasta, alkoholisoitunutta ja syrjäytynyttä, lisäksi johdamme läntisen euroopan itsemurhatilastoja? Kyseessähän ei oikeasti ole mikään kansanluonteen ominaisuus, vaan sairaan viranomaisjärjestelmän aikaansaannosta! Ja eikös ne taiteilijat pyöri kaikkien ongelmalistojen kärjessä?"

      Minkähänlaisessa umpioituneessa järjestelmässä sinä oikein elät? Elinyhteisösi ei taida olla kovinkaan kaksinen ystävä hyvä!
      Ainakin mielessäni toivon että et yleistä tuota suomalaiseen yhteiskuntaan kuuluvaksi, sillä sitähän tuo ei missään määrin voi olla!

      Esimerkiksi minä elän kaupungissa jossa kaikki taiteilijat periaatteessa puhaltaa samaan hiileen. Eli meissä on taiteilijoita jotka ovat matrikkelissa ja myös taiteilijoita...ja monia jotka eivät ole Vielä päässeet tuohon liittoon.

      Nuo kuvailemasi ongelmat eivät millään tavalla liity taideyhteisöihin! Miksi muuten edes yrität tuputtaa noita ongelmia tällaiselle taidepalstalle??? Ne eivät todellakaan edes kuulu tänne!
      Vai pitääkö tässä esimerkiksi ottaa huomioon vaikkapa omat ongelmasi suhteessa taideyhteisöihin? No sellaisessa tapauksessa sinun todellakin pitää lähestyä niitä tahoja jotka sinulle on mielestäsi aiheuttaneet mielipahaa ehkä hakumenettelyissä. Missään tapauksessa et voi niputtaa ja tehdä tuollaisia yleistyksiä koko suomen taideyhteisöjä koskevaksi!

      Varsinkin taiteessa yleisestikin tapahtuu tuollaisia pettymyksiä, niinkuin sinullakin ilmeisesti on ollut, mutta niissä pitää olla edes jonkinlaista todellisuudentajua! Toiset vaan osaavat tehdä taidetta niin että sellainen herättää mielenkiintoa ja toiset eivät vastaavasti.
      Luulisi että sinulla olisi asiat kunnossa jos kerran teet koko ajan noita "tilaustöitä" ....niinkuin ymmärsin. Mistä se siinä tapauksessa kiikastaa??? Haluatko ehkä olla jonkinlainen "esitaistelija" kaikkien taiteilijoiden puolesta ja ehkä jäädä historiaan kaikkesi uhraavana esitaistelijana meidän kaikkien taiteilijoiden puolesta, vai onko nuo tavoitteesi sittenkin "raadolliset", eli vain sittenkin oman edun tavoittelua...ja pelkästään sitä? Olisi muuten ihan oikeasti mielenkiintoista tietää????

      • HuHHHUhh!!!

        Pistin tossa peukut ihan ansiosta!!! Täällä osataan keskustella ihan järkeviäkin!!
        Ja tuo oli ihan asiallinen kyssäri tälle "Helvetin esitaistelijalle". Nyt jos koska haluaisin nähdä tuon Urpon vastauksen! XDXD!!!!


      • Tärkeää asiaa!

        ""Minkähänlaisessa umpioituneessa järjestelmässä sinä oikein elät? Elinyhteisösi ei taida olla kovinkaan kaksinen ystävä hyvä!
        Ainakin mielessäni toivon että et yleistä tuota suomalaiseen yhteiskuntaan kuuluvaksi, sillä sitähän tuo ei missään määrin voi olla!""

        Tilastot puhuvat karua kieltä, totuutta on vaikea niiden valossa peittää!

        ""Nuo kuvailemasi ongelmat eivät millään tavalla liity taideyhteisöihin! Miksi muuten edes yrität tuputtaa noita ongelmia tällaiselle taidepalstalle??? Ne eivät todellakaan edes kuulu tänne!""

        Tottakai taidealan ongelmista ja epäkohdista sekä suoranaisista laittomuuksista pitää voida avoimesti puhua, mutta ymmärrän että jotkut yrittävät estää kaikin keinoin taidealan toimijoiden ihmis- ja perusoikeuksien toteutumisen ja pelissä on käytössä kaikista likaisimmat keinot, koska kyseessä ovat julkista rahaa nauttivat poliittiset etupiirit!

        ""No sellaisessa tapauksessa sinun todellakin pitää lähestyä niitä tahoja jotka sinulle on mielestäsi aiheuttaneet mielipahaa ehkä hakumenettelyissä. Missään tapauksessa et voi niputtaa ja tehdä tuollaisia yleistyksiä koko suomen taideyhteisöjä koskevaksi!""

        Asioita on yritetty tuloksetta hoitaa kuntoon asianosaisten kanssa. Mutta ilman muuta ongelma koskee koko taideyhteisöä, koska asiat ovat ihmis- ja perusoikeuksien vastaisia!

        ""Toiset vaan osaavat tehdä taidetta niin että sellainen herättää mielenkiintoa ja toiset eivät vastaavasti.""

        Aivan ja siksipä sinäkään et omia teoksiasi suostu esittelemään, mutta minun teoksiani uhkailit kyllä julkaista, joten kummanko teokset ovat herättäneet jopa omankin huomiosi???

        ""Haluatko ehkä olla jonkinlainen "esitaistelija" kaikkien taiteilijoiden puolesta ja ehkä jäädä historiaan kaikkesi uhraavana esitaistelijana meidän kaikkien taiteilijoiden puolesta, vai onko nuo tavoitteesi sittenkin "raadolliset", eli vain sittenkin oman edun tavoittelua...ja pelkästään sitä? Olisi muuten ihan oikeasti mielenkiintoista tietää????""

        Ei kyseessä ei ole oman edun tavoittelu, vaan ihmis- ja perusoikeuksien ajaminen taidealalle ja taidealan systeemien muuttaminen vastaamaan normaaleja työelämän sääntöjä!


      • Voi ystävä hyvä!
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Minkähänlaisessa umpioituneessa järjestelmässä sinä oikein elät? Elinyhteisösi ei taida olla kovinkaan kaksinen ystävä hyvä!
        Ainakin mielessäni toivon että et yleistä tuota suomalaiseen yhteiskuntaan kuuluvaksi, sillä sitähän tuo ei missään määrin voi olla!""

        Tilastot puhuvat karua kieltä, totuutta on vaikea niiden valossa peittää!

        ""Nuo kuvailemasi ongelmat eivät millään tavalla liity taideyhteisöihin! Miksi muuten edes yrität tuputtaa noita ongelmia tällaiselle taidepalstalle??? Ne eivät todellakaan edes kuulu tänne!""

        Tottakai taidealan ongelmista ja epäkohdista sekä suoranaisista laittomuuksista pitää voida avoimesti puhua, mutta ymmärrän että jotkut yrittävät estää kaikin keinoin taidealan toimijoiden ihmis- ja perusoikeuksien toteutumisen ja pelissä on käytössä kaikista likaisimmat keinot, koska kyseessä ovat julkista rahaa nauttivat poliittiset etupiirit!

        ""No sellaisessa tapauksessa sinun todellakin pitää lähestyä niitä tahoja jotka sinulle on mielestäsi aiheuttaneet mielipahaa ehkä hakumenettelyissä. Missään tapauksessa et voi niputtaa ja tehdä tuollaisia yleistyksiä koko suomen taideyhteisöjä koskevaksi!""

        Asioita on yritetty tuloksetta hoitaa kuntoon asianosaisten kanssa. Mutta ilman muuta ongelma koskee koko taideyhteisöä, koska asiat ovat ihmis- ja perusoikeuksien vastaisia!

        ""Toiset vaan osaavat tehdä taidetta niin että sellainen herättää mielenkiintoa ja toiset eivät vastaavasti.""

        Aivan ja siksipä sinäkään et omia teoksiasi suostu esittelemään, mutta minun teoksiani uhkailit kyllä julkaista, joten kummanko teokset ovat herättäneet jopa omankin huomiosi???

        ""Haluatko ehkä olla jonkinlainen "esitaistelija" kaikkien taiteilijoiden puolesta ja ehkä jäädä historiaan kaikkesi uhraavana esitaistelijana meidän kaikkien taiteilijoiden puolesta, vai onko nuo tavoitteesi sittenkin "raadolliset", eli vain sittenkin oman edun tavoittelua...ja pelkästään sitä? Olisi muuten ihan oikeasti mielenkiintoista tietää????""

        Ei kyseessä ei ole oman edun tavoittelu, vaan ihmis- ja perusoikeuksien ajaminen taidealalle ja taidealan systeemien muuttaminen vastaamaan normaaleja työelämän sääntöjä!

        Ensinnäkään, tätä en ymmärrä??:

        "Aivan ja siksipä sinäkään et omia teoksiasi suostu esittelemään, mutta minun teoksiani uhkailit kyllä julkaista, joten kummanko teokset ovat herättäneet jopa omankin huomiosi???"

        Mitä tarkoitat tuolla? Kuuleppas, minä en ole uhkaillut mitään! Jotenkin nyt alkaa tuntua että jätänkin kommentoimatta tuon vastauksesi. Sinulla taitaakin nimittäin olla "elämää suuremmat ongelmat" kysymyksessä. Koeta tulla niiden kanssa toimeen, ja sitä toivon ihan vilpittömästi!


      • Tärkeää asiaa!
        Voi ystävä hyvä! kirjoitti:

        Ensinnäkään, tätä en ymmärrä??:

        "Aivan ja siksipä sinäkään et omia teoksiasi suostu esittelemään, mutta minun teoksiani uhkailit kyllä julkaista, joten kummanko teokset ovat herättäneet jopa omankin huomiosi???"

        Mitä tarkoitat tuolla? Kuuleppas, minä en ole uhkaillut mitään! Jotenkin nyt alkaa tuntua että jätänkin kommentoimatta tuon vastauksesi. Sinulla taitaakin nimittäin olla "elämää suuremmat ongelmat" kysymyksessä. Koeta tulla niiden kanssa toimeen, ja sitä toivon ihan vilpittömästi!

        ""Mitä tarkoitat tuolla? Kuuleppas, minä en ole uhkaillut mitään!""

        Etkö muka uhkaillut tässä ketjussa esitellä minun teoksiani ja oikein laittaa homman rulaamaan?

        ""Sinulla taitaakin nimittäin olla "elämää suuremmat ongelmat" kysymyksessä. Koeta tulla niiden kanssa toimeen, ja sitä toivon ihan vilpittömästi!""

        Niin ihmis- ja perusoikeuksien ollessa kyseessä, voidaan sanoa kyseessä olevan elämää isommat ongelmat. Kukapa meistä ei haluaisi niiden toteutuvan omalla kohdalla, mutta miksi kaikki eivät ole valmiita antamaan niitä muille kanssaihmisille?

        Mutta kuinkahan suuri itku siitä tulisi mikäli tekopyhä taide-eliittimme joutuisi saman kohtelun kohteeksi mitä itse muille syöttää, saattaisi itkumuuri jäädä toiseksi?


    • rtkk

      Monet taiteilijat pitävät itseään itsenäisinä yrittäjinä ja selleisille on eläkejärjestelyjä myös!
      Voi googlettaa:Yrittäjien eläke, ja katsoa mitä on tarjiolla!

    • Tärkeää asiaa!

      Nämä ihmisoikeudet ovat mielenkiintoisia oikeuksia monellakin tapaa, ensinnäkin ne ovat oikeuksista kaikista tärkeimpiä, koska ne menevät oikeudet ratifioineiden maiden kansallisten lainsäädäntöjen yli! Ja toiseksi vaikka ne ovat kaikista tärkeimpiä oikeuksia, niin niiden rikkomisesta ei joudu henkilökohtaiseen vastuuseen, vaan valtion todetaan rikkoneen ihmisoikeuksia ja valtio myös maksaa uhrin saamat korvaukset.

      Mutta entäpä jos ihmisoikeusrikoksistakin joutuisi henkilökohtaiseen niin rikosoikeudelliseen kuin taloudelliseenkin vastuuseen, eikö tämä olisi kaikista tehokkain keino estää ihmisoikeusrikollisuutta. Jos esimerkiksi taidemaalariliitonkin kohdalla ne ketkä estävät ihmisoikeuksien vastaisesti ammatillisen järjestäytymisen ihmis- ja perusoikeuden toteutumisen joidenkin taiteilijoiden kohdalla todellakin joutuisivat itse henkilökohtaisesti vastaamaan rikoksistaan? Niin suhtauduttaisiinko näihin ihmisoikeusrikkomuksiin hieman toisella tavalla?

      Koska tällaista henkilökohtaista vastuuta ei ole, niin taidemaalariliiton sisäpiiri voi polkea aivan rauhassa taiteilijoiden ihmis- ja perusoikeuksia maamme ylimpien oikeusvalvojien suosiollisella avustuksella! Mutta kun he puolustautuvat sillä että he toimivat vain saamiensa ohjeiden mukaisesti, ei tämä tosiasiassa oikeuta silti ihmisoikeusrikoksiin!

      Natsit puolustautuivat Nurnbergin sotasyyllisyys oikeudenkäynnissä siten että eivät he ole tehneet muuta kuin totelleet esimiestensä käskyjä, eivät he ole syyllistyneet ihmisoikeusrikoksiin. Tätä ei kuitenkaan katsottu päteväksi puolustukseksi, koska edes esimiehen käskystä ei ihmisoikeusrikoksiin ole oikeutta syyllistyä!

      Joten aivan samalla tavalla kuin natsit puolustautuivat Nurnbergin sotasyyllisyysoikeudenkäynnissä, puolustautuu myös taidealan eliitti! Mutta silti ihmisoikeusrikos on aina rikos ihmisyyttä vastaan ja sen puolustaminen tekosyillä tai sillä että joku on käskenyt polkea toisen oikeuksia, ei todellisuudessa ole kuin halpamainen tekosyy vierittää omat rikokset systeemin viaksi!

      Ihmisoikeudet eivät myöskään voi toteutua jos ihmiset eivät itse ala vapaaehtoisesti toteuttaa niitä, siten etteivät polje toisten oikeuksia edes esimiestensä käskystä tai siksi että ikivanhat rituaalit tulisivat toteutettua! Joten jokainen joka tällä hetkellä kuuluu liiton jäsenhakulautakuntaan, on velvollinen päästämään liiton jäseniksi kaikki jäsenyyttä hakevat joiden koulutus on kunnossa tai jotka toimivat alalla! Jos he toimivat muulla lailla, niin he ovat vain halpamaisia ihmis- ja perusoikeusrikollisia, jotka piiloutuvat systeemin taakse ottamatta itse vastuuta tekemistään rikoksista!

    • Voihan Vitalis!

      Jopas on ihmislapsella vaikeaa! Taitaa olla elämäsi todella haastavaa ja äärimmäisen vaikeaa! Nooh, ans olla, jokkainen taaplaa tyylillään. ;) En kadehdi sinua. :)

    • Coitus int!
    • Tärkeää asiaa!

      Haluaisin neuvoa teitä jotka joudutte liiton taholta ihmis- ja perusoikeuksien vastaisen toiminnan kohteeksi! Kun viette asian eduskunnan oikeusasiamiehen käsiteltäväksi annan teille kaikki lakipykälät joihin teidän on vedottava.

      Suomen perustuslaki 11.6.1999/731

      13 §
      Kokoontumis- ja yhdistymisvapaus
      Jokaisella on oikeus lupaa hankkimatta järjestää kokouksia ja mielenosoituksia sekä osallistua niihin.
      Jokaisella on yhdistymisvapaus. Yhdistymisvapauteen sisältyy oikeus ilman lupaa perustaa yhdistys, kuulua tai olla kuulumatta yhdistykseen ja osallistua yhdistyksen toimintaan. Samoin on turvattu ammatillinen yhdistymisvapaus ja vapaus järjestäytyä muiden etujen valvomiseksi.
      Tarkempia säännöksiä kokoontumisvapauden ja yhdistymisvapauden käyttämisestä annetaan lailla.

      Yhdenvertaisuuslaki 20.1.2004/21

      2 §
      Soveltamisala
      Tätä lakia sovelletaan sekä julkisessa että yksityisessä toiminnassa, kun kysymys on:
      1) itsenäisen ammatin tai elinkeinon harjoittamisen edellytyksistä taikka elinkeinotoiminnan tukemisesta;
      2) työhönottoperusteista, työoloista tai työehdoista, henkilöstökoulutuksesta taikka uralla etenemisestä;
      3) koulutuksen, mukaan lukien erikoistumis- ja uudelleenkoulutuksen, tai ammatillisen ohjauksen saamisesta; taikka
      4) jäsenyydestä tai toiminnasta työntekijä- tai työnantajajärjestössä tai muussa järjestössä, jonka jäsenillä on tietty ammatti, taikka järjestön antamista etuuksista.

      Neuvoston direktiivi miesten ja naisten tasa-arvoisen kohtelun periaatteen toteuttamisesta mahdollisuuksissa työhön, ammatilliseen koulutukseen ja uralla etenemiseen sekä työoloissa 76/207/ETY, jäljempänä työelämän yleinen tasa-arvodirektiivi, on pohjana tasa-arvon edistämiselle työelämässä. Parlamentin ja neuvoston direktiivi edellä mainitun direktiivin muuttamisesta 2002/73/EY laajensi direktiivin alaa. Muutosdirektiivi on tullut voimaan 5 päivänä lokakuuta 2002 ja sen noudattamisen edellyttämät lait, asetukset ja hallinnolliset määräykset on saatettava voimaan viimeistään 5 päivänä lokakuuta 2005.
      Muutosdirektiivin 3 artiklan 1 kohdan perusteella direktiiviä sovelletaan julkisella ja yksityisellä sektorilla, julkiset laitokset mukaan lukien, seuraavilla aloilla:
      a) työpaikan, itsenäisenä ammatinharjoittajana tehdyn työn tai toimen saamisen ehdot, valinta- ja työhönottoperusteet mukaan lukien, toimialasta ja ammattiasemasta riippumatta, uralla eteneminen mukaan lukien;
      b) mahdollisuus kaikenlaiseen ja -tasoiseen ammatilliseen ohjaukseen ja koulutukseen, ammatilliseen jatkokoulutukseen ja uudelleenkoulutukseen, työkokemus mukaan lukien;
      c) työehdot ja työolot, mukaan lukien irtisanominen, sekä palkka samapalkkaisuusdirektiivissä säädetyn mukaisesti;
      d) jäsenyys ja toiminta työntekijä- tai työnantajajärjestössä, tai järjestössä, jonka jäsenillä on tietty ammatti, sekä kyseisten järjestöjen tarjoamat edut.

      Voitte myös liittää mukaan perustuslakivaliokunnan mietinnön!

      - Tavallisella lailla ei voida säätää perusoikeuden ytimeen ulottuvaa rajoitusta. ( Perustuslakivaliokunnan mietintö 25, PeVM 25/1994 )

      Lisäksi jos joudutte viemään asian EIT:hen asti niin teidän on vedottava edellämainittujen lisäksi Euroopan ihmisoikeussopimuksen seuraaviin kohtiin!

      11 artikla. Kokoontumis ja yhdistymisvapaus.
      13 artikla. Oikeustehokkaaseen oikeussuojakeinoon.
      14 artikla. Syrjinnän kielto.
      17 artikla. Oikeuksien väärinkäytön kielto.

      Ja muistakaa olette mukana tekemässä historiaa tuomalla taidealalla ihmis- ja perusoikeudet!

      • Kaikki kunnia...

        ...tuolle viitseliäisyydellesi kun olet janksanut kaivella noita pykäliä ja paragrafeja meille esimerkiksi. Tuntuu kuitenkin että olet täysin "sokeutunut" ja todellisuus on karannut käsistäsi ilman että sitä itse ymmärrät.
        Oletkohan nyt ihan perillä itsekään tuosta kaikesta? Sinä tulkitset kaikkea tuota mielessäsi vain oma etusi.

        Taidealan ihmiset ovat olleet ja tulevat olemaan vastakin tyytyväisiä nykyisin vallitsevaan tilanteeseen.
        Annan sinulle tehtävän. Osoita meille yksikin kolleega ihan todistettavasti joka allekirjoittaa kanssasi tuon kaiken. Pelkään että olet ja pysyt ikuisena, yksinäisenä Don Quijotena tässä asiassa, sillä eihän tuossa ole järjen häivääkään! Sinä luet noita kuin piru raamattua. Historia on jo osoittanut kuinka sellaisille käy. Käytät täysin vääriä ja utopistisia rinnastuksia missä ei ole järjen häivääkään.
        Olet jumittunut etkä edes suostu tutkiskelemaan noita asioita älykkäästi ja totuuden mukaisesti.

        Kiteytän tämän elämääsi suurempaan neuvoon: Jos tahdot nähdä itsesi joskus matrikkelissa ja taidemaalariliitossa niin sinun tulisi OIKEASTI edes yrittää tehdä sille asialle jotain. Tiedät takuuvarmasti mitä se edellyttäisi. Ei sinne ennenkään ole vapaamatkustajia huolittu eikä edelleenkään tulla huolimaan tiedä se! Olet laiska ja saamaton!


      • Tärkeää asiaa!
        Kaikki kunnia... kirjoitti:

        ...tuolle viitseliäisyydellesi kun olet janksanut kaivella noita pykäliä ja paragrafeja meille esimerkiksi. Tuntuu kuitenkin että olet täysin "sokeutunut" ja todellisuus on karannut käsistäsi ilman että sitä itse ymmärrät.
        Oletkohan nyt ihan perillä itsekään tuosta kaikesta? Sinä tulkitset kaikkea tuota mielessäsi vain oma etusi.

        Taidealan ihmiset ovat olleet ja tulevat olemaan vastakin tyytyväisiä nykyisin vallitsevaan tilanteeseen.
        Annan sinulle tehtävän. Osoita meille yksikin kolleega ihan todistettavasti joka allekirjoittaa kanssasi tuon kaiken. Pelkään että olet ja pysyt ikuisena, yksinäisenä Don Quijotena tässä asiassa, sillä eihän tuossa ole järjen häivääkään! Sinä luet noita kuin piru raamattua. Historia on jo osoittanut kuinka sellaisille käy. Käytät täysin vääriä ja utopistisia rinnastuksia missä ei ole järjen häivääkään.
        Olet jumittunut etkä edes suostu tutkiskelemaan noita asioita älykkäästi ja totuuden mukaisesti.

        Kiteytän tämän elämääsi suurempaan neuvoon: Jos tahdot nähdä itsesi joskus matrikkelissa ja taidemaalariliitossa niin sinun tulisi OIKEASTI edes yrittää tehdä sille asialle jotain. Tiedät takuuvarmasti mitä se edellyttäisi. Ei sinne ennenkään ole vapaamatkustajia huolittu eikä edelleenkään tulla huolimaan tiedä se! Olet laiska ja saamaton!

        ""..tuolle viitseliäisyydellesi kun olet janksanut kaivella noita pykäliä ja paragrafeja meille esimerkiksi. Tuntuu kuitenkin että olet täysin "sokeutunut" ja todellisuus on karannut käsistäsi ilman että sitä itse ymmärrät.
        Oletkohan nyt ihan perillä itsekään tuosta kaikesta? Sinä tulkitset kaikkea tuota mielessäsi vain oma etusi.""

        No mutta jos olen täysin sokaistunut ja mielestäsi todellisuuteni on karannut käsistä, niin miksi et kumoa väitteitäni lakipykälillä ja esitä väitteitäsi todeksi?

        ""Taidealan ihmiset ovat olleet ja tulevat olemaan vastakin tyytyväisiä nykyisin vallitsevaan tilanteeseen.
        Annan sinulle tehtävän. Osoita meille yksikin kolleega ihan todistettavasti joka allekirjoittaa kanssasi tuon kaiken. Pelkään että olet ja pysyt ikuisena, yksinäisenä Don Quijotena tässä asiassa, sillä eihän tuossa ole järjen häivääkään! Sinä luet noita kuin piru raamattua. Historia on jo osoittanut kuinka sellaisille käy. Käytät täysin vääriä ja utopistisia rinnastuksia missä ei ole järjen häivääkään.
        Olet jumittunut etkä edes suostu tutkiskelemaan noita asioita älykkäästi ja totuuden mukaisesti.""

        No mutta minähän olen pyytänyt sinulta oikeita laintulkintoja ja perusteluita niille, mutta et ole kyennyt kuin yleisellä tasolla esittämään henkilökohtaisia haukkumis väitteitäsi. Ja näitäkään et uskalla esitellä omalla nimelläsi, koska et uskalla laittaa itseäsi peliin etkä ikinä pysty perustelemaan pätevästi omia väitteitäsi!

        ""Kiteytän tämän elämääsi suurempaan neuvoon: Jos tahdot nähdä itsesi joskus matrikkelissa ja taidemaalariliitossa niin sinun tulisi OIKEASTI edes yrittää tehdä sille asialle jotain. Tiedät takuuvarmasti mitä se edellyttäisi. Ei sinne ennenkään ole vapaamatkustajia huolittu eikä edelleenkään tulla huolimaan tiedä se! Olet laiska ja saamaton!""

        Kuule vertaan teoksiani julkisesti kanssasi koska tahansa ja kun kerran esität taas henkilökohtaisia syytteitä, niin miksi ihmeessä et uskalla tehdä niitä omalla nimelläsi? Koko kirjoituksesi on aivan naurettava ja esität siinä vain omia väitteitäsi pystymättä perustelemaan niitä mitenkään! Mutta että systeemin ihmisoikeusrikollisuuteen on syyllinen systeemin ulkopuolella oleva laiskimus, aikamoisen naurettava väite ja en ihmettele ettei sinulla ole rohkeutta laittaa itseäsi peliin juttujesi puolesta!


      • Toivon selvennystä!

        "13 §
        Kokoontumis- ja yhdistymisvapaus
        Jokaisella on oikeus lupaa hankkimatta järjestää kokouksia ja mielenosoituksia sekä osallistua niihin.
        Jokaisella on yhdistymisvapaus. Yhdistymisvapauteen sisältyy oikeus ilman lupaa perustaa yhdistys, kuulua tai olla kuulumatta yhdistykseen ja osallistua yhdistyksen toimintaan. Samoin on turvattu ammatillinen yhdistymisvapaus ja vapaus järjestäytyä muiden etujen valvomiseksi.
        Tarkempia säännöksiä kokoontumisvapauden ja yhdistymisvapauden käyttämisestä annetaan lailla."

        Tuo periaatteessa tuli selväksi, mutta Mikä laki velvoittaisi siinä tapauksessa yhdistyksiä ja ja liittoja esimerkiksi ottamaan kaikki halukkaat jäsenrekisteriinsä? Yhdistyksillä on omat kriteerinsä. Ei esimerkiksi sekatyömies voi liittyä vaikkapa Akavaan vaikka olisi esim. kirjeopiston kautta hankkinut ammattitutkinnon ilman työkokemusta alalla.
        Yhdistyksillä ei suikaan ole itsestään selviä velvollisuuksi ottaa ketään jäsenikseen vaikka sinne haluaakin. Yhdistyksillä ei myöskään ole velvollisuus perustella miksi ao :ta ei liittoon hyväksytä. Vai löytyykö sinulla ehkä noista yhdistysten velvoitteistakin tuolla tavalla painettuja asetuksia. Siinä tapauksessa yhtyisin kantaasi epäilemättä.

        Ilmiselvästi olet kääntänyt tässä tapauksessa tuon "Kokoontumis- ja yhdistymisvapauden" aivan päälaelleen. Se ei missään tapauksessa velvoita yhdistyksiä mihinkään, mutta antaa mahdollisuuden yksilölle osallistua yhdistyksien toimintoihin ilman sanktioita viranomaisten taholta.

        Ennenkaikkea toivoisin etsisit vastaavanlaisia "velvoittavia" asetuksia missä käy ilmi Miksi sinun tulisi päästä jonkin yhdistyksen jäseneksi jopa sanktioiden uhallakin!
        Vain sellainen pieni asia toimisi pitkän päälle sinun eduksesi. Muutoin olet tehnyt ihan turhaa työtä sillä nuohan ovat ennenkaikkea vapaaehtoisuuteen perustuvia sääntöjä ja paragrafeja.
        Velvoittavien asetusten kyljessä yleensä on myös sanktiot- eli "mitä jos"- tyyliin. Sellaiset asetukset antaisi sinulle "aseet käteen" joita on paha mennä kiistämään.

        Otan osaa, olet tehnyt turhaa työtä!


      • Tärkeää asiaa!
        Toivon selvennystä! kirjoitti:

        "13 §
        Kokoontumis- ja yhdistymisvapaus
        Jokaisella on oikeus lupaa hankkimatta järjestää kokouksia ja mielenosoituksia sekä osallistua niihin.
        Jokaisella on yhdistymisvapaus. Yhdistymisvapauteen sisältyy oikeus ilman lupaa perustaa yhdistys, kuulua tai olla kuulumatta yhdistykseen ja osallistua yhdistyksen toimintaan. Samoin on turvattu ammatillinen yhdistymisvapaus ja vapaus järjestäytyä muiden etujen valvomiseksi.
        Tarkempia säännöksiä kokoontumisvapauden ja yhdistymisvapauden käyttämisestä annetaan lailla."

        Tuo periaatteessa tuli selväksi, mutta Mikä laki velvoittaisi siinä tapauksessa yhdistyksiä ja ja liittoja esimerkiksi ottamaan kaikki halukkaat jäsenrekisteriinsä? Yhdistyksillä on omat kriteerinsä. Ei esimerkiksi sekatyömies voi liittyä vaikkapa Akavaan vaikka olisi esim. kirjeopiston kautta hankkinut ammattitutkinnon ilman työkokemusta alalla.
        Yhdistyksillä ei suikaan ole itsestään selviä velvollisuuksi ottaa ketään jäsenikseen vaikka sinne haluaakin. Yhdistyksillä ei myöskään ole velvollisuus perustella miksi ao :ta ei liittoon hyväksytä. Vai löytyykö sinulla ehkä noista yhdistysten velvoitteistakin tuolla tavalla painettuja asetuksia. Siinä tapauksessa yhtyisin kantaasi epäilemättä.

        Ilmiselvästi olet kääntänyt tässä tapauksessa tuon "Kokoontumis- ja yhdistymisvapauden" aivan päälaelleen. Se ei missään tapauksessa velvoita yhdistyksiä mihinkään, mutta antaa mahdollisuuden yksilölle osallistua yhdistyksien toimintoihin ilman sanktioita viranomaisten taholta.

        Ennenkaikkea toivoisin etsisit vastaavanlaisia "velvoittavia" asetuksia missä käy ilmi Miksi sinun tulisi päästä jonkin yhdistyksen jäseneksi jopa sanktioiden uhallakin!
        Vain sellainen pieni asia toimisi pitkän päälle sinun eduksesi. Muutoin olet tehnyt ihan turhaa työtä sillä nuohan ovat ennenkaikkea vapaaehtoisuuteen perustuvia sääntöjä ja paragrafeja.
        Velvoittavien asetusten kyljessä yleensä on myös sanktiot- eli "mitä jos"- tyyliin. Sellaiset asetukset antaisi sinulle "aseet käteen" joita on paha mennä kiistämään.

        Otan osaa, olet tehnyt turhaa työtä!

        ""Tuo periaatteessa tuli selväksi, mutta Mikä laki velvoittaisi siinä tapauksessa yhdistyksiä ja ja liittoja esimerkiksi ottamaan kaikki halukkaat jäsenrekisteriinsä?""

        Ei mikään laki ei velvottaisi ottamaan kaikkia jäseniksi, mutta ne joilla on asianmukainen koulutus alalle tai jotka toimivat alalla pitäisi nykyisten lakien mukaan päästä jäseniksi!

        ""Ei esimerkiksi sekatyömies voi liittyä vaikkapa Akavaan vaikka olisi esim. kirjeopiston kautta hankkinut ammattitutkinnon ilman työkokemusta alalla.""

        Oletko aivan varma asiasta ja onko sinulla esimerkkitapauksia annettavaksi?

        ""Yhdistyksillä ei suikaan ole itsestään selviä velvollisuuksi ottaa ketään jäsenikseen vaikka sinne haluaakin. Yhdistyksillä ei myöskään ole velvollisuus perustella miksi ao :ta ei liittoon hyväksytä. Vai löytyykö sinulla ehkä noista yhdistysten velvoitteistakin tuolla tavalla painettuja asetuksia. Siinä tapauksessa yhtyisin kantaasi epäilemättä.""

        Voithan painattaa itsellesi lakipykälät joihin olen vedonnut, ne pätevät yhtälailla painettuina, osa niistä löytyy jopa jokaiseen kotiin jaetusta Perustuslaista. Tosin jos ei asiat kiinnosta tai niistä ei ymmärrä, niin tuskin edes siihen on tutustunut!

        ""Ilmiselvästi olet kääntänyt tässä tapauksessa tuon "Kokoontumis- ja yhdistymisvapauden" aivan päälaelleen. Se ei missään tapauksessa velvoita yhdistyksiä mihinkään, mutta antaa mahdollisuuden yksilölle osallistua yhdistyksien toimintoihin ilman sanktioita viranomaisten taholta.""

        Pikkuisen suppealta alalta katsot ilmeisen tahallasi asiaa, jätät yhdenvertaisuuslain, euroopan ihmisoikeussopimuksen ja eu:n perusoikeuskirjan direktiivit kokonaan huomioimatta!!!

        ""Ennenkaikkea toivoisin etsisit vastaavanlaisia "velvoittavia" asetuksia missä käy ilmi Miksi sinun tulisi päästä jonkin yhdistyksen jäseneksi jopa sanktioiden uhallakin!
        Vain sellainen pieni asia toimisi pitkän päälle sinun eduksesi. Muutoin olet tehnyt ihan turhaa työtä sillä nuohan ovat ennenkaikkea vapaaehtoisuuteen perustuvia sääntöjä ja paragrafeja.""

        No olen vienyt vastaavan asian Helsingin taiteilijaseuran kohdalta EIT:n käsiteltäväksi ja päätös aikanaan koskee myös taidemaalariliittoa. Joten tulevaisuus näyttää miten asian käy!

        Mutta ajatteleppa jos voitan asian, mietippä oikeasti asiaa kokonaisuudessaan! Tosin uskon ettet osaa katsoa asioita tarpeeksi monelta kannalta ja laajalla näkemyksellä!


      • Voin sinulle...
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Tuo periaatteessa tuli selväksi, mutta Mikä laki velvoittaisi siinä tapauksessa yhdistyksiä ja ja liittoja esimerkiksi ottamaan kaikki halukkaat jäsenrekisteriinsä?""

        Ei mikään laki ei velvottaisi ottamaan kaikkia jäseniksi, mutta ne joilla on asianmukainen koulutus alalle tai jotka toimivat alalla pitäisi nykyisten lakien mukaan päästä jäseniksi!

        ""Ei esimerkiksi sekatyömies voi liittyä vaikkapa Akavaan vaikka olisi esim. kirjeopiston kautta hankkinut ammattitutkinnon ilman työkokemusta alalla.""

        Oletko aivan varma asiasta ja onko sinulla esimerkkitapauksia annettavaksi?

        ""Yhdistyksillä ei suikaan ole itsestään selviä velvollisuuksi ottaa ketään jäsenikseen vaikka sinne haluaakin. Yhdistyksillä ei myöskään ole velvollisuus perustella miksi ao :ta ei liittoon hyväksytä. Vai löytyykö sinulla ehkä noista yhdistysten velvoitteistakin tuolla tavalla painettuja asetuksia. Siinä tapauksessa yhtyisin kantaasi epäilemättä.""

        Voithan painattaa itsellesi lakipykälät joihin olen vedonnut, ne pätevät yhtälailla painettuina, osa niistä löytyy jopa jokaiseen kotiin jaetusta Perustuslaista. Tosin jos ei asiat kiinnosta tai niistä ei ymmärrä, niin tuskin edes siihen on tutustunut!

        ""Ilmiselvästi olet kääntänyt tässä tapauksessa tuon "Kokoontumis- ja yhdistymisvapauden" aivan päälaelleen. Se ei missään tapauksessa velvoita yhdistyksiä mihinkään, mutta antaa mahdollisuuden yksilölle osallistua yhdistyksien toimintoihin ilman sanktioita viranomaisten taholta.""

        Pikkuisen suppealta alalta katsot ilmeisen tahallasi asiaa, jätät yhdenvertaisuuslain, euroopan ihmisoikeussopimuksen ja eu:n perusoikeuskirjan direktiivit kokonaan huomioimatta!!!

        ""Ennenkaikkea toivoisin etsisit vastaavanlaisia "velvoittavia" asetuksia missä käy ilmi Miksi sinun tulisi päästä jonkin yhdistyksen jäseneksi jopa sanktioiden uhallakin!
        Vain sellainen pieni asia toimisi pitkän päälle sinun eduksesi. Muutoin olet tehnyt ihan turhaa työtä sillä nuohan ovat ennenkaikkea vapaaehtoisuuteen perustuvia sääntöjä ja paragrafeja.""

        No olen vienyt vastaavan asian Helsingin taiteilijaseuran kohdalta EIT:n käsiteltäväksi ja päätös aikanaan koskee myös taidemaalariliittoa. Joten tulevaisuus näyttää miten asian käy!

        Mutta ajatteleppa jos voitan asian, mietippä oikeasti asiaa kokonaisuudessaan! Tosin uskon ettet osaa katsoa asioita tarpeeksi monelta kannalta ja laajalla näkemyksellä!

        ...ja ihan vuoren varmasti vakuuttaa että et todellakaan voita tuota geissiä:

        "Mutta ajatteleppa jos voitan asian, mietippä oikeasti asiaa kokonaisuudessaan! Tosin uskon ettet osaa katsoa asioita tarpeeksi monelta kannalta ja laajalla näkemyksellä! "

        Näin ollen minun ei tarvitse edes kuvitella tuolla sinun "laajalla näkemykselläsi" sillä sellainenhan on ihan utopiaa ja voisin jopa luonnehtia vertaamalla sitä jopa Grimmin satuihin joita veljekset muokkasivat aina lukijan tarpeen mukaan.
        Pointti tietenkin tuossakin on raadollinen ja mahdollisimman totuuden mukainen.

        Yhteenvetona vielä tahdon tiputtaa sinut maanpinnalle sieltä "yläilmoistasi" että koskaan- ikipäivinä EIT ei anna sinulle edes minkäänlaista vastausta, sillä sinulla ei ole minkäänlaisia järkeviä perusteita ja todellisia todisteita minkäänlaisille väärinkäytöksille,- eli ne jutut menee täysin samaa rataa täällä suomessa tekemillesi kanteluille missä ei niin'ikään ole päätä eikä häntää.

        Tuntuu pahalta lähinnä sinun itsesi vuoksi. Olet julistautunut "helvetin esikartanon esitaistelijaksi" mutta et ymmärrä silti itsekään minkä puolesta taistelet!!! Et osaa esimerkiksi päättää taisteletko itsesi vai koko suomen taiteilijoiden puolesta. Kaiken aikaa kuitenkin rivien välistä näkyy että sinulla on puhtaasti oma lehmä ojassa. Yritä siinä nyt sitten olla objektiivinen näyttää vilpittömältä! =D Jokainen täällä on nähnyt sinun kaunasi syyt! Ja niitä syitä on kuule kovin paljon! Niin että siinä oli ne sinun Che Guevara leikkisi tältä erää. Arvaappas oletko uskottava?


    • rtkk

      Lankkumaalaritkin tuon mukaan pitäisi jonkun hyväksyä taidemaalariliittoon!? Joku on varmaankin erehtynyt laadusta!

      • Tärkeää asiaa!

        ""Lankkumaalaritkin tuon mukaan pitäisi jonkun hyväksyä taidemaalariliittoon!? Joku on varmaankin erehtynyt laadusta!""

        Aivan jos joku taidekoulu on kouluttanut lankkumaalareita ja virallinen taho on heille myöntänyt heille tutkinnon, niin silloin lankkumaalareillakin on oikeus liittyä liittoon! Eli taidemaailma saa sitä mitä on tilannutkin!


    • Jee!

      Jännää! Mitenköhän käy? Hankala uskoa että laki on noin yksioikoinen, taiteilijan ammattiin liittyvässä lainsäädännössä on niin paljon reikiä ja sekavuutta, että normaalin ammatin kriteerit eivät oikein sovi.

      Jos lakia sovelletaan noin jäykästi, jokaisella on laillinen oikeus liittyä vaikka helvetin enkeleihin tai banditosiin mikäli vai omistaa moottoripyörän. Hohohoo!
      Sepä olisikin näkemisen arvoinen tilanne kun banditosille toimitettaisiin ihmisoikeustuomioistuimen määräys ottaa mikko motoristi jäseneksi ilman mitään kyselyitä.

      • Tärkeää asiaa!

        ""Jännää! Mitenköhän käy? Hankala uskoa että laki on noin yksioikoinen, taiteilijan ammattiin liittyvässä lainsäädännössä on niin paljon reikiä ja sekavuutta, että normaalin ammatin kriteerit eivät oikein sovi.""

        Yleisten paikkaansa pitämättömien väitteiden sijaan olisin pyytänyt perusteluita ja esimerkkejä väitteistäsi ja tokihan sinulla on antaa niitä? Vai???

        ""Jos lakia sovelletaan noin jäykästi, jokaisella on laillinen oikeus liittyä vaikka helvetin enkeleihin tai banditosiin mikäli vai omistaa moottoripyörän. Hohohoo!
        Sepä olisikin näkemisen arvoinen tilanne kun banditosille toimitettaisiin ihmisoikeustuomioistuimen määräys ottaa mikko motoristi jäseneksi ilman mitään kyselyitä.""

        Mielenkiintoista että otit esille yhden ammattirikolliista moottoripyöräkerhoista ja vertaat sitä taidemaalariliittoon, aivan kuin kyseessä olisi relevantti vertaus, jota se ei kuitenkaan ole. Säännöthän molemmissa kerhossa ovat kohtalaisen samat, ensin pitää olla suosittelija jotta pääsee kokelasjäseneksi ja sitten kun uskollisuus systeemiä kohtaan on todettu vankaksi ja horjumattomasti ja kokelasjäsenyyden aikana on riittävän huolellisesti tehty jäsenten määräämät rituaalit, päästään varsinaiseksi jäseneksi!

        Mutta että ammattijärjestö ja poliisin rikolliseksi luonnehtima moottoripyöräkerho toimivat samoilla periaatteilla on kyllä merkittävä havainto, miten luulet että kävisi jos kaikki ammattijärjestöt toimisivat samalla tavalla?


    • juu...

      Valitettavasti aikani ei riitä käydä vertailemaan taiteilijantyötä muihin ammatteihin, mutta esim. kelaan mennessä taiteilija joutuu mitä kummallisimpiin kiemuroihin koska taiteilijan sosialiturvaa koskeva lainsäädäntö on niin tulkinnan varainen.Selkeät käytännöt puuttuvat.
      Eräs syy siihen lienee se että vain murto-osa tulee toimeen pelkästään taiteensa myymisellä, siksi sitä ei mielletä oikeaksi työksi.

      Olen samaa mieltä siitä että valintajärjestelmä ei ole automaattisesti reilu. Minulla on kollegoja jotka ovat toistaiseksi jääneet pääsemättä jäseneksi vaikka ammattitaitoa heiltä ei puutu millään tasolla verrattuna moniin jotka ovat päässeet liittoon ilman mitään ongelmia. Ainoaksi syyksi olla pääsemättä on ilmeisesti muodostunut sisältöpuoli, ja pidän todella kyseenalaisena sitä että liitto puuttuu siihen MITÄ taiteilija maalaa, jos on muodollisesti ja teknisesti muutoin pätevä.

      Jonkinlaiset kriteerit ovat tarpeen, ja sen määritäminen mitkä ovat kohtuulliset kriteerit onkin jo hankala tehtävä. En pidä kohtuullisen sitä että kriteerit tuntuvat muuttuvan aina sen mukaan kuka sattuu istumaan juryssa.
      Mutta pelkästään se että on ihminen perusoikeuksineen ei riitä. liiallinen elitismi mädättää siinä missä kriteerittömyyskin. Taiteilijoissa ON hurjia tasoeroja, eikä ole reilua ahkerampia tai lahjakkaampia kohtaan se jos laiskat tai lahjattomammat saavat samat edut.

      • jatkoksi vielä.....

        Mielenkiinnolla odotan eteneekö tämä mihinkään. Muutokset taidemaalariliton valintakriteereissä eivät vaikuttaisi minun työhöni mitenkään koska olen jo jäsen, joten lopputulos on minulle yksi ja sama.


      • Kuulehan ;) !
        jatkoksi vielä..... kirjoitti:

        Mielenkiinnolla odotan eteneekö tämä mihinkään. Muutokset taidemaalariliton valintakriteereissä eivät vaikuttaisi minun työhöni mitenkään koska olen jo jäsen, joten lopputulos on minulle yksi ja sama.

        Miksi ihmeessä nyt sitten muutit nimimerkkiäsi joka tässä ketjussa on jo vakiintunut "Tärkeää asiaa!"-ksi ??? Yritätkö kenties näin lisätä itsellesi painoarvoa!

        Varmuuden maximoimiseksi:
        id="rep-1-51332951"> inline-form-id /10129525/#comment-51332609" =
        /10129525/#comment-51332609 (its same zone)

        "kääntöohjelmani" taas kertoo karua kieltään. :D

        Ehdotan että rekisteröisit itsellesi nimimerkin niin sinulla olisi edes teoreettiset mahdollisuudet harrastaa tuollaista pientä huijausta.
        Muista kuitenkin että valheella on lyhyet jäljet!


      • Tärkeää asiaa!
        jatkoksi vielä..... kirjoitti:

        Mielenkiinnolla odotan eteneekö tämä mihinkään. Muutokset taidemaalariliton valintakriteereissä eivät vaikuttaisi minun työhöni mitenkään koska olen jo jäsen, joten lopputulos on minulle yksi ja sama.

        Ei asia etene jos kukaan ei tee asialle mitään ja itsehän en ole pyrkimässä liittoon, joten minulla ei ole mahdollisuutta viedä asiaa eteenpäin. Olisinb vienyt sen 2005 vuoden osalta, mutta maamme viranomaiset saivat pitkitettyä asiaa yli puolen vuoden määräajan. Eikä minulla silloin ollut tietokonetta tai nettiliittymää jonka kautta tiedot olisin saanut.

        Mutta olen vienyt EIT ratkaistavaksi Helsingin taiteilijaseuran kohdalta aivan saman asian vuoden 2010 jäsenhakuun liittyen! Ja alustavasti EIT on ilmoittanut ottavansa asian käsiteltäväksi. Tosin 90% käsittelyyn tuoduista asioista ei johda asian etenemiseen ja suurin syy on huonosti tehty valituslomake ja siksi laitoin lakipykälät joihin vedota.

        No asian käsittely voi kestää yli kymmenenkin vuotta ja minun kohdallani tämä tarkoittaa sitä etten ikinä tule saamaan ammatillisen järjestäytymisen ihmis- ja perusoikeutta itselleni, mutta toivotaan että sentään jäkipolville! Kyse on sentään yhden kokonaisen ammattiryhmän ihmis- ja perusoikeuksien toteutumisen edellytyksistä!

        Käsittämätöntä kuitenkin on se että juuri taiteilijat ovat niitä jotka puhuvat eniten maailmassa ihmis- ja perusoikeuksien puolesta, onhan heitä meidänkin maan virallisissa taidepiireissä. Ja silti alan omat asiat ovat päin mäntyä, ehkä se vanha totuus jossa on helpompi huolehtia muiden asioista, --joihin ei kuitenkaan voi vaikuttaa--, kuin omista asioistaan, pitää paikkansa ainakin taidealalla. Mari Kiviniemen sanoin voitaisiin sanoa että kun on vahdittu sitä hiirtä, niin norsu on päässyt kenenkään huomaamatta takaovesta sisään!


      • Tärkeää asiaa!
        Kuulehan ;) ! kirjoitti:

        Miksi ihmeessä nyt sitten muutit nimimerkkiäsi joka tässä ketjussa on jo vakiintunut "Tärkeää asiaa!"-ksi ??? Yritätkö kenties näin lisätä itsellesi painoarvoa!

        Varmuuden maximoimiseksi:
        id="rep-1-51332951"> inline-form-id /10129525/#comment-51332609" =
        /10129525/#comment-51332609 (its same zone)

        "kääntöohjelmani" taas kertoo karua kieltään. :D

        Ehdotan että rekisteröisit itsellesi nimimerkin niin sinulla olisi edes teoreettiset mahdollisuudet harrastaa tuollaista pientä huijausta.
        Muista kuitenkin että valheella on lyhyet jäljet!

        Nimimerkille: Kuulehan:)

        Väitätkö siis että nimimerkit Tärkeää asiaa, juu ja jatkoksi vielä ovat yksi ja sama henkilö ja viestit tulevat samasta osoitteesta?

        Voisitko rohkeasti tehdä perättömät väitteesi omalla nimelläsi???


      • Kuulehan ;) !
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Nimimerkille: Kuulehan:)

        Väitätkö siis että nimimerkit Tärkeää asiaa, juu ja jatkoksi vielä ovat yksi ja sama henkilö ja viestit tulevat samasta osoitteesta?

        Voisitko rohkeasti tehdä perättömät väitteesi omalla nimelläsi???

        No, mitenhän Selität sitten nuo koodit!? Mielestäni joka- toinen lukija osaa noita tulkita. Osaatko ollenkaan selittää mistä lähteistä ne ovat tulleet?
        Älä tee itsestäsi ihan täysidioottia! Tunnusta pois tai ainakin selitä miksi ne johtaa samaa osoitteeseen?


      • Velä lisäys......
        Kuulehan ;) ! kirjoitti:

        No, mitenhän Selität sitten nuo koodit!? Mielestäni joka- toinen lukija osaa noita tulkita. Osaatko ollenkaan selittää mistä lähteistä ne ovat tulleet?
        Älä tee itsestäsi ihan täysidioottia! Tunnusta pois tai ainakin selitä miksi ne johtaa samaa osoitteeseen?

        ...idioottimaiseen vaatimukseesi nimeni paljastamiseen. Minulla on täysi oikeus kirjoittaa täällä omalla nimimerkilläni- oli se sitten mikä tahansa. Sinä sen sijaan omalla käyttäytymiselläsi täällä jatkuvasti "allekirjoitat" kaikki nimimerkkisi! Ymmärrätkö edes sitä? Vai pitääkö sinulle tosiaan vääntää ne rautalangasta?
        Nooh, minä tuossa tosiaan väänsin vain yhden "mutkasi" oikoseksi, mutta kestäsisitkö jatkossa että minä läväyttäisin koko sinun "vyyhtesi" oikoseksi?
        Mietippäs sitä Urpo!


      • juupa juu...
        Kuulehan ;) ! kirjoitti:

        No, mitenhän Selität sitten nuo koodit!? Mielestäni joka- toinen lukija osaa noita tulkita. Osaatko ollenkaan selittää mistä lähteistä ne ovat tulleet?
        Älä tee itsestäsi ihan täysidioottia! Tunnusta pois tai ainakin selitä miksi ne johtaa samaa osoitteeseen?

        En tiedä millä vimpaimella jäljität keskustelijoita, mutta nyt se on antanut kyllä virheellistä tietoa. " Tärkeää asiaa" asuu vissiin helsingissä, ja minä en siellä päinkään. No en järjettömän kaukana, mutta usean tunnin ajomatkan päässä kuitenkin.

        Minulle tämän kaverin oikeudenhakuhuuruilut ovat yhdentekeviä, huvittavia korkeintaan,etenkin kun hän itse ketjussa "karmeita tapahtumia tuolla norjassa" kirjoitti vastaväittäjälle avoimen rasistisen vastauksen kun paljastui että toinen on romani.Että semmoinen ihmisoikeustaistelija.

        Olen kuitenkin myös sitä mieltä että liittojen pääsykriteerit ovat käytännössä mielivaltaisia koska esim. osa ei pääse jäseneksi jossain haussa, mutta kun raati vaihtuu niin pääsevät.
        Olen ollut kuvioissa riittävän kauan tietääkseni että hyväveli järjestelmä ON olemassa ja valintahommat ovat räikeän puolueellisia toisinaan. Yksi selkeä tosiasia on että akatemian kasvatit ovat selkeässä etulyöntiasemassa muihin nähden. Liittojen yms. jäsenet jeesustelevat usein ettei näin ole vaikka kaikki tietävät että on. Olen itsekin saanut nauttia eduista kun on ollut kavereita oikeilla paikoilla enkä viitsi kokea siitä huonoa omaatuntoa kun se näyttää olevan maan tapa. Taidemaalariliiton tai jonkun semmoisen jäsenyys ei ole mikään automaattinen portti paremmille eduille, vaikka moni niin luulee. Oikeat ihmiset pitää tuntea, muuten mahdollisuudet päästä pinnalle ovat surkeat.

        Sanottakoon kuitenkin että pidän aika törkeänä että kun on olemassa ihmiskauppaa, lapsiprostituutiota ja sun mitä kauheutta niin joku kehtaa tukottaa Eit:n byrokratiaa henkilökohtaisella kostoretkellään. Koska sitähän se on.Kukaan ei estä malaamasta ja myymästä töitään. Jotain todella sikamaista saa maalata ennenkuin aiheitakaan kukaan rajoittaa.


      • Tärkeää asiaa!
        Velä lisäys...... kirjoitti:

        ...idioottimaiseen vaatimukseesi nimeni paljastamiseen. Minulla on täysi oikeus kirjoittaa täällä omalla nimimerkilläni- oli se sitten mikä tahansa. Sinä sen sijaan omalla käyttäytymiselläsi täällä jatkuvasti "allekirjoitat" kaikki nimimerkkisi! Ymmärrätkö edes sitä? Vai pitääkö sinulle tosiaan vääntää ne rautalangasta?
        Nooh, minä tuossa tosiaan väänsin vain yhden "mutkasi" oikoseksi, mutta kestäsisitkö jatkossa että minä läväyttäisin koko sinun "vyyhtesi" oikoseksi?
        Mietippäs sitä Urpo!

        ""Minulla on täysi oikeus kirjoittaa täällä omalla nimimerkilläni- oli se sitten mikä tahansa.""

        Paitsi esitellä valheellisia väitteitä muista!

        ""No, mitenhän Selität sitten nuo koodit!? Mielestäni joka- toinen lukija osaa noita tulkita. Osaatko ollenkaan selittää mistä lähteistä ne ovat tulleet?
        Älä tee itsestäsi ihan täysidioottia! Tunnusta pois tai ainakin selitä miksi ne johtaa samaa osoitteeseen?""

        En viitsi väitellä kanssasi, koska tarkoituksesi on esitellä vain vääriä syytteitä nimimerkkisi takaa! Toivon kuitenkin että teet itse ne omalta koneeltasi!

        ""Nooh, minä tuossa tosiaan väänsin vain yhden "mutkasi" oikoseksi, mutta kestäsisitkö jatkossa että minä läväyttäisin koko sinun "vyyhtesi" oikoseksi?
        Mietippäs sitä Urpo!""

        No annappa tulla ja tee perkele se omalla nimelläsi, minulla ei ole mitään sitä vastaan jos sinulla on rohkeutta seistä väitteidesi takana!!! Jos toi vyyhti jonka olet kerännyt, osoittautuu samaksi paskatiedoksi kuin nytkin tekemäsi väitteet, niin saan sinut vihdoin ja viimein vastuuseen törkeistä vääristä syytteistäsi!

        Mutta kyllä sinun täytyy olla poikeuksellisen lapsellinen, kateellinen ja katkera minulle!!!


      • Tärkeää asiaa!
        juupa juu... kirjoitti:

        En tiedä millä vimpaimella jäljität keskustelijoita, mutta nyt se on antanut kyllä virheellistä tietoa. " Tärkeää asiaa" asuu vissiin helsingissä, ja minä en siellä päinkään. No en järjettömän kaukana, mutta usean tunnin ajomatkan päässä kuitenkin.

        Minulle tämän kaverin oikeudenhakuhuuruilut ovat yhdentekeviä, huvittavia korkeintaan,etenkin kun hän itse ketjussa "karmeita tapahtumia tuolla norjassa" kirjoitti vastaväittäjälle avoimen rasistisen vastauksen kun paljastui että toinen on romani.Että semmoinen ihmisoikeustaistelija.

        Olen kuitenkin myös sitä mieltä että liittojen pääsykriteerit ovat käytännössä mielivaltaisia koska esim. osa ei pääse jäseneksi jossain haussa, mutta kun raati vaihtuu niin pääsevät.
        Olen ollut kuvioissa riittävän kauan tietääkseni että hyväveli järjestelmä ON olemassa ja valintahommat ovat räikeän puolueellisia toisinaan. Yksi selkeä tosiasia on että akatemian kasvatit ovat selkeässä etulyöntiasemassa muihin nähden. Liittojen yms. jäsenet jeesustelevat usein ettei näin ole vaikka kaikki tietävät että on. Olen itsekin saanut nauttia eduista kun on ollut kavereita oikeilla paikoilla enkä viitsi kokea siitä huonoa omaatuntoa kun se näyttää olevan maan tapa. Taidemaalariliiton tai jonkun semmoisen jäsenyys ei ole mikään automaattinen portti paremmille eduille, vaikka moni niin luulee. Oikeat ihmiset pitää tuntea, muuten mahdollisuudet päästä pinnalle ovat surkeat.

        Sanottakoon kuitenkin että pidän aika törkeänä että kun on olemassa ihmiskauppaa, lapsiprostituutiota ja sun mitä kauheutta niin joku kehtaa tukottaa Eit:n byrokratiaa henkilökohtaisella kostoretkellään. Koska sitähän se on.Kukaan ei estä malaamasta ja myymästä töitään. Jotain todella sikamaista saa maalata ennenkuin aiheitakaan kukaan rajoittaa.

        ""Sanottakoon kuitenkin että pidän aika törkeänä että kun on olemassa ihmiskauppaa, lapsiprostituutiota ja sun mitä kauheutta niin joku kehtaa tukottaa Eit:n byrokratiaa henkilökohtaisella kostoretkellään. Koska sitähän se on.""

        No mutta nythän syytteen heitit, siis ihmis- ja perusoikeuksien ajaminen omalle ammattialalle on henkilökohtainen kostoretki?????????

        Voisitko perustella asian pitävästi???????????????


      • juu,
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Sanottakoon kuitenkin että pidän aika törkeänä että kun on olemassa ihmiskauppaa, lapsiprostituutiota ja sun mitä kauheutta niin joku kehtaa tukottaa Eit:n byrokratiaa henkilökohtaisella kostoretkellään. Koska sitähän se on.""

        No mutta nythän syytteen heitit, siis ihmis- ja perusoikeuksien ajaminen omalle ammattialalle on henkilökohtainen kostoretki?????????

        Voisitko perustella asian pitävästi???????????????

        Niin kun sinulta ei olla mitään oikeuksia viety.


      • Tärkeää asiaa!
        juu, kirjoitti:

        Niin kun sinulta ei olla mitään oikeuksia viety.

        Olisin tietenkin mielelläni lyönyt kanssasi pikku vedon miten asiassa EIT:ssä käy! Joten onko sinusta muuhunkin kuin vain esitellä katkeria vääriä väitteitä??

        Ajattele niin varma olen oman kantani oikeellisuudesta että uskallan jopa lyödä vetoa sen puolesta, entäpä sinä oman kantasi oikeellisuudesta??


      • Lyösn omean...
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Olisin tietenkin mielelläni lyönyt kanssasi pikku vedon miten asiassa EIT:ssä käy! Joten onko sinusta muuhunkin kuin vain esitellä katkeria vääriä väitteitä??

        Ajattele niin varma olen oman kantani oikeellisuudesta että uskallan jopa lyödä vetoa sen puolesta, entäpä sinä oman kantasi oikeellisuudesta??

        ..oskottavuuteni pantiksi että toi EIT oli sinulta hukkainvestointi Markku!
        Kun olen nähnyt faktat ja todisteet joilla oletettavasti olet perustellut tuon jutun.
        Sanonkin sen ihan virallisesti tässä ja nyt että tulet vetämään vesiperän tässäkin Markku! Noilla todisteilla mitä olet tänne antanut, toi virasto luultavasti jattää koko juttusi käsittelemättä koska tuossa jutussasi ei ole totuuspohjaa edes nimeksi. Kaikki ovat periaatteessa sinun "mutu arvioita".

        Täten allekirjoitan tämän: Esa Hirvikoski

        Uskallatko tosiaan lyödä vetoa tuosta? Mikä on panoksesi ja aikaraja missä veto menee "umpeen"?
        Kai käsität että sinulla ei ole toivoakaan saada tuota juttua eduksesi!?


      • Tärkeää asiaa!
        Lyösn omean... kirjoitti:

        ..oskottavuuteni pantiksi että toi EIT oli sinulta hukkainvestointi Markku!
        Kun olen nähnyt faktat ja todisteet joilla oletettavasti olet perustellut tuon jutun.
        Sanonkin sen ihan virallisesti tässä ja nyt että tulet vetämään vesiperän tässäkin Markku! Noilla todisteilla mitä olet tänne antanut, toi virasto luultavasti jattää koko juttusi käsittelemättä koska tuossa jutussasi ei ole totuuspohjaa edes nimeksi. Kaikki ovat periaatteessa sinun "mutu arvioita".

        Täten allekirjoitan tämän: Esa Hirvikoski

        Uskallatko tosiaan lyödä vetoa tuosta? Mikä on panoksesi ja aikaraja missä veto menee "umpeen"?
        Kai käsität että sinulla ei ole toivoakaan saada tuota juttua eduksesi!?

        ""Täten allekirjoitan tämän: Esa Hirvikoski""

        Ai että oikein allekirjoitat?

        ""Uskallatko tosiaan lyödä vetoa tuosta? Mikä on panoksesi ja aikaraja missä veto menee "umpeen"?""

        Olisko satasen veto hyvä??? Miten veto lyödään ja miten toteamme henkilöllisyytesi oikeaksi???

        ""Kai käsität että sinulla ei ole toivoakaan saada tuota juttua eduksesi!?""

        No sittenhän sinulla ei ole mitään syytä vetäytyä vedosta???


    • Tärkeää asiaa!

      Hieman jatkoa tuhon asian eteenpäin viemisen neuvomiseen. Niin oikeusasiamiehelle kuin EIT:kin kannattaa kanteluun lisätä perusteluiksi taidemaalariliiton huomattava julkinen tehtävä. Liitto ylläpitää erittäin monia julkisia näyttelytiloja joihin ei ole mahdollisuutta järjestää näyttelyä mikäli ei ole liiton jäsen. Näin liitto hoitaa julkista tehtävää, eli päättää julkisissa tiloissa esitettävästä taiteesta. Koska myös virallinen taidemaailma korostaa kulttuurin ja taiteen merkitystä koko kansakunnalle, on julkinen valta merkittävä!

      Sorry että laitan näitä näin tipottain, mutta mielestäni ketju on syytä pitää juuri nyt mahdollisimman ylhäällä viestiketjusivulla, jotta se olisi kaikkien luettavissa ja jokainen hakija tietäisi oikeutensa!

      • tääääh?

        Mitä ne lukuisat muut näyttelytilat ovat tm- gallerian lisäksi?
        Tm- galleriastakin on aivan helvetin hankala saada näyttelyaikaa vaikka olisi liiton jäsenkin. Ei siellä ole mitään jonoa josta liiton jäsenet otetaan järjestyksessä näyttelyä pitämään. Minäkin olen hakenut monta vuotta enkä ole edes varasijaa saanut. Tm- galleria ei ole myöskään ilmainen vaan todella hintava. Niinkuin tietysti muutkin helsingin galleriat lukuunottamatta niitä joissa ei peritä näyttelyvuokraa.


      • Ainaeikaikkiolesitäm
        tääääh? kirjoitti:

        Mitä ne lukuisat muut näyttelytilat ovat tm- gallerian lisäksi?
        Tm- galleriastakin on aivan helvetin hankala saada näyttelyaikaa vaikka olisi liiton jäsenkin. Ei siellä ole mitään jonoa josta liiton jäsenet otetaan järjestyksessä näyttelyä pitämään. Minäkin olen hakenut monta vuotta enkä ole edes varasijaa saanut. Tm- galleria ei ole myöskään ilmainen vaan todella hintava. Niinkuin tietysti muutkin helsingin galleriat lukuunottamatta niitä joissa ei peritä näyttelyvuokraa.

        Eikö? Tarkista tietosi, voit yllättyä...


    • EIT= Täysin...

      ...väärä paikka tuollaiselle! ;) Eivät edes ota käsiteltäväksi! Jos väität että ovat ottaneet käsiteltäväksi niin siinä tapauksessa olet saanut vastauksessa taltionumeron käsiteltävästä asiasta jonka perusteella voit seurata asian etenemistä. Se on vakiintunut tapa ja se osoittaa että asia etenee.

      Siispä minulle riittää jo pelkästään jo tuo lähettämäsi taltionumero ja tunnustan että olen hävinnyt vedon niinpä siinä tapauksessa olet ansainnut tuon satasen. :)

      Uskallatko ottaa riskin?
      Nimeni on Esa Hirvikoski ja henkilöllisyyteni todellakin on murheistasi pienin ja tuntuu jopa saivartelulta tässä yhteydessä. ;) Olen perusrehellinen suomalainen mies ja sen pitää jopa sinullekin riittää. Ammattiani en sinulle kuitenkaan paljasta. :)
      Tlet saamaan satasesi jos sen olet ansainnut Pistät vain tuon taltionumeron tänne niin asia on pihvi.
      Sen sijaan minua huolestuttaa sinun oma rehellisyytesi esim. kuinka pitkäksi ajaksi venytät tuon veto-ajan!? Minulle riittävä aika on viimeistään Marraskuun loppuun, mutta todennäköistä on että myönteisessä tapauksessa tuo vastaus tulisi paljonkin aikaisemmin.
      Minä tiedän Nimesi ja osoitteesikin, joten olen sinuun yhteydessä tuon määräajan jälkeen. Käykö?

      • Tärkeää asiaa!

        ""Eivät edes ota käsiteltäväksi! Jos väität että ovat ottaneet käsiteltäväksi niin siinä tapauksessa olet saanut vastauksessa taltionumeron käsiteltävästä asiasta jonka perusteella voit seurata asian etenemistä. Se on vakiintunut tapa ja se osoittaa että asia etenee.

        Siispä minulle riittää jo pelkästään jo tuo lähettämäsi taltionumero ja tunnustan että olen hävinnyt vedon niinpä siinä tapauksessa olet ansainnut tuon satasen. :)

        Uskallatko ottaa riskin?""

        Ei tässä minulle mitään riskiä ole, olen saanut taltiointinumeron ja kymmenen tarraa jossa numero on ja tarra pitää liittää kaikkiin EIT:n pyytämiin lisäselvityksiin.

        ""Minä tiedän Nimesi ja osoitteesikin, joten olen sinuun yhteydessä tuon määräajan jälkeen. Käykö?""

        Ikävä kyllä ei käy, en julkaise numeroa ennenkuin olen varma henkilöllisyydestisi ja siitä että todella maksat häviämäsi vedon, koska senhän olet jo hävinnyt!!! Nyt kyse on vain siitä onko sinulla kanttia myöntää sitä omalla nimelläsi!!!

        Heh heh, mites muuten nyt suu pannaan???


      • mitä vit.....
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Eivät edes ota käsiteltäväksi! Jos väität että ovat ottaneet käsiteltäväksi niin siinä tapauksessa olet saanut vastauksessa taltionumeron käsiteltävästä asiasta jonka perusteella voit seurata asian etenemistä. Se on vakiintunut tapa ja se osoittaa että asia etenee.

        Siispä minulle riittää jo pelkästään jo tuo lähettämäsi taltionumero ja tunnustan että olen hävinnyt vedon niinpä siinä tapauksessa olet ansainnut tuon satasen. :)

        Uskallatko ottaa riskin?""

        Ei tässä minulle mitään riskiä ole, olen saanut taltiointinumeron ja kymmenen tarraa jossa numero on ja tarra pitää liittää kaikkiin EIT:n pyytämiin lisäselvityksiin.

        ""Minä tiedän Nimesi ja osoitteesikin, joten olen sinuun yhteydessä tuon määräajan jälkeen. Käykö?""

        Ikävä kyllä ei käy, en julkaise numeroa ennenkuin olen varma henkilöllisyydestisi ja siitä että todella maksat häviämäsi vedon, koska senhän olet jo hävinnyt!!! Nyt kyse on vain siitä onko sinulla kanttia myöntää sitä omalla nimelläsi!!!

        Heh heh, mites muuten nyt suu pannaan???

        Siis eikös tuo Hirvikoski juuri kertonut nimensä?


      • Voi yksinkertaista!
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Eivät edes ota käsiteltäväksi! Jos väität että ovat ottaneet käsiteltäväksi niin siinä tapauksessa olet saanut vastauksessa taltionumeron käsiteltävästä asiasta jonka perusteella voit seurata asian etenemistä. Se on vakiintunut tapa ja se osoittaa että asia etenee.

        Siispä minulle riittää jo pelkästään jo tuo lähettämäsi taltionumero ja tunnustan että olen hävinnyt vedon niinpä siinä tapauksessa olet ansainnut tuon satasen. :)

        Uskallatko ottaa riskin?""

        Ei tässä minulle mitään riskiä ole, olen saanut taltiointinumeron ja kymmenen tarraa jossa numero on ja tarra pitää liittää kaikkiin EIT:n pyytämiin lisäselvityksiin.

        ""Minä tiedän Nimesi ja osoitteesikin, joten olen sinuun yhteydessä tuon määräajan jälkeen. Käykö?""

        Ikävä kyllä ei käy, en julkaise numeroa ennenkuin olen varma henkilöllisyydestisi ja siitä että todella maksat häviämäsi vedon, koska senhän olet jo hävinnyt!!! Nyt kyse on vain siitä onko sinulla kanttia myöntää sitä omalla nimelläsi!!!

        Heh heh, mites muuten nyt suu pannaan???

        Verukkeita verukkeita! Niitähän sää Markku keksit keksimästä päästyäsikin. On hyvä kun me tiedetään mitä ne yleensäkin tarkoittaa. Eli paskatt sinulla mitään taltionumeroita ole ja mitä ihmeen tarroja!? XD Ootkohan laittannu niitä valituksiasi ja vaikerruksiasi ihan vikapaikkaan. Lapsille yleensä annetaan tuollaisia tarroja esimerkiksi lääkärissä että saisivat muuta ajateltavaa ja lakkaisivat itkeskelemästä. =D Ootko ny ihan varma mihin niitä valituksiasi laitoit?
        Näkee selvästi ettävalehtelet niin että pääsi nitisee! Mikä estää antamasta tänne noita numeroita etenkin kun voisit jopa tienata? Ei tunnu ihan järkevältä!


    • No pitihän..

      ....tuon arvata! :D OK. Tehdäänpä nyt niin että anna tänne e-mail osoitteesi niin laitan sinulle haluamasi tiedot ja präti jopa valokuvan kera jos niin tahdot. Missään tapauksessa et saa tuota kuvaa julkaista missään, niinkuinkuin et niitä muitakaan tietoja mitä uskon sinulle! Naivisti näet uskon sen että et sentään niin nulju mies ole että sellaista menisit tekemään.
      Tuo ilmiselvä räksyttämisesi sai aikaan minussa sen että nyt katsotaan onko sinussa miestä muuhunkin kuin tyhjänpäiväiseen uhoamiseen.
      Siis, kaipaan vain enää e-mail osoitettasi joita sinulla luullakseni on.

      Ainoa pyyntöni olisi että yrittäisit nyt kerrankin olla asiallinen etkä ryhtyisi tuollaiseen alatyyliseen ja tavattoman lapselliseen ("Heh heh, mites muuten nyt suu pannaan???") "välituntiräksyttämiseen". Yritäthän muuten täällä esiintyä kaikkesi uhraavana kuvataiteilijoiden esitaistelijana jotta saisit aikaan "ennakkotapauksen" ajamallesi asialle joka sinulle on se tavattoman kuuma peruna. Mietihän vähän mitä tuollainen tekee uskottavuudellesi!

      Mielihyvin maksan jo paluupostissa tuon vedon jos osoitat minulle tuon taltionumeron jonka voin käydä itse henkilökohtaisesti todentamassa omin keinoini.
      Niin että ajattelehan kuinka helppoa rahaa nyt saisit! Ilman että sinun tarvitsee edes hikoilla sen piirustuslautasi ääressä.
      Onko sinussa nyt oikeasti miestä vai keksitkö taas jotain "nippelijuttuja" mikä mielestäsi oikeuttaa sinut jälleen kerran laistamaan?
      Ole edes hiukan asiallisempi mieti järjellä minkä kuvan haluat jättää itsestäsi "hyväntekijänä"! Pelaa sinäkin näin avoimin kortein!

    • Tärkeää asiaa!

      "".tuon arvata! :D OK. Tehdäänpä nyt niin että anna tänne e-mail osoitteesi niin laitan sinulle haluamasi tiedot ja präti jopa valokuvan kera jos niin tahdot. Missään tapauksessa et saa tuota kuvaa julkaista missään, niinkuinkuin et niitä muitakaan tietoja mitä uskon sinulle! Naivisti näet uskon sen että et sentään niin nulju mies ole että sellaista menisit tekemään.""

      Ei vaan tehdään niin että sinä laitat sähköpostiosoitteesi tänne ja minä otan sitten omasta sähköpostistani sinuun yhteyttä ja tähän osoitteeseen voit laittaa tietosi kuvan kanssa jos haluat. Ja kuvaasi en julkaise tietenkään, mutta miksi haluat pitää oman henkilöllisyytesi salassa, etkö uskalla hävitä reilua vetoa omalla nimelläsi???

      ""Tuo ilmiselvä räksyttämisesi sai aikaan minussa sen että nyt katsotaan onko sinussa miestä muuhunkin kuin tyhjänpäiväiseen uhoamiseen.
      Siis, kaipaan vain enää e-mail osoitettasi joita sinulla luullakseni on.""

      Ja tuo sinun räksyttämisesi loppuu kun laitat sen sähköpostiosoitteesi ja pääsen varmentamaan tietojesi oikeellisuuden ja keräämään ansaitun voiton vedonlyönnistä!

      ""Ainoa pyyntöni olisi että yrittäisit nyt kerrankin olla asiallinen etkä ryhtyisi tuollaiseen alatyyliseen ja tavattoman lapselliseen ("Heh heh, mites muuten nyt suu pannaan???") "välituntiräksyttämiseen". Yritäthän muuten täällä esiintyä kaikkesi uhraavana kuvataiteilijoiden esitaistelijana jotta saisit aikaan "ennakkotapauksen" ajamallesi asialle joka sinulle on se tavattoman kuuma peruna. Mietihän vähän mitä tuollainen tekee uskottavuudellesi!""

      Mitäs jos me mietittäisiin ihan sitä sinun omaa uskottavuuttasi, siitähän tässä on kyse, ei minun uskottavuudestani?! Koska minulla on uskottavuuteni perustaksi myös todisteet asioiden oikeasta laidasta!!! Ja mitä tulee tuohon jonkinlaiseen esitaistelijana olemiseen niin, niin hyvältä kuin se kuulostaakin, en silti katso olevani kunnian arvoinen!

      ""Mielihyvin maksan jo paluupostissa tuon vedon jos osoitat minulle tuon taltionumeron jonka voin käydä itse henkilökohtaisesti todentamassa omin keinoini.
      Niin että ajattelehan kuinka helppoa rahaa nyt saisit! Ilman että sinun tarvitsee edes hikoilla sen piirustuslautasi ääressä.
      Onko sinussa nyt oikeasti miestä vai keksitkö taas jotain "nippelijuttuja" mikä mielestäsi oikeuttaa sinut jälleen kerran laistamaan?
      Ole edes hiukan asiallisempi mieti järjellä minkä kuvan haluat jättää itsestäsi "hyväntekijänä"! Pelaa sinäkin näin avoimin kortein!""

      Tekee mieleni sanoa että --herää pahvi--!!!! Vai sinä joka kerrot tietäväsi vastakirjoittajan henkilöllisyyden ja vieläpä osoitteenkin ja itse esiinnyt nimimerkin suojassa, pyydät vastapuolta pelaamaan avoimin kortein, heh heh heh??? Ei sinulle oikeasti voi kuin nauraa, niin lapselliselta juttusi kuulostavat!!! Mutta laita nyt se e-mail osoitteesi, niin pääsemme taas seuraamaan vuosisadan luistamista hävityn vedonlyönnin maksamisen suhteen!!!

      • Sopii!!!

        Kun kerran et uskalla antaa sitä numeroa täällä niin laita se tähän osoitteeseen: [email protected]

        Koska todellakin olet noin nulju tyyppi niin sen verran laistan lupauksistani että en pistä valokuvaani liitteeksi.
        Minulla kiinnostaa vain tuo kyseinen numero jonka kai uskalla edes tuohon laittaa, muuten tulkitsen asian niin että olet hävinnyt tuon vedon ja ihan todistettavasti.

        Kaikenlaista kuraa täällä näkee!

        Sinun Esa Hirvikoski


      • Tärkeää asiaa!
        Sopii!!! kirjoitti:

        Kun kerran et uskalla antaa sitä numeroa täällä niin laita se tähän osoitteeseen: [email protected]

        Koska todellakin olet noin nulju tyyppi niin sen verran laistan lupauksistani että en pistä valokuvaani liitteeksi.
        Minulla kiinnostaa vain tuo kyseinen numero jonka kai uskalla edes tuohon laittaa, muuten tulkitsen asian niin että olet hävinnyt tuon vedon ja ihan todistettavasti.

        Kaikenlaista kuraa täällä näkee!

        Sinun Esa Hirvikoski

        ""Kun kerran et uskalla antaa sitä numeroa täällä niin laita se tähän osoitteeseen:""

        Minun kohdallanihan kyse ei ole uskaltamisesta, vaan halusta saada vedon voittorahat! Mutta sinun omalla kohdallasihan on kyse juuri uskaltamisesta, maksaa veto ja todentaa henkilöllisyytesi!

        ""Minulla kiinnostaa vain tuo kyseinen numero jonka kai uskalla edes tuohon laittaa, muuten tulkitsen asian niin että olet hävinnyt tuon vedon ja ihan todistettavasti.""

        Ja sen saat heti kun totean henkilöllisyytesi todeksi ja saan häviämäsi satasen!

        ""Kaikenlaista kuraa täällä näkee!""

        Aivan ihme hörhöjä lyömässä vetoa nimimerkkiensä takaa, vaikka tietävät vastapuolen nimen ja osoitteen! Mutta laitoin postia mainitsemaasi e-mail osoitteeseen, katsotaan saanko häviämäsi vedon ja toteammeko henkilöllisyytesi todeksi????????


    • mitä vit.......

      Mies on kertonut nimensä jo 2 kertaa.oletko sokea?

      • Heh heh!

        Entä oletko itse vähän tyhmä?


      • mitä vit.....
        Heh heh! kirjoitti:

        Entä oletko itse vähän tyhmä?

        a niin joo, suahan vainoaa koko suomi. hirvikoskikin on todennäköisesti presidentti joka kiusaa sua sunnuntain ratoksi.


    • SSSSR!

      Kyllä "tärkeää asiaa" nimimerkillä näyttää todellakin olevan vintti pimeänä! Mies on useaan otteeseen kertonut nimensä eikä näytä kelpaavan edes satanen!!!!!!
      Voi H*****vetti! Luuletko tosiaan että sua täällä uskotaan!
      Noilla "neuvoilla" mitä täällä muka jakelee ei ole minkäänlaista pohjaa ja edellytyksiä edes tehdä minkäänlaisia kanteluita EIT: ssä! Nehän päästäisivät paskaisen naurun tuollaisille!!!! Luuletko meitä ihan toopeiksi!
      Olen tiennyt hänet yksinkertaiseksi mutten uskonut sentään noin yksinkertaiseksi. Kyllähän toi todistustaakka on sulla Make!!! XD

      • Nooh, asia...

        ...sitten lopulta varmistui. Mies todellakin puhuu lämpimikseen ja valehtelee kuin pieni eläin. Hän ei todellakaan ole saanut edes perille niitä kanteluitaan. Johan tuon noista hänen "neuvoista ja ohjeistuksistaan" pystyy päättelemään. Ei niissä ole päätä eikä häntää! Niiden liitteinä pitäisi olla todella vakuuttavat ja "varmennetut" todisteet ennenkuin noita asioita edes otettaisi siellä käsiteltäviksi ja sittenkin niiden mahdollinen läpimeno olisi utopiaa.
        Tuollaiset täysin keksityt syytöäkset siellä aiheuttaa vain säälin sekaista hilpeyttä.

        Tämä äijä vain sähköpostissakin jankuttaa samaa asiaa että "miten todistat henkilöllisyytesi" Sillä ei näköjään ole pikkurahan puutetta ;D
        Kerrassaan hauska valehteleva veikko! :) Niin että se siitä hänen vakavasti otettavuudesta.


      • nauruitkijä
        Nooh, asia... kirjoitti:

        ...sitten lopulta varmistui. Mies todellakin puhuu lämpimikseen ja valehtelee kuin pieni eläin. Hän ei todellakaan ole saanut edes perille niitä kanteluitaan. Johan tuon noista hänen "neuvoista ja ohjeistuksistaan" pystyy päättelemään. Ei niissä ole päätä eikä häntää! Niiden liitteinä pitäisi olla todella vakuuttavat ja "varmennetut" todisteet ennenkuin noita asioita edes otettaisi siellä käsiteltäviksi ja sittenkin niiden mahdollinen läpimeno olisi utopiaa.
        Tuollaiset täysin keksityt syytöäkset siellä aiheuttaa vain säälin sekaista hilpeyttä.

        Tämä äijä vain sähköpostissakin jankuttaa samaa asiaa että "miten todistat henkilöllisyytesi" Sillä ei näköjään ole pikkurahan puutetta ;D
        Kerrassaan hauska valehteleva veikko! :) Niin että se siitä hänen vakavasti otettavuudesta.

        Ihmisoikeussaarnamiehen uskottavuus kärsi jo aika pahasti ketjussa "karmeita tapahtumia tuolla norjassa", jossa che laittoi romanitaustaiselle vastaväittäjälle avoimen rasistisen vastauksen.


      • Tärkeää asiaa!
        nauruitkijä kirjoitti:

        Ihmisoikeussaarnamiehen uskottavuus kärsi jo aika pahasti ketjussa "karmeita tapahtumia tuolla norjassa", jossa che laittoi romanitaustaiselle vastaväittäjälle avoimen rasistisen vastauksen.

        Voisitko tehdä asiattomat ja väärät syytteesi omalla nimelläsi, kiitos?!


      • Tärkeää asiaa!
        Nooh, asia... kirjoitti:

        ...sitten lopulta varmistui. Mies todellakin puhuu lämpimikseen ja valehtelee kuin pieni eläin. Hän ei todellakaan ole saanut edes perille niitä kanteluitaan. Johan tuon noista hänen "neuvoista ja ohjeistuksistaan" pystyy päättelemään. Ei niissä ole päätä eikä häntää! Niiden liitteinä pitäisi olla todella vakuuttavat ja "varmennetut" todisteet ennenkuin noita asioita edes otettaisi siellä käsiteltäviksi ja sittenkin niiden mahdollinen läpimeno olisi utopiaa.
        Tuollaiset täysin keksityt syytöäkset siellä aiheuttaa vain säälin sekaista hilpeyttä.

        Tämä äijä vain sähköpostissakin jankuttaa samaa asiaa että "miten todistat henkilöllisyytesi" Sillä ei näköjään ole pikkurahan puutetta ;D
        Kerrassaan hauska valehteleva veikko! :) Niin että se siitä hänen vakavasti otettavuudesta.

        ""Tämä äijä vain sähköpostissakin jankuttaa samaa asiaa että "miten todistat henkilöllisyytesi" Sillä ei näköjään ole pikkurahan puutetta ;D""

        Miksi et enää esiinny Esa Hirvikoskena???

        ""Kerrassaan hauska valehteleva veikko! :) Niin että se siitä hänen vakavasti otettavuudesta.""

        Heh heh heh, kaikenlaisiin mielenterveyspotilaisiin sitä törmääkin!!!


      • Esa Hirvikoski
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Tämä äijä vain sähköpostissakin jankuttaa samaa asiaa että "miten todistat henkilöllisyytesi" Sillä ei näköjään ole pikkurahan puutetta ;D""

        Miksi et enää esiinny Esa Hirvikoskena???

        ""Kerrassaan hauska valehteleva veikko! :) Niin että se siitä hänen vakavasti otettavuudesta.""

        Heh heh heh, kaikenlaisiin mielenterveyspotilaisiin sitä törmääkin!!!

        Asia on jopa niin yksinkertainen että unohdin allekirjoittaa kuon edellisen viestini.
        Täten todistan että se oli minulta.

        T:Esa Hirvikoski Kelpaako tämä?


        "Heh heh heh, kaikenlaisiin mielenterveyspotilaisiin sitä törmääkin!!!"

        P.S Ja tämä sitten kertookin sinusta sen olennaisimman ;) Olet todella säälittävä!


      • Tärkeää asiaa!
        Esa Hirvikoski kirjoitti:

        Asia on jopa niin yksinkertainen että unohdin allekirjoittaa kuon edellisen viestini.
        Täten todistan että se oli minulta.

        T:Esa Hirvikoski Kelpaako tämä?


        "Heh heh heh, kaikenlaisiin mielenterveyspotilaisiin sitä törmääkin!!!"

        P.S Ja tämä sitten kertookin sinusta sen olennaisimman ;) Olet todella säälittävä!

        Voi kuule sinä joka esiinnyt Esa Hirvikoskena, käytät aikaasi epäonnistuneeseen vedätykseen. Ilmeisesti katkeruutesi ja kateutesi toista itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa kohtaan saa sinut käyttämään aikaasi moiseen ja ainakin minulle se kertoo juuri siitä mitä yrität syöttää minun viakseni, säälittävyydestä! Olet siis se sama tyyppi joka jatkuvasti, ketjusta toiseen yrittää syöttää omat ongelmansa muiden syksi!

        Kiitän kuitenkin vedätysyrityksestäsi joka alokasmaisuudellaan kertoo henkisen tasosi suoraan ja samoin kiitos näille muutamille puolustajallesi, koska heidän viestinsä varmistavat palstan älyllisen köyhyyden alemmuustilan.

        Tosin mitä muutakaan voi odottaa alalla jossa lahjakkuus ja osaaminen ovat jo aikaa sitten jääneet poliittisen soveltuvuuden jalkoihin ja jossa nämä virallisten piirien lahjattomat ressukat yrittävät epätoivoisesti pitää vallankahvastaan kiinni jopa ihmis- ja perusoikeuksienkin vastaisesti, jotta koko karmea totuus ei paljastuisi!


      • Esa Hirvikoski
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Voi kuule sinä joka esiinnyt Esa Hirvikoskena, käytät aikaasi epäonnistuneeseen vedätykseen. Ilmeisesti katkeruutesi ja kateutesi toista itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa kohtaan saa sinut käyttämään aikaasi moiseen ja ainakin minulle se kertoo juuri siitä mitä yrität syöttää minun viakseni, säälittävyydestä! Olet siis se sama tyyppi joka jatkuvasti, ketjusta toiseen yrittää syöttää omat ongelmansa muiden syksi!

        Kiitän kuitenkin vedätysyrityksestäsi joka alokasmaisuudellaan kertoo henkisen tasosi suoraan ja samoin kiitos näille muutamille puolustajallesi, koska heidän viestinsä varmistavat palstan älyllisen köyhyyden alemmuustilan.

        Tosin mitä muutakaan voi odottaa alalla jossa lahjakkuus ja osaaminen ovat jo aikaa sitten jääneet poliittisen soveltuvuuden jalkoihin ja jossa nämä virallisten piirien lahjattomat ressukat yrittävät epätoivoisesti pitää vallankahvastaan kiinni jopa ihmis- ja perusoikeuksienkin vastaisesti, jotta koko karmea totuus ei paljastuisi!

        Ei millään pahalla Markku mutta millä ilveellä luulet minun olevan joku muu kuin Esa Hirvikoski???? Millä voit todistaa asian? Entäs sitten millä kummalla minun pitäisi sinulle muka todistaa oma henkilöllisyyteni täällä ja jopa tuolla omassa E-mailissani kun et usko edes siihenkään!!??
        Et kai hyvä mies usko että täällä- tai edes sinulle henkilökohtaisesti paljastaisin omat henkilötunnukseni kun tiedän kokemuksesta ja varsinkin täällä näitä juttuja lukiessani, kuinka edesvastuuton ja epäluotettava olet lisättynä vielä tuollaiseen maita kaatavaan kaunaisuuteen ja kateellisuuteen mikä tässä vaiheessa näyttää olevan se suurin johtotähtesi, jonka vuoksi alunperinkin olet ryhtynyt täällä esimerkiksi rähjäämään kaikille jotka vähääkään uskaltaa kyseenalaistaa tuota sinun joka palstalla kuuluttamaa "erinomaisuuttasi" taidekuivioissa.

        Minä todellakin olen Esa Hirvikoski ja isäni Pekan siittämä, joka puolestaan on syntynyt Petroskoissa.

        Olen kaikin tavoin yrittänyt olla maltillinen ja vain kyseenalaistaa noita ilmiselviä ja uskomattomia asiavirheitä ja uskomuksiasi kuinka asioita sinun mielestäsi hoidetaan tuonne EU:hun käsin. Jo melko pian huomasinkin että sinulla todellakin Markku on täysin "oma lehmä" ojassa ja sinun ilmiselvä ja ihmeellinen "kostomenttaaliteetti" nostaa päätään, eli paistaa räikeästi läpi.
        Et "poikarukka" ole selvillä noista asioista kuinka tuollaisia asioita hoidetaa noiden piirien kanssa. Väitän näin ihan kokemukseni syvällä "rintaäänellä"!

        Jo se että laistit ilmiselvän satasen ansaitsemiskeinon keksimälläsi "pilkkuvirheellä" osoittaa tuon kaiken todeksi! Tosiasiassa olet vain yrittänyt ajaa tämänkin ketjun aloituksella sitä samaa väsyttävää linjaasi. Ikäänkuin olisit muka kaikkien päähänpotkittujen suomen taiteilijoiden suuri ja kaikkesi peliin laittava "esiteistelija".
        Kaiken tuon takana kuitenkin näkyy tuo kieroutunut- ja kaiken kattava oman edun tavoittelu ja suunnaton ilkeys lähimmäistä kohtaan. Ensimmäisenä tulee mieleeni juurikin tuo "karmeita tapahtumia Norjassa"- ketjun säälimätön ja ajattelematon vastauksesi sille Romanikirjoittajalle! Eikö tuohon "Ihmisoikeustaistelusi" nikkiin tullut siinä aika paha "säro"? Vai mitä sanot puolustukseksesi?
        Eniway, se ei todellakaan ollut ensimmäinen ja ainoa vastaava "harha-askeleesi" vetämässäsi "projektissa" ja sen sinä tiedät itsekin.

        Jos olet ollenkaan järkevä ja ajatteleva ihminen niin nyt sinun kannattaisi yrittää antaa edes jonkinlainen selitys tälle toiminnallesi täällä. Sinun ei todellakaan kannata toimia tässä niinkuin tavallisesti, eli vetoat kirjoittajan nimettömyyteen ja kateuteen, sillä nyt se pelaa sinua vastaan ja tekee sinusta entistäkin tyhmemmän ja jopa sitäkin tyhmemmän.
        Minä todellakin olen Esa Hirvikoski ja sen voit kyllä ihan vuoren varmasti varmistaa tämän palstan ylläpitäjiltä!
        Niin että Markku, Mites nyt suu pannaan hähä? (hävettää käyttää noita sinun menetelmiäsi!)

        Vastaustasi odotellen T: Esa Hirvikoski


      • Tärkeää asiaa!
        Esa Hirvikoski kirjoitti:

        Ei millään pahalla Markku mutta millä ilveellä luulet minun olevan joku muu kuin Esa Hirvikoski???? Millä voit todistaa asian? Entäs sitten millä kummalla minun pitäisi sinulle muka todistaa oma henkilöllisyyteni täällä ja jopa tuolla omassa E-mailissani kun et usko edes siihenkään!!??
        Et kai hyvä mies usko että täällä- tai edes sinulle henkilökohtaisesti paljastaisin omat henkilötunnukseni kun tiedän kokemuksesta ja varsinkin täällä näitä juttuja lukiessani, kuinka edesvastuuton ja epäluotettava olet lisättynä vielä tuollaiseen maita kaatavaan kaunaisuuteen ja kateellisuuteen mikä tässä vaiheessa näyttää olevan se suurin johtotähtesi, jonka vuoksi alunperinkin olet ryhtynyt täällä esimerkiksi rähjäämään kaikille jotka vähääkään uskaltaa kyseenalaistaa tuota sinun joka palstalla kuuluttamaa "erinomaisuuttasi" taidekuivioissa.

        Minä todellakin olen Esa Hirvikoski ja isäni Pekan siittämä, joka puolestaan on syntynyt Petroskoissa.

        Olen kaikin tavoin yrittänyt olla maltillinen ja vain kyseenalaistaa noita ilmiselviä ja uskomattomia asiavirheitä ja uskomuksiasi kuinka asioita sinun mielestäsi hoidetaan tuonne EU:hun käsin. Jo melko pian huomasinkin että sinulla todellakin Markku on täysin "oma lehmä" ojassa ja sinun ilmiselvä ja ihmeellinen "kostomenttaaliteetti" nostaa päätään, eli paistaa räikeästi läpi.
        Et "poikarukka" ole selvillä noista asioista kuinka tuollaisia asioita hoidetaa noiden piirien kanssa. Väitän näin ihan kokemukseni syvällä "rintaäänellä"!

        Jo se että laistit ilmiselvän satasen ansaitsemiskeinon keksimälläsi "pilkkuvirheellä" osoittaa tuon kaiken todeksi! Tosiasiassa olet vain yrittänyt ajaa tämänkin ketjun aloituksella sitä samaa väsyttävää linjaasi. Ikäänkuin olisit muka kaikkien päähänpotkittujen suomen taiteilijoiden suuri ja kaikkesi peliin laittava "esiteistelija".
        Kaiken tuon takana kuitenkin näkyy tuo kieroutunut- ja kaiken kattava oman edun tavoittelu ja suunnaton ilkeys lähimmäistä kohtaan. Ensimmäisenä tulee mieleeni juurikin tuo "karmeita tapahtumia Norjassa"- ketjun säälimätön ja ajattelematon vastauksesi sille Romanikirjoittajalle! Eikö tuohon "Ihmisoikeustaistelusi" nikkiin tullut siinä aika paha "säro"? Vai mitä sanot puolustukseksesi?
        Eniway, se ei todellakaan ollut ensimmäinen ja ainoa vastaava "harha-askeleesi" vetämässäsi "projektissa" ja sen sinä tiedät itsekin.

        Jos olet ollenkaan järkevä ja ajatteleva ihminen niin nyt sinun kannattaisi yrittää antaa edes jonkinlainen selitys tälle toiminnallesi täällä. Sinun ei todellakaan kannata toimia tässä niinkuin tavallisesti, eli vetoat kirjoittajan nimettömyyteen ja kateuteen, sillä nyt se pelaa sinua vastaan ja tekee sinusta entistäkin tyhmemmän ja jopa sitäkin tyhmemmän.
        Minä todellakin olen Esa Hirvikoski ja sen voit kyllä ihan vuoren varmasti varmistaa tämän palstan ylläpitäjiltä!
        Niin että Markku, Mites nyt suu pannaan hähä? (hävettää käyttää noita sinun menetelmiäsi!)

        Vastaustasi odotellen T: Esa Hirvikoski

        Kuule saat ihan rauhassa olla Esa Hirvikorki tai mikä tahansa, mutta minua siitä on turha alkaa syyttelemään, jokaisella on osansa!

        Mutta kun olet kertonut tietäväsi nimeni ja osoitteenikin, niin mikset käy pudottamassa häviämääsi satasta postiluukustani kirjekuoressa tai lähetä sitä postissa, jos itse et uskalla tulla tuomaan sitä. Sen jälkeen lähetän diaarinumeron jonka olet halunnut tietää. Tai voin vaikka julkaista numeron täällä!!!

        En lähetä numeroa ennenkuin saan häviämäsi satasen, koska mikään ei takaa että saan sen jos lähetän numeron ensin!!! Tosin en tiedä riittääkö käsityskykysi ymmärtämään asian???


      • "Tai voin vaikka...
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Kuule saat ihan rauhassa olla Esa Hirvikorki tai mikä tahansa, mutta minua siitä on turha alkaa syyttelemään, jokaisella on osansa!

        Mutta kun olet kertonut tietäväsi nimeni ja osoitteenikin, niin mikset käy pudottamassa häviämääsi satasta postiluukustani kirjekuoressa tai lähetä sitä postissa, jos itse et uskalla tulla tuomaan sitä. Sen jälkeen lähetän diaarinumeron jonka olet halunnut tietää. Tai voin vaikka julkaista numeron täällä!!!

        En lähetä numeroa ennenkuin saan häviämäsi satasen, koska mikään ei takaa että saan sen jos lähetän numeron ensin!!! Tosin en tiedä riittääkö käsityskykysi ymmärtämään asian???

        ....julkaista numeron täällä!!!" Niinpä, julkaisekkin! Ei millään pahalla mutta meitä monia muitakin todella kiinnostaisi!

        Puhu mitä puhut mutta totuus näyttää olevan ihan toisenlainen. Jos toi Esa on sinulle kerran oman emailinsa sinulle uskonut niin miksi helvetissä et sitä sille antanut? Eihän tässä ole mitään logiikkaa! Ettäkö hänen pitäisi lähettää satanen ennenkuin osoitat tosissasi että kyseinen numero on olemassa???? Ei Make sellainen käy kenenkään järkeen!
        Olet ilmiselvästi hävinnyt ton vetosi! Tässä nyt lähinnä tulee pohdittavaksi toi oma järkesi!!! HIHIHI: Ymmärrätkö edes!!??


      • Tärkeää asiaa!
        "Tai voin vaikka... kirjoitti:

        ....julkaista numeron täällä!!!" Niinpä, julkaisekkin! Ei millään pahalla mutta meitä monia muitakin todella kiinnostaisi!

        Puhu mitä puhut mutta totuus näyttää olevan ihan toisenlainen. Jos toi Esa on sinulle kerran oman emailinsa sinulle uskonut niin miksi helvetissä et sitä sille antanut? Eihän tässä ole mitään logiikkaa! Ettäkö hänen pitäisi lähettää satanen ennenkuin osoitat tosissasi että kyseinen numero on olemassa???? Ei Make sellainen käy kenenkään järkeen!
        Olet ilmiselvästi hävinnyt ton vetosi! Tässä nyt lähinnä tulee pohdittavaksi toi oma järkesi!!! HIHIHI: Ymmärrätkö edes!!??

        Voi ressukka käsityskykysi ei ole parhaimmasta päästä! Mikä takaa että saan Esaksi esittäytyneeltä hänen häviämänsä satasen, jos annan diaarinumeron ensin??? Mutta jos hän ensin antaa häviämänsä satasen, niin hänhän on ilmoittanut tietävänsä jopa osoitteenikin ja voi näin ollen tulla perimään rahansa takaisin, mikäli en numeroa luovuta!!!

        Sitä paitsi olen 100%:n varmuudella voittanut vedon, toisin kuin epätoivoisesdti yrität väittää!!!


      • nauruitkijä..
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Voisitko tehdä asiattomat ja väärät syytteesi omalla nimelläsi, kiitos?!

        yritätkö sinä väittää ettet ole kirjoittanut sellaista? yrität pelle valehdella vaikka kuka tahansa voi käydä lukemassa että puhun totta.ja nimeä sinulle on näköjään turha kertoa kun et usko kuitenkaan sitä oikeaksi.


      • pikku M.....
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Voi kuule sinä joka esiinnyt Esa Hirvikoskena, käytät aikaasi epäonnistuneeseen vedätykseen. Ilmeisesti katkeruutesi ja kateutesi toista itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa kohtaan saa sinut käyttämään aikaasi moiseen ja ainakin minulle se kertoo juuri siitä mitä yrität syöttää minun viakseni, säälittävyydestä! Olet siis se sama tyyppi joka jatkuvasti, ketjusta toiseen yrittää syöttää omat ongelmansa muiden syksi!

        Kiitän kuitenkin vedätysyrityksestäsi joka alokasmaisuudellaan kertoo henkisen tasosi suoraan ja samoin kiitos näille muutamille puolustajallesi, koska heidän viestinsä varmistavat palstan älyllisen köyhyyden alemmuustilan.

        Tosin mitä muutakaan voi odottaa alalla jossa lahjakkuus ja osaaminen ovat jo aikaa sitten jääneet poliittisen soveltuvuuden jalkoihin ja jossa nämä virallisten piirien lahjattomat ressukat yrittävät epätoivoisesti pitää vallankahvastaan kiinni jopa ihmis- ja perusoikeuksienkin vastaisesti, jotta koko karmea totuus ei paljastuisi!

        olet varmaan huomannut että viralliset piirit eivät YRITÄ pitää valankahvasta kiinni vaan he kyllä PITÄVÄT.voi voi.jo vuosia jatkunut ajojahtisi itseäsi lahjakkaampia taiteilijoita kohtaan se vaan jatkuu.


      • Tärkeää asiaa!
        pikku M..... kirjoitti:

        olet varmaan huomannut että viralliset piirit eivät YRITÄ pitää valankahvasta kiinni vaan he kyllä PITÄVÄT.voi voi.jo vuosia jatkunut ajojahtisi itseäsi lahjakkaampia taiteilijoita kohtaan se vaan jatkuu.

        ""olet varmaan huomannut että viralliset piirit eivät YRITÄ pitää valankahvasta kiinni vaan he kyllä PITÄVÄT""

        Niin kunnes EIT lopettaa heidän lapsellisen naurettavat hiekkalaatikkoleikkinsä ja he joutuvat opettelemaan demokraattisten oikeusvaltioiden toimintatavat! Mutta oppivatko he nämä toimintatavat, vai tuleeko itkupotkuraivari kun joutuisi itse noudattamaan ihmis- ja perusoikeuksia???

        ""voi voi.jo vuosia jatkunut ajojahtisi itseäsi lahjakkaampia taiteilijoita kohtaan se vaan jatkuu.""

        Outo juttu, siis ihmis- ja perusoikeuksien noudattamisen vaatiminen on mielestäsi ajojahtia, osaisitko perustella asian pätevästi ja koska en tosiaankaan ole tavannut itseäni lahjakkaampia taiteilijoita, niin voisitko samalla kertoa keitä he ovat ja esitellä heidän teoksensa???

        Vai oliko tämä taas tätä mitä palstalla on totutttu näkemään???


      • tasapää.......
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""olet varmaan huomannut että viralliset piirit eivät YRITÄ pitää valankahvasta kiinni vaan he kyllä PITÄVÄT""

        Niin kunnes EIT lopettaa heidän lapsellisen naurettavat hiekkalaatikkoleikkinsä ja he joutuvat opettelemaan demokraattisten oikeusvaltioiden toimintatavat! Mutta oppivatko he nämä toimintatavat, vai tuleeko itkupotkuraivari kun joutuisi itse noudattamaan ihmis- ja perusoikeuksia???

        ""voi voi.jo vuosia jatkunut ajojahtisi itseäsi lahjakkaampia taiteilijoita kohtaan se vaan jatkuu.""

        Outo juttu, siis ihmis- ja perusoikeuksien noudattamisen vaatiminen on mielestäsi ajojahtia, osaisitko perustella asian pätevästi ja koska en tosiaankaan ole tavannut itseäni lahjakkaampia taiteilijoita, niin voisitko samalla kertoa keitä he ovat ja esitellä heidän teoksensa???

        Vai oliko tämä taas tätä mitä palstalla on totutttu näkemään???

        Et ole tavannut ainuttakaan itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa? et ainuttakaan? suomen laajuisesti? maailman laajuisesti? Ethän sinä ole miesparka terve näköjään.
        Hiekkalaatikkoleikeistä sinä ainakin tiedät kaiken. Olet se persoonallisuushäiriöinen kiusaaja jonka muut lapset jättävät ulkopuolelle koska eivät jaksa katsella idioottia joka pyrkii pomottamaan ja määräilemään miten muiden pitää leikkiä.


      • Tärkeää asiaa!
        tasapää....... kirjoitti:

        Et ole tavannut ainuttakaan itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa? et ainuttakaan? suomen laajuisesti? maailman laajuisesti? Ethän sinä ole miesparka terve näköjään.
        Hiekkalaatikkoleikeistä sinä ainakin tiedät kaiken. Olet se persoonallisuushäiriöinen kiusaaja jonka muut lapset jättävät ulkopuolelle koska eivät jaksa katsella idioottia joka pyrkii pomottamaan ja määräilemään miten muiden pitää leikkiä.

        ""Et ole tavannut ainuttakaan itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa? et ainuttakaan? suomen laajuisesti? maailman laajuisesti? Ethän sinä ole miesparka terve näköjään.""

        Aivan omasta mielestäni en ole tavannut ketään toista taiteilijaa jonka ideat ja tekotapa miellyttäisivät enemmän kuin ikiomani!!! Näin se vain ikävä kyllä on ja ehkäpä se onkin osasyy koko taiteilijan ammattiin, halu tehdä jotain mihin kukaan muu ei pysty!

        ""Hiekkalaatikkoleikeistä sinä ainakin tiedät kaiken. Olet se persoonallisuushäiriöinen kiusaaja jonka muut lapset jättävät ulkopuolelle koska eivät jaksa katsella idioottia joka pyrkii pomottamaan ja määräilemään miten muiden pitää leikkiä.""

        Tälle jutulle olisin pyytänyt perusteita, miten minä olen esimerkiksi sinua pompottanut tai määräillyt??? Tuskin mitenkään, mutta entäpä oma toimintasi minua vastaan!!!???


      • puhhuuhhuh
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Et ole tavannut ainuttakaan itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa? et ainuttakaan? suomen laajuisesti? maailman laajuisesti? Ethän sinä ole miesparka terve näköjään.""

        Aivan omasta mielestäni en ole tavannut ketään toista taiteilijaa jonka ideat ja tekotapa miellyttäisivät enemmän kuin ikiomani!!! Näin se vain ikävä kyllä on ja ehkäpä se onkin osasyy koko taiteilijan ammattiin, halu tehdä jotain mihin kukaan muu ei pysty!

        ""Hiekkalaatikkoleikeistä sinä ainakin tiedät kaiken. Olet se persoonallisuushäiriöinen kiusaaja jonka muut lapset jättävät ulkopuolelle koska eivät jaksa katsella idioottia joka pyrkii pomottamaan ja määräilemään miten muiden pitää leikkiä.""

        Tälle jutulle olisin pyytänyt perusteita, miten minä olen esimerkiksi sinua pompottanut tai määräillyt??? Tuskin mitenkään, mutta entäpä oma toimintasi minua vastaan!!!???

        Et ole pomottanut ketään koska sinulla ei sellaisiin asemiin ole rahkeita. Sinut on jätetty ulos koska et tasollisesti ole riittävä ja nyt haukut meitä muita omasta laiskuudestasi.

        En täysin ymmärrä miksi haluat vertailla teoksia kenenkään kanssa jos kerran et omaa mitään objektiivisuutta omia teoksiasi kohtaan. Eli teoksiasi on hyödytöntä arvostella koska et suostu näkemään niissä mitään parantamisen varaa


      • Tärkeää asiaa!
        puhhuuhhuh kirjoitti:

        Et ole pomottanut ketään koska sinulla ei sellaisiin asemiin ole rahkeita. Sinut on jätetty ulos koska et tasollisesti ole riittävä ja nyt haukut meitä muita omasta laiskuudestasi.

        En täysin ymmärrä miksi haluat vertailla teoksia kenenkään kanssa jos kerran et omaa mitään objektiivisuutta omia teoksiasi kohtaan. Eli teoksiasi on hyödytöntä arvostella koska et suostu näkemään niissä mitään parantamisen varaa

        ""Et ole pomottanut ketään koska sinulla ei sellaisiin asemiin ole rahkeita. Sinut on jätetty ulos koska et tasollisesti ole riittävä ja nyt haukut meitä muita omasta laiskuudestasi.""

        No mutta edellisessä viestissäsi kerroit selvästi minun pompottavan muita, miksi näin äkkinäinen suunnanmuutos, huomasitko taas kerran juttelevasi aivan omiasi??? Ja sitä tasoa on vaikea verrata nimimerkin kanssa jolla siihen ei ole rohkeutta, varmasti sinunkin älysi riittää sen kertomaan, vai riittääkö??? Viimeiseksi pyytäisin sinulta myös perusteluita laiskaksi haukkumiselle, olisiko sinulla antaa niitä??? Vai onko kyseessä uusi tyyli mustamaalata nimeltä tiedettyä nimimerkin suojasta???

        ""En täysin ymmärrä miksi haluat vertailla teoksia kenenkään kanssa""

        Taiteessa kaikki perustuu vertaisarvioon ja jos esitetään osaamisen tai taidon puutteen kaltaisia väitteitä ja kehutaan omaa osaamistaan samalla kertaa, niin silloin ainoa keino asian todellisen tilan selvittämiseksi on vertaisarvio. Mutta koska kenelläkään kuten ei sinullakaan ole ollut siihen rohkeutta, valtavista uhoamisista huolimatta, niin silloinhan olen aivan ylivoimainen teihin nähden!!!


      • tasapää.......
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""Et ole pomottanut ketään koska sinulla ei sellaisiin asemiin ole rahkeita. Sinut on jätetty ulos koska et tasollisesti ole riittävä ja nyt haukut meitä muita omasta laiskuudestasi.""

        No mutta edellisessä viestissäsi kerroit selvästi minun pompottavan muita, miksi näin äkkinäinen suunnanmuutos, huomasitko taas kerran juttelevasi aivan omiasi??? Ja sitä tasoa on vaikea verrata nimimerkin kanssa jolla siihen ei ole rohkeutta, varmasti sinunkin älysi riittää sen kertomaan, vai riittääkö??? Viimeiseksi pyytäisin sinulta myös perusteluita laiskaksi haukkumiselle, olisiko sinulla antaa niitä??? Vai onko kyseessä uusi tyyli mustamaalata nimeltä tiedettyä nimimerkin suojasta???

        ""En täysin ymmärrä miksi haluat vertailla teoksia kenenkään kanssa""

        Taiteessa kaikki perustuu vertaisarvioon ja jos esitetään osaamisen tai taidon puutteen kaltaisia väitteitä ja kehutaan omaa osaamistaan samalla kertaa, niin silloin ainoa keino asian todellisen tilan selvittämiseksi on vertaisarvio. Mutta koska kenelläkään kuten ei sinullakaan ole ollut siihen rohkeutta, valtavista uhoamisista huolimatta, niin silloinhan olen aivan ylivoimainen teihin nähden!!!

        En sanonut että pomotat, sanoin että PYRIT pomottamaan. Lue tarkemmin. Haluat että maailma tanssii sinun pilisi mukaan. Mutta eihän se tanssi eikä tule tanssimaan.

        Laiska olet siinä että jos työsi eivät kelpaa johonkin niin et pyri parantamaan työtäsi vaan rupeat haukkumaan kateellisena muita taiteilijoita.

        Minäkin kannatan vertaisarviota ja sellainen on töillemme tehtykin esimerkiksi tm-liiton jäsenvalinnassa. Lopputulos oli se että sinut on todettu ammattitaidottomaksi taiteilijaksi ja minä pääsin liittoon. Minä en paljasta nimeäni kaltaisellesi ihmiselle joka vuosia lähettelee kadehtimistaan ihmisistä parjausvideoita ja haukkuu heitä nimellä täällä palstalla. Se että olet itse tehnyt näin on omaa hölmöyttäsi. johan sinä sitäpaitsi sanoit että sinun mielestäsi maailmassa ei ole vertaistasi maalaria, joten mitään vertailua jossa työtäsi kritisoidaan et todennäköisesti voi hyväksyä.Miksi siis vertailla henkilökohtaisesti mitään? Ei tarvitse. Sinä et ole mikään auktoriteetti joten sinun mielipiteesi töistäni ei ole mitään merkitystä.


      • Tärkeää asiaa!
        tasapää....... kirjoitti:

        En sanonut että pomotat, sanoin että PYRIT pomottamaan. Lue tarkemmin. Haluat että maailma tanssii sinun pilisi mukaan. Mutta eihän se tanssi eikä tule tanssimaan.

        Laiska olet siinä että jos työsi eivät kelpaa johonkin niin et pyri parantamaan työtäsi vaan rupeat haukkumaan kateellisena muita taiteilijoita.

        Minäkin kannatan vertaisarviota ja sellainen on töillemme tehtykin esimerkiksi tm-liiton jäsenvalinnassa. Lopputulos oli se että sinut on todettu ammattitaidottomaksi taiteilijaksi ja minä pääsin liittoon. Minä en paljasta nimeäni kaltaisellesi ihmiselle joka vuosia lähettelee kadehtimistaan ihmisistä parjausvideoita ja haukkuu heitä nimellä täällä palstalla. Se että olet itse tehnyt näin on omaa hölmöyttäsi. johan sinä sitäpaitsi sanoit että sinun mielestäsi maailmassa ei ole vertaistasi maalaria, joten mitään vertailua jossa työtäsi kritisoidaan et todennäköisesti voi hyväksyä.Miksi siis vertailla henkilökohtaisesti mitään? Ei tarvitse. Sinä et ole mikään auktoriteetti joten sinun mielipiteesi töistäni ei ole mitään merkitystä.

        ""En sanonut että pomotat, sanoin että PYRIT pomottamaan. Lue tarkemmin. Haluat että maailma tanssii sinun pilisi mukaan. Mutta eihän se tanssi eikä tule tanssimaan.""

        En ole pyytänyt maailman tanssivan pillini mukaan, vaan ajanut ihmis- ja perusoikeuksien toteutumista alalle!!! Joten luepa itse kirjoitukset vähän huolellisemmin!!!

        ""Laiska olet siinä että jos työsi eivät kelpaa johonkin niin et pyri parantamaan työtäsi vaan rupeat haukkumaan kateellisena muita taiteilijoita.""

        Heh heh, ihmis- ja perusoikeuksien ajaminen on siis kateellista haukkumista!!! Katsohan vähän omaa toimintaasi!!!

        ""Minäkin kannatan vertaisarviota ja sellainen on töillemme tehtykin esimerkiksi tm-liiton jäsenvalinnassa. Lopputulos oli se että sinut on todettu ammattitaidottomaksi taiteilijaksi ja minä pääsin liittoon.""

        Ja silti asetelmat ovat niin ettei sinulla silti ole kanttia avoimesti verrata teoksiamme!!! Samoin eihän nuo liiton jäsenvalinnen vertaisarvioinnitkaan ole julkisia, vaikka mitään salaisia tietoja niissä ei käsitellä!!! Osaisitko muuten kertoa miksi vertaisarviot eivät ole julkisia, miksi ne salataan??? Minulle se kertoo kaiken vertaisarvion tasosta!!!

        ""Minä en paljasta nimeäni kaltaisellesi ihmiselle joka vuosia lähettelee kadehtimistaan ihmisistä parjausvideoita ja haukkuu heitä nimellä täällä palstalla.""

        Ai tästäkö olikin kyse, olet siis tuota alfa-artin porukkaa ja jatkat samaa rataa kuin jo kouluaikana, no ei mitään ei ole vaikea arvata kuka olet. Kiitän muuten viestistäsi, sille on paljon käyttöä eräässä toisessa paikassa!!!

        ""Sinä et ole mikään auktoriteetti joten sinun mielipiteesi töistäni ei ole mitään merkitystä.""

        No mutta sittenhän sinulla ei pitäisi olla mitään vaikeuksia esitellä niitä teoksia!!! Vai olisiko juttu sittenkin niin että varmistaisin vain tietoni ja silloin motiivisi kirjoituksillesi tulisivat kaikkien tietoon!!!


      • Ta.Pä.
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        ""En sanonut että pomotat, sanoin että PYRIT pomottamaan. Lue tarkemmin. Haluat että maailma tanssii sinun pilisi mukaan. Mutta eihän se tanssi eikä tule tanssimaan.""

        En ole pyytänyt maailman tanssivan pillini mukaan, vaan ajanut ihmis- ja perusoikeuksien toteutumista alalle!!! Joten luepa itse kirjoitukset vähän huolellisemmin!!!

        ""Laiska olet siinä että jos työsi eivät kelpaa johonkin niin et pyri parantamaan työtäsi vaan rupeat haukkumaan kateellisena muita taiteilijoita.""

        Heh heh, ihmis- ja perusoikeuksien ajaminen on siis kateellista haukkumista!!! Katsohan vähän omaa toimintaasi!!!

        ""Minäkin kannatan vertaisarviota ja sellainen on töillemme tehtykin esimerkiksi tm-liiton jäsenvalinnassa. Lopputulos oli se että sinut on todettu ammattitaidottomaksi taiteilijaksi ja minä pääsin liittoon.""

        Ja silti asetelmat ovat niin ettei sinulla silti ole kanttia avoimesti verrata teoksiamme!!! Samoin eihän nuo liiton jäsenvalinnen vertaisarvioinnitkaan ole julkisia, vaikka mitään salaisia tietoja niissä ei käsitellä!!! Osaisitko muuten kertoa miksi vertaisarviot eivät ole julkisia, miksi ne salataan??? Minulle se kertoo kaiken vertaisarvion tasosta!!!

        ""Minä en paljasta nimeäni kaltaisellesi ihmiselle joka vuosia lähettelee kadehtimistaan ihmisistä parjausvideoita ja haukkuu heitä nimellä täällä palstalla.""

        Ai tästäkö olikin kyse, olet siis tuota alfa-artin porukkaa ja jatkat samaa rataa kuin jo kouluaikana, no ei mitään ei ole vaikea arvata kuka olet. Kiitän muuten viestistäsi, sille on paljon käyttöä eräässä toisessa paikassa!!!

        ""Sinä et ole mikään auktoriteetti joten sinun mielipiteesi töistäni ei ole mitään merkitystä.""

        No mutta sittenhän sinulla ei pitäisi olla mitään vaikeuksia esitellä niitä teoksia!!! Vai olisiko juttu sittenkin niin että varmistaisin vain tietoni ja silloin motiivisi kirjoituksillesi tulisivat kaikkien tietoon!!!

        Töiden esittely ei ole ongelma minulle, vaan se että näillä palstoilla ei ole mitään vastuuta kun nimiä ei tarvitse kertoa. Siksi on hulluutta paljastaa oma nimensä kun se voi tuoda henkilökohtaiseen elämään vaikka mitä ongelmia. Ja töiden paljastaminen on yhtä kuin nimensä paljastaminen.
        En ole käynyt mitään kouluja helsingissä, enkä varsinkaan alfa-artissa.Kuvitteletko etteivät muut kuin alfa-artilaiset kykene näkemään parjauskamppanijoitasi kun kerran niitä levittelet täällä? Typerä, typerä mies.

        ps.Liitosta voi kysyä mikseivät ottaneet.Ei ole salaista tietoa.


      • Niinpä niin!
        Ta.Pä. kirjoitti:

        Töiden esittely ei ole ongelma minulle, vaan se että näillä palstoilla ei ole mitään vastuuta kun nimiä ei tarvitse kertoa. Siksi on hulluutta paljastaa oma nimensä kun se voi tuoda henkilökohtaiseen elämään vaikka mitä ongelmia. Ja töiden paljastaminen on yhtä kuin nimensä paljastaminen.
        En ole käynyt mitään kouluja helsingissä, enkä varsinkaan alfa-artissa.Kuvitteletko etteivät muut kuin alfa-artilaiset kykene näkemään parjauskamppanijoitasi kun kerran niitä levittelet täällä? Typerä, typerä mies.

        ps.Liitosta voi kysyä mikseivät ottaneet.Ei ole salaista tietoa.

        ""En ole käynyt mitään kouluja helsingissä, enkä varsinkaan alfa-artissa.Kuvitteletko etteivät muut kuin alfa-artilaiset kykene näkemään parjauskamppanijoitasi kun kerran niitä levittelet täällä? Typerä, typerä mies.""

        No mutta jos haluat asioista avoimen keskustelun, niin eikö olisi reilua käydä se omilla nimillä. Eli esitä syytteet ja todisteet parjauskampanjoista omalla nimelläsi ja anna syytetylle asianmukainen tilaisuus puolustautua!!!

        Muuten tällaiset jutut ovat vain yhden laittomaan toimintaan osallisen katkeraa tilitystä ja epätoivoista jo aiemman uhrinsa mustamaalaamista!!!


      • Niiiiin täynnnnnä!!!
        Niinpä niin! kirjoitti:

        ""En ole käynyt mitään kouluja helsingissä, enkä varsinkaan alfa-artissa.Kuvitteletko etteivät muut kuin alfa-artilaiset kykene näkemään parjauskamppanijoitasi kun kerran niitä levittelet täällä? Typerä, typerä mies.""

        No mutta jos haluat asioista avoimen keskustelun, niin eikö olisi reilua käydä se omilla nimillä. Eli esitä syytteet ja todisteet parjauskampanjoista omalla nimelläsi ja anna syytetylle asianmukainen tilaisuus puolustautua!!!

        Muuten tällaiset jutut ovat vain yhden laittomaan toimintaan osallisen katkeraa tilitystä ja epätoivoista jo aiemman uhrinsa mustamaalaamista!!!

        "No mutta jos haluat asioista avoimen keskustelun, niin eikö olisi reilua käydä se omilla nimillä. Eli esitä syytteet ja todisteet parjauskampanjoista omalla nimelläsi ja anna syytetylle asianmukainen tilaisuus puolustautua!!!


        "Muuten tällaiset jutut ovat vain yhden laittomaan toimintaan osallisen katkeraa tilitystä ja epätoivoista jo aiemman uhrinsa mustamaalaamista!!!"

        Toin tässä lainaukset tämän inhokin käyttämistä...varmaan omasta mielestään älykkäistä 'siirroista' tässä hänen omassa pelissään.

        Ei varmaan kukaan kyseenalaista väittämääni että kyseinen 'siirto' on älyllisesti ajateltuna suorastaan lapsellinen yritys saada sopivaa aasinsiltaa aikaiseksi.


        Apropoo, ollaan myös nähty ne hänen 'avoimet keskustelunsa' kun vastakirjoittaja todella esittäytyy henkilökohtaisella tasolla, eli paljastaa hänelle nimensä :D.
        Tuliko siintä tuollaista 'avointa keskustelua'? Ei tullut vaan tyyppi näytti lukkiutuvan täysin ja muuttui entisestäänkin vainoharhaisemmaksi. Muuttui vaan entisestäänkin hyökkäävämmäksi kun vastakirjoittaja tavallaan 'riisui hänet aseista'!
        Kuinka tahtoisinkaan tietää niistä heidän keskusteluistaan sitten siellä sähköpostin kautta!? Ilmeisesti tuli kovastikin turpiin kun tyyppi lopetti vallan ne silloiset jankkauksensa.
        Toivoisin että toi Esa vähän avautuisi niistä keskusteluista? Vai oliko ne luottamuksellisia?
        Eniway, selväksi kuitenkin kävi kuka oikeasti voitti sen heidän vetonsa...ainakin palstan näkökulmasta katsottuna. XD Pian sen jälkeen ainakin taas ilmestyi se hänen tyypillinen itkupillitysaloituksensa "Lahjakkuuden hinta" Niin ilmeistä niin ilmeistä! XDXD


    • Aliarvioit...

      ...palstan lukijoiden käsityskykyä ja älykkyyttä Markku! Eiköhän tämä juttu ole tullut päätepisteeseensä. Olet hävinnyt osapuoli ja sillä selvä. Muussa tapauksessa todista olleesi oikeassa ja sen tiedät miten. ;D

      • Oli miten oli...

        ...mutta toi Esa näyttää pelaavan omalla nimellään ja avoimesti. Toista on tämän toisen hyypiön kanssa. Uskomatonta että juippi yhä edelleenkin on yleensä täällä vaatimuksineen. Hän on hävinnyt vedon ja sillä selvä, mikä siinä vielä on epäselvää. Taitaa olla ainut että hän on se surullisenkuuluisa Laitinen jolle ei mikään asia ole pyhää.
        Kerran "rannalle jäänyt" on aina ja ikuisesti rannalle jäänyt. Nyt se näyttää koskevan myös käsityskykyäkin. No ei se ainakaan mitään uutta voi olla! :) Hänen henkinen kotinsa on jo pitkään ollut Suomi24 taidepalsta. XD
        Taidetta hän ei enää jouda tekemään kun pitää päivystää palstalla että kirjoittaako joku hänestä jotain XDXD.
        Valitettavasti varsinkin nyt hänellä ei enää juurikaan ole toivoa saada "kilpeään" kirkastetuksi. Hän on tupeksinut taas itsensä täysin nurkkaan josta ei ole tällä kertaa paluuta.
        Surullista mutta totta!


      • Tärkeää asiaa!
        Oli miten oli... kirjoitti:

        ...mutta toi Esa näyttää pelaavan omalla nimellään ja avoimesti. Toista on tämän toisen hyypiön kanssa. Uskomatonta että juippi yhä edelleenkin on yleensä täällä vaatimuksineen. Hän on hävinnyt vedon ja sillä selvä, mikä siinä vielä on epäselvää. Taitaa olla ainut että hän on se surullisenkuuluisa Laitinen jolle ei mikään asia ole pyhää.
        Kerran "rannalle jäänyt" on aina ja ikuisesti rannalle jäänyt. Nyt se näyttää koskevan myös käsityskykyäkin. No ei se ainakaan mitään uutta voi olla! :) Hänen henkinen kotinsa on jo pitkään ollut Suomi24 taidepalsta. XD
        Taidetta hän ei enää jouda tekemään kun pitää päivystää palstalla että kirjoittaako joku hänestä jotain XDXD.
        Valitettavasti varsinkin nyt hänellä ei enää juurikaan ole toivoa saada "kilpeään" kirkastetuksi. Hän on tupeksinut taas itsensä täysin nurkkaan josta ei ole tällä kertaa paluuta.
        Surullista mutta totta!

        ""mutta toi Esa näyttää pelaavan omalla nimellään ja avoimesti.""

        Heh heh vai että ihan avoimesti, luulisi sitten maksavan velkansakin???

        ""Toista on tämän toisen hyypiön kanssa.""

        Ai sinun kanssasiko???

        ""Hän on hävinnyt vedon ja sillä selvä, mikä siinä vielä on epäselvää.""

        Ei vaan voittanut ja asia on todistettavissakin, mikäli joltain satanen löytyy!

        ""Taitaa olla ainut että hän on se surullisenkuuluisa Laitinen jolle ei mikään asia ole pyhää.""

        Ai olet se kateelinen ja katkera joka yrittää joka käänteessä mustamaalata kateutensa kohdetta raukkamaisesti nimimerkin suojasta!!!

        ""Taidetta hän ei enää jouda tekemään kun pitää päivystää palstalla että kirjoittaako joku hänestä jotain""

        Aivan kuten et näköjään sinäkään, vaan ketjusta toiseen ajojahtaat häntä kateellisine ja katkerine syytteinesi!!!

        ""Valitettavasti varsinkin nyt hänellä ei enää juurikaan ole toivoa saada "kilpeään" kirkastetuksi. Hän on tupeksinut taas itsensä täysin nurkkaan josta ei ole tällä kertaa paluuta.
        Surullista mutta totta!""

        Surullista tässä ei ole muuta kuin sinun höpötyksesi ja se ettet kykene sitä huomaamaan. Mutta tällaisilla viesteillä kasvatat vain kateutesi kohteen mainetta!!!


    • Tärkeää asiaa!

      ""Taitaa olla ainut että hän on se surullisenkuuluisa Laitinen jolle ei mikään asia ole pyhää.""

      Oletetun vastakirjoittajan nimen paljastaminen on laitonta, vaikka sen sattuisi tietämäänkin. Mutta eihän se sinua haittaa, pääasiahan sinulle on että saat nimimerkkisi suojasta yrittää mustamaalata itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa!

      Kummallista kuitenkin on, että olet voinut jatkaa toimintaasi jo neljä ja puoli vuotta, ilman kenenkään puuttumista asiaan. Ilmeisesti taas jonkinlaiset poliittiset suhteet estävät asioiden tutkinnan!

    • Niin sullahan...

      ...piisaa noita "salaliittoteorioita" XD ! Narsistin maailmassa aina löytyy vika toisista. Mielestäni tuollainen on myös puhdasta Skitsoilua!
      Palaa arkeen ja yritä palauttaa mieleesi miksi sinut tunnetaan!

      • Tärkeää asiaa!

        ""Narsistin maailmassa aina löytyy vika toisista. Mielestäni tuollainen on myös puhdasta Skitsoilua!""

        Ai kun joku toinen syyllistyy laittomaan toimintaan, niin uhri on se missä on vika??? Heh heh tuota sinun ajatuksenjuoksuasi!!!

        ""Palaa arkeen ja yritä palauttaa mieleesi miksi sinut tunnetaan""

        Taiteestani minut tunnetaan ja sehän se sinutkin on saanut niin sekaisin että vuosikausia vahtaat ja jahtaat kateutesi kohdetta nimimerkkisi suojasta raukkamaisesti!!! Se on se mistä sinut tunnetaan!!!


    • Tuli vaan mieleen...
    • Pisti silmään ;)

      " Myös perheen suojelu, oikeus parhaaseen saavutettavissa olevaan ruumiilliseen terveyteen ja mielenterveyteen, oikeus koulutukseen ja oikeus osallistua kulttuurielämään"
      Viittaan vielä:
      "tunnustetaan oikeus työhön, suotuisiin työoloihin ja samaan palkkaan samasta työstä sekä oikeus muodostaa ammattiyhdistyksiä ja liittyä niiden jäseniksi. Lisäksi sopimukseen sisältyy oikeus sosiaaliturvaan ja riittävään elintasoon, mukaan lukien oikeus riittävään ravintoon,"

      Niin että pistähän asia vireille tuolla YK: ssakin! XDXD Sitten taas ryhdyt kuormittamaan oikeuslaitoksia ja eduskunnan oikeuasiamiestä jälleen uusilla tutkimuspyynnöillä ja valituksilla.

      Tuossahan onkin taas "pohjaa" sinulle ihan riittävästi. XDXDXD!
      Älä kuitenkaan tule täällä taas itkemään niiden salaliittoteorioidesi kanssa!

    • Tämä keskustelu...

      Näyttää polveilevan aika somasti! :) Mikähän siinä on kun vähän jokainen ketju mielellään kaartuu käsittelemään näitä samoja sairaita juttuja?
      Taitaa olla joidenkin elämä yhtä painajaismaista! :D
      Luulen että suurin syy siihen on saada edes jollain tavalla julkisuutta kun oma taiteilijuus ei yksinään siihen riitä. Kun vielä kaiken kukkuraksi on hoidellut asiansa niin ajattelemattomasti että kaikki portit ovat edessä sulkeutuneet...ja nyt jo näyttää että ikuisiksi ajoiksi. ;D Nuo painajaiset ovat tietenkin silloin ihan luonnollisia kun on vieläpä polttanut kaikki sillat takanaan. Eipä todellakaan käy kateeksi! Ainoaksi viraksi näin ollen on muodostunut virkamiesten, yhteisöjen ja oikeuslaitosten härski piinaaminen ikäänkuin heillä ei olisi tärkeämpääkin tekemistä. >( Yritetään sitten vielä selitellä että ne olisivat salaliittoja kun viranomaiset toteavat niiden juttujen olevat täysin perusteettomia.
      Oli todellakin kirveellä töitä! >/

      • Tärkeää asiaa!!!

        ""Mikähän siinä on kun vähän jokainen ketju mielellään kaartuu käsittelemään näitä samoja sairaita juttuja?""

        Niin ihmis- ja perusoikeudethan ne vasta sairaita juttuja ovat!

        ""Luulen että suurin syy siihen on saada edes jollain tavalla julkisuutta kun oma taiteilijuus ei yksinään siihen riitä. Kun vielä kaiken kukkuraksi on hoidellut asiansa niin ajattelemattomasti että kaikki portit ovat edessä sulkeutuneet...ja nyt jo näyttää että ikuisiksi ajoiksi""

        Voi ressukkaa kyllähän se koville ottaisi jos joutuisi kilpailemaan samoilla ehdoilla muiden kanssa, kun ei se lahjakkuus riittäisi millään ja siksi ainoa mahdollisuus on toimia ihmis- ja perusoikeuksien vastaisesti ja estää muilta näiden oikeuksien toteutuminen. Niin säälittävää ja niin läpinäkyvää toimintaa, ja sitten vielä täällä räpättämässä ja itkemässä ettei vaan joutuisi kilpailemaan samoilla ehdoilla!!!

        ""Yritetään sitten vielä selitellä että ne olisivat salaliittoja kun viranomaiset toteavat niiden juttujen olevat täysin perusteettomia.""

        Ja yhdelle valistumattomalle ei näköjään ole selvinnyt että maamme saa yli seitsemänkertaisesti ihmisoikeustuomioita kuin muut pohjoismaat ja euyroopan mittakaavallakin saamme kolminkertaisesti näitä tuomioita. Olemme siis ihmisoikeuksien pohjasakkavaltio ja se johtuu ainoastaan kaltaisistasi ihmisistä ja ei ihme että kaltaisesi ihmisoikeusrikollinen piiloutuu nimimerkin taakse!!!


    • Kaikella....

      ...kunnioituksella mutta voisitko yhtään valaista tätä asiaa:
      "Ja yhdelle valistumattomalle ei näköjään ole selvinnyt että maamme saa yli seitsemänkertaisesti ihmisoikeustuomioita kuin muut pohjoismaat ja euyroopan mittakaavallakin saamme kolminkertaisesti näitä tuomioita. Olemme siis ihmisoikeuksien pohjasakkavaltio"

      Ja sitten jo alkuun sinulle vakuutan että minä en todellakaan ole tuo "yksi valistumaton" mutta minua henkilökohtaisesti kiinnostaa tuo lähde missä kerrotaan näin!? Vai teetkö ehkä tästäkin samanlaisen "kynnyskysymyksen" niinkuin siinä aikaisemmassa jos nyt enää muistat, eli vaadit minua esittämään "henkkarini"? Ainakin minä luulisin että tuon tietolähteesi paljastamisessa ei ole mitään ongelmaa....tai sinustahan todellakaan ei voi mennä takuuseen. :)
      Toisin sanoen lyö faktoja, eli nuo tietolähteesi pöytään!
      Ei millään pahalla mutta jokin roti noille väitteillesi pitää tietenkin löytää!

      Esa Hirvikoski

      • Tärkeää asiaa!

        Kuule Esa, maksahan nyt ensin velkasi ennen kuin esität yhtään mitään vaatimuksia!!! Heh heh heh...

        Miksi muuten lopetit tuon sähköpostini häiriköinnin, pelästyitkö???


      • Markku hei!
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Kuule Esa, maksahan nyt ensin velkasi ennen kuin esität yhtään mitään vaatimuksia!!! Heh heh heh...

        Miksi muuten lopetit tuon sähköpostini häiriköinnin, pelästyitkö???

        Kävin juuri vastaamassa tähänkin siellä Sähköpostissasi. Voin sinulle paljastaa että peljästyin...ja pahasti. ;) Vai peljästyinkö? voitko tulla kertomaan siitä tänne?

        Esa Hirvikoski


      • eepihk
        Tärkeää asiaa! kirjoitti:

        Kuule Esa, maksahan nyt ensin velkasi ennen kuin esität yhtään mitään vaatimuksia!!! Heh heh heh...

        Miksi muuten lopetit tuon sähköpostini häiriköinnin, pelästyitkö???

        Voisitko mitenkään perustella tuota "karhukirjettäsi"? Mikä minut velvoittaisi maksamaan tuon velan? Oletko esittänyt niitä todisteita mistä alunperin sovittiin!
        Et kai edes sinä voi olla niin naivi että oikeasti uskoisit minun maksavan sinulle ilman mitään takeita että sinulla mahdollisesti olisi tuo numero!

        OK, sinulla on tasan kaksi vaihtoehtoa. Joko julkaiset sen numeron täällä (joka muuten on "julkista kauraa" tuolla) Tai laitat sen tuonne e-mailiini ja tässä kaikkien todistajien läsnä ollessa lupaan maksaa sinulle tuon satasen kun olen todennut asian todenperäisyyden.
        Muussa tapauksessa olet itse minulle velkaa.


      • E Lietelä
        eepihk kirjoitti:

        Voisitko mitenkään perustella tuota "karhukirjettäsi"? Mikä minut velvoittaisi maksamaan tuon velan? Oletko esittänyt niitä todisteita mistä alunperin sovittiin!
        Et kai edes sinä voi olla niin naivi että oikeasti uskoisit minun maksavan sinulle ilman mitään takeita että sinulla mahdollisesti olisi tuo numero!

        OK, sinulla on tasan kaksi vaihtoehtoa. Joko julkaiset sen numeron täällä (joka muuten on "julkista kauraa" tuolla) Tai laitat sen tuonne e-mailiini ja tässä kaikkien todistajien läsnä ollessa lupaan maksaa sinulle tuon satasen kun olen todennut asian todenperäisyyden.
        Muussa tapauksessa olet itse minulle velkaa.

        Niin, mitenköhän tuo teidän vetonne tulisi ratkaista? ;D Oma oikeustajuni kyllä on Hirvikosken puolella koska hän ainakin minun mielestäni on suorastaan tyrkyttänyt tänne tunnistettavuuttaan ja mielestäni ihan hyväksytyllä tavalla.

        Mielestäni tuon Laitisen pitäisi edes esiintyä täällä omalla nimellään jos on kerran tehnyt jopa tästäkin "kynnyskysymyksen".

        Noh, kukaan ei voi normaalisti tietää kenenkään näiden kirjoittajien älykkyydestä mitään mutta tässä tapauksessa lie ei kukaan edes epäile millä tasolla siinä mielessä tämä toinen osapuoli elämäänsä elelee. XD! Kukaan ei voi edes kyseenalaistaa sitä....vai mitä?


      • Tärkeää asiaa!
        E Lietelä kirjoitti:

        Niin, mitenköhän tuo teidän vetonne tulisi ratkaista? ;D Oma oikeustajuni kyllä on Hirvikosken puolella koska hän ainakin minun mielestäni on suorastaan tyrkyttänyt tänne tunnistettavuuttaan ja mielestäni ihan hyväksytyllä tavalla.

        Mielestäni tuon Laitisen pitäisi edes esiintyä täällä omalla nimellään jos on kerran tehnyt jopa tästäkin "kynnyskysymyksen".

        Noh, kukaan ei voi normaalisti tietää kenenkään näiden kirjoittajien älykkyydestä mitään mutta tässä tapauksessa lie ei kukaan edes epäile millä tasolla siinä mielessä tämä toinen osapuoli elämäänsä elelee. XD! Kukaan ei voi edes kyseenalaistaa sitä....vai mitä?

        ""Niin, mitenköhän tuo teidän vetonne tulisi ratkaista? ;D Oma oikeustajuni kyllä on Hirvikosken puolella koska hän ainakin minun mielestäni on suorastaan tyrkyttänyt tänne tunnistettavuuttaan ja mielestäni ihan hyväksytyllä tavalla.""

        No mutta sittenhän voit kertoa hänen puhelinnumeronsa tai osoitteensa, vai mistä ihmeestä tiedät hänet oikeaksi henkilöksi?

        Ja kerropas omalta puoleltasi miten asia pitäisi ratkaista ja laita mukaan perustelut!


    • Voi Markku!

      Sanot tavallista viestittelyä häiriköinniksi. ;D Minäkö sitten olenkin sinulle velkaa???!!!

      No, tiedän että palstan lukijat oikeasti tietävät kuinka toi asia oikeasti on.

      Minä Markku osaan vetäytyä pelistä silloin kun olen voitolla. Kuinkas on itsesi laita?

      Esa Hirvikoski

      • No se....

        ...tässä ainakin tuli selväksi että Laitinen ei ole pokerimiehiä ;)


      • Nyt haluan...

        ...kyllä vielä lisätä että silloin kun jättipotti on tulossa niin katson sen viimeisenkin käden. Markku kyllä tietää XD.


      • Tärkeää asiaa!

        ""Minä Markku osaan vetäytyä pelistä silloin kun olen voitolla. Kuinkas on itsesi laita?

        Esa Hirvikoski""

        Ei vaan pelkurimaisesti jätit velkasi maksamatta, kun ei sinusta ressukasta muuhunkaan ole!!!


      • Tärkeää asiaa!
        Nyt haluan... kirjoitti:

        ...kyllä vielä lisätä että silloin kun jättipotti on tulossa niin katson sen viimeisenkin käden. Markku kyllä tietää XD.

        ""kyllä vielä lisätä että silloin kun jättipotti on tulossa niin katson sen viimeisenkin käden. Markku kyllä tietää""

        Heh heh heh... ai mistä hän sen tietää???


    • Rolandd

      Niin ne vain jotkut taiteilijat ja heidän teoksensa herättävät valtavan vuosikausia jatkuvan katkeamattoman keskustelun ja katkerat ja kateelliset apinalauman tavoin käyttäytyvät järjestävät aivan järjettömän ajojahdin jonka läpi näkee pikkulapsikin. Ketju ketjun perään mustamaalauksia ja vaikka minkälaisia törkeitäkin väitteitä joiden kerrotaan tulevan ammattijärjestön sisällä toimivien taiteilijoiden taholta.

      Sanotaan nyt asia varmistuksen vuoksi uudestaan, siis ammattijärjestön sisältäkö järjestetään valtava ajojahti sellaista taiteilijaa kohtaan joka yrittää ajaa vain alalle ihmis- ja perusoikeuksien toteutumista! Pitäisikö asia toistaa vielä kolmannen kerran, jotta koko julkea totuus tulisi kerralla selväksi?

      Mielestäni ammattijärjestön tulisi kaikin keinoin olla sotkeentumatta tällaisiin ajojahteihin jossa kyseessä ovat ihmis- ja perusoikeuksien toteutumisen edellytykset omalla ammattialalla ja pyrkiä aktiivisesti selvittämään ketkä järjestön sisällä tällaisia systemaattisia ajojahteja järjestävät!

      Siis voidaanko täällä nimimerkin suojasta esittää liiton virallisena kantana olevan ihmis- ja perusoikeuksien vastainen toiminta, vaikka asian käsittely Helsingin taiteilijaseuran kohdalta on vielä EIT:ssä kesken, eikä lopullista päätöstä asiasta näin ollen ole? Ainakin tällaisesta toiminnasta annetaan selviä viitteitä ketjussa!

      • Voi Hilvetti!

        "Rolandd" nimimerkki hei! Tai oikeammin "Tärkeää asiaa!" nimimerkille tahtoisin sanoa että et kai sentään niin uuno ole että nimimerkkiä vaihtamalla tekisit itsestäsi uskottavamman!!!???
        Oletkohan edes himpun vertaa miettinyt mitä noi "temppuilusi" noiden nimimerkkien kanssa tekee sinun uskottavuudellesi jopa ihmisenä. Puhumattakaan "tuolle tärkeälle asiallesi" mitä yrität painottaa vähän jokaisessa vastauksessasi kun olet jäämässä alakynteen.
        Niin että älä sinä jauha tuosta "nimimerkin suojasta" kun kerran itsekin jatkuvasti yrität siinä huijata!!!
        Nyt jos tähän vastaat niin mielenkiinnolla odottelen vastaatko "Rolanddina" Vai "Tärkeää asiaa!" nimimerkin suojasta!? Äläkä vaan edes yritä kiistää asiaa, sillä jo nuo sivuston faktat todellakin puhuu sinua vastaan.
        Etkö jo ala ymmärtää että et voi pelata "tuota peliä" noiden nimimerkkiesi suojasta! Rekisteröi edes yksi niistä itsellesi niin edes teoriassa olet piilossa! Sittenkin se piilossa olosi on kyseenalaista kun tuntee nuo sinun demonisi.


      • Heh heh!
        Voi Hilvetti! kirjoitti:

        "Rolandd" nimimerkki hei! Tai oikeammin "Tärkeää asiaa!" nimimerkille tahtoisin sanoa että et kai sentään niin uuno ole että nimimerkkiä vaihtamalla tekisit itsestäsi uskottavamman!!!???
        Oletkohan edes himpun vertaa miettinyt mitä noi "temppuilusi" noiden nimimerkkien kanssa tekee sinun uskottavuudellesi jopa ihmisenä. Puhumattakaan "tuolle tärkeälle asiallesi" mitä yrität painottaa vähän jokaisessa vastauksessasi kun olet jäämässä alakynteen.
        Niin että älä sinä jauha tuosta "nimimerkin suojasta" kun kerran itsekin jatkuvasti yrität siinä huijata!!!
        Nyt jos tähän vastaat niin mielenkiinnolla odottelen vastaatko "Rolanddina" Vai "Tärkeää asiaa!" nimimerkin suojasta!? Äläkä vaan edes yritä kiistää asiaa, sillä jo nuo sivuston faktat todellakin puhuu sinua vastaan.
        Etkö jo ala ymmärtää että et voi pelata "tuota peliä" noiden nimimerkkiesi suojasta! Rekisteröi edes yksi niistä itsellesi niin edes teoriassa olet piilossa! Sittenkin se piilossa olosi on kyseenalaista kun tuntee nuo sinun demonisi.

        Näitä väitteitä voisi myös tehdä ihan omalla nimellä, niin uskottavuus olisi hiukan parempi! Muttei taida kantti kestää muuta kuin nimimerkin suojasta huutelemiseen?


      • Miksi helkkarissa!
        Heh heh! kirjoitti:

        Näitä väitteitä voisi myös tehdä ihan omalla nimellä, niin uskottavuus olisi hiukan parempi! Muttei taida kantti kestää muuta kuin nimimerkin suojasta huutelemiseen?

        "Näitä väitteitä voisi myös tehdä ihan omalla nimellä, niin uskottavuus olisi hiukan parempi! Muttei taida kantti kestää muuta kuin nimimerkin suojasta huutelemiseen?"

        Miksiihmeessä, ei se totuutta muuttaisi! Ja onhan tuo nähty kuinka sun kanssasi käy kun esiintyy täällä omalla nimellään.
        Sä niin selvästi yrität kikkailla noiden nimimerkkiesi kanssa. Edellinen jo kivasti sanoikin että noi Demonisi sinut aina paljastavat kun olet niin läpinäkyvä.
        Lakkaa sinä itse pelaamasta noiden nimimerkkien suojasta ja kirjoita omalla nimelläsi jos uskallat pelkuri!


      • Reffex
        Miksi helkkarissa! kirjoitti:

        "Näitä väitteitä voisi myös tehdä ihan omalla nimellä, niin uskottavuus olisi hiukan parempi! Muttei taida kantti kestää muuta kuin nimimerkin suojasta huutelemiseen?"

        Miksiihmeessä, ei se totuutta muuttaisi! Ja onhan tuo nähty kuinka sun kanssasi käy kun esiintyy täällä omalla nimellään.
        Sä niin selvästi yrität kikkailla noiden nimimerkkiesi kanssa. Edellinen jo kivasti sanoikin että noi Demonisi sinut aina paljastavat kun olet niin läpinäkyvä.
        Lakkaa sinä itse pelaamasta noiden nimimerkkien suojasta ja kirjoita omalla nimelläsi jos uskallat pelkuri!

        ""Miksiihmeessä, ei se totuutta muuttaisi!""

        Ai sitä totuutta jonka sinä kuvittelet olevasi totta, mutta joka ei silti ole muuta kuin omia harhaisia kuvitelmiasi!

        ""Lakkaa sinä itse pelaamasta noiden nimimerkkien suojasta ja kirjoita omalla nimelläsi jos uskallat pelkuri!""

        No mutta mikset näytä itse rohkeana esimerkkiä? Järjenjuoksusi ei ole kummoista, vaadit muilta sitä mitä et itsekään tee!


    • mies liitossa

      anna mennä vaan.onnea matkaan.

      • Tärkeää asiaa!

        Kiitän kannatuksesta! Tosin kohta tuo yksi joka lähes jokaisessa ketjussa esittelee näitä vääriä syytteitään ja alkaa väittämään että vastaan taas itselleni!


    • Näytä toteen...

      "Tosin kohta tuo yksi joka lähes jokaisessa ketjussa esittelee näitä vääriä syytteitään ja alkaa väittämään että vastaan taas itselleni!"

      ...että niin ei ole! Todista asia jollain tavalla! Hähähä, mites nyt suu pannaan Urpo! Tuntuuko tippaakaan tutulta?

      Puhu mitä puhut mutta totuus ei pala tulessakaan ja vuoren varmasti tiedät miksi!

      • Tärkeää asiaa!

        ""että niin ei ole! Todista asia jollain tavalla! Hähähä, mites nyt suu pannaan Urpo! Tuntuuko tippaakaan tutulta?""

        Todistan sen ilomielin, mutta ainoa tapa todistaa asia sinulle on se että sinä esität selvästi nimeni mainiten että olen viestin takana! Tämän jälkeen minä menen tekemään tutkintapyynnön asiasta poliisille. Mitään muuta mahdollisuutta minulla ei ole todistaa asiaa sinulle! Joten pallo on nyt sinulla!

        ""Puhu mitä puhut mutta totuus ei pala tulessakaan ja vuoren varmasti tiedät miksi!""

        Aivan ja siksipä teetkin väitteesi nimimerkin suojasta kateellisena ja katkerana, koska jos tekisit väärät ja valheelliset väitteesi nomalla nimelläsi, niin motiivisi tehdää niitä selviäisi hyvinkin äkkiä!

        Mutta tee nyt ne syytteesi omalla nimelläsi rohkeasti mainitsemalla myös minun nimeni jota syyttelet perusteettomasti lähes joka ketjussa!!! Jos kerran totuuden haluat tietää, niin eihän rehellisellä ihmisellä pitäisi olla mitään pelättävää! Joten oletko rehellisesti asiasi takana, vai vain raukkamainen selkäänpuukottaja???


    • "Liittolainen"

      kuulehan ukkeli! tiedät sen tasan varmasti että niin kauan kun et rekisteröi täällä itsellesi omaa nikkiä, sinua luetaan kuin avointa kirjaa "jälkiesi" kautta. vaikka keksisit kuinka mielikuvitusellisia nimimerkkejä niin nuo tosiasiat on- ja pysyy kaikkien todennettavissa jotka eivät ihan uunoja ole tietotekniikassa- sekä tottuneita näihin keskustelukanaviin.
      älä hyvä mies aliarvioi näitä lukijoita!

      • Tärkeää asiaa!

        Se kuka täällä aliarvioi muita ja yliarvioi itseään olet sinä nimimerkin suojasta perättömiä väitteitä tekevä oksettava otus! Pyysin sinua tekemään syytöksesi omalla nimelläsi mainiten selvästi minun nimeni jota syyttelet ja näin olisimme molemmat voineet todeta vainoharhaisuutesi todeksi, kun olisin käynyt tekemässä asiasta tutkintapyynnön poliisille ja asiat olisi selvitetty! Mutta koska sinulla ei tähän ole rohkeutta, on ilmiselvää että teet naurettavia syytteitäsi kateuttasi ja katkeruuttasi toista itseäsi lahjakkaampaa taiteilijaa kohtaan nimimerkin suojasta!


    • Mietteitä!

      Tietääkö palstalla kukaan miten nämä taiteilijoiden ammatilliset järjestäytymiset on järjestetty euroopan maissa yleisesti, onko kaikissa maissa vastaavat käytännöt kuin meidän maassamme?

      Mietin vain kun noi ihmis- ja perusoikeudet ovat kansainvälisiä oikeuksia ja jos vastaavat käytännöt ovat taidealalla yleisestikin käytössä euroopassa, niin silloinhan vasta asian merkittävyys paljastuu todenteolla!

      Mitä noita pykäliä katselin niin asiassa ei pitäisi olla mitään ihmeellistä, on päivänselvää että jos asia on viety eit:n ratkaistavaksi, niin maamme saa taas yhden ihmisoikeustuomion. Jo entisten lisäksi, joita meillä on enemmän kuin kaikilla muilla euroopan mailla yhteensä!

      Mutta päätöksethän tulevat aikanaan koskemaan koko unionin aluetta, eli eit:n päätös tulee siis vapauttamaan koko taiteen poliittisten eturyhmien ja sidospiirien kahleista euroopan laajuisesti. Kyseessähän ei taidakaan olla mikään pikkujuttu, vaan yksi merkittävimmistä asioista joita taiteen tekijöiden ja taiteen edistämisen suhteen on tehty itseasiassa koko eurooppalaisen taiteen historiassa!

      Mutta täytyy todeta että on olemassa vain harvoja oikeita taiteilijoita jotka uskaltavat laittaa itsensä peliin itse taiteen vapauden ja taidealan ihmis- ja perusoikeuksien toteutumisen puolesta ja lähteä koko virallista systeemiä vastaan taistelemaan! Tosin se että tekijän omat teokset ja niiden ideat kantavat vaikka kuinka pitkälle auttaa asiaa, koska jos esimerkiksi järjestettäisiin julkinen vertaisarvio ihan kenen tahansa liiton taiteilijan kanssa keskenään, niin tuskin kenellekään on epäselvää kenen taidot ja ideat voittaisivat kevyesti!

      Ja tiedoksi, en ole kyseinen taiteilija, mutta hänen faninsa kyllä!

    • VAU!

      VAU!

    • Pieni vetoomus:

      Kun nyt on selvää varsinkin tämän edellisen postauksen jälkeen että "Oikeudenhakija" on harhainen narsisti, niin voisitteko ystävällisesti olla vastaamatta hänen provokaatioihinsa.Kaava on tämä: Oikeudenhakijan provosoimat viestiketjut kestävät aina hetken kunnes hiipuvat lopulta. Palstalle kertyy asiallisia ketjuja 5-6 kpl. Sitten Oikeudenhakija, joka elää saamastaan huomiosta, postaa uuden miinan johon uskomattoman moni työntää jalkansa kerta toisensa jälkeen. Ihmiset ärsyyntyvät suhteettoman paljon Oikeudenhakijan provosoinnista kun ajattelee että Oikeudenhakija ei näyttele minkäänlaista roolia taidemaailmassa tämän palstan ulkopuolella. Varmasti jokainen Oikeudenhakijalle vastaava kirjoittava palstalainen ajattelee tunkevansa jauhot suuhun tälle provokaattorille, mutta tosiasia on, että normaalilla persoonallisuudella varustettu henkilö ei voi voittaa narsistia tämän tyyppisessä väittelyssä. Syy on se, kuten kaikki varmasti ovat huomanneet, että Oikeudenhakija ei noudata normaalin väittelyn sääntöjä. Se on narsistille tyypillinen keino "voittaa" vastustajansa. Ja se, että narsisti voi kokea voittaneensa "vastustajansa", on narsistin elämänsuolaa.
      Koska oikeudenhakija on käynyt näitä turpakäräjiä koko ikänsä, hän on mestari kieputtamaan ja hajottamaan väittelyä epäloogisuudella, epäolennaisuuksilla ja saivartelulla. Mitään järjellistä lopputulosta yhteenkään väittelyyn ei tule kun toinen osapuoli ei noudata normaalin keskustelun logiikkaa. Toistan: Oikeudenhakijan ainoa motiivi käydä näitä turpakäräjiä on saada huomiota ja "voittaa" vastustajansa, ei päästä mihinkään loogiseen lopputulokseen. Siksi on tuhoon tuomittua edes yrittää.

      Joten, älkää provosoituko Oikeudenhakijan postauksista, koska vastaväittäjänne ei ole terve.

      • Totta puhut!!!

        Hän ei nimenomaan tunnista noita lukuisia häviöitään! XD Kannatan mitä suurimmissa määrin tätä vetoomusta ja itse aion noudattaa sitä jatkossa. Lillukoon siinä löyhkäävässä liemessään vaikka koko loppuelämänsä! ;D Täältä kyllä löytyy älykkäämpääkin seuraa.


      • Näinhän se on!

        ""Kun nyt on selvää varsinkin tämän edellisen postauksen jälkeen että "Oikeudenhakija" on harhainen narsisti,""

        Olisiko sinulla mahdollisesti rohkeutta tehdä tällaiset väitteet omalla nimellä ja perustella myös narsistisuus, koska nyt pahasti näyttää että yrität taas kerran syöttää toisille omia ongelmiasi?!

        ""Oikeudenhakijan provosoinnista kun ajattelee että Oikeudenhakija ei näyttele minkäänlaista roolia taidemaailmassa tämän palstan ulkopuolella.""

        Niin ainakaan sinun mielestäsi, mutta niin sekaisin sinäkin hänen teoksistaan olet mennyt että oikein nimimerkin suojasta pitää tulla mustamaalaamaan häntä.

        ""Syy on se, kuten kaikki varmasti ovat huomanneet, että Oikeudenhakija ei noudata normaalin väittelyn sääntöjä. Se on narsistille tyypillinen keino "voittaa" vastustajansa. Ja se, että narsisti voi kokea voittaneensa "vastustajansa", on narsistin elämänsuolaa.""

        Ai mielestäsi normaaliin väittelyn sääntöihin kuuluu vuosikausia mustamaalata ja selkäänpuukottaa nimeltä tiedettyä nimimerkin suojasta? Ja miten tyhmä pitääkään olla että että itse toimii täysin narsistin toimintatavoilla ja syyttääkin siitä vastapuolta?

        ""Koska oikeudenhakija on käynyt näitä turpakäräjiä koko ikänsä, hän on mestari kieputtamaan ja hajottamaan väittelyä epäloogisuudella, epäolennaisuuksilla ja saivartelulla.""

        Kun sinä nyt aloit esittelemään tällaisia syytteitä vastapuolesta, niin voisitko yksilöiden tuoda esille hänen koko ikänsä käymiä turpakäräjiä vaikkapa ensimmäisistä lähtien ja tuoda ne julki myös omalla nimelläsi! Vai oliko tarkoituskin vain esitellä nimimerkin suojasta katkeria ja kateellisia väitteitä vastapuolesta?

        ""Oikeudenhakijan ainoa motiivi käydä näitä turpakäräjiä on saada huomiota ja "voittaa" vastustajansa, ei päästä mihinkään loogiseen lopputulokseen. Siksi on tuhoon tuomittua edes yrittää.""

        Tämä väite on pelkkää mustamaalaamista nimimerkin suojasta! Jokaisessa turpakäräjissä on ensin ihan normaalisti haettu oikeuksia niiden rikkojilta itseltään ja kun niitä ei ole asianmukaisesti palautettu, niin asiat on viety aivan normaalin käsittelyn mukaisesti eteenpäin! Minun kanssani pääsee hyvin helposti loogiseen lopputulokseen, sillä että kunnioittaa minun lakisääteisiä oikeuksiani ja jos on sattunut niitä rikkomaan, niin palauttaa ne välittömästi vaadittaessa!

        ""Joten, älkää provosoituko Oikeudenhakijan postauksista, koska vastaväittäjänne ei ole terve.""

        Ymmärräthän mitä tuo tarkoittaa nimimerkin suojasta sanottuna nimeltä tiedetylle julkisella palstalla, se tarkoittaa vain hyvin raukkamaista selkäänpuukotusta ja kertoo kirjoittajan omista motiiveista kaiken ja nehän ovat suunnaton kateus ja katkeruus itseään lahjakkaampaa taiteilijaa kohtaan!!


      • Yhdyn vetoomukseen!
        Totta puhut!!! kirjoitti:

        Hän ei nimenomaan tunnista noita lukuisia häviöitään! XD Kannatan mitä suurimmissa määrin tätä vetoomusta ja itse aion noudattaa sitä jatkossa. Lillukoon siinä löyhkäävässä liemessään vaikka koko loppuelämänsä! ;D Täältä kyllä löytyy älykkäämpääkin seuraa.

        Kannatan myös ajatustanne! Tosiaan, hänen "keskustelusääntönsä" on täysin uniikkia jotka herättää joskus paljonkin hilpeyttä. Eli säännöt muuttuu kaiken aikaa eikä niissä ole minkäänlaista johdonmukaisuutta. Hyvä esimerkki oli tämän Hirvilahden esittäytyminen hänelle kun hän vaati hänelle ominaisesti kirjoittajaa esiintymään omalla nimellään.
        Eipä sekään näyttänyt kelpaavan ja niinpä hän aloitti ne tyypilliset syljeskelynsä ja rakkikoirana räksyttämisensä. Häntä mitä ilmeisemmin kauhistutti että joku paljastaa hänelle henkilöllisyytensä. Ja oletteko panneet merkille sitä että ne vähätkin keskusteluyritykset muuttui tyystin tuolle räksyttelylinjalle hänen kohdallaan? Ilmeisesti häntä potuttaa kun hänet riisuttiinkin noin "röyhkeästi" aseista. XD
        En enää puutu hänen sanomisiinsa.ö


      • Yeah pitäkää.....
        Yhdyn vetoomukseen! kirjoitti:

        Kannatan myös ajatustanne! Tosiaan, hänen "keskustelusääntönsä" on täysin uniikkia jotka herättää joskus paljonkin hilpeyttä. Eli säännöt muuttuu kaiken aikaa eikä niissä ole minkäänlaista johdonmukaisuutta. Hyvä esimerkki oli tämän Hirvilahden esittäytyminen hänelle kun hän vaati hänelle ominaisesti kirjoittajaa esiintymään omalla nimellään.
        Eipä sekään näyttänyt kelpaavan ja niinpä hän aloitti ne tyypilliset syljeskelynsä ja rakkikoirana räksyttämisensä. Häntä mitä ilmeisemmin kauhistutti että joku paljastaa hänelle henkilöllisyytensä. Ja oletteko panneet merkille sitä että ne vähätkin keskusteluyritykset muuttui tyystin tuolle räksyttelylinjalle hänen kohdallaan? Ilmeisesti häntä potuttaa kun hänet riisuttiinkin noin "röyhkeästi" aseista. XD
        En enää puutu hänen sanomisiinsa.ö

        ...toi! Urpo kuvittelee ihan liikoja. Ei me mitään uunoja olla ettemmekö käsittäisi missä mennään. Jätkä on niin lintannut itsensä maanrakoon! Annetaan hänen pitää noita kampanjoitaan kun on noin h****tin kateellinen kaikelle mikä liikkuu!


      • Gibson.
        Yeah pitäkää..... kirjoitti:

        ...toi! Urpo kuvittelee ihan liikoja. Ei me mitään uunoja olla ettemmekö käsittäisi missä mennään. Jätkä on niin lintannut itsensä maanrakoon! Annetaan hänen pitää noita kampanjoitaan kun on noin h****tin kateellinen kaikelle mikä liikkuu!

        No niin hovi on alkanut muodostua, kaikki heikkolahjaiset kokoontuvat yhtä huippulahjakasta vastaan, historia toistaa itseään! Alemmuuskompleksiset kerääntyvät yhteen kuin korppikotkalauma liidellen nimimerkkiensä suojasta!


    • Tunnusmerkit!

      Pienelle vetoomukselle!

      Esitys että oikeudenhakija olisi narsisti ei voi pitää paikkaansa, koska narsistin ominaisuuksiin kuuluu mustamaalata ja selkäänpuukottaa uhriaan uhrin tietämättä ja niin ettei uhri pysty puolustautumaan! Samoin narsistihan kerää itselleen hovia ympärilleen jota häikäilemättömästi käyttää avukseen uhriaan vastaan.

      Joten kun sinä "Pieni vetoomus" nimimerkkisi suojasta yrität mustamaalata ja selkäänpuukottaa nimeltä tietämääsi uhria ja yrität kerätä vielä hoviakin itsellesi näillä pienillä vetoomuksilla, niin täytät kaikki narsistin tunnusmerkit!

    • Apina-lauma

      Ryhnäsidonnaisissa yhteisöissä yksilön ei ole mahdollista kasvaa aikuiseksi ja autonomisoitua, yksilöinä he jäävät ikäänkuin pinnan alle kykenemättä nostamaan itseään yksilönä ryhmäsidonnaisuuden yläpuolelle ja kasvaa todellisiksi oman ajattelun omaaviksi yksilöiksi. Tällaisien yhteisöjen ominaisuus on että ne määrittelevät tarkkaan yhteisön jäsenien tekemisiä ja toimintoja, eikä yksilö itse ryhmänsä painostuksen takia pysty kasvamaan yksilönä ja katselemaan asioita yksilönä ja ulkopuolisena.

      Juuri tällaisissa yhteisöissä, kuten taiteilijaseurat suljettuina yhteisöinä ovat, tapahtuu yksilön taantuminen ja älyllisen ja henkisen kasvamisen edellytysten hiljainen hiipuminen ja yksilöksi kasvamisen sijaan yhteisöllinen ryhmäaate ottaa vallan ja oman ajattelun henkinen kyky heikkenee!

      Koska taiteilijayhteisöt saavat voimansa yhteisöllisyydestä, ei joukkoon voi ottaa mukaan erilailla ajattelevia yksilöitä, koska erilailla ajattelu on tabu jonka rikkomista yhteisö ei kestäisi ja siksi yhteisön on tehtävä kaikkensa ettei yhteisön sisäinen rakenne ja valtapiiri murennu! Yhteisön ulkopuolinenkin erilainen ajattelu koetetaan vaientaa, koska yhteisö saa voimansa torjunnasta ja koska kukaan yhteisön jäsenistä ei ole kasvanut yksilöksi pelätään yhteisön hajoamista.

      Maailma kuitenkin muuttuu ja yhteiskunta kehittyy, mutta yhteisön ryhmäkuriin vankasti sidottu ihminen, joka ei ole kasvanut yksilöllisyyteen ja omaan ajatteluun, ei kykene kyseenalaistamaan vallitsevia käytäntöjä. Näin yhteisö ylläpitää jäsenilleen vahingollista toimintaa ja tekee kaikkensa jotta asiat pysyisivät ennallaan. Ahtaan suljettu ryhmä sääntöjärjestelmineen tekee luovasta yksilöstä vain koneiston osan, jolla on ennalta määritelty tehtävä yhteisön jäsenenä, ilman mahdollisuuttakaan kasvaa todelliseksi omailla aivoillaan ajattelevaksi yksilöksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2108
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      502
    Aihe