Tais mennä suhteellisuusteoria uusiksi, sillä Cerninssä on löydetty alkeishikkasia joiden nopeus on valoa suurempi.
Eli aikamatkustus on sittenkin mahdollista :)
Neutriino valoa nopeampi.
32
555
Vastaukset
- alkuperäisasukas
Einstein ei ollut erehtymätön
http://uutiset.msn.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Valoa nopeampi hiukkanen ällistyttää tutkijoita/1135269535251 - LaD
Jep. tän takia koko maailmankuva heittää häränpyllyä.
- Hiili monoliitti
Täytyy sanoa, että tiedemiehet on loppujen lopuksi aika tyhmää sakkia.
"OLIMME SHOKISSA !!!! Siis miten tiedemies voi mennä shokkiin.
Taisi olla tiedemiehille jymy yllätys, että on jotain valoakin nopeampaa.
Tavallinen maallikkokin on aavistanut jo aikoja sitten, että on olemassa jotain valoakin nopeamppaa.
Mutta jos siitä olisi tiedemiehille informoinut, niin olisi joutunut naurun alaiseksi ja tiedemiehet yhteen ääneen, että ei ole mitään valoa nopeampaa, se on täysin mahdottomuus, koska Einstein on se hyvin kauan sitten todistanut.
Taitaa mennä tähtitieteilijöiden välimatkalaskusysteemit uusiksi.
Tähdet ovat tämän jälkeen paljon kauempana, kuin valovuosi aikana.
Aikaikin täytyy muuttua.
No nyt se syykin löytyi, että miksi joka vuosi aika tuntuu kulkevan yhä nopeammin.
Ennen työelämässä ollessa viikko tuntui matelevan, mutta nykyään
viikko menee niin nopeasti, ettei perässä pysy.- karhun nylkeminen...
Taidat vähän nyt ennakoida. Ei tuo yksi havainto riitä lähimainkaan suhtiksen kaatamiseen. Kyseiset fyysikot itsekin epäilevät virhettä tuloksissaan.
Se aika josta puhut ei maailmankaikkeudellista aikaan vaan ihmisen itsensä synnyttämää psygologista aikaa
Tuo aika on syntynyt kehityksen seurauksena, kun ihminen oppi kommunikoimaan puheen avulla niin seurauksena oli ajatuksen syntyminen kielen mukaisesti, sillä ilman kieltä ei ajatusta ole
Kun ajatus sitten alkoi toimia myös henkisellä alueella, niin se tietämättään synnytti sinne egon ajallisen keskuksen joka on materiaa, eli materiasta syntynyttä henkeä
Ihminen eli alussa henkisesti ajattomassa tilassa vaikka hän fyysisesti eli ajassa
Näin ihminen tuli tietoiseksi ajan kulusta
Kellon mittaama aika on maailmankaikkeudellista aikaa, mutta psykologinen itse luomaamme aikaa jonka olemme saaneet
psykologisena perimänä ed. sukupolvilta, joten eri yksilöt voivat sen kulun kokea erilaisena, siten, että nuorena tuntuu, että aika ei kulu, mutta vanhaksi tultuuaan se tuntuu kuluvan nopeasti
- tontturessu
No mutta miksi et ole alkanut tiedemieheksi. Sinulla on aivan käsittämättömät kyvyt alalle. Olisit maailman kuulu. Ja vielä suomalainen. Saatas olla yhtä ylpeitä sinusta kuin Räikkösestä, Nokiasta tai joulupukista.
- Hiilimonoliitti
Laitetaanpa tähän yksi esimerkki tulevaisuuden tavasta liikkua paikasta toiseen.
Tulevaisuudessa liikkuminen perustuu koordinaatio pisteisiin.
Ensinnäkin liikkuminen tapahtuu yksinkertaisesti niin, että tulevaisuudessa jokaisen kodissa on diftiktuuri laite eli siirtymä konjukaatio.
Se on monimutkainen laite, jonka kautta pystyy sirtymään ajatuksen nopeudella eri puolille maailmaa.
Tulevaisuudessa kaikki maapallolla on jaettu koordinaatteihin, valtion välisiä rajoja ei enää ole.
Jokaiseen koordinaatin pisteessä on suurempi diftiktuuri laite, joka mahdollistaa suuren määrän liikennettä.
Jokainen voi myös hankkia itselleen useampia diftiktuuri laitteita, joita voi sitten viedä esim. kesämökille, vapaa-ajan asunnolleen.
Ajatelkaa kuinka helppoa liikkumien tulee olemaan.
Paikasta A paikkaan B siirrytään ajatuksen nopeudella.
Tulevaisuudessa kaikki toimii vedestä saadulla energialla ja jokaisen kodissa on energia modulaattori, joka tekee vedestä sähköä.
Tulevaisuudessa autotkin kulkevat merivedellä.
Jo kymmeniä vuosia sitten oli mielessä ajatus, kun katselin meren laajuutta, että kuinka valtava määrä polttoainetta onkaan vedessä.
Vesihän koostuu hapesta ja vedystä.
Avaruudessakin pystytään liikkumaan tähtienvälisiä matkoja lyhyessä ajassa.
Liikkumisen mahdollistaa aikakonjunktioiden verkosto, jossa pimeä aine tulee olemaan ratkaisevana tekijänä.
Tulevaisuudessa pimeä aine voidaan valaista näkyväksi.
Pimeä aine sisältää valtavan määrän energiaa.
Nämä ovat tulevaisuudessa mahdollsia ja tiedemiehet tulevat oivaltamaan kuinka nämä ratkaistaan.
Se tulee olemaan mullistavaa.
- ajan kuluksi
Tiedemiehet ovat ihmisiä. Ja ihmisen on hyvin vaikea tunnustaa erehtyneensä. Varsinkin jonkin suuren kysymyksen edessä. Vaan kirkon mies tai tiedemies - ei suurta eroa. Kirkonmiehet vainonneet tiedemiehiä näiden löytäessä totuuksia maailmankaikkeuden rakenteesta. Useimmat tietävät klassiset esimerkit.
Vaan nöyrempi saisi olla tiedemieskin. Todellakin mm.skeptikot usein vetoavat "todistettuun" tieteeseen "naureskellessaan" tavallisen ihmisen eriäville mielipiteille.
Ei tämä ole ensi kerta kun (jos) koko fysiikka laitetaan uusiksi. - sitsitsuu
ton kun saa todistettua ni... huhuhu
- nupa96
on se kyllä ihan sairaan pimee homma, jos toi pystytään todistaan, kun tossa menee uusiks koko suhteellisuusteoria, joka perustuu ainakin aika pitkälle siihen, että valonnopeutta ei voida ylittää
- nupa96
koskahan tulee ensimmäiset aikamatkoja myyvät matkatoimistot
- alkuperäisasukas
Perustan maailmanlopun ravintolan (The Restaurant at the End of the Universe)
- alkuperäisasukas
Pian aikamatkustetaan
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?32034066- mies..
Eli jos nämä hiukkaset saadaan muutettua näkyväksi kuvaksi, voisiko tämmöinen "taulu" näyttää tulevaisuuden vai menneisyyden, eikö menin sekasin...
Hiukkaset ovat ajattomia ja näkymättömiä ja ne tunnetaan vain niiden muodostaman energian avulla jonka se jättää aika avaruuteen
Joten ne voivat olla valoa nopeampia ja läpäistä kaiken aineen.
Nykyhetki sisältää kaiken ajan sekä menneen,että tulevan, mutta ihminen
ei ole koskaan nykyhetkessä, vaan elää menneisyydessä josta projisoi tulevaisuuden, elämättä koskaan nykyhetkessä joten hän ei voi tietää ajattomasta mitään vaikka on osa tuota ajatonta- ghjo98765
Miksi kirjoitat tiede-palstalle? NA palsta olisi oikea osoite.
- Ei NA:lainen
ghjo98765 kirjoitti:
Miksi kirjoitat tiede-palstalle? NA palsta olisi oikea osoite.
Etpä osaa aavistakkaan, miten monessa asiassa NA on oikeassa. Meidän käsityskykymme vaan ei riitä seulomaan asioita tarpeeksi paljon, että voisimme ymmärtää. Ei silti, että NA olisi aina oikeassa, ei läheskään. NA:laiset ovat syvemmin tutkineet asioita ja heillä käsityskyky on huomattavasti avartunut, jota me EI nalaiset emme hallitse. Me menemme valtavirran mukana ja olkoon v***u sitten silleen...EVVK
Hauskaa silti tänne saiteille naputella ajankuluksi.
- alkuperäisasukas
Tutkijat ovat nyt tehneet uuden kokeen poistaakseen mittausvirheiden mahdollisuuksia, ja edelleenkin neutriinot näyttäisivät uhmaavan Einsteinia
http://www.hs.fi/ulkomaat/Neutriinot uhmaavat yhä Einsteinin suhteellisuusteoriaa/a1305549610890 - Eijaksakirjautua.
Tulos on tällä hetkellä vielä hyvin epävarma. Kokeen toistoa muissa laitoksissa odotellaan ja, jos ne osoittavat samaa, näiden mittaustulosten oikeellisuuden todennäköisyys kasvaa.
Jos osoittautuu, että neutriinot todella kulkevat valoa nopeammin, se tarkoittaa, että ne kulkevat silloin aikaa nopeammin eli menneisyyteen. Tämä tarkoittaisi, että nykyisyys voisi edes pienessä mitassa vaikuttaa menneisyyteen, tai tulevaisuus nykyisyyteen. Syyn ja seurauksen järjestys ei olisikaan täysin ehdoton.
Neutriinot ovat äärettömän vähän vuorovaikutuksessa materian kanssa, joten ilmeisesti tuollainen menneisyyteen vaikuttaminen olisi myös ääretttömän pientä.
Tulosta epäillään erittäin paljon. Mittaustarkkuus niin ajan kuin matkan osalta ei saisi heittää käytännössä yhtään. Mahdollista on myös, että neutriinon massan arvioinneissa on virheitä tai gravitaation vaikutuksessa on meille tuntemattomia eroja fotonin ja neutriinon välillä, jotka myös voisivat selittää tuloksen.
Joka tapauksessa, jos massallinen neutriino todella ylittää valonnopeuden, on tilanne suhteellisuusteorian osalta tässä kohden ongelmallinen. Mitään uutta siinä ei varsinaisesti ole suhteellisuusteoroa ja kvanttifysiikka myös vaikuttavat olevan jossain määrin keskenään ristiriidassa.
Suhteellisuusteoria ei ole koskaan ollut aivan kaikkea selittävä teoria. Yleistä kaiken teoriaa on pyritty rakentamaan, mutta se ei vielä ole onnistunut. Tuollainen tulos neutriinoista antaisi todennäköisesti uusia välineitä sen rakentamiseen. Suhteellisuus teoria ei kaadu kuitenkaan tuohon tulokseen, vaan se jää käyttökelpoiseksi kuvaamaan maailmaa sillä tarkkuudella jota käytetään keskenään vuorovaikutuksissa olevien materian ja energian maailmassa.Suhteellisuus teoria jäisi siis eräänlaiseksi likiarvoksi, vaikka tarkempiakin teorioita syntyisi. Samoin kävi aikanaan Newtonin teorioille, jotka ovat yhä käyttökelpoisia mitattaessa maan tai aurinkokunnan liikkeitä. Valon, materian ja ajan maailmankaikkeuttamme kuvaa todennäköisesti tulevaisuudessakin käyttökelpoisesti suhteellisuusteoria, riippumatta siitä, miten noiden neutriinojen nopeuden selvittämisessä käynee. - alkuperäisasukas
Vastatakseen tuloksen saamaan runsaaseen kritiikkiin ryhmä teki saman kokeen uudelleen, mutta hieman erilaisella kokoonpanolla. Tämä auttoi tutkijoita identifioimaan yksittäisten hiukkasten lähtö- ja saapumisajat.
Epäilyksiä herättää ennen kaikkea se, miten tarkasti neutriinojen matkaan käyttämä aika on onnistuttu mittaamaan.
Puheena on ollut tehdä lisää systematiikan tarkistuksia. Yksi näistä voisi olla Gran Sasson ja Cernin välisen ajan synkronointi itsenäisesti ilman GPS:ää, mahdollisesti käyttämällä kaapelia", toteaa Jacques Martino CNRS:tä
http://www.avaruus.fi/uutiset/kosmologia-ja-teoreettinen-fysiikka/uusi-neutriinojen-ylivalonnopeuskoe-antoi-saman-tuloksen.html- alkuperäisasukas
Voisiko systemaattinen virhe olla GPSpaikannuksessa?
"Silti suhteellisuusteoria koskettaa meitä. Konkreettisin esimerkki tästä on 24 satelliittiin perustuva GPS-paikannusjärjestelmä. Se ei näet toimi ilman suhteellisuusteoreettisia korjauksia. Paikkasi lasketaan ajasta, joka satelliitin signaalilla kestää saavuttaa sinut. Kun vastaanottimesi rekisteröi neljästä satelliitista tulevan signaalin viipeen sekunnin miljardisosan tarkkuudella, sinä saat sijaintisi metrin tarkkuudella.
- Jokaisen satelliitin kelloon vaikuttavat suppeamman suhteellisuusteorian mukainen aikadilataatio ja yleisen suhteellisuusteorian mukainen kiihtyvästä liikkeestä johtuva aikamuutos, kertoo Geodeettisen laitoksen professori Markku Poutanen. - Ilman suhteellisuusteoreettisia korjauksia GPS:n tarkkuus huononisi lähes kolmesataa metriä päivässä!" http://www.tiede.fi/artikkeli/378/10_kysymysta_suhteellisuusteoriasta
- tieteilijä
Neutriino valoa kevyempi ja pienempi ja voi lentää maapallon lävitsekkin! Eli niin mahdotonta tuo valoa nopeammin lentäminen!
- alkuperäisasukas
En mää tiedä, vaikuttaako hiukkasen keveys ja pienuus, kun maailmankaikkeuden kattonopeutena on valonnopeus tyhjiössä ?
Luin jostain, että jos hiukkasella ei ole massaa ollenkaan, silloin se kai pitäisi liikkua tasan valonnopeudella. Massallinen hiukkanen ei kai koskaan saavuta täyttä valonnopeutta??? - alkuperäisasukas
alkuperäisasukas kirjoitti:
En mää tiedä, vaikuttaako hiukkasen keveys ja pienuus, kun maailmankaikkeuden kattonopeutena on valonnopeus tyhjiössä ?
Luin jostain, että jos hiukkasella ei ole massaa ollenkaan, silloin se kai pitäisi liikkua tasan valonnopeudella. Massallinen hiukkanen ei kai koskaan saavuta täyttä valonnopeutta???”esimerkiksi valo koostuu pienistä hiukkasista, fotoneista, joilla ei ole ollenkaan massaa - sellainen kappale liikkuu aina täsmälleen valon nopeudella. Jos hiukkasella on massaa, se liikkuu aina hitaammin kuin valo”
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011092314444074_uu.shtml
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194701495830/artikkeli/valoa nopeammat neutriinot olivat mittavirheen tuotos - tassa selitys.html
http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/tiede/valoa nopeammat neutriinot lisaa todisteita merkillista havaintoa vastaan/a707593
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/rikkoiko-neutriino-maailmankaikkeuden-kattonopeutta
- SS
Kaikki on suhteellista. Myös valon nopeus. Jos kaksi rakettia laukaistaan eri suuntaan ja ne kumpikin saavuttavat yli puolet valot nopeudesta niin ne erkanevat toisistaan yli valon nopeudella. Lähellä alkuräjähdysta sijainneet galaksit ja uloimmat galaksit saattavat jo nyt erkaantua toisistaan yli valon nopeudella.
- SS
Korjaan. Alkuräjähdyksessä eri suuntaan valon nopeudella räjähtäneet uloimmat atomit saattavat erkaantua toisistaan yli valon nopeudella.
- &%&/%/&&/
SS kirjoitti:
Korjaan. Alkuräjähdyksessä eri suuntaan valon nopeudella räjähtäneet uloimmat atomit saattavat erkaantua toisistaan yli valon nopeudella.
Se johtuu kuitenkin avaruuden laajenemisesta, eikä niiden liikkeestä avaruuden suhteen. Se on eri asia kuin ylivalonnopeus, koska mitään materiaa tai informaatiota ei tarkkailupisteiden välillä siirry.
- SS
Korjaan. Alkuräjähdyksessä eri suuntaan valon nopeudella räjähtäneet uloimmat atomit saattavat erkaantua toisistaan yli valon nopeudella. Muodostuisiko näin pimeää ainetta ?
- 14 v
Kaikille tiedoksi, vaikka aikamatkustus olisikin mahdollista niin vain alus, jolla kuljetaan ja kaikki sen mukana kulkeva nuorentuisi eli kaikki muu universumissa jatkaa vanhenemistaan aivan normaalisti paitsi se, mikä liikkuu yli valonnopeutta. Joten et voisi matkustaa jollain aluksella esim. vuoteen 1966 vaan alus ja sinä itse nuorentuisitte 45 vuotta ja olisitte edelleen vuodessa 2011 (tai kuinka kauan siinä aikamatkustuksessa kestikään). Ihan oma päätelmä on joten kertokaa, jos olen väärässä.
- pööörb
Ei voi olla mahdolista, koska suhteellisuusteorian mukaan valoa nopeampi kappale häviää tästä ajasta!
- ei noin
Suhteellisuusteorian mukaan mikään kappale ei voi kulkea valoa nopeammin. Suhteellisuusteorian mukaan mikään kappale ei myöskään häviä ajasta.Massa voi suhteellisuusteorian mukaan ainoastaan muuttua energiaksi, mutta ei hävitä ajasta.
- 8+10
Voi fuck! Uskon tähän neutriinoon.
Olin ydinfysiikan tentissä ja vastasin kaikkiin kysymyksiin "ei ole määritetty" - tuli hylsy!
Mikä helvetti sitä proffaa vaivaa????????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1298016Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1567115Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834866Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2493305Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012764Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1272352- 1531990
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari171933Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa411750Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?2061685