tarvitsemme kiperästi apua!!!!

väsyneet tiivistäjät

Olemme pelanneet jo 3 kesää ikkunoiden tiivisteiden kanssa, ottaneet pois ja lisänneet eestaas,nyt riittää.

Asumme 1984 rakennetussa talossa. Ongelmana on ollut koko ajan, että rapun ovi vinkuu ja sitä on vaikea saada auki talon koneellisen ilmastoinnin ollessa täysillä. Välillä on myös talvisin tuntunut huoneistossa olevan vetoa ilmastoinnin ollessa täysillä ja välillä tuntunut ilman pysähtyvän justiinsa.
Parvekkeen ovi ja huoneiston ikkunat eivät ole enää ihan niin suoria, joten niistä kyllä tulee korvausilmaa ikkunoiden väliin vähän joka välistä. Nyt olemme tehneet sisäikkunoiden tiivisteisiin aukkoja sinne minne on mahdollista (ettei nyt olisi ihan samassa linjassa ulkoikkunan ilmavirran kanssa).

Nyt ikkunat ovat suht ok eikä vingu, pientä ilmavirtauksen ääntä kyllä kuulen jostain ilmastoinnin ollessa täysillä, kun asunnossa on muuten hiljaista.
Mutta tuo portaikon ovi....se on edelleen sama huutava tyhmä ovi.
Mikä vikana?!!!
Auttakaa! Ei jaksaisi enää....

Ja onko korvausilma-aukot nyt ok, kun ilmastoinnin ollessa täysillä tunnen asunnossa virtaavan hitusen viileämmän/raikkaamman ilman(varsinkin lattiatasossa, mutta lämpötila ei laske.
Olen jo hysteerinen asian kanssa, koska lattailla möngertää pieni lapsemme.

Olisin hyvin kiitollinen auttavista ja suuntaa antavista vastauksista ja neuvoista!!

4

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mobair

      Siellähän on aivan liikaa alipainetta asunnossa joka on tyypillistä kerrostaloissa eli asiat on suoraan sanottuna päin vittua.
      Mun mielestä ne ikkunoiden tiivisteiden raot eivät ole mitään tuloilma venttiileitä, eli tiivisteet yhtenäiseksi ja tuloilma järjestetään vaikka tuuletusikkunoihin asennetuiila mobair tuloilmalämmittimillä jotka suodattavat paskat pois ulkoilmasta ja lämmittävät tuloilman, sun tapauksessa kannattaa ehkä ostaa vielä ne puhaltimella varustetut mallit niin jos sitten rappukäytävän oven sais auki.

      • väsyneet tiivistäjät

        Ok, kiitos vastauksestasi. Onkohan toi kallis systeemi ja siihen pitää varmaan joku ammattilainen hommata?

        Eikö toi alipaine pitäis olla korjaantunu ku tunnen et ilma virtaa asunnossa?


    • mobair

      Kyllähän noi muutaman satasen maksaa ja sähköäkin vievät mut sitten siitä tulis hyvä, et hyvästä ilmanvaihdosta joutuu aina vähän maksamaan.
      http://www.mobair.fi/content/mobair-2020
      Ei tarvitse ammattilaista jos osaa itse porata 100mm reijät tuuletusikkunoihin ja käyttää ruuvimeisseliä, sitten vain töpseli seinään niin se on siinä.

      Ei se alipaine korjaannu kun ne tiivisteiden raot ovat kuitenkin niin pieniä ettei sieltä millään imeydy riittävästi ilmaa sisään mitä koneellinen vie pois, jos koneellisesti poistetaan niin koneellisesti pitäis myös tuodakin ilmaa sisään ja säätää se niin että alipaine on vain lievä eikä ulko-ovea väkisin kiinni pitävä.

      Sun talossa voi olla muissa asunnoissa vielä käännetty poistoventtiileitä pienemmällä eli silloin sun asunnossa imut vaan lisääntyy.

    • väsyneet tiivistäjät

      thanks neuvoista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      52
      3012
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      93
      2816
    3. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2678
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      72
      2629
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      96
      2593
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      108
      2189
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      52
      2039
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      143
      1900
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      63
      1875
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      23
      1757
    Aihe