Vaikka noniin toisaalta en ole mikään "pastori" että elämän tyylistä, mutta joo uskonnollisesta perheestä silti, Vapaakirkkoa... mitä isä sanoi tuossa että noniin maksaneet kaikki velat kun on yksityinen firma, isä heitti siihen: sitten onkin hyvä tehdä uutta taas..
Vapaakirkko on tosiaan yksityinen firma sinänsä.
Tämä on että olen kunnioitan todella paljon Luterilaisen kirkon juttuja, ja diakonien juttuja, miten ihmisiä voi auttaa.
Helluntailaisista ja niiden sisäsiittoisuudesta en paljon tykkää.
Alkanut kunnioittamaan hirveästi kirkkoa.
10
127
Vastaukset
- Kirkon työntekijä
Kiitos, tämä kirkasti sateisen päiväni, vaikka vasta tänään sen luin! Siunausta elämääsi!
- 54gtt
Jos kaikki se raha mitä diakonia on saanut kerättyä menisi sinne mihin se on tarkoitettu, ei maailmassa olisi nälänhätää. On vain ahneita ulkokultaisia.
- ei-nälkä
Ohoh, onpa maailman hätä pienillä pennosilla poistettu! Olisipa se nooin yksinkertaista.
Miksi sitä ei sitten ole poistettu edes suurilla tulonsiirroilla, joita niin monet valtiot ja yhteisöt käyttävät, jotta köyhyysongelmat ja nälänhätä voitaisiin poistaa, eikä se ole poistunut?
Tosiasia on se, että ruoka riittäisi populaation ruokkimiseen, mikäli ihmiskunta jakaisi sen oikeudenmukaisesti ja tasan kaikkien kesken. Mutta kuten yhteiskunnassamme, myös globaalisesti, pieni vähemmistö ahnehtii itselleen ruuan ja omaisuuden jättäen vain rippeet muille. Tästä syntyy nälkäongelma.
- kirkosta eronnut
Sinuna olisin huolestunut , kun tuolla tavalla ajattelet kirkosta. Kirkko on pahasti harhateillä.
- Näinpä, näin
Tosi asiassa Ev.lut kirkko jakaa konsernitasolla, tuloihin verrattuna, mitättömän vähän varoja.
Yleensä saa vain lapun kirkon-diakoniakeskukseen josta saa vanhoja vaatteita, mutta hyvä että edes niin.
Mutta diakoniavirkoja on paljon ja se maksaa paljon.
Jotenkin tuli lause: " Sinä luulet olevasi rikas, mutta olet köyhä ja alaston".
Rikas onkin köyhä hengessään; vertaappa arkkipiispojen ja piispojen lausuntoja.Diakonin uskoon perustuva ammattikoulutus maksetaan meidän kaikkien verorahoista (noin 23 miljoonaa euroa/vuosi)
http://vos.uta.fi/rap/vos/v11/vop6os11.html
http://www.diak.fi/
Muutaman vuoden kuluttua aatteelliset koulutukset verorahoilla lienevät historiaa.- kunhan puutun asiaan
Pe.ku kirjoitti:
Diakonin uskoon perustuva ammattikoulutus maksetaan meidän kaikkien verorahoista (noin 23 miljoonaa euroa/vuosi)
http://vos.uta.fi/rap/vos/v11/vop6os11.html
http://www.diak.fi/
Muutaman vuoden kuluttua aatteelliset koulutukset verorahoilla lienevät historiaa.Peku nyt ei oikeinole koulutuksen kartalla, vaan navigaattorisi osoittaa aivan väärään suuntaan. Jokainen koulutusalaa tunteva tietää, että esim. Diak kouluttaa paljon muitakin kuin diakoneja. lisäksi diakonikoulutus tulee vasta lisäkoulutuksena yhteiskunnallisen koulutuksen päälle, erikoistumiskoulutuksena. Diak kouluttaa mm. sosionomeja yhteiskunna palvelukseen ym muita ihan julkisiin ammatteihin yhteiskunnan monelle tasolle, ei kirkon diakoneja pelkästään.
Totta on kyllä, että kaikki ammatillinen koulutus on suurimmaksi osaksi yhteiskunnan kustantamaa, jos se ammattikoulutus on Opetushallituksessa hyväksyttyä. - v.e,3ps
kunhan puutun asiaan kirjoitti:
Peku nyt ei oikeinole koulutuksen kartalla, vaan navigaattorisi osoittaa aivan väärään suuntaan. Jokainen koulutusalaa tunteva tietää, että esim. Diak kouluttaa paljon muitakin kuin diakoneja. lisäksi diakonikoulutus tulee vasta lisäkoulutuksena yhteiskunnallisen koulutuksen päälle, erikoistumiskoulutuksena. Diak kouluttaa mm. sosionomeja yhteiskunna palvelukseen ym muita ihan julkisiin ammatteihin yhteiskunnan monelle tasolle, ei kirkon diakoneja pelkästään.
Totta on kyllä, että kaikki ammatillinen koulutus on suurimmaksi osaksi yhteiskunnan kustantamaa, jos se ammattikoulutus on Opetushallituksessa hyväksyttyä.Ettei vaan niistäkin varoista osa mene mm. rikollisuudelle tärkeään lähetystyöhön?
Kirkollisveroja maksavat ja lähetystyö rikollisuutta tukevat tilaavat murhia, Jumalaa, Jeesusta ja Pyhää Henkeä pilkaten heidän Nimissä noitarovioita poltellen
http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."
http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/
- erotkaa kirkosta
Kirkon toimissa ei ole mitään kunnioittamista
Suomen Kuvalehti (37/2007) kertoi seuraavaa kansalaissodan jälkeisestä ajasta:
" Kirkko oli kantansa kiinni lyönyt. Arkki-
piispa Gustaf Johanssonin mielestä kaik-
ki Jumalan kieltäjät pitäisi tappaa ja piispa
Otto Colliander julisti, että työväestö oli ka-
pinointinsa takia ”Jumalan kirouksen alai-
nen ja jätettävä Saatanan haltuun”.
Valtion ja kirkon liitto oli hurskas ja irvo-
kas." - kirkosta eronnut
Minä kunnioitan hirveästi itseäni!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama917570Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1226305Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1604437Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2353061Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta902628Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh351925- 1291551
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971524Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo32795Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21782