Taksilla Hurghadan kentältä

Matkalle 17.10.2011

hotelliin Makadi Bayhin?
En ole varannut matkanjärjestäjän bussikuljetusta vaan arvelimme ottaa taksin.
Onnistuu ilmeisesti ihan hyvin kentältä?
Matka kestää n.puoli tuntia, mikä olisi kohtuullinen hinta-arvio?
Vai kannattaisiko sittenkin hypätä bussiin? Kokemuksia?

15

1897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfhfghfgh

      En tiedä tuosta matkasta, mutta kuullostaa hyvältä idealta eli ota taxi vaan.
      Tein virheen ja, koska trjarebogilla on maksullinen lentokenttä kyyti joka maksaa
      Hurghadassa 12 euroa/ nuppi. Taksilla tuon matkan tekee monta kertaa 3 henkinen perhe. Matka kestää n. 15 minuuttia. Trjareborg hieman rahastaa

    • Matkalle 17.10.2011

      Kiitos vinkistä, meitä on nelihenkinen seurue eli tosiaan Tjäreborg perisi 48 £ mutta hinta on menopaluu lentokenttä-hotelli-lentokenttä.
      Matka-ajan sain siis matkanjärjestäjän sivuilta joka oli n. 30 min.
      Sharmissa on käytössä kahdenvärisiä takseja, toisia pidettiin " turisteille " turvallisina ja muita ei.
      Liekkö Hurghadassa samoin?
      Ja hinta on ilmeisesti sovittava ennen taksikyytiä, joka on nyt siis arvoitus eli hinta-arvioita otetaan vastaan ettei ihan pissitä linssiin...
      Onko kukaan käyttänyt hotellin pick-up-palvelua?
      Mahtaa olla kalliimpi kuin suora taksi sopimus kentältä?
      Turvatarkastusten takiakaan ei varmaan muuten kaikki taksit pääse hotellialueille, ainakaan Sharmissa kaikki oli tosi tiukkaa ja luusi tämän Makadi Bayn olevan vielä suljetumpi alue, johon ohan kenellä vaan olisi lupa tulla?
      Ja tosiaan, ensikertaa kohteessa, 2 x Sharmissa.

      • cxcxvcxcvvc

        Siis puntaa vai euroa? Minä maksoin 12 euroa/ nuppi.
        Huijjattiinko minua jo nyt?


      • Matkalle 17.10.2011
        cxcxvcxcvvc kirjoitti:

        Siis puntaa vai euroa? Minä maksoin 12 euroa/ nuppi.
        Huijjattiinko minua jo nyt?

        No hups, miten tuo punnan merkki nyt pääsi livahtamaan, euroja tietysti, ei siis ole huijattu sinua ;-)


    • huijarit

      Taxi kuskit ovat ketkuja. Pyytää 80 puntaa matkasta joka on kohtuutonta. 20 PUNTAA KÄTEEN JA LÄHTEE POIS JOS HUUTELEE NIIN ANTAA VAAN.Eikä neuottele asjasta.

      • Reisman

        Olet oikeassa suljetusta alueesta, jopa turistibussien kuljettajilta otettiin paperit sisään mennessä, ja saivat takaisin poistuessaan. Taksi pyysi muistaakseni 60 puntaa matkasta Hurgharaan mutta Hurgharasta kun otti taksin niin sen sai alle puolen hinnan. En usko että olisi edes voinut soittaa ,vaikka olisi osannutkin ulkopuolelta taxia noutamaan. Olimme siellä Tammikuussa 4vrk. kun meidät evakuoitiin sinne Luxorista mellakoiden alta, muuten en olisi sinne mennyt,,,mielestäni liian suljettu paikka,,, Sharmi on mielestäni sata kertaa parempi.


      • heippq! tuo hinta ei kylla pida paikkansa, asun taalla ja tiedan systemit miten se toimii Hurghadan lentokentalla. VALKOISET TAXIT maksaa 50 egp yksi suunta hurghadaan, mutta jos teilla on 30 min. matkaa niin se on luultavasti el gouna tai makady bay, sinnemaksaa jo enemmin, voitte sopia 100 egp niin se on ihan ok hinta 30 min. matkalle.
        ja jos haluaatte bussin minne mahtuu kikki laukut hyvi voin jarjestaa sellaisen teille, mina tyoskentelen turistijien kanssa ja bussi joka odottaa teita siella nimikyltin kanssa j tulette turvallisesti perille, suom kans.

        bussi 1-10 henkilolle. 30 euroa makady bayhin.
        bussi 1-10 henkilolle 30 euroa el gounaan

        hurghadaan 15 euroa. sama....


      • matkustajat egyptiin
        [email protected] kirjoitti:

        heippq! tuo hinta ei kylla pida paikkansa, asun taalla ja tiedan systemit miten se toimii Hurghadan lentokentalla. VALKOISET TAXIT maksaa 50 egp yksi suunta hurghadaan, mutta jos teilla on 30 min. matkaa niin se on luultavasti el gouna tai makady bay, sinnemaksaa jo enemmin, voitte sopia 100 egp niin se on ihan ok hinta 30 min. matkalle.
        ja jos haluaatte bussin minne mahtuu kikki laukut hyvi voin jarjestaa sellaisen teille, mina tyoskentelen turistijien kanssa ja bussi joka odottaa teita siella nimikyltin kanssa j tulette turvallisesti perille, suom kans.

        bussi 1-10 henkilolle. 30 euroa makady bayhin.
        bussi 1-10 henkilolle 30 euroa el gounaan

        hurghadaan 15 euroa. sama....

        ai 15 euroa kuljetus kentältä sakalan keskustaan itse menen taksilla perheeni kanssa el dahariin se maksaa 10 puntaa mikä tekee sinun kyydistä niin kaliin onko tarjolla shampanjaa ja mansikoita


      • Itaruutta!
        matkustajat egyptiin kirjoitti:

        ai 15 euroa kuljetus kentältä sakalan keskustaan itse menen taksilla perheeni kanssa el dahariin se maksaa 10 puntaa mikä tekee sinun kyydistä niin kaliin onko tarjolla shampanjaa ja mansikoita

        No onkos se vitonen nyt niin maata kaatava. Matka kun maksaa siinä tonnin.


      • kyyti77
        matkustajat egyptiin kirjoitti:

        ai 15 euroa kuljetus kentältä sakalan keskustaan itse menen taksilla perheeni kanssa el dahariin se maksaa 10 puntaa mikä tekee sinun kyydistä niin kaliin onko tarjolla shampanjaa ja mansikoita

        ei kukaan paase 10 le lentokentalta dahariin, jokainen joka asuu taalla tietaa ihan tasa tarkkaan mika systeemi taalla on, ja jos haluaa kunnolisen taxin/bussin mika ottaa kebties 5 matkalaukkua kyytiin... ja ei tarvi olla huutamassa ja riitelemassa kuskien kanssa, thats it.


    • ökjfdösa

      Me maksettiin 40 LE yhteen suuntaan.

      • kyyti77

        juu se 40 le on ihan ok se on varmasti olut oransin varinen taxi, lentokantalta.


    • Soriitsio

      Me maksettiin 40egp lentokentältä El Dahariin ja sama hinta takaisin päin

    • egypti789

      ihan totta! se on ihan normaali hinta 40 le yksi suunta oransin varinen taxi , hinnat ollut samat vuodesta 2003.

    • egypti789

      heippa olkaa varovaisia taxissa ne tekevat sita etta haluavat tehda vaihdon. ja antavat sitten teille vaaran valutan taksin ja sit huomaatte teilla ei olekkaaan rahaa.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      82
      1995
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      121
      1715
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1306
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      720
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      676
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      57
      614
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      204
      575
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      482
    Aihe