Topfield TF5100PVRc sammuilee

Veikkojuhani

Mikähän semmoinen vika on, että tuo meidän jo vähän iäkkäämpi (muutama vuosi) TF5100PVRc on alkanut sammuilemaan; toimii siis moitteetta, mutta kun menee jonkinlaiseen "lepotilaan" eli hurina vähän laimenee, niin kohta sammuttaa koneen ja käynnistää taas uudelleen. Ja taas mennään n. 10 minuuttia, kunnes sama uudestaan. Nauhoitettaessa tai tallennettua katsottaessa vikaa ei ilmene, koska kone ei mene "lepotilaan". Päivitin ohjelmiston, mutta ei vaikuttanut asiaan.

14

4314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • capacitors
      • yläpelto

        Onko kuitenkin niin, että nuo konkat hapantuessaan eivät riko laitetta muutoin? Vai onko tuossa laajemmankin tuhon siemen?


    • 17+11

      Kyllähän se mahdollisimman pian kannattaisi korjata,kovalevyn vikaantuminen
      on ainakin mahdollista,ellei powerin konkkia vaihdeta ajoissa?

    • Ajansiirto?

      Onko joku asetus muuttunut? Kovalevyn pysähtely liittyy ajansiirron asetuksiin: Kun ajansiirtoa ei tarvita, sen pitäisi pysäyttää kovalevy. Kokeile muuttaa ajansiirron asetusta, niin näet, miten se vaikuttaa kovalevyn elämään.

      Ohjekirjasta:
      Ajansiirtotoiminnon ottaminen käyttöön
      Voit käyttää ajansiirtotoimintoa tässä digitaalisessa vastaanottimessa.
      Ota ajansiirtotoiminto käyttöön valitsemalla valikko
      Järjestelmän asetukset ja aseta vaihtoehto Katseluajan siirto
      kohtaan Käytössä.

      Kondensaattoreiden vika ilmenee usein siten, ettei tallennus tai tallenteen katselu onnistu, sillä kovalevyä ei löydy. Jos vaan sitkeästi jatkaa kokeilujaan, niin kovalevylle tulee ihan oikea tuho... Siitä ei liene nyt kysymys, vaan tarkista tuo em. asetus.

      • konkat jos vanha bok

        "...eli hurina vähän laimenee, niin kohta sammuttaa koneen ja käynnistää taas uudelleen. "

        Jos se boxi sammuu ja käynnistyy itsestään, niin kyse ei ole ajansiirron normaalista toiminnasta.

        Minulla boksin powerin konkkavika aiheutti sitä, että kun oli tallennuksia menossa ja katsoin jotain aiempaa tallennettua ohjelmaa ja käytin pikakatseluita eteen ja taakse, saattoi boksi mennä jumiin herkästi. Tätä saattoi tapahtua joka kerta kun kuormitin kovalevyä tuolla tavalla eli joskus päivittäinkin. Konkkien vaihdon jälkeen vika korjaantui saman tien. Boksi oli silloin reilut 4,5 vuotta vanha ja nyt on konkkien vaihdosta mennyt 2 vuotta ja toimii edelleen päivittäisessä käytössä.


      • yläpelto
        konkat jos vanha bok kirjoitti:

        "...eli hurina vähän laimenee, niin kohta sammuttaa koneen ja käynnistää taas uudelleen. "

        Jos se boxi sammuu ja käynnistyy itsestään, niin kyse ei ole ajansiirron normaalista toiminnasta.

        Minulla boksin powerin konkkavika aiheutti sitä, että kun oli tallennuksia menossa ja katsoin jotain aiempaa tallennettua ohjelmaa ja käytin pikakatseluita eteen ja taakse, saattoi boksi mennä jumiin herkästi. Tätä saattoi tapahtua joka kerta kun kuormitin kovalevyä tuolla tavalla eli joskus päivittäinkin. Konkkien vaihdon jälkeen vika korjaantui saman tien. Boksi oli silloin reilut 4,5 vuotta vanha ja nyt on konkkien vaihdosta mennyt 2 vuotta ja toimii edelleen päivittäisessä käytössä.

        Oliko boksi ollut tuon 4.5 vuotta jatkuvassa käytössä ts. aina päällä tai standbyssa?


      • yläpelto
        yläpelto kirjoitti:

        Oliko boksi ollut tuon 4.5 vuotta jatkuvassa käytössä ts. aina päällä tai standbyssa?

        Ja onko sillä merkitystä? Siis jos boksi on pidempiä aikoja poissa käytöstä sähköt pois?


      • konkat jos vanha bok
        yläpelto kirjoitti:

        Oliko boksi ollut tuon 4.5 vuotta jatkuvassa käytössä ts. aina päällä tai standbyssa?

        Oli.

        Verkkovirrassa jatkuvasti ja varsinaisesti päällä aina kun tv-ohjelmia katsottu tai ajastettu eli useita tunteja joka päivä (useampi kuin yksi hlö katsomassa) ja lähes joka päivä tallennettu ohjelmia. Nyt on noin vuosi ollut digi-telkkarikin käytössä, joten boksia ei ole tarvinnut pitää päällä ihan koko aikaa, mutta käytännössä kuitenkin joka päivä tunnin tai pari, joskus enemmänkin.

        Ei tarkistettu, mikä konkka oli viallinen tai mitä jännitettä tuli väärä määrä. Vaihdettiin vaan kaikki suositellut konkat ajan ja vaivan säästämiseksi ja auttoihan se.


    • Veikkojuhani

      Kiitos vinkeistä! Kokeilen tuota ajansiirtoa, joskaan en tajua miten se vaikuttaa (tai miksi se vaikuttaa tähän vikaan). Mutta katsotaanpa, alkaako pelittämään. Ja varotaan noita kondensaattoreitakin, kiitos siitäkin tiedosta!

    • Veikkojuhani

      Juu, ei ole sammuillut nyt kun tuon säädön tein. Ratisee enemmän kuin aikaisemmin, mutta ehkäpä sen kanssa oppii elämään. Kiitos neuvosta!

    • Vaihdettu on konkat

      Käytä laite kuitenkin huollossa. Tätilläni oli vain yksi pieni konkka viallinen. Nyt toimii hienosti.

      • Täällä myös

    • fieldkaapeli

      Topfield tf5100pvr digiboksi ei toimi. Päällelaitettaessa boksi nakuttaa. Muuten kanavat näkyy ja valikkohaut toimii. Virtalähteen konkista yksi on silmämääräisesti pullistunut. Onko tällaista vikaa kenelläkään.

      • Onko_virtalähteen_vika

        Digiboksisi rikkoo digiboksin kovalevyn hetkessä, joten sitä ei kannata pitää päällä nykyisessä kunnossa. Virtalähteen vika yleensä kadottaa ensiksi kovalevyn ja melko nopeasti vika rikkoo kovalevyn.

        Vaihtoehtoja on muutama:
        Ostat uuden nyt joulun jälkeen alkavista alennusmyynneistä ja saat samalla joukon uusia ongelmia opeteltaviksi. Alennukset ovat korkeintaan nimellisiä ja valikoima on kutistunut 2-3 merkkiin, joissa kaikissa tuntuu olevan omia ongelmiaan.

        Laita vaikka esim. huuto.nettiin tai tori.fi hakusanaksi "Topfield", niin saat vaihtoehtoja: Löytyy käytettyjä laitteita, joille takuuta tuskin on saatavilla ja virtalähde saattaa hajota nopeastikin. Löytyy kondensaattorisarjoja eri powerimalleihin (jos kolvi pysyy käsissä) ja valmiiksi huollettuja powereita. Koska olet jo kurkistanut kotelon sisälle, niin kannattaa vielä tarkistaa virtalähteen version koodi ja tehdä päätökset sen perusteella.

        Kolmantena vaihtoehtona on tietenkin huoltoliike, mutta huoltokeikkaan menee aikaa ja hintaa saattaa tulla satasen luokkaa.

        Neljäs vaihtoehto on ostaa tv, jossa on USB-tallennukselle mahdollisuus. TV:ssä on yleensä vain yksi viritin, joten se ei vastaa tallennusominaisuuksiltaan digiboksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      79
      1954
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1250
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      590
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      193
      557
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe