Juutalainen kristinusko

Uskova

Kristinusko on nykyään enemmän juutalaisten tulkintaa kristinuskosta, koska juutalaisten Vanhan Testamentin vaikutus on vahvempi ihmisten jokapäiväisessä elämässä kuin Jeesuksen esimerkin mukainen Uuden Testamentin mukainen elämäntapa.

Älä tapa toista ihmistä rahojen vuoksi - käskyä eivät edes juutalaiset noudata, joten tämänkaltaisesta toiminnasta on tullut esimerkki kristityille.

Jeesus halusi juutalaisten noudattavan Vanhan Testamentin käskyjä älä ahnehdi, älä tapa, älä uhraa ihmisiä rahan vuoksi.

Jeesus ei kuollut ristillä sen vuoksi, että ihmiset ryöstäisivät toisiaan kuusi päivää viikossa ja seitsemäntenä menisivät kirkkoon puhdistamaan itsensä valkoiseksi Jeesuksen verellä kuten jotkut leipäpapit antavat ihmisten ymmärtää.

Ristinkuoleman sanoma ihmisille on, että Jumala ei halua ihmisten ristiinnaulitsevan toisia ihmisiä päivittäin uudestaan ja uudestaan - yksi ristiinnaulitseminen koko ihmiskunnan puolesta riittää - Jumala tuomitsi silloin ja tuomitsee tänään ihmisten ristiinnaulitsemisen - ihmisuhreja ei enää tarvita, koska ne eivät kuulu kristinuskoon, vaan ovat paholaismainen malli selvitä maailmassa kannibalismin keinoin.

Toisten ihmisten rahojen ahnehtiminen johtaa siihen, että suurempi joukko ihmisiä kärsii pienemmän joukon hyvinvoinnin seurauksena.

Tällainen tapa elää ei lisää hyvinvointia koko maailmaan, vaan lisää kärsimystä ja kuolemaa, ja tekee maanpäällisestä paratiisista helvetin.

Haluaako Jumala tällaisia helvetinenkeleitä kuolemanjälkeiseen paratiisiinsa, jossa ihmisten toiminta tähtää kollektiiviseen hyvinvointiin - sosialistisen ellei peräti kommunistisen mallin mukaisesti - aineellisen ja aineettoman hyvinvoinnin jakamisen seurauksena ?

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus Nasaretista

      on Juutalaisten Kuningas ja Messias ja Herra ja Jumala, amen.

      Jumala tahtoo Aabrahamin kaltaisia Herraa uskovia ja rakastavia elävän yhteyden omaavia juutalaisia ja myös kaikista kansoista vedestä ja Hengestä syntyviä hengellisiä kiittäviä ihmisiä, jotka on liitetty Jaloon Öljypuuhun ja Totiseen Viinipuuhun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      8
      2748
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      164
      2662
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      184
      2511
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      12
      2024
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      21
      1987
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      54
      1838
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      69
      1558
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      23
      1162
    9. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      69
      1139
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      81
      1034
    Aihe