Kuopuksemme täytti juuri eilen 2kk ja ristiäiset oli viime viikonloppuna : ) Lueskelin tätä palstaa nimiä miettiessäni mutten itse kuitenkaan kirjoitellut. Ajattelin uteliaisuuttani nyt jälkikäteen kysyä, mitä pidätte vauvan ja muiden lasten nimistä Rehelliset mutta asialliset kommentit otetaan ilolla vastaan!
Lapset on siis
Mila Helmi Viola 9v
Samu Armas Eliel 6v
Elle Vieno Mimosa 5v
Hugo Valo Julius 3v
Fiia Lilja Silvia 2kk
Mitä mieltä lastemme nimistä?
6
284
Vastaukset
- 45+
Ihanat nimet, ei mitään pahaa sanottavaa :)
Onnea koko perheelle! Ja tietysti mukavaa joulunodotusta :) - Heavenlia
Yleensä ärsyynnyn näistä mitä mieltä meidän lasten nimistä-jutuista, kun tuntuu aika huomionhakuiselta, mutta tässä oli hyvänä perusteluna tuo, että jälkikäteen teki mieli kysyä...
Mila, Samu ja Elle hiukka eri tyylisiä "uusia" nimiä kuin vanhempaa perua olevat Fiia ja Hugo, mutta kivoja nimiä kaikki... Itse olisin ehkä laittanut joko Milan tilalle vaikka Elsan tai Alman, ehkä jopa Olgan, ja Samun olisin korvannut Sulolla. Elle on todella kaunis nimi, mutta sisarusten nimiin olisi paremmin sopinut Ellen.
Mila Helmi Viola
Mila on mielestäni kaunis nimi, herkkä ja hento ja suloinen. Helmi on kovin kulunut, itse pidän enemmän täällä palstalla harvemmin näkyvistä Hilma, Hilda, Hilja, Hilkka, Hertta -nimistä. Jos olisin saanut kolme tyttöä, olisi heistä tullut juurikin Hilja, Hilkka ja Hertta. Viola on oikein kaunis nimi.
Samu Armas Eliel
Voi kun pojan ensimmäinen nimi olisikin ollut Sulo, niin nimi olisi ollut suorastaan täydellinen, mutta näinkin oikein mainio. Varsinkin Armas on oikein kiva nimi!
Elle Vieno Mimosa
Rakastan nimiä Elle ja Mimosa, Vieno on kaunis mutta Viena mielestäni vielä kauniimpi.
Hugo Valo Julius
Hugo on hieno nimi, Valokin todella kiva, Juliuksesta en vain pidä lainkaan...
Fiia Lilja Silvia
Fiia ei ole mikään ykkössuosikkini, mutta menee tässä sisarussarjassa. Itse pidän enemmän nimestä Nia, kaksivokaalisena kivoin on Tiia tai Liia. Fiona, Fanny ja Frida taas ovat F- nimistä kivoimmat mielestäni. Lilja olisi myös voinut olla tytön ensimmäinen nimi, sillä mielestäni se on todella kaunis... Silviasta en pidä, mutta nimi kyllä sointuu yhteen mukavasti, soljuen. - Toinenäiti
Oikein nätit nimet lapsillanne ! Sopivat hyvin yhteen toistensa kanssa.
Kaikilla kolme ensimmäistä nimeä soljuvat suussa eivätkä töksähtele :)
Itse pidän eniten nimistä Hugo ja Ellen :)
Onnea pienen tyttönne johdosta ! - Täti
Oikein kaunit nimet lapsosillanne :)
Samu ei kuulu suosikkeihini, mutta se sopii hyvin Armas Elielin eteen, ja sisarussarjaan. - kania74
kivoja on! :)
meillä on tyttöjen nimet Minni Kirsikka ja Lilli Neilikka. - Harhamam
Aivan kauheita nimiä, alkoi todella ärsyttään tyhmät ihmiset. Lisäksi tulee kylmät väreet, että olet kaikenlisäksi ylisikiävää sorttia ja lastenteolla ei näytä olevan mitään tolkkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462