AA
A A A
Opastus ja palaute
liity jäseneksi!

 /   /  /  / Sapiskaa sosiaali- ja terveystoimelle
32 Vastausta 546 Lukukertaa

Sapiskaa sosiaali- ja terveystoimelle

http://www.uutisvuoksi.fi/Uutiset/2011/12/12/Imatran+sosiaali-+ja+terveystoimi+saa+sapiskaa+entisilt%C3%A4+hoitajilta/2011512550629/17

Toimialajohtaja TK ei radiohaastattelussa tunnistanut oireita. Kyllä narsististen esimiesten toimiin on tosi vaikeaa puuttua. Työntekijä olisi saanut monoa jo monta kertaa...
Oho!
Mites meidän paikallislehtemme on tuollaisen jutun julkaisemiseen on ryhtynyt.
(siis hyvä että julkaisi - yllätyin vaan, yleensä niin hys-hys -linjaa vetävän lehtemme jouluyllätyksestä).
Ai niin - varsinaiset uutiset ja kannanotot julkaistaankin aina näissä "ei-ilmaisjakelu"- lehdissä.
onhan se hyvä että tulee julki sellainen mitä "tilatut"konsulentit ei edes huomaa:) :)
konsulentit tekee niikuin maksaja toivoo!!!
Pitäisi palkata konsultti puntaroimaan myöskin näiden pomojen tekosia. Kyllä on hoitajilla kestämistä tuollaisten pomojen kanssa. suoraan sanottuna p....tä kaikki, eivät hoida tehtäviään ja puuttuvat asioihin, jotka eivät heille edes kuulu ja niiden perusteella pelottelevat "alaisiaan" ja kylläpä tuntuu sitten mahtipontiselta! Laittakaa se hoitotyön johtajakin sitä persettään levittämästä joskus tekemään TYÖTÄ, vaikkapa Kukkurilaan aamutoimiin pesemään, syöttämään,vatsan toimituksiin jne.
Kyllä tavallinen hoitoporukka tekee hyvää työtä, mutta johto on ihan pihalla.
Sen verran tiedän Kukkirilan toiminnasta,et siel hoitajat tekevät kaikkensa ,et vanhuksilla olisi hyvä olla!!! Kun kukkurilassa oli kellotus ,siellä myös tartuttiin saioihin,jotka eivät kuuluneet kellotuksen piiriin.Joten on annettu harhauttavaa tietoa toiminnasta.Jokainen hoitaja yrittää parhaansa vanhusten eteen!! Myös hoitajilla on oikeus olla tauolle ja tehdä mitä haluaa.Vaikka pottaa toppatupakkaa ja se ei kuulu kellekkään.Myös meillä hoitajilla on sananvapaus(ilman että, saadaan sagtioita työnantajalta).Suomessa vielä saadaa sanoa mielipiteemme,joutumatta hirteen tai puhutteluun!! Hoidetaan hommat!!!!Pomot omansa ja työrauha hoitajille!!!Me kyllä kysymme neuvoa jos on tarvitaan.Siis pysyköön jokainen lestissään.Turha parjaaminen pois!!!!
Viime vuodet uskomatonta toimintaa..ollaan palattu -80 luvulle..jolloin pomojen tehtävä ei ollu potilaiden hoito vaan henkilökunnan kyykyttäminen. Hei haloo eletään vuotta 2011!
Ei oikea käsi aina tiedä mitä vasen touhuaa. Uskon että Kohvakka on kovin tietämätön mitä nais-johtoisella hoitopuolella on puuhasteltu jo vuosia.
Olisi todella aika ohjata jp esikuntineen muihin tehtäviin ,niin ehkäpä honkaharjun avoimiin hoitajien toimiinkin alkaisi ilmestyä hakijoita ja ihmiset pitkästä aikaa voisivat nauttia tärkeästä työstään.
Kyllä tietää, ei vain välitä! Kaikki muutkin tietävät, mutta eivät välitä ja kautta aikojen henkilökunnan puolia pitäneet ovat rangaistuksensa saaneet, joten nynyinen henkilökunnan edustus onkin liittynyt ruskeakielisten joukkoon, jotta pääsevät helpommallaja saavat laiskotella ja saavat siitä että toimivat edustamiaan vastaan hyvää palkkaakin. Laittakaa hoitajat nämä edustajanne ja liittonne tekemään sitä työtä, mihin heidät on valittu ja te maksatte jokaisen palkkanne yhteydessä.
Kyllä se vaan on niin että työ hyvinvointi lähtee johtoportaasta.Ikävä kyllä.
Sanelu politiikka ei vaan toimi pitkässä juoksussa.

Perseellään on koko hoitohenkilökunnan asiat.
Pomojen vuorovaikutuksen seurauksena vuorovaikutteisisti sairauslomat lisääntyvät.

Eestään löytää minkä taakseen jättää.Ikävä kyllä.
Onneksi tuo tie Lappeenrantaan on valmis ja Keskussairaalassa tarvitaan työntekijöitä. Siellä sentään tuntee hoitajakin olevan arvostettu. Täällä imatralla ei työntekijöitä arvosteta.
Kyllä vika on johdossa eikä henkilökunnan tupakoinnissa.
Mikä vuorovaikutus, ei ole mitään vuorovaikutusta vaan on ylimielinen asenne kohdella työntekijöitä. Pelkkää pahoinvoivaa työporukkaa vuodesta toiseen, jopa vuosikymmeniä. Ihmisiä kohdellaan kuin ajettaisiin karjaa pakkosiirroilla ja uhkailuilla. Monia esimerkkejä löytyy.
No tämäkö se selittää sitten miten Imatralla hoidontaso on niin paskaa? Hoidettavia kohdellaan ja hoidetaan kuin jotain eläintä! Kyllä se hoitajillakin on vastuu työstään oli ne pomot kuinka hirveitä tahansa. Sitä kannattaisi joskus katsoa peilistä mitä sieltä tulee vastaan! ja jos ei pomo miellytä niin työpaikka vaihtoon! Hoitoalalla, kun töitä riittää tekevälle (jos työnsä tekee hyvin) näitäkin huonoja hoitajia Imatralla riittää!
Ja taas vetää johtajat herneen nenään, kun näitä asioita ruoditaan täällä
sosiaalisessa mediassa eikä kasvotusten johtoportaan kanssa. :-)
(tekee hyvin niin kauan kuin jaksaa)
Imatran tauti näyttää riehuvan joka toisessa työyhteisössä.
vielä toistaseksi on kai enemmän duunareita kun pomoja. missä on teidän joukkovoima? älkää piipittäkö vaan korjatkaa joukolla asiat.
Anteeksi, mitä on joukkovoima?

Olen kyllä siitä kuullut, mutta se oli vuosia sitten. Ilmeisesti sitä on työpaikoilla ollut .
Kovaa tekstiä tuossa linkissä! Vaikea kuvitella, että tilanteet ovat noin pahoja ellei itse tietäisi, että vastaavaa voi sattua myös muilla toimialoilla. Se on kuitenkin, että työhyvinvoinnista lähtee menestyminen ja jos tätä ei pomot tajua niin ei ne yrityksetkään menesty. Ahneella on paskanen loppu sanotaan ja jos revitään ihmisen selkärangasta raha niin kyllä se katkeaa lopulta kuin oksa.
katkenneita oksia riittää...hoitsuilta revitään viimisetkin voiman rippet hoitopaikoissa...

-lääkärit on turhautuneita, eikä potilaat saa asianmukaista hoitoa terveyskeskuksessa. On saaneet kyllä noottia, kun jättävät tutkimatta potilaita ja hoitavat väärin terveyskeskuksessa.

Mansikkalassa yksi tai kaksi tosi tympääntynyttä lääkäriä...työntävät reseptin kuuntelematta...tutkimatta ja pääsevät eroon potilaasta, ovat vain töissä, eivät tiedä mitään eivätkä ainakaan välitä......jo on alas vajonnut lääkärikunta...monta potilastakohan on kuollut heidän vuokseen???? *Palkkaa voisi pienentää ainakin näiltä kahdelta ja antaa hoitsuille Mansikkalan terveyskeskuksessa. *
Kukahan parantaisi lääkärin asennevamman potilastaan kohtaan?? Taitaa vaiva olla heillä vahvasti krooninen.
Kaikki Imatran terveys ja Hoitoalan Ylempi johto VAIHTOON JA HETI !

iMATRALLA JOHDETAAN SAIRAALAA ja terveysalaa Neuvostoliittolaiseen 60-luvun tyyliin.
Kiitos sinulle laastaria suuhun.
Aivan noin! Johtajuuden koen juuri noin ja mieleeni tulee Hitlerin natsi ajat, jolloin "jutskuja" talutettiin suihkuun, niiden raukkojen tietämäti mihin mennään. Niin meitä hoitsujakin viedään, kuin pässejä narussa, kertomati etukäteen mitään. Sitten luemme lehdestä mitä olemme tehneet ja mitä on mukamas tehty! paskaa kaikki!
On kumma,kun liitotkaan ei tee mitään, vaikka yhteyden ottoja otamme koko ajan. Eivät kerkeä kokouksiin, jossa heitä varsinkin tarvittaisiin. Liiton maksut kyllä kelpaa mutta mitään ei saa vastineeksi! Tosin sujuvasti kuuntelee. Siispä, jos kirkosta olen eronnut, eroa liitostakin.. Nim. hieman närkästynyt hoitajatar
Vaihda alaa jos kyllästyttää! Mene vaikka opiskelemaan tmv. Vielä on mahdollisuus vaikuttaa tulevaisuuteensa!
Tuo on sitä normaalia naisvaltaisen julkisen alan työntekijöiden vuodatusta. Jos keskityttäisi työntekoon, eikä joutavanpäiväiseen juoruiluun työaikana, mitään ongelmia ei olisi. Sosiaali- ja hoitoalalla valitetaan työn rasittavuudesta, mutta ainut paikka joka on väsynyt työn jälkeen on kieli. Valtion ja kuntien talouden tasapainottamiseksi olisi julkisten alojen (verovaroin kustannettujen) palkkoja alennettava 10%-20% ja väkimäärää vähennettävä samassa suhteessa.
Mitäpäs jos tulsit vaikka viikoks tekee näitä hommia, ni tietäsit mitä on todellisuus. Luulon perusteella puhuminen ei ole sama kuin tiedon. Ei kannata kritisoida jos ei ole kokemusta lasta!!!!!!!
Kokemusta alasta, ei lasta!
Ehkä se tuntuu tyhjän päiväiseltä vuodetukselta sinusta,mut olisitpa kuulemassa itse aamulla ensimmäisenä,kun sanot huomenen,Saatann lutka,ja useampana aamuna.Kysyn ,miltäpä se tuntuisi sinusta? Työtä tehdään .Mut meilläkin on
oikeus puhua muustakin,kuin töistä!
Ihanko oot itse johtoportaasta?
Äänestäkää jaloillanne, siis kyllä muualtakin maakunnasta löytyy töitä ja mielekästä sellaista! Esimiesten on tuolloin pakko miettiä miten tehdä hoitotyötä kun ei ole hoitajia!
Juuri näin.
Suomessa työn teko perustuu vapaaehtoisuuteen.
Jos tuntee että asiat on päin p....tä niinsilloin pitää löytyä sen verran luonnetta että vaihtaa työpaikkaa.
Tässä olen 200 % täysin samaa mieltä! Luonnetta, itsekunnioitusta ja arvostusta omaa osaamistaan kohtaan pitää olla, että tajuaa lähteä menemään. Siinähän jäävät sitten olemaan jos etenkään ei osata arvostaa työntekijää ja pitää tästä kiinni!

Kyllä sitä työtä on tarjolla tekevälle!
Aivan oikein,olen ylpeä omasta ammatistani ja tiedän osaavani hommani!!!! Saan myös vamasti muualta paikan,kun tarve tulee.Se ikävähoitaja.
 /   /  /  / Sapiskaa sosiaali- ja terveystoimelle

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua