Tulipa mieleen, että tässä joku viisas sanoi juuri, että vaikka AAA-valtioiden luottoluokitus laskee, niin ei se sen luokituksen saaneen asemaa muuta miksikään. Sama se on pankkienkin kanssa.
Mutta mites sit asiakkaana. Luotatko omaan pankkiisi? No, eihän se ole ongelma jos sinulla on alle 150 000e rahaa ja olet vielä velaton ainakin vielä on nuo rahotustarkastuksen vakuusmaksut sellaisia, että tuo 150 000e saa takas jos pankki kaatuu..
Mutta ajattele mitä sinun pankkisi tekee suhteessa johonkin toiseen asiakkaaseen. Siellä sitä lainaa annetaan usein parista tonnista kymmeniin satoihin ja lunastetaan tätä kautta sitten avain oikeuksia asiakkaan elämään.
Toimivaan talouteen kuuluu toki se, että asiakkaat ovat luotettuja ja vippiä saa sopivan määrän, mutta monestikko pankki näkee oikeasti sen mikä on asiakkaan oikea ymmärrys sopimukseta ja sen merkityksestä. Eikä asiansa hyvin hoitaneen tarvi mennä ku ajassa vuosi eteenpäin, nii on voinut tapahtua vaikka mitä mikä saattaa riskeerata kaiken jo kolmantena vuotena.
Eihän se oikeesti ole pankin ongelma, mutta kuitenkin. Kyllä mä ainakin epäilen jokaista pankkia, joka antaa rahaa ulos velkana. Ei ne minun rahoja ole, muitta yleisesti.
Mutta mitäs muuta. Miten pankki suhtautuu pikkurahalla pyörivään ihmiseen. Varmaa aika kannattomia asiakkaita jos tulee 400e kuussa tilille ja sitä sit höylätään ottopisteellä elexctronkortilla....
Mutta arvaas ku keksit sen ilman pankin neuvoa, että pienillä sivuunvedoilla jopa noista 400e tuloista saat kasattua isohkon kasan pännää ja menet sit jutteleen pankkiin, nii kyllä sun "psykologinen luokitus muuttuu kummasti". Ja jatkossa myös uudetkin virkailijat käsittelevät sinua aivan eri tapaa kuin aiemmat uudet.
Itseasiassa parinsadan asiakas voi olla se arvokkain.
luottoluokitus
Jäsen Z
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama245037Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634046Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743612Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602348Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272117- 1351654
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515